45 dk dan uzun süren antrenmanlar için arada bal takviyesi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve OrhanOzcan tarafından 27 Haziran 2006 başlatılmıştır.

1. OrhanOzcan

OrhanOzcan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar
    Duyduğuma göre vücudumuzdaki glikojen depoları antrenmandan 45 dakika sonra boşalıyormuş. Bunun da takviyesi için basit şekerler almak gerekiyormuş. Ben yeni başlayan birisi olarak 45 dk veya daha az süren antrenmanlardan hemen sonra 3 tatlı kaşığı bal yiyordum. Yakın zamanda programımı değiştirdim. Yeni çalışma düzenimde vücut geliştirme antrenmanım 50-55 dk sürüyor, akabinde yarım saat cardio yapıyorum. Bu çalışmadan sonra gene glikojen açığı için hemen bal yiyorum. Acaba antrenmanımın 45. dakikasında durup gene takviye olsun diye bal yesem faydalı olur mu?

2. OrhanOzcan

OrhanOzcan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sanırım sorumun cevabını buldum.
    Geçen Cumartesi Teknoloji TV de Performans adında bir programda Serdar Aktolga ve Yener Üşümezsoy'un konuşmalarını dinledim. Anlattıklarına göre vücut öncelikle enerji ihtiyacını glikojen depolarından sağlıyormuş. Ancak bunları tükettikten sonra cardio antrenmanlarınında yardımıyla yağ yakma evresine giriyormuş. Dolayısıyla 45 dakikadan uzun süren antrenmanlarda glikojen depolarımız boşaldı ne olacak şimdi, yerine takviye yapmalıyım demek yerine çalışmayı bitirene kadar devam etmeliymiş. Bir de ben çabuk kana karışsın diye 3 4 kaşık bal yiyordum. Serdar Aktolga 200 gr. pirinç yediğini söyledi her antrenmandan sonra. Bunu da dikkate alacağım.
    Herkese saygılar, iyi çalışmalar

Sayfayı Paylaş