açıkta kaldım..

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve sovereign tarafından 15 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    moralim sabahtan beri çok bozuk arkadaşlar..19 yasindayim 3.ye girdim bu öss sinavina :) [lisede dil yerine ea okudum aile baskisiyla] ve gene açıkta kaldım.fakat bu üzmüyor beni.ilk 3 tercihimizin aynı oldugu ve benim daha yüksek puan aldığım arkadaşım o okula giriyorsa bu eğitim sisteminde sorun vardır.türkiyede 450.000 küsuruncusu oldum 1.6 milyon kişiden.500.000 kişi alınıcaktı beni beğenmediler sanirim :)
    bu ülkede üniversite mezunları işsiz dolaşırken,ben okumazsam nasıl iş bulucam kara kara düşünüyorum.
    öyle işte..

2. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Daha gençsin bidahaki sene daha çok çalışır daha başarılı olursun.
    Bizim ülkemizde eğitim sorunu yüzünden bütün yaşanmaması gerekenler yaşanıyor zaten.Malesef düzen böyle.

3. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    onlar göz boyama 4 yıllık fakulteler
    ve 2 yıllıkların toplamı...
    ama her işte bi hayır vardır
    benimde üçüncü girişimdi bende
    kazanamayabilirdim yani sıkma canını

4. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    ben anlamadım bu işi sovereign.puanımız aynı derken;ham puanınız mı aynı? yoksa okuldan eklenen puanla beraber toplam puanınız mı aynı?bir de arkadaşın ilk 3 tercihten birisine mi girdi?

5. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Moralini bozma diyeceğim ama elde değil seni anlıyorum, çünkü bende bu sıkıntıları fazlasıyla yaşadım, ama sonunda baya geçte olsa üniversite işini hallettim. Aslında üniversite sorun değil; asıl sorun ondan sonrası. O yüzden senin yapacağın şey artık geriye bakma, bu ek yerleştirmeleri takipet oda olmadı gene çalış ve sınava tekrar gir. Maalesef ülkemizde, tamamen eğitim politikamız olmamasından kaynaklanan bir sorun var oda şu: Her Türk vatandaşı sanki 4 yıllık üniversite bitirmek zorunda, kendisini böyle hissediyor, hissettiriliyor. Çevresi baskı yapıyor, hatta askerliği bile kısa tutuyorlarki 4 yıllık oku ve sonuçta 4 yıllık üniversite mezunu işsizler ordusuna katıl...Maalesef bu böyle. Biz çok mu akıllıyız, yoksa bu sistemin çarkını yıllarca devam ettiren o oy verilen şahıslar mı çok akıllı yada tam tersi. Bakınız, sadece anadolu üniversitesi her sene işletme-iktisat-çalışma ekonomisi gibi bölümlerden yüzlerce mezun veriyor bu sadece anadolu üniversitesi için geçerli. İşletme bölümü olan 10'larca üniversitemiz var. Hepsini topladığımızda senede 1000'lerce işletmeci mezun oluyor? Peki sonuç ne? 1000'lerce işletme açılıyor mu? Tam aksine kapanıyor, bu durumda 4 yıl üniversite okuyan genç küçümsemek gibi olmasada kasiyerlik yada tezgahtarlık yapmak zorunda kalıyor. Yurt dışında ise, ülke neye ihtiyaç duyuyorsa hangi alana ihtiyaç varsa gençleri o doğrultuda yönlendiriyor. Tabi 80 milyonluk bir ülkede bu sorunlar daha büyük oluyor...Denilecek edilecek çok kelam var ama daha fazla canımızı sıkmayalım. Başarılar dilerim...

6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Sıkma canını, bak ben 15 ay askerlikten sonra senelerdir tek bir test sorusu çözmememe rağmen girdim sınava. Açık öğretim kamu yönetimi yazdım ama daha gidip gitmemeye karar vermedim.

Sistem berbat, sende hata yok. Ben belki de Spor Akademisine giderim ama koşu çalışmadık alırlar mı bilmiyorum sende eğer uygunsa dene. Benim gönlümde istanbul üniversitesi spor bölümü yatıyor hem oralara özel yetenek sınavıyla girildiğinden tercihsiz de gidebiliyorsun. Ben bu konudan kendi durumumu örnekleyerek şu başlıkta biraz bahsetmiştim belki seni biraz teselli eder https://www.bodyforumtr.com/vbforum/sitenin-ye-analizi-t14216p2.html

7. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    ham puanımda yüksek okuldan gelen puanda ondan yüksekti.ikimizde ilk tercihler aynıydı o girdi ben 20 tercihten hiç birine giremedim.

8. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    çok haklısın evet.birde 4 yıllık okuyarak adam olamayanlar var.fakat 4 yıllık bitiren herkes toplum gözünde ''adam'' sayılıyor.okul bitiremeyenleri pek takmıyorlar gördüğüm kadarıyla.buda çok büyük baskı ''adam yerine konulabilmek'' için bir yer bitirmesi şart sanırım.dediğin gibi 15 ay askerlik yapanlar neler çekiyorlar..vatan borcu namus borcudur evet ama 4 yıllık bitiren birinin kısa dönem yapması saçma..

9. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    bende maalesef açık öretim yazmayı düşünüyorum.koşu yerine barfiks filan olsa olabilir de koşu çok zor :) başlığına bakıyorum teşekkür ederim

10. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    19 yaşındaysan hiçbirşey kaybetmiş sayılmazsın. 21 yaşına kadar geç değil bence. zaten üniv 18-25 yaş arası üniversite gençliği olarak tabir edilir.

11. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    aytosh 3 yildir giremediğim için asalak hissediyorum kendimi.ilk sene lisedeydik dershaneye gitmedik 2 sene olmadı yani.

12. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    19 yaş kesinlikle geç değil..yıllarca okuyup okulu bitiremedikten sonra atılıp 30 yaşında sınava girenler var..sıkma canını

13. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    sovereıgn canını sıktığına değmez.1 sene sonra sende bu fikirlere katılacak ve başkalarına telkin vereceksin eminim.ben liseyi bıtırdıkten sonra 3 yıl okumadım.son yılımda işletme fakultesıne gırdım ve 4 yılda okulu bıtırıp 27 yaşında askerliğe adım attım.ve gittiğim yolda hiçte azımsanmayacak kadar benimle aynı orantıda insanlar ile karşılaştım.sen benden daha şanslısın.açıkogretıme yazıl fakat bir yandanda 1 sene sonrası için daha sıkı ve daha farklı ders metaodlarına yonel.

14. modexl16

modexl16 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Eger bi sene daha girince aynı sonucu alacagını hissediyorsan açık ögretim yamanı tavsiye ederim çünkü bende öyle yapmayı düşünüyorum.Bende iki defa girdim ama olmayınca olmuyor malesef ama yine de hayat senin karar senin..

15. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    ben ilk yılımda kazanmış olmama rağmen sınıfta kaldım,yine aynı hesaba geldi. yani neyin ne olacağı belli olmuyor. girdikten sonra sınıf geçmek daha zor(en azından bana öyle geldi

16. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    ya aslında benim moralini bozma demektren kastım şuydu
    lise 3 ve mezun olarak dersanede geçirdiğim bir yılı değerlendirmek istiyorum bu yazıda
    evet ben çalışmazdım ifade yönünden kendime 100 versemde
    matematiksel rakamsal betimlemelerde kendime 30 verebilirdim ancak
    ama sorun şu ki çalışmadıgım halde o lanet dersanelerin lanet köşelerinde
    yarış atı psikolojisine girdim sonuç mu?
    lise 3 ve mezun oldugum ilk sene ea 2 puan türünden 185 barajını zor aştım
    beni kurtaran sosyal bilimler türkçe ve edebiyattı belkide ama buda yetmiyodu...yetmezdi neyse işte...
    her yaz kendimi eve kapattım
    duvarlar üstüne üstüne gelir falan filan...
    istemediğin bişey için ugrasmaya calışıosun
    kaybediosun...
    geçen sene bi atak yaptım
    ne yapabilirim diye düşündüğüm sıralardı
    dtcf dramatik yazarlık sınavlarına girdim ve mülakatta elendim
    çok uzattım farkındayım ama bu sene
    sorunun kendimde oldugunu anladım benim kimseyle yarışmam gerekmez ki dedim?
    neden yarışıyım neyi yarıştırıyım takıştırıyım:)
    dersaneye falan gitmedim ve kendime odaklandım evde çalıştım...
    kendimi sevdim...
    dersanede saatlerini soru çözetek geciren arkadaslarımdan daha yüksek puan alıp kaattım bu olayı bana yetti mi yetti...
    işletme iktisatı basa yazıp onada yerlesebilirdim ama yapmadım
    çünkü benim önceliklerim farklı, hayallerim farklı
    Evet önce ÖNCELİKLERİNİ bil
    sonuçta üniversite bitirmekle iş bitmio ama üniversite okumak istiosan kendini sıkmadan ÇABALA
    bunu yaptıgın zaman basarılı olacagına inanıyorum dedğim gibi benim 3.senemdi
    ama 5.senemde olabilirdi
    iyi sanslarthums:

17. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    2.tercihlerden bir daha denemeyi düşünüyorum çunku benden düşük alanlar itü lojistiğe girdiler.oda olmazsa dediğin gibi yapıcam abi.dediklerin olur abi umarım

18. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    çok teşekkür ederim.güzel yazın içinde teşekkürler.böyle şeyler okumak insana moral veriyor.

19. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    hiç önemi yok
    kendine önem ver sadece
    sadece bir tek kapıya bakarsan kaybedersin
    bi çok kapı var önünde
    onları gör
    ;)

20. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    senin en büyük hatan, aldıgın başarıyı küçümsemeyip bir yerleri hakettigini düşünmek olmuş...öss yi suclamak yanlış..bu kadar insan başka nasıl elenebilir...başarılı ile başarısız insanları ayırt etmek sanıldıgı kadar kolay değil..genç nüfusu fazla olan bir ülkede yaşıyorsun...
    senin yapacagın 2 şey var önünde...vg yi falan bırakmalısın çünkü hayat zor, ilk önce ders sonra spor...vg falan pek mantıklı değil şu noktada senin için...dershanelerden, etütlerden cıkmaman lazım...aldıgın derece, maalesef oturup düşünülmesi gereken bir derece...yani gerçekten iyi bir ünv istiyorsan , herşeye yeniden başla ve harıl harıl çalışmaya başla...eger benden bu kadar diyorsan, o da senin sorumlulugun olur...
    ünv yi bitirenler işsiz kalmıyor bu ülkede...onu söyleyen külleyen halt etmiş..o senin ünv etiketine ve senin becerine bakar...iş bulamayanlar ya istemiyordur ya da tam araştıramıyordur..ortalık iş kaynıyor...
    sonuc olarak sistemi suclamak yanlış,yanlışlarını görüp ders cıkarıp birşeyler yapmak, fedakarlıgın en üst seviyesini yapmak önemli...yerinde olsam bir an önce derslerime başlar ve vg ye kısa bir ara verirdim hedeflerim için...sana başarılar diliyorum, en yakın zamanda hayırlsıı olması dilegiyle:.

diez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş