3 Parçalı Programda Dinlenme Sorunu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Delibalta tarafından 20 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Delibalta

Delibalta Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba,

Ben normalde birer gün arayla gidiyorum antrenmana ve amacım kütle yapmak olduğundan ağırlıkları artırıyorum. Ancak program 3 e bölündükten sonra kafamda bir kaç soru işareti oluştu. Program 3 parça olduğundan ve birer gün ara ile antrenmana gittiğimden ilk yaptığım hareketi bir daha yapmam için aradan geçen süre 5 güne çıkıyor. Mesela sadece ilk program kol var dolayısı ile 5 gün arayla kol çalışmış oluyorum ve sanki bu bana arayı çok fazla uzatmışım hissi veriyor. Bu durumu çalıştığım salondaki antrenörlere danıştım fakat farklı yanıtlar aldığımdan kafam karıştı.

Antrenörlerden birisi program 3 parça olsa bile sen yine birer gün ara vererek gelmeye devam et dinlenmen şart derken, bir başka antrenör aslında bu 3 programı tek bir programın üçe bölünmüş hali gibi düşünebilirsin o yüzden 3 gün üst üste gel sonra 1 gün dinlenmelisin diyor.

Sizin düşünceleriniz nedir? Sizce nasıl olmalı bu işin doğrusu?

2. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    2 gün çalışıp,1 gün dinlenmen yararınadır.Büyük kasların kendine gelmesi zaten 72-96 saat kadar sürüyor.4-5 günde bir aynı kası çalıştırman da sıkıntı yok.

3. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Ben her bölgenin haftada bir kere çalıştırılması taraftarıyım. Böyle bakacak olursak aynı kas grubunu 5 gün arayla değil 7 gün arayla çalıştırmış oluyorum.
    Kas kütlesi için ağır çalıştığını söylüyorsun, o zaman şu açıdan bakalım; mesela triceps grubunu ele alalım. Sence bu grubu haftada kaç kere çalıştırıyorsun?
    Kendimden örnek vereyim. Ben bu grubu bir kere direkt, 2 kere de dolaylı olarak aslında 3 kere çalıştırmış oluyorum. Pazartesi göğüs-biceps günümde dolaylı çalışırken, Cuma günleri omuz günümde yine dolaylı çalışıp yine aynı gün direkt triceps de çalışıyorum. Şayet omuzu farklı bir gün çalışırsan neredeyse 3 gün tricepsini çalıştırmış oluyorsun. Bu durum biceps için de geçerli. Ana biceps günün dışında, sırt kanat gününde de bicepsin azımsanamayacak kadar iyi çalışıyor. Küçük kas grupları konusunda umarım ikna edici olmuştur bu açılım. Büyük kas gruplarına gelecek olursak da emin ol sağlam bir çalışmayla haftada bir kere çalıştırman kafidir. Ben hala her göğüs antremanımdan sonra 2-3 gün ağrı hissederim, çünkü her antreman zorlarım bu grubu. Recovery/iyileşme için emin ol birkaç gün (5, 6 gün) gayet makul bir süre.
    Yine kişisel olarak 3 gün üst üste tüm bölgeleri çalıştırma fikrine karşıyım. Kütle için ağır çalışan bir kişinin, farklı bölgeler de giriyor olsa 3 gün üst üste vücudunu dinlendirmeden antreman yapması bence sağlıklı değil.
    Umarım biraz aydınlatıcı olmuştur.

residente_calle bunu beğendi.
  4. Delibalta

Delibalta Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Anladım o halde bunu sorun etmeme gerek yok birer gün ara ile gitmeye devam edebilirim.
    Bu arada maslak 4.levent civarında insanlarla ilgilenen yanlışları görüp müdahale eden, her ay program yazan ölçü alan antrenörü olan bir yer var mıdır? Bu benim için çok önemli çünkü sırf bunun için ayda yaklaşık 150 lira veriyorum ve buna rağmen çok da memnun değilim.

5. erdinç

erdinç Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    builtmana sonuna kadar katılıyorum bende triseps çalışmadığım halde gelişti hele benç preste balon gibi şişiyorlar yani biçok temel egzersizde dolaylıda olsa küçük kas grupları çalışıyo

Sayfayı Paylaş