6 ay aradan sonra yeniden başlamak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve xxx_ tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. xxx_

xxx_ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    1.5 yıl civarı aralıksız bu sporu yaptıktan sonra yaklaşık 6 aylık bir ara verdim ve haliyle vücut baya çöktü. Yaklaşık 12 kilo verdim bu sürede aynı zamanda ölçü kaybı da oldu. Bırakırken ki ve şimdiki ölçülerim şöyle:
    Kol 40-35 omuz 128-118 göğüs 112-103 bel 81-76

Şimdi 6 aydan sonra tekrar başlayacağım ve düzenli bir çalışma, beslenme ve ayrıca protein-bcaa-kreatin ile en azından eski ölçümlerime gelmek ne kadar sürer. Kas hafızası denilen bir şey var mı gerçekten? Yani 1-1.5 ay içinde eski ölçülere gelebilmem mümkün müdür?

Bir de antrenman programı olarak ilk hafta supplement bile kullanmadan vücuttaki hamlığı atmak için hafif çalışıp ardından tekrar göğüs-bicep, omuz-triceps,sırt-bacak sistemi ile standart uyguladığım haftada dört günlük bırakmadan önceki programa geçmeyi düşünüyorum yoksa bu altı aylık bir aradan sonra ağır gelir mi? Örneğin göğüse bench press, Dumbell press(üst göğüs için),Dumbell fly(üst göğüs için),polaris, alt göğüs için makara giriyordum. Biceps için de 12 set giriyordum. Başladıktan bir hafta sonra bu veya buna benzer bir programa geçmek uygun olur mu?

2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Kas hafızası olayı kesinlikle var. 1 ay mı olur 2 mi 3 mü ama esikisi gibi çok uğraşmazsın, iyi beslenme ve antrenmanla eski ölçülerine ulaşırsın.

Dediğin gibi 1-2 hafta tedricen tempoyu yükselterek eski antrenman programını uygulayabilirsin.

Kolay gelsin..

3. Burak53

Burak53 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Ben 1.5 yıldan sonra yazın 2 ay ara vermiştim. Döndüğümde hocam 3 haftalık bir ısınma programı yazmıştı. Haftada 4 gün, her bölgeyi düşük ağırlıkla, 2 farklı hareketle, 2x10'luk setlerle çalıştırmıştı. Hiç bir besin takviyesi kullanmadım bu 3 haftalık dilimde. Bu 3 haftadan sonra tekrar bölgesel programa döndüm ve bölgesel programımın 2. haftasının sonunda besin takviyelerini kullanmaya başladım.

Seninde aran 6 ay gibi uzun bir süre olduğu için bu tarz bir programı 5-6 hafta uygulayabilirsin. Bu ısınma hem kas gelişimi hem kas sağlığı önemli olduğu görüşündeyim.

4. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Ben de bir seneden fazla idman döneminden sonra Ramazan ve sonrasında yaşanan bir sakatlık sebebi ile verdiğim 3 aylık aradan sonra idmanlara başladım altı hafta kadar önce. Elbette kişiden kişiye toparlanma süresi değişir fakat 6 ay gibi uzun bir süreden sonra bıraktığınız zamandaki ağırlıkları basmanız için en azından 6-8 hafta gerekecektir (Tabii bunu yazarken 1.5 sene sonunda kayda değer ağırlıklar bastığınızı varsayıyorum).

Hacim hususunda ise kaybedilen 12 kiloyu göze alırsak yukarıdaki ısınma süresinden daha uzun bir toparlanma süresi olacağını söylemek yanlış olmaz. Yine düzenli idmanla en geç 6 ayda eski halinize dönmeniz muhtemeldir.

Son söz olarak, sonuçta bunlar hep tahmine dayalı süreler. Ama kesin olan birşey var ki düzenli idman ve beslenme ile er veya geç eski halinize ve bastığınız kilolara dönüp kaldığınız yerden devam edersiniz. Bu olduktan sonra birkaç ay erken veya geç olmasının pek de önemi olmasa gerek.

Sayfayı Paylaş