5x5-6, 3x15,yoksa piramit mi?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve deadlyff tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Hacim için: 15 yaşında 1.85boy 70 kg 3x15 mi 5x5-6 mı yoksa piramit sistemi mi?

Anketin kapanma tarihi 30 Ocak 2013.
  1. 3x15 4-5 farklı hareket 7 kg ile

oy sayısı 3
    23,1%
  2. 5x5-6 4-5 farklı hareket 10 kg ile

oy sayısı 1
    7,7%
  3. Piramit sistemi 4-5 farklı hareket..

oy sayısı 8
    61,5%
  4. Alman Hacim Programı 4-5 farklı hareket..

oy sayısı 1
    7,7%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Evet Arkadaşlar yaşım 15 boyum 1.85 kilom 70.
    2 aylık kardiyo çalışmamı tamamladım.Şimdi hacim çalışmak istiyorum fakat 7 kg ile 3x15 mi 10 kg ile 5x5 mi daha iyi hacim yaptırır ? Örneğin bicepslerimin hacimini arttırmak istiyorum bunun için 10 kg ile 4 farklı hareketi 5x5-6 set-tekrar olarak yapsam nasıl olur?Yoksa piramit şeklinde mi yapmalıyım?

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Piramit 5x5 sistem değil , 5x5 güç içindi galiba , Piramit ağırlıkların artıp tekrar sayısının düşüşüdür.Örnek: 12-10-8-6 tekrar.Alman hacimi denemedim galiba onunla ilgili yazı vardı ama onu illa uygulucam diyorsanız önce 1 senelik bir geçmişiniz olsun ilginçlik olarak 1 ay deneyin.3x15 olayıda definisyon için kas sıkılaştırması hacim vermez.Piramit sistem uyglanmalıdır hacim için.

deadlyff bunu beğendi.
  3. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler sizden bir şey rica edebilir miyim? şu anda kaldırabildiğim 1 dummbell ile sağ sol elde kaldırabildiğim max. kilo 10 ve her bölge için 5 hareket çıkardım.Örneğin biceps için 5 farklı hareket. Bir piramit örneği yapabilir misiniz? 14 tekrar 6 kg ile 12 tekrar 7kg ile 10 tekrar 8 kg ile 8 tekrar 9 kg ile 6 tekrar 10 kg ile bu mudur?

Üstad bir de bu dumbell'ın sağ sol tarafı eşit ağırlık mı olması gerek illa? 7.5 kg 4 er 4 er imkanı yok malesef :( 1 tarafı 5 bi tarafı 2.5 olsa olur mu?

4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Tek bir dumbell var galiba veya ben tam anlamadım ama anladığım kadarıyla cevaplıyım.Bu arada sorunuzu yeni gördüm yeni girebildim.Birşey değil rica ederim.Öncelikle her bölge için 5 hareket girmeyin , biceps için 3 hareketle başlayın uzun süre böyle devam ettirin sonra 4 e belki geçersiniz , hatta başlangıçta hiç bir bölge için 5 girmeyin en fazla 4 hareket girin.Piramit örneği vereyim
    Diyelim ki Preacher Curls yapıyoruz (dumbell ile) tek el ve piramit uyguluyucaz.3 set 12-10-8 tekrar sayıları ile 12 tekrar olan ilk tekrarda maximum yani 12 kez kaldırabileceğiniz maximum ağırlığı bulmalısınız vücut 13.yü kaldırıcak gücü bulmamalı , diyelim 5kg 12 kez yaptınız ,2. set 10 kere 7,5 kg , 3. set 8 kere 10kg kaldırıcaksınız.Mantık bu ama kolda 8-8-6 öneririm.Forumda bu tarz çok konu var okumanız yararınızadır.

deadlyff ve sofi-kadiri bunu beğendi.
  5. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam 50 kg ağırlık setim var fakat 1 dumbelı 11.5 kilo ayarlamam için 2 tarafı eşit olmuyor altta resim var anlatabildim mi? aynı dambılın sol tarafı 1.5 2 kg daha fazla olsa dengesizlik olur ya o sorun yaratır mı?

birde ben 5 set yapayım diyorum? 12 10 8 6 5 tekrar kilo da 1 er 1 er artsa?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:07 ----------

Yoksa 10x8x6 mı yapmalıyım? birde 1 hareket bitince kaç dk dinlenmeliyim? 1 tekrar bitince kaç dk beklemeliyim?

6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Her hareket 5 set girme , sadece diyelim ki göğüs günün bench press yapıcaksın göğüs programın 4 hareket bench press 5 set diğer hareketleri 3-4 set gir.Hareket bitince 30-45-60 saniye aralığında dinlenebilirsin.Dumbellın bir tarafını ağır yapma orantısızlık hareketi yaparken yanlış yapmana sebeb olabilir.

deadlyff bunu beğendi.
  7. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ya hocam dün biceps çalıştım öldüm 4 farklı hareket çalıştım 12x10x8x6 4 setten fakat ilk hareket tamam 6 7 9 10 kg ile yaptım sonraki hareketlerde son set 10 kg ile imkanı olmuyor 3-4 anca(son sette 10 kg ile) sağ elle sol elle 2-3 tane sonra kesiliyor ne yapmam gerek sizce? ağırlıkları 1 er kilo azaltayım mı?

8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
  9. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam çok güzel bir program ve ağırlıkları da max. yaptım ayrıca piramit sistemini uyguluyorum şu an salona gidememem malesef o kadar zamanım yok. her gün 1 bölge çalıştırıyorum. Bir de barfiks çekemiyorum. Zıplaya zıplaya çekiyorum umarım barfiks çekmem de kanatlarımın gelişmesine yardımcı olur. avuç içi karşıya dönük şekilde çekiyorum.Sizce her gün 1 bölge + barfiks overtraininge sebep olur mu? Teşekkürler.

10. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    barfiks sırtı çalıştırır. sırt idmanına uzak olan günlerde 2-3 set zorlamalı barfiks çekmenin sakıncası olacağını zannetmiyorum.

günlük fiziksel durumuna göre yapıp yapmayacağına karar verebilirsin.

Sayfayı Paylaş