5 gün mü 3 gün mü

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve 'Tuna tarafından 11 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Arkadaşlar 10. ayım bitti 2-3 aydır noktasal çalıştım şimdi hocam 3 gün e düşürelim mi dedi kararsız kaldım. Salonun sahibi biraz ağız yapıyo hocaya "herkese neden 5 gün yazıyorsun ne yiyolar ediyolar vs." boy 172 kilo 64 olduğumdan dedi herhalde yorucuda gelmiyor idman ama bilmiyorm. Bu aralarda iyi yemeye başladım tozda aldım 1 hafta oldu idman çıkışı içiyorum.

Sizce ne yapmalıyım ?
    5 güne devam mı yoksa 3 güne mi düşürmeliyim program mı?

edit: resim 4-5. aylardan

Son düzenleme: 11 Nisan 2011
  2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    3 gün'e düşürürsen gelişimin açısından daha iyi olur... Programın haftanın 3 günü olacak şekilde yeniden düzenlenmeli... 5 gün çalışmak gereksiz...

Kolay gelsin...

'Tuna bunu beğendi.
  3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    3 gun en ıyısıdır kaslar calısarak degıl dınlenerek buyur haftada 1 kere her bolgeyı cok ıyı sekılde calısırsan yegterlı oluyor

'Tuna bunu beğendi.
  4. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Gögüğüs kol, kanat bacak vs. tarzı olacak. 5 günde her idman çıkışı toz içerdim şimdi 3 e düştüğü zaman idman günü 2 kere 1 i idman çıkışı olmak üzere içmeyi düşünüyorum. Çünki her gün 1 ölçekden 3 ay küsür gidiyodu. Şimdi 3 günden 5 küsür aya denk geliyo. Aslında 3 gün, idman günü 2 ölçek toz mantıklı geliyor ama çalıştığım bölgelerden tamverim alamam (enerji bakımından) diye korkuda var biraz

Son düzenleme: 12 Nisan 2011
  5. taskin90

taskin90 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    bodysoft arkadasıma katılmıyorum 5 gün gitmek gereksiz düşüncesine.vücudunu dınlendırebılıyorsan gunde 8 saat uykunu uyuyup ozellıkle beslenmene dıkkat edıyorsan gereksız olarak gorme emın ol vucudun verım alır bundan ama haftada 5 gun gıdip 2 aylık donemde bir 1 hafta salona ugramayarak kendıne kucuk ızınler vermek hem kasları şaşırtma olarak hemde psıkolojık olarak sana daha da yarar saglayabılır benım dusuncem kolay gelsın..

'Tuna bunu beğendi.
  6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Bak neleri hesaplıyor :) Daha iyi işte bak 5 ay gidecek supplement'in...

Yaşı'ın genç, yarışmalara hazırlanmıyorsun sanırım... 5 gün çok fazla, 3 ideal olanı...

Çalıştığın bölgelerden tam verim alıp alamama olayı gün ile ilgili değil, hareketleri düzgün şekilde yapıp yapamadığın ile ilgili bir konudur. Hareketleri aslına uygun yapıp, disiplinli bir şekilde set ve sayıları tamamlarsan 3 günde yeter...

Ama madem seni sıkıntı basacak ara sıra (bazı haftalar) gün ekleyebilirsin, bu şekilde de olur... Ama 5 fazla :)

'Tuna bunu beğendi.
  7. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    neden fazla olsun ki ? öğrenci adam rahatça dinlenip beslenebilir ilerde bu zamanlarıda bulamayacak vaktin varsa tabiki 5 gün git

'Tuna bunu beğendi.
  8. Beko1907

Beko1907 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Bu senin vucuduna kalmış bışı ama kaslar dinlenip,beslendıkçe gelışır ama 3 gün yaparsan super olur 5 gun yaparsan gelışmez dıe bışı yok bence 2 gun yap 1 gun dınlen yada vucudunu dınle sert antreman yaparsan ertesi güne çok gücün kalcağını sanmıyorum

'Tuna bunu beğendi.
  9. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    ben 5 gun gereksiz lafına katılmıyorum ben ilk defa gecen ay 5 gun antremana basladım verim aldım devam ediyorum

'Tuna bunu beğendi.
  10. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    "5 gün gereksiz" kelimesini kendi görüş açıma göre belirttim, bir body building kuralıdır demedim!

Genç arkadaşımız bir soru sormuş ve forum üyelerinden bir görüş istemiş. Elbette ki farklı görüşler olacak/olmalı da...

Tüm cevap verenlerin bir ortalamasını alıp doğru kararı vereceğini düşünüyorum.

Soruyu bırakıp birbirimizin yazdığı cevapları eleştirirsek (bu forumda çok yapılıyor) hem konudan uzaklaşır hem de boş yere mesaj kirliliği yaratmış oluruz.

Ben 3 dedim, bir diğeri 10 der, diğeri 5 der, bu kişilere göre değişir, bunun kararını verecek olan tabii ki genç arkadaşımızdır.

Herkese saygılar...

'Tuna bunu beğendi.
  11. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    bence en ideal olanıda 4 gün. isterseniz her kası bir kez. yada iki kez çalıştırabilirsiniz. 4 idealdir. ama benim 6 bile yapmışlığım var. oda işe yarıyor soylemeliyim.

'Tuna ve Bodysoft bunu beğendi.
  12. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Aslında kişi kendine şunu sormalı; "Body building'de amacım ne?"
    Bu sorunun yanıtı bu işe ayrılacak süreyi de belirleyecektir. İstenilen amaca göre bu süre 3'de olabilir sistemli bir şekilde 10 gün de olabilir...

Bu tamamıyla kişinin body building'den ne beklediği ile orantılıdır.

Kimi plaj vücudu ister, kimi oldukça bulk bir vücut, kimi parçalı bir vücut ister (çoğunluğun istediği şey!) kimi formda bir vücut...

Her şekilde de bu işe ayrılan süre/beslenme ve program şekli farklı olacaktır. Ama önce nasıl bir vücut isteniyor o önemli, hedef olmadan sonuç olmaz!

'Tuna bunu beğendi.
  13. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Bütün yorumlara tek tek teşekkür ettim.
    Amacım yarışma değil o kadar olamamda zaten :). kütleli, kaslı, güzel bir vücut yapmak. Yani normal insanlardan farkımın olması tabiki. Gerek kas, gerek atletik, kondüsyonlu vücut vs. Ben normalde boxördüm ama sakaklığım yüzünden ara vermek zorunda kaldım ve body e başladm. Box a başladığımdada devam edecem.

5 Gün gittiğimde mesela çalıştığım bölgeye yüklediğim için, 3 güne düşürdüğümde idman günü 2 bölge olacağı için yüklenemem diye korkum var. Hareketlerde sınırlı olacak 1 hafta bölgenin farklı kısmı dier hafta farklı kısmı gibi.

Vücudum şuan 172 ve 64 kg yağsız
    Hedefim 70 75 kg yağ oranı normal bir vücut

14. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Tabii ki 5 gün'de olabilir, problem yok, kendini aşırı yormadan, beslenmene dikkat ettiğin sürece 5 gün'de olur... Ama kişisel fikrim ilk mesajımda da belirttiğim gibi 3 gün veya oklahoma'nın da belirttiği gibi 4 gün ideal olanı...

Kendimi fazla hırpalamam dersen 5 günde olur. :)

Bu arada ben boks'u hiç sevmem, bir sürede olsa bıraktığın iyi olmuş, umarım temelli bırakırsın. Çünkü insana ciddi zararlar verebilen bir olay! Beyinde kalıcı sakatlıklara sebep olabilmekte.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    Alıntı;
    Boks sporunda en çok yaralanan bölge yüzdür. Bilindiği gibi boks sporunda öncelikle yumrukların hedefi yüz ve çenedir. Bu nedenle yüzde hafif ekimozlardan (çürüklerden) başlamak üzere, önemli kırıklara ve yüzdeki organların ciddi yaralanmalarına kadar değişik derecelerde yaralanmalar görülebilir. En çok yaralanma kas yarılmalarıdır. Ayrıca ikinci planda ve zamanla oluşan yaralanma ise boksörlerde burun kemiğinin kırılması, çökmesi ve burundaki konkaların deviasyonudur.

Bilindiği gibi boksta geçici şuur kayıpları sık görülür. Bu alınan darbenin şiddetine, sporcunun dayanıklılığına ve tecrübesine bağlı olarak farklı sürelerle devam eder. Geçici ve kalıcı beyin zedelenmeleri boksta görülen olaylardır.

Kaynak
    -----------------------------------------------------------------------------------------------

Her spor'da sakatlık, yara bere elbette ki olur, spor'un doğası bu ama beyin'de oluşan travmalar hiç bir şeye benzemez.

'Tuna bunu beğendi.
  15. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    6 çalıştığım gunlerde sadece gunde tek bir bolgeyi çalışıyordum. gogus-bacak ve kalf - sırt - omuz - triceps -biceps şeklindeydi. her bolgeye cidden yuklenebilmek için yaptım bunu. vede cok işe yaradı. ancak buda cok fazla zaman ve motivasyon isteyen birşey. ayrıca cok supp kullanımıda gercekleşiyor haliyle. 3 gun bence az. nedeni her gune iki adale denk getirebilememek. soyle izah edeyim. genelde bu uc gunluk programlarda bacak çalışması omuz yada sırtla kombine ediliyor. ki buda cok yanlış. bacak çalışılmayacaksa 3 gun olabilir. (oda enteresan olur tabii:D). 4 yada 5 idealdir. bir gunde iki kastan fazlası çaşılılmamalı. bu bolgelerde sağlam çalışabilmek adına bir birinden bağımsız olmalıdır. ornek vermek gerekirse : gogus-biceps , ön ve arka bacak , omuz-kalf , sırt -triceps olabilir. trapez cidden programa alınacaksa. kalf bacağın yanına alınır. omuzun yanınada trapez eklenir. her bolgeyi yeterince çalışıp dinlendirebileceğiniz bir program. iyi çalışmalar .. .

technical1967, Bodysoft ve 'Tuna bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş