1. Değerli Üyemiz

Başlık açmadan önce fotoğraf ekleme kurallarını okumayı unutmayınız!

Unutmayın ki; ancak usulüne uygun eklenen fotoğraflarla ve kendiniz hakkında vereceğiniz detaylı bilgilerle

sağlıklı yorumlar alabilirsiniz. Kurallara uygun açılmış bir başlık çok daha fazla üyenin başlığınızı okumasını ve

yorumlamasını sağlayacaktır.

Fotoğraf ekleme kurallarını okumak için lütfen tıklayınız!

Forum düzenine katkınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Notu Gizle

5 bucuk aylık calısma. 11.5 kilo. sorular.

Konusu 'Üye Fotoları' forumundadır ve stoutheart tarafından 24 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. stoutheart

stoutheart Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Tekrar selamlar sewgili arkadaslar.

5.5 aylık ( ilk 3 aydan sonra 2 ay ara vermek zorunda kaldım sonra 2.5 ay duzenli dewam ettim. toplam 7.5 ay oldu baslayalı) vücudumla ilgili sorularım olacak. Sunu belirteyim benim asla buradaki bilgili, degerli hocalarımız gibi profesyonel kisilerden yardım alma sansım olmadı. Gittigim salonlarda genelde saglam vücut yapmıs part time calısan spor akademisi ögrencileri, kilo almak istedigimi belirtmeme ragmen beni spor öncesi 20dk sonrası 10 dk kosturmak isteyen "yetkililer" oldu.

Sadece 1-2 hafta beraber olabildigim 5 yıllık body ci bir arkadasımın baslangıc tawsiyeleri üzerine basladım. Geriye kalan herşeyi bu forum tamamladı. Programımı kendim yaptım, hareketlerimi kendim seçtim, beslenmemi hayat tarzıma göre elimden geldigimce kendim yaptım.

Yeni başlayanlar bölümüne 5 ayda 11.5 kilo adlı, tamamen motivasyon amaçlı bir konu açtım. ( belki benim gibi baştan spordan sogutulan insanlar bu sporu, beslenmeyi, kilo almayı imkansız olarak algılamazlar diye)

Hakkımdaki detaylı bilgi için o konuya bakabilirsiniz.

Çok uzattım, gelelim sorularıma..

1. Resmini çektiğim protein tozunu malta'dan aldım. Bununla birlikte amino asit kullanıyorum. Hedefledigim kilo 80-82. optimum nutrition serious mass almayı düsünüyorum (protein tozum bitmek üzere) fakat göbek bölgemdeki yaglar eşşeğin kulagına su kaçırır mı diye korkuyorum. Vücut yapıma göre sizce %100 proteine devammı etmeliyim yoksa gainerdan korkmayıp abanmalı mıyım?

2. Cevap gainer'sa bununla birlikte hangi yan ürünleri kombine etmemi tavsiye edersiniz.? (para hiç önemli degil parasal durumum müsait)

3. Göğüsümün hemen altındaki kaburga kemikleri sizce neden bukadar belirgin? Orayı nasıl kapatabilirim?

4. Haftada 4 gün çift kas grubu çalışması yapıyorum. Haftada 5 gün tek grup çalışmasına geçsem daha iyi mi fayda saglarım ?

5. Gymde makinede yapılan ölçüme göre yağ oranım %8. Çok agır karın kası calısmama ragmen bu yağ oranıyla karın kaslarımın görünmesi gerekmiyor mu ? Resimlere bakarak sizce bu oran gercekci mi yoksa bir hastanede ölçüm yaptırmalıyım ?

6. Biceps ile dirsegim arasındaki bosluk genetik mi yoksa birseyleri yanlıs mı yapıyorum?

Boy 1.86
    Başlangıç kilosu : 64.5
    Şuanki kilom: 76

Başlangıç biceps: 26.5
    Şunki Biceps: 35

Detaylı bilgi (çalışma programı, beslenme, Diger ölçüler)

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layan-arkadaslara-5-t29380.html?p=310796#post310796

Birinci resim spora baslamadan önce, bulabildigim tek resim. (sunu belirteyim ordaki kol sıkılmış xD )

http://img571.imageshack.us/img571/3362/bdyf.png

http://img265.imageshack.us/img265/5248/ggs1.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/9944/karn3.jpg

http://img36.imageshack.us/img36/3024/kolsol.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/4757/kolsag.jpg

http://img249.imageshack.us/img249/3338/srt1.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/7371/yan1.jpg

http://img651.imageshack.us/img651/8364/proteintozu.jpg
    (brutal muscle on)

tavsiyeleriniz ve cewaplarınız benim için çok önemli. saygılar sunarım..

2. asaletli

asaletli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    pek anlamam ama 5.5 aya göre pek fazla gelişim olmamış.

3. stoutheart

stoutheart Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    sewgili asaletli;

Orada 6 adet soru sordum bunlardan her hangi birine cewap werebilecek durumda mısın ?

Ben "işte süper geliştim vücüt yaptım nasıl olmuşum " tarzında bir konu mu açtım ?

Sen orada yazılanlardan bir satır okudun mu yoksa sadece resimlere bakıp bu cevabı mı yazdın ?

Herşeyi geçtim "pek anlamam" la başlayan bir yorumun yapılma amacı nedir ?

Eleştiriye kapalı biri degilim de sordugum soruların biraz spor geçmişi olan, hatta mümkünse bir hoca tarafından degerlendirilmesine mutlu olurum.

Saygılar tekrardan..

janqie bunu beğendi.
  4. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    5.5 aylık bir alt yapın oluşmuş yağsız bi vucudun var bence proteine devam etmelisin..
    gainere abanarak saf kas kitlesi kazanılabilecegine inanmıyorum :D
    uzun vadede piramit sistemiyle çalışmanı öneririm.
    en az 1 1.5 yılı doldurmuş kişiler için günde tek bölge programi önerilir.şuan çok erken..
    yağ oranı ölçümleri cogu zaman aldatıcıdır gym bile ama işi hastaneye kadar götürmeni önermem önemli olan ayna karşısında degişiklikleri takip etmek bundan zevk almak :)
    biceps ve dirsek arasındaki boşlugun %80 genetik ama hafif kilo fittnes çalışanlar onuda zamanla oluşturabiliyor cogu kişide öyle olsun istiyor şanslısın :)
    şunuda söylemeden geçemicem ..gainer protein tozu amino asit yağ yakıcı creatin hepsini aynı anda kullanmamalısın başlangıcta böbrekleri iç organları aşırı yormanın bi manası yok..

başarılar dilerim ..vucudun müsait yeterki hırsla çalış ..

stoutheart bunu beğendi.
  5. stoutheart

stoutheart Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    cok tesekkur ederim ilgin ve cevabın icin. Her gün yeni bir seyler ögrenmeye calısıyorum saygılar..

6. snnozlm

snnozlm Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Öncelikle azmin için seni tebrik ediyorum. Teker teker sorularını cevaplamaya çalışacağım.

Bu sporun olmazsa olmazı Whey Protein'dir. Gainer yerine bol bol pirinç pilavı, yulaf, makarna tüketebilirsin. Tabi ki yağlı olmamasına özen göstererek.

İkinci olarak haşlanmış patatesi spor sonrası öğününe eklemeni tavsiye ederim.

Kol ve göğüs altı için fazla diyebileceğim bir şey yok. Muhtemelen genetiktir. Ama bu demek değildir ki zamanla değişmeyecek. Güzel antreman ve beslenme ile her şey mümkün.

Tek gün tek kas grubu ya da tek gün iki kas grubu çalışmak size bağlı bence. Kendimden örnek vereyim. Ben spor salonunda fazla zaman geçirmeyi seven birisi değilim. Bunun yanında tek kas grubu girdiğimden dolayı o kas grubuna daha çok yoğunlaşıp gerçekten sıkı bir idman yapıyorum ve gelişimimden gayet memnunum. Arada sırada tabi ki hareketleri değiştirip vücuduma şok etkisi yapıyorum. Genellikle temel hareketleri yapıyorum. Modern hareketlere uyum sağlamış biri değilim.

Yorum yapan diğer arkadaşımızın da dediği gibi çok fazla supplement kullanmak böbrekleri ve karaciğeri yoracaktır. Bence temel olan ve etkileri kanıtlanmış olan whey protein, creatine ve cla yeterli olacaktır.

Son olarak da eğer tek kas grubu çalışmak istiyorsanız;

1. gün : Biceps + Triceps + Kalf + Mide
    2. gün : Bacak
    3. gün : Omuz + Kalf + Mide
    4. gün : Off
    5. gün : Sırt-Kanat + Kalf + Mide
    6. gün : Göğüs
    7. gün : Off

Bu şekilde bir programdan gerçekten memnun kalacağınıza eminim. Deadlift ve squat gibi vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştıran hareketleri de programınıza eklemenizi öneririm.

Kendi bildiklerim ve çevremden öğrendiklerimle size elimden geldiğince yardım etmek istedim. Umarım hedeflerinize en kısa zamanda ulaşırsınız.

İyi sporlar.

stoutheart bunu beğendi.
  7. Çavuş

Çavuş Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bir gelişim olmuş tebrik ederim,snnozlm'in dediği gibi squat ve deadlift hareketlerini programına eklemeni şiddetle öneririm hacim ve güç bazlı çalışanlar için oldukça idealdir.

stoutheart bunu beğendi.
  8. stoutheart

stoutheart Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Önceki halimi iyi yansıtan bir resim bulamadım, bir görseydiniz neden resim bulamadıgıma siz de hak werirdiniz. Deadlift i programıma 2 haftadır ekledim, squad'ı da gözden gecirecegim. cevabınız için tesekkür ederim..

Biyerden basladıktan sonra beslenme de düzene girmeye basliyor, vücuttaki degisimi hissettikce insan daha cok dikkat ediyor beslenmesine. Son 2 aydır uyku düzeni haric cogu seyi düzelttim( alkol alımını kesmek gibi, suplementsız yeterli protein alabiliyorum günlük, yeterli kaloriyi alabildigimden emin degilim tam olarak gerci. )

Eylül gibi programı degistirecegim, ozaman yazdıgınız programı da dikkate alacagım. Fakat sormak istedigim bisey war, kalf neden bukadar önemli ? Bacak en büyük kas grubu, büyüme hormonunu en iyi salgılatan kas grubu bu sebeble. Kalf ın ekstrası nedir acıklarsanız memnun olurum. (kalf ölcüm suan 34, harmstring 54 )

Whey protein, amino acid denm baska birsey kullanmadım henüz, fakat kilo alımım son 1 aydır durdu diyebilirim. Bunda yazın etkisi oldugunu biliyorum fakat eylül de baslayacagım yeni program icin alternatif supplement komboları da düsünmüyor degilim.

saygılar tekrardan we tesekkürler..

9. snnozlm

snnozlm Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Kalf çalışmasındaki amaç vücut estetiği :)

stoutheart bunu beğendi.
  10. durden

durden Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Gainer sana lazım değil.Protein tozu kullanmalısın.Gelişim az olmuş ama iyi bi altyapı olmuş bundan sonra kas kolay olur diye düşünüyorum.
    3.sorun benim içinde geçerli bende cevabını merak ediyorum.
    Bence yağ oranın %8 değil daha çoktur.Karın kası gerçekten zor yılmadan çalışmalısın.
    Göğüse özel 1 gün ayırıp hakkını vererek çalışabilirsin diğerleri için tek güne gerek yok günde 2 bölge çalışılabilir.

11. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    1-optimum nutrition serious massda karbonhidrat fazla.Proteinini 4-5 katı karbo var diye biliyorum.Sadece protein ihtiyacı için alman mantıklı değil.Protein tozu ile kombine edilip kullanılabilir.Günlük alman gereken karboyu alıyorsan kullanma bence.yağlanma yapabilir.

2-Amino ve protein tozu ile kombinleyebilirsin.

3-bence rahatsız edici bir belirginlik yok.bence sen fazla takmışsın.

4-4 gün çift kas çalışması ,5 gün tek gruptan daha iyi.Genel olarak büyük kasları haftada 1 kez bile çalıştırsan yeterli de gelir.

5-Karın kasları hemen beliren kaslar değil.Yağ oranını spor salonundaki cihazların doğru ölçtüğüne inanmıyorum.

6-O boşluk senin tarzın bir vücutta herkeste belli olur.Hacim kazandıkça dolu görünecek ama sonuçta biceps uzamaz.

stoutheart bunu beğendi.
  12. stoutheart

stoutheart Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Kütle olarak gelişimin fazla olmadıgının farkındayım, 185 boyla 64 kilo olmak ne demektir yasayan bilir bence. suan 76 kilo olmama bile inanamıyorum acıkcası. Söyledigin gibi bundan sonrası kas yapma zamanı heralde =)

Benim vücud tipimde gögüs kası en zor gelisen kas bildigim kadarıyla. (ectomorp)
    Sadece bir güne gögüs ayırırsam muhtemelen 5 gün 1 bölge calısmasına döndügümde ayırırım.

cevap icin tesekkür ederim saygılar sunarım..

13. durden

durden Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Benimde boyum 1.84 kilom 73 ama vücudum daha yağlı sanki.İyi iş başarmışsın 64ten 76y****ütle için ağır çalışman gerektiğini biliyorsundur.Artık kaslı fotolarını bekleriz.

14. stoutheart

stoutheart Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    önümüzdeki aylarda inş o da olur =)

Sayfayı Paylaş