50 Türk Hacker'e sorusturma

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 26 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  109
  Ödül Puanları:
  0
  Microsoft istedi; 50 Türk hacker'a soruşturma başlatıldı

  Oltalama (phishing) yöntemiyle dolandırıcılık yapan 50 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Microsoft'un haklarında suç duyurusunda bulunduğu kişiler ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne soruşturma talimatı verdi.  Soruşturma, asayiş şubesine bağlı Bilişim Suçları Bürosu Amirliği'nce başta İstanbul olmak üzere zanlıların ikamet ettikleri illerde yürütülüyor.

  Microsoft, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde yaptığı çalışma sonucu 129 kişinin phishing (oltalama) yöntemiyle internet üzerinden dolandırıcılık yaptığını tespit etmişti. Tespit edilenler arasında yer alan 50 Türk, Türkiye'nin liste başı olmasına sebep olmuştu. Microsoft da kendi Hotmail sitesini taklit ederek kullanıcıların bilgilerini çalan kişileri özel yazılım ve bilgisayarlarla tespit ederek Türk makamlarına suç duyurusunda bulunmuştu. Kısa bir süre önce Türkiye'ye ziyarette bulunan Microsoft'un Paris bürosunda internet güvenliği alanında çalışan avukat Jean-Christophe Le Toquin, listenin başını Türklerin çekmesini genç nüfus ile chat programlarından MSN ve Hotmail kullanıcı sayısının yüksek olmasına bağlıyor. Le Toquin, "Türkiye'nin bu gibi suçlarda öne çıkmasının sebebi; MSN kullanımında Amerika ve Brezilya'dan sonra 3'üncü, Hotmail abonesi sayısında da dünyada 6'ncı olmasında yatıyor." dedi. Avukat Le Toquin ile birlikte Microsoft'un Türkiye'deki avukatlarından Gökhan Gökçe, bilişim sektörünün temsilcileri ve hükümet yetkilileriyle görüştü. Gökhan Gökçe, iki sene kadar önce de aynı konuyla ilgili Türk makamlarını ziyaret ettiklerinde spam ve oltalama suçunun yetkililer için bir şey ifade etmezken, kanuni düzenleme hazırlıklarının başladığını, özellikle Emniyet Müdürlüğü içerisinde kurulan Bilişim Suçları bürolarının etkin olarak çalıştığını gördüklerini söyledi. Bankaların ve internet servis sağlayıcılarının web sitesini taklit ederek şifreleri elde eden dolandırıcılar, bankalardaki hesapları boşaltmakta ve e-posta kullanıcılarının tüm özel bilgilerini elde etmekte.

  Mehmet Sakin, İstanbul


  25/12/2006
   
 2. akçakaya
  Offline

  akçakaya Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  Bir ara haberler söylemişti:
  FBI Türk hacker ları kendi bünyesine katıyor...diye....
  Ülkemziden her türlü insan çıkıyor işte
   
 3. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.251
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  Türklere özel değil, yeteneği olan herkesi alıyorlar.
   
 4. akçakaya
  Offline

  akçakaya Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  Yok sarc4stic ben sadece türkleri alıyorlar demedim :) Ülkemizden her türlü insanın çıktığını belirtmek istedim.Dolandırıcısı,profesörü..
  Gerçi her ülkede bu böyle ama bizim ülkemizde kafasını kötüye kullanananlr daha fazla ;)
   

Sayfayı Paylaş