6 aylık tecrübelerim, hatalarım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve xavier tarafından 26 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. xavier

xavier Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,
    VG'ye başlayalı tam 6 ay oldu. 6 ay boyunca salona sürekli devam ettim, bu süreç içerisinde de haliyle çeşitli tecrübeler edindim. Şimdi bu acemilik dönemimde yaptığım hataları paylaşmak istiyorum, rezil bir acemilik dönemi geçirdim, samimice paylaşmak istiyorum, umarım bu hatalar yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olur.

1)Alkol
    Arkadaşlar alışkanlığımdan dolayı haftada 5-6 gün bazen az bazen çok ama aksatmadan içki içerdim. Bunun ciddi bir götürüsü olmayacağını düşünüyordum. Spora akşamdan kalma gittiğim çok oldu, 3 bira içip gittiğimde. Burada yazılanları okudum, fakat ciddiye almadım. Ta ki 5.ay bitmeye yakın arkadaşların abi sen niye gelişemiyorsun soruları ve yaz mevsimimin de gümbür gümbür geliyor olması canımı sıkmaya başlayana dek. Son 1,5 ay kendimi zorladım, içkiyi azalttım, haftada iki gün maksimum onda da zom olmuyordum. Kalan günler yatmadan önce lor peyniri ve süt içtim. Ve gelişim şaşırtıcı derecede oldu. Özellikle çok üst göğüs çalışırdım ama bir türlü gelmiyordu, son 1.5 ayda bir anda fark etti, şişti. Önceden ise içki içtikten sonra sadece midem şişiyor bünye iki günde kendine geliyordu, ve kendine gelince de vücudu sönmüş gibi hissediyordum ki aslında öyleydi. Gelişimimi en çok baltalayan bu içki meselesi oldu. Bu elbette kimse gelişemez demek değil ama bu içki temposuyla ben verim alamadım. Arnold akşamları şarap içermiş muhabbetini de, forumda okumuştum, kimse kendine motto bellemesin, Arnold ayrı biz ayrı. Ve kimbilir hangi koşullar altında içiyor o.

2)Mastürbasyon
    Evet, başka büyük sıkıntı da buydu. İlk aylar spordan geldikten sonra duşa girip mastürbasyon yaptığım çok oldu. Off günlerde de yapardım. Bunun vücuda suikast anlamına geldiğini ise sonra forumda öğrendim. Hocayla konuştum bu konuyu, o da çok yapmak güçlenmeyi engeller demişti, her ne kadar böyle sözlerin şehir efsanesi olduğuna inansam da 1.5 ay mastürbasyonu haftada bire düşürünce ağırlıklarda da gelişme olduğunu gördüm, elbette ki tek etken değildi, ama fazlasının vücutta yıkıcı bir etkisi olduğu kesin.

3)Antremanı ağır ağır yapmak
    5 hareketi iki saatte bitirdiğim günler çok oldu. Özellikle bara geçtikten sonra dur bir gücümü iyice toparlayayım diyerek iki set arası dakikalarca beklediğim, gidip muhabbet edip geldiğim bile oldu. 30sn max1 dk kuralına uymaya çalışmaya başladıktan sonra vücudumun çalışmaya başladığını hissettim. Yani sallanmadan oyalanmadan yapalım şu işi, ya da hiç yapmayalım bir faydası yok çünkü. Muhabbet demişken, salonda konuşmak daha doğrusu benim gibi gevezelik etmek sanıldığından daha zararlı. Kimse konuşmasın değil ama konuşmak oldukça yoruyor, konsantre ve düzgün yapınca son set için dinlenme süresini kısaltmak çok daha kolay.

4)Doğru nefes ya da nefese takmak
    Bu da başka bir sorundu, başlarda doğru nefes almıyordum hoca uyardı. Ondan sonra da nefes alış verişime takmaya başladım, gücümü ağırlık kaldırmaya değil nefes kontrolüne harcamaya başladım. Bu hata sayılır mı bilmiyorum, ama ağırlığın altındayken de aman nefes yanlış olmasın diye de kasmak yorucu. (Ağırlık dediğim de maximum 30-40 kilo ama onda bile yoruyordu). Tavsiyem başlarda bu nefes işine dikkat edin ve oturtun, sonra yanlış yaptık dur nefesimi ağızdan verdim, kulağımdan aldım falan diye uğraşmak daha yoruyor.

5)Hareketleri yanlış yapmak ya da yüksek ağırlık olsun diye yanlış yapmak
    Bu da en büyük sorunların başında geliyordu. Incline dumbell press i yüksek ağırlıklarla yapıyordum ama dumbell ları göğse kadar indirme hak getire. Bir ağırlığı 10 cm aşağı indirip yukarı kaldırmanın anlamı olmadığını düşük ağırlıkla tam yapınca ve bunun daha zor olduğunu fark edince anladım. Yani arkadaşlar, acemi olduğumuzu unutmayalım, hemen ağırlık olsun diye yalan yanlış girişmeyelim, tam yapalım vurmayı hissedelim. Başlarda düşük olmasına rağmen hissetmiyordum pek ve 5-6 tane yapıp oo bu ağır yeter buna diyordum, ama sonradan biraz daha düşük de olsa tam ve 8-10 tekrar yapınca ağırlık kendini otomatikman hissettiriyor.

6)Dinlenme
    İlk squat yaptığım günün akşamında dışarı çıktım, gene içki miçki derken arkadaşta kaldım ve sabaha karşı uyudum. Sonraki günü tahmin edebilirsiniz, ağrıdan sıkıntıdan kas kemik allah ne verdiyse parçaladım zannettim. Daha sonraki zamanlarda ise squat yaptığım gün özellikle, ki en yorucu hareket bence bu, iyi dinlenme ve beslenmeye özen gösteriyorum. Ağrı hala oluyor ama ilk zamanlardaki gibi noldu bana böyle tepkisi vermiyor bünye. Bu squat için değil her hareket için geçerli tabii. Hatta şunu da söyleyeyim son 2 ay çalıştığım bölge, önceki aylarda çalıştığım bölgelere göre daha ilerledi, bunda genetik faktörlerin etkisi de vardır elbette ama biraz da hatalarımdan dolayı bu fark oldu sanıyorum.

7)Mide çalışmamak
    Benim ciddi bir göbeğim hiç olmadı, ama iyi kötü gene bir göbeğim vardı. O yüzden mide çalışmayı gereksiz görüyordum, hem biraz dursun daha iyi gibi saçma bir fikre kapılmıştım. Oysa ki mide göbeği yayan, yok eden karnı düzleştiren ve göğüs bölgesini de gösteren yer. Göbek olsa da olmasa da mekik çekmeyi unutmayın.

Sonuç
    Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi ilk 4.5 ayım spor namına hiçbir şey koymayarak geçti. Ne kilo aldım ne bir gelişme gösterdim. Hatta bırakmayı bile düşündüm. Az buz değil neredeyse 5 ay geçiyor ve ne göğüs ne omuz, hiçbir şeyde gözle görülür bir değişiklik yok. Daha sonra bu kadar para, zaman harcadık bir şey olmadı olmasın, biraz şu kuralları uygulamaya kasayım, zaten millet dalga geçiyor deyince farklılıklar olmaya başladı. Ve belki de o 4 ayda biriken şey sonradan bir anda çıkmaya başladı. Elbette başından beri bu işi ciddiye almadığım için pişmanım, ama şu var ki benim kafama dank etmesi gerekiyormuş. Sizler de dank etmeden ciddiye almaya başlayın, yoksa 10 yıl spora gitsek de aynı kalırız. Benden nasihatlar bu kadar :) Herkese kolay gelsin.

Kan Mevsimi, omerbay, casparov2 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. kisish

kisish Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    ben hafta içi istisnalar hariç hiç yapmıyorum ama hafta sonu günde 1
    hafta da toplam 3 zararlımıdır?

3. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    İyi bi beslenme programın varsa gerisi hikayedir tabi olayı abartmamakta lazım:)
    AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

4. KoçAslanı

KoçAslanı Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürler tecrubelerinden bize aktardıkların için. bende 2 ay oldu başlayalı.. gelişimi durduran olarak söylediğin şeyelr gerçekten durduruyor demek ondan dolayı gelişmede bi duraklama yaşadım.. :) bunları dikkate alacağım..

5. ratapan

ratapan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya arkadaşlar idmandan sonra ağrı yoksa gelişmede yokmudur

6. MrBiceps

MrBiceps Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Çanakkale
    Kaslar yıkıma uğradığı için idmanın ertesi günü ağrı olabilir genelde gelişmenin göstergesi diye yorumlanır . No Pain No Gain :)

Sayfayı Paylaş