6.Aydan Sonraki Gelişme Nasıl Olacaktır(Suplementsiz)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve demircan256 tarafından 5 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Selam arkadaşlar ;

Ben gerek bu forumdan gerekse başka kaynaklardan veya kişilerden edindiğim bilgiye göre,Bir kişi vücut geliştirme sporuna başladıktan ilk 3 ay hızlı bir gelişme sonraki 3 ayda ilk 3 aya nazaran daha yavaş bir gelişme ancak toplamda ilk 6 ayda gözle göülür bir gelişmey yaşadığını öğrendim kii bunu herkeste bilir.Tabi burdaki süre 6 ay..5 ay yada 7-8 ayda olaiblir ama çoğunlukça bilinen süre 6 ay olduğu için bu süreyi baz aldım.
    Peki ben merak ediyorum spora başladıktan ilk 6 aydan sonraki zamanalrdaki gelişme nasıl olacaktır.Tamam 6 aydan sonraki zamanlarda gelişme illaki olacak vede hızlı değild eyavaş oalcaktır ancak ne kadar yavaş-ne kadar hızlı ?

Yani aşşağıda örnek bir resim vericem..ilk 3 aşamayı görüyorsunuz..peki 3.resimden sonraki gelişmeler nasıl olacaktır...yani şöyle diyelim : ilk resim spora başladığı an,2. resim ilk 3 ay ve 3.resim ise 6 aylık olan hali...

Peki o son resimden sonraki yani 6 aydan sonra daha nasıl gelişme yaşar bu vücut...Sonuçta başlıktada belirttiğim gibi herhangi bir ek besin kullanmayacak ve idman-beslenme olayına dikkat edecek biri için.Çünkü bazen düşünüyorumda öze4llikle idman sonunda vücudun gerildiğini kolların patlamaya hazır bomba haline dönüştüğünü gördükçe ; bu kollar ancak bukadar şişer bence daha fazla şişserse deri yırtılacak ...gibi belki saçma ama içimi kemiren şeyleri düşünüp duruyorum..

NOT : Vücut geliştirme sporunda geçirdiğimiz hiçbir idmanın boşa gitmediğini çok iyi ibliyorum.İllaki yararını görüyoruz.Bunun bilincindeyim.Yani demem oki..daha öncede buna benzer bir konu vardı ; DOĞAL OLARAK NEREYE KADAR...denilmişti..bende bu yönde pekiştirmek istiyorum...

TeFo ve AngryHun bunu beğendi.
  2. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    6 aylık halinden sonra pek fazla gelişim göstermez.o vücut sabit kalır.bizim salonda şaka yapmıyorum devamlı antreman yaptıkları halde 2 sene hatta 4 senedir aynı vücuda sahip insanlar tanıyorum.hatta senelerdir aynı ağırlığı kaldırıyorlar.eğer kaslarım gelişmeyecekse neden hamallık yapayımki ben.beslenmesi düzgün olsa belki birkaç ay daha gelişir.fakat eninde sonunda plato dönemine gelecektir.o aşamada supplementsiz ilerlemek imkansıza yakın birşey.yani supplement kullanılmayacaksa fitness yapın o zaman.çünkü bir zaman sonra bıkacaksınız sürekli çalıştığınız halde aynı vücuda sahip olmaktan.

demircan256 bunu beğendi.
  3. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Benim bırakmam lazım o zaman 1 yılı devirdim :) peki sup..kullanılırsa nereye kadar gidecek ?

AngryHun bunu beğendi.
  4. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    bayağı gidiyor abi merak etme :)

5. TeFo

TeFo Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Merak ettiğim bir konuydu takipteyim :)

6. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    aslında epey bilimsel bir konu ama cevap öyle bilimsel olmayacaktır eminim.dilim döndüğünce anlatayım.bu arada uamrım daha önce açıldı diye bu konu kilitlenmez .insanın morali bozluyor o kadar yaz et kilitlensin sonra.

günlük protein ihtiyacı normal bir insan için kilo çarpı 0.5 gr dır.bu miktar insanın hayatını devam ettirmeye yetecek orandır.kas sistemi bu miktarlar içinde yenileyerek hayatına devam eder.ama kaza geçirdin bacağı yardın ne olacak.vücutu oanrım için proteine ihtiyaç duyar.ne kadar çok pro.alırsan ve ne kdar çok farklı kaynaktan alırsan vücut kendini bir an önce yeniler.

biz bodybuilding yaparak vücut(kas)inşa ediyoruz.adı üsütnde building,inşaat (yani bir anlamda ameleyiz :) ) kas inşaatı için çimentomuz protein bu nedenle ne kdar çok protein alırsak o kadar kas inşa ederiz.
    dersem beni döverler;çünkü vücuda alınan proteinin sentezlenemsi ve kullanılması gerekir.yoksa atılırki bu da bizim işimize yaramaz. universal gh-max ı alırken satıcı demişti proteinin vücutta tutulumunu arttırır diye.bilmiyorum ne kdar doğruydu ama bu tarz ürünler proteinin vücut tarafından kullanımını arttırıyor.

sporcualrın doping yapmasının bir sebebide budur.vücudun daha çok protein sentezlemsi ve bu proteini kullanması.dopinglerin amacı kas hastalıkalrının tedavisinde kullanılması ve hastaların daha çok proteini vücutlarının kullanmasını sağlamaktır.

vücudun temel inşaat malzemesi protein olduğun göre bizim ürünümüz wheyler.diğer aldığımız creatin,bcaa,glutamin tarzı supplementler ise banyo dolabı,ankastre mutfak gibi evi tamamlayan şeyler.
    günlük ve haftalık protein ihtiaycını bir bodycye yeterli miktarda farklı kaynaklardan karşılıyorsan,amino asit,vitamin ve minarelleri yeterli miktarda alabiliyorsan doğal yollardan bu iş suppelementsizde olur.çünkü sen temel yapı taşı olan proteini almışsındır,dengli beslenerek yuakrıda saydığım protein sentezini arttıran yolları doğal olarakta karşılamışsındır.vücuda alınan proteinler vücut tarafındanda kullanılmıştır.sonuç olarak gelişme devam eder.

ama günde 1 kg et alamadığımızdan,1 koli yumurta tüketemediğimizinden ve amino asit mineralleri yeterli miktarda alamadığımızdan supplemente ihtiyaç duyarız.
    belli bir yerden sonra supplemente ihtiyaç duyulmasının sebebide vücudun daha çoğunu istemesi fakat bizim vermememizdir.halbuki vücudu beslesek suppelmente ya ihtiyaç kalmaz ya da beslenme programımızda büyük yer tutmazdı.

ÖNEMLİ EK:dopingle ilgili yukarıda yazdığımı okuyarak aman ne iyi işlevlere sahipmiş diyerek kullanmayın.belli altyapım var yıllardır yapıyorum kullanacam diyorsanızda okuyup araştırıp öyle kullanın.
    birde kullandığınız suppelmnt ne olursa olsun zaman zaman 1 er haftalık yılda bir kaç kezde büyük aralar verin.sonuçta bizler sağlık için yapıyoruz.sağlık için sağlıktan olmayalıım

soruyu eksik yanıtlamışım :ilk aylarda vücut ağırlığa alışkın olmadığından yeni duruma uyum sağlayabilmek için çabuk gelişim gösterir bunun sebebi organizmanın tehlike altında old.anlayıp kendini korumasıdır.aylar geçtikçe vücut daha az tepki verir daha yavaş gelişir;sebebi ise yeni duruma artık alışmıştır.bu alışkanlığı kırmak için biz program değiştiririz.

birde vücut geliştirmede sürekli gelişme olmaz.belli yerde durma gerileme tekrar gelişme olur.yani inişli çıkışlı tepe gibi düşünebilirsin.yeri gelir 39 dan 40 a çıkmak için 3 ay geçer yeri gelir 40 ı korumak için kendini parçalarsın yeri gelir 3 ayda 40 tan 42 ye çıkar.

Son düzenleme: 5 Eylül 2011
  7. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Bilgiler vede akılda kalacak benzetmeler için teşekkürler...Bu işin içinde olan biri anlamalıdırki ;eğer günlük protein ve karbonhidrat ihtiyacını gerektiği kadar sağlayabiliyor isek zaten gerek yok ek besin kullanmaya...

Ancak soru burda devreye giriyor işte ; kullanmadan ne kadar gelişme olur kii sen onada cevap vermişsin...

peki ;günlük olarak bir insan, normal beslenme ile kilosunun 2 katı protein alamaz ise bu sporu bıırakmalı mı? yoksa salona boşa para verip devammi etmeli?( bir gelişme olmayacak ama ben yinede gideyimmi demeli)

8. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    gelişim olur neden olmasın.kilo * 2-3 kat protein aldığın zaman gelişim daha hızlı daha belirgin olur.aksi taktirde yavaşlar.
    vücut geliştirme ile sadece kas gelişmez kemik,tendon,kalpte kuvvtlenir gelişir ayrıca mental katkısı tartışılmaz.

9. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    gelısım kısden kısıye degısır ama asla durmaz ole 6 ayda asla durmaz

eger kılonuzun 2-3 katı proteın ve yeterı kadar karbonhdırat alırsanız bu gelısme uzun sure durmaz mınık mınık ılerler

evet bır plato vardır ama bu alsa 70kg o cıvar bır agırlık degıldır . plato 45 cm kol gıbı olculerden sonra gorulur genelde a bu 43 de olur 42 de ama asla 38-36 olmaz

onemlı olan beslenmedır . proteın ve karbo almaktır . supplement sarttır dıye bırsey solmek mumkun degıldır

Sayfayı Paylaş