3 x 8 Kütle Programı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Iron_Man tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
 1. Iron_Man
  Offline

  Iron_Man Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenileri:
  260
  Ödül Puanları:
  0
  3 x 8 Kütle Programı

  Genelde salonlarda sürekli uygulanan çalışma programıdır. Vücut geliştirmede her sistemin doğru uygulandığında faydalı olduğuna inanıyorum. Spor salonlarında 3 x 8 ' i uygularken sporcular büyük bir yanılgıya düşmektedirler.Tabiki genelleme yapmak istemiyorum.Doğru uygulayan , hakkını veren çok fazla sporcuda mevcut.

  Nedir 3 x 8 ? Nasıl uygulanır ?

  3 x 8 adından da anlaşılacağı gibi , 3 er setten ve 8 tekrardan oluşan bir çalışma programıdır. Özellikle bulk dönemde tercih edilen , fakat definasyon döneminde de uygulanabilen bir programdır. 3 x 8 'de temel nokta , kilo arttırarak set atlamamaktadır. Her sette bastığımız kilo sabit olmalıdır.Örneğin bench press hareketini yapıyorsak , birinci setimiz 80 kilogram ile 8 tekrar çıkarttıysak , diğer setlerde de aynı kilo ile çalışmalıyız.Birçok sporcunun yaptığı hata 8 tekrar yaparken , her sette kilo arttırmaktır. Bu yapılanda , tabiki gelişiminize katkı sağlayacaktır. Fakat programınıza sadık olmalısınız.Disiplin vücut geliştirmede altın kuraldır. Konuyu fazla dağıtmak istemiyorum.Birinci hafta 80 kilogram sabit kilo ile bench press çalıştığımızda , eğer birinci haftada 3 x 8 ' i bi fiil uyguladıysak, ikinci haftamızda kilo arttırışına geçebilmeye hak kazandık demektir.Normal şartlarda siz 100 kilogram bench press basabilecek bir sporcuda olabilirsiniz. Fakat 3 x 8 ' de adından da anlaşılabileceği gibi , 3 settede 100 kilogram ile 8 tekrar çıkartabilmelisiniz.Karıştırmayalım 3 x 8 güç programı değildir.Maksimum kilo çalışma az tekrarlı çalışmalardır.

  3 x 8 ' i hakkıyla uyguladığınız takdirde , tadından yenmeyecek bir çalışma sistemidir.Yeterki salonda nefsimize yenik düşüp , kafamıza göre kilo arttırışına gitmeyelim. Evet ! belki çok daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz. Ama programınıza ihanet etmeyin. Daha ağır kilolar kaldırabildiğinizi hissetiğiniz an , diğerki haftaya kendinizi saklayın ve kilo artışına geçiniz.

  3 x 8 çalışırken bölgelere göre hareket dağımı :

  Göğüs bölgesi için = Maksimum 4 hareket
  Sırt bölgesi için = 4 hareket
  Omuz bölgesi için = 4 hareket
  Bacak bölgesi için = 4-5 hareket
  Biceps bölgesi için = Maksimum 3 hareket
  Triceps bölgesi için = Maksimum 3 hareket
  Kalf bölgesi için = 2 hareket

  Not : Beslenmeniz , spor geçmişiniz , spor hayatınızdaki bulunduğunuz konum vb. birçok etken hareket sayısı seçiminde etken faktördür. Bu yüzdendir ki , tamamen hareket sayı seçimini kalıplaştırmak istemiyorum.Yukarıda belirtmiş olduğum hareket sayıları örnektir.

  3 x 8 ' i sürekli uygulamalı mıyım ?

  Hayır , kesinlikle sürekli uygulanmamalıdır kanımca. Çünkü , vücudumuzun doyma noktası vardır. Doyma noktasını belirleyici unsur ise , vücudumuzu tanımaktır. Vücudunuzu sizden başkası kesinlikle , sizin kadar iyi tanıyamaz. Fakat bu dediğim , bir partneriniz veya antrenörünüz olmasın anlamına gelmiyor.Kesinlikle bir antrenörünüz olmalı ve ona tabi olmalısınız. Profosyonel ve amatör sporcularımızın en büyük hatası bence budur. Sizi kontrol edebilecek,takip edebilecek birisinin olması size sonsuz artılar sağlayacaktır.

  Doyma noktasında kalmıştık , evet vücudunuz 3 x 8 ' e doyduğunda , artık yeni bir antreman programına geçmenizin zamanı geldi demektir. 3 x 8 ' i 8 ila 12 haftalık periyotlar içersinde uygulamanız , size maksimum verimi sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki ; 3 x 8 kütle programıdır ve bu esnada beslenmeniz , uyku düzeniniz , sosyal yaşantınız aynı disiplin içersinde gerçekleşmelidir.

  Teşekkürler

  Kişisel Antrenör ve Diyetisyen IRON MAN
   
  zumruduanka, batgun, alexfethiye ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. pastnova
  Offline

  pastnova Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  349
  Beğenileri:
  151
  Ödül Puanları:
  53
  Yanlız iron man şöyle bişi var. Mesela barbell curl ü ele alalım. 45 kilo ile 3*8 yapıyo olabilelim.İlk set 40 2. set 45 3. set 50 girmek daha fazla fayda sağlamazmı?

  Ben profosyonellerde hep şunu görüyorum.Plakaları 20şer 20şer takıyorlar birçok harekette.İlk set ile son set arasında tekrar farkıda çok fazla olmuor.
   
 3. Galanteado
  Offline

  Galanteado Üye

  Katılım:
  23 Haziran 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  4x8 çalışma programında da sabit ağırlık alıp hareketi tamamlamalıyız?
  Yani aynı ağırlıkla 4 seti tamamlayacağız?
  Bazı hocalar ilk 2 set aynı ağıırlık, 3. sete geçerken ağırlık artırıp son iki seti artırılmış aynı ağırlıkla tamamlamamızı söylüyor.
  Siz ne dersiniz?
   
 4. pastnova
  Offline

  pastnova Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  349
  Beğenileri:
  151
  Ödül Puanları:
  53
  Mantık olarak max 8 tekrar yapabileceğimiz bir setle başlarsak 3. sette 6 tekrar filan çıkar..

  Şu ağırlık olayını bir oturtamadım kafamda diyorum şu hareketi 3*10 yapıcam mesela front rise diyelim 8 kiloyla başlıyorum çok kolay geliyor.Diğer set 12 kilo alıyorum oda aşırı zorluyor 8 tekrar çıkıyor.Son sette kilo düşürmek zorunda kalıyorum :)

  Kafalar karışık =)
   
 5. alexfethiye
  Offline

  alexfethiye Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turizm
  Yer:
  Fethiye

  Set aralarını 90 ile 120 sn arası tutarsan 4 set aynı kiloyu basabilirsin,60 sn tutarsan dediğin doğru 3. setten itibaren tekrar sayısını yakalaman için kilo azaltman gerekebilir...
   
 6. Coleman Trebor
  Offline

  Coleman Trebor Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  618
  Beğenileri:
  83
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  uzun süredir piramit yapıyorum. programımı birkaç hafta içinde değiştircem gerçi benim amacım hacimden çok kondisyon ama bu şekilde 8 tekrarlı çalışmayı uzun süredir yapmıyorum.
   

Sayfayı Paylaş