Açıkta Satılan Gıdalar Tehlike Saçıyor

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 6 Ocak 2006 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  İSTANBUL (İHA) - Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği (VGHD) Başkanı Veteriner Hekim Can Demir, "Üretim ve satış noktasında veteriner hekim kontrolü olmayan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı izni bulunmayan tesislerden, açık pazar gibi ortamlardan ve kökeni şüpheli açık ürünlerden satın alınmamalıdır" dedi.

  Kuş gribinin bugüne kadar dünyada 140 insana bulaştığını, bunlardan 2'si Türkiye'de olmak 62 kişinin durumunun ölümle sonuçlandığını, Kuş Gribi'ne yakalananların çoğunluğunun Uzak Doğu ülkelerinde açık tavuk besisi (kırsal tavukçuluk) ve satışını yapan insanlar ile hastalıklı hayvanlara direk temas eden kişilerde görüldüğünü açıklayan Demir, hastalığın çıktığı bütün ülkelerde veteriner hekim kontrolünde üretim yapan ve çiftlikten sofraya gıda güvenliği esaslarını yerine getiren, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı muadili devletin resmi denetiminden izin belgeli entegre kanatlı ve kanatlır eti ürünleri tesislerinde üretilen gıda tüketimiyle hastalığın bulaşmadığını söyledi.

  Demir, "Tüketicilerimiz, ülkemizde üretilen Kanatlı ve Kanatlı Eti Ürünlerini (yumurta dahil) tüketebilmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan üretim izinli, veteriner hekim kontrolünde üretilen, ambalajlı ve etiket bilgilerine uygun olarak rafa konulan ürünleri satın alması, satın alırken üretim ve son kullanma tarihi ile saklama koşullarını kontrol etmesi gerekmektedir. Kesinlikle üretim ve satış noktasında veteriner hekim kontrolü olmayan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı izni bulunmayan tesislerden, açık pazar gibi ortamlardan ve kökeni şüpheli açık ürünlerden satın almamaları gerekmektedir" dedi.
  Tüketim amacıyla canlı satış yapan kanatlı pazarlarından alışveriş yapılmaması gerektiğini ifade eden Can Demir, şüpheli hayvanların tüy ve dışkılarına temas edilmemesi gerektiğini söyledi.

  Demir, "Tüketicilerimiz, alışveriş yaptığı marketlerde, gıda güvenliği yönünden seçici olmalı, genel hijyen kurallarına uymayan marketleri alışverişlerinde tercih etmemeli ve tüketici müfettişi edasıyla marketlerin hijyeni ve kanatlı ürünlerin izlenebilirlilik anlamında menşei sorgulamalıdır. Kanatlıların vitrin görüntüsünde normalin dışında koyulaşma, kötü koku ve kanama belirtileri gözlemleniyorsa, satın alma yapılmamalı ve bu satıcıların durumu yetkili mercilere bildirilmelidir. Kanatlı ürünler satın alındığında aynı gün tüketilmeyecek ise özel gıda poşetlerinde diğer gıdalarla direk temas etmeyecek şekilde muhafaza edilmesine dikkat edilmeli, yumurta alımında ise üzeri dışkılı ve kirli görünümdekiler satın alınmamalı ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Her ne kadar gıda olarak tüketilmesinden dolayı insanlara hastalık bulaşmadığı bilinse de kuş gribi virüsünün gıda da olması ihtimali düşünüldüğünde, yumurta dahil kanatlı ürünlerinin 600C'de yarım saat veya 720C'de 15 dakikalık iyi pişirme sonucunda insan sağlığı yönünden herhangi bir risk bulunmamaktadır" diye konuştu.

  Can Demir, şunları söyledi: "Toplu tüketim yerleri kanatlı ve kanatlı eti ürünleri sipariş ettiklerinde, ürünlerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı izinli tesislerden tedarik edildiğini ve ürünün taşınması dahil gıda güvenliği şartlarını yerine getirdiğine dair imal tarihi ve parti-seri no bazında üreticinin sorumlu veteriner hekimden onaylı güvence belgesi istenmelidir. Kanatlı ve kanatlı eti ürünlerinde, gıda laboratuvar analizi metodu anlamında analizinin pratik uygulaması bulunmamaktadır. Maalesef, 1983 yılından bugüne kadar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinden veteriner teşkilatlarının kaldırılması sonucunda oluşturulan yeni teşkilat yapısının yetersizliğinin, hayvanlardan insanlara geçen diğer hastalıklarda olduğu gibi kuş gribinde de gelişmiş ülkelerdeki uygulamaların seviyesine gelinememiştir. Acil çözüm olarak mutlaka Avrupa Birliği normlarına uygun, Tarım Bakanlığı bünyesinde Veteriner İşleri ve Gıda Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Taşra teşkilatı kurulmalıdır".
   

Sayfayı Paylaş