3. ay bitti ve kafama takılan bir kaç soru var

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve xxx_ tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. xxx_

xxx_ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    3. ayımı bitirdim ve 1 hafta dışında hiç aksatmadan çalıştım. yalnız kafama takılan bir kaç soru var.

1) yaklaşık 5-6 aydır bu siteyi takip ediyorum ve ilk 3 ay ek besin kullanılmasına gerek yok denildiği için hiçbir şey kullanmadım. bu 5-10 gün içerisinde protein tozu veya kilo aldırıcı almayı planlıyorum ama hangisini almam gerektiği konusunda biraz kararsızım. yani boy 180 cm ve kilo ise 73. ayrıca vücut yapım ektomorf yani ince olduğundan kiloma göre daha da hacimsiz gözüküyorum. şimdi ilk amacım hacim olduğundan protein tozu mu kullanmalıyım yoksa kilo aldırıcı mı alayım?

2) çalışırken programdaki tekrar sayılarına tam olarak uyamıyorum. yani örneğin programda omuz press (verdiğim örnek diğer bölgeler içinde geçerli) 8 tekrar yazıyor ve ben 17.5 kiloluk dumbell ile 9 bazen 10 tekrar yapabildiğim için ve okuduğuma göre hacim için az tekrar çok ağırlık denildiğinden 20 kg lık dumbell alıyorum ve bu sefer de 7,5 ( sonuncuyu tam kaldıramadığım oluyor) - 6 arası tekrar çıkartıyorum. bu durum gelişimi olumsuz etkiler mi?

3) ben solağım ve sol kol ile sağ kol arasında muazzam güç farkı var yani misal göğüs için dumbell press yapıyorum ve 20 kiloyu sol taraf ile çok çok rahat kaldırırken sağ taraf ile çok zorlanıyorum hatta bazen farkına varmadan solu kaldırmış ve sağı kaldırmak için cebelleşirken buluyorum kendimi. bu güç farkı nomal mi?

4) bicepsi ne kadar zorlarsam zorlayayım ertesi güne hiç bir ağrı olmuyor. yani antrenman sırasında adeta taş gibi oluyor hani daha 5kg dumbell kaldıracak hal bile kalmıyor ama 2-3 saat sonra bicepste fazla bir yorgunluk kalmıyor. acaba biceps programını mı değiştirmeliyim?

2. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    1) Günlük kilonun 2 katı protein alman gerekir, aynı zamanda karbonhidratıda ihmal etmemelisin, doğal yoldan bunu karşılayabiliyorsan, ekbesine gerekyok, ben protein öneririm, idman sonraları 1 ölçek ve sabah kalkar kalkmaz 1 ölçek.

2) Hacim için yapabildiğin max kiloyu kaldırman yani kasları zorlaman gerekir doğru, ama tekrar sayısı illaki 8 değildir, kendince piramid sistemi yani 12-8-8-6 gibi bir sistem deneyebilirsin veyahut 6-8 tekrar girilebilecek en ağır kilo için idealdir.

3)Kaldırdığın kiloları sol koluna göre ayarla, örn; sol kolunla maximum 15 kg kaldırabiliyorsan, sağ ilede aynı kiloyu kaldır, ve çok zaman geçmeden bu simetriyi yakalamaya çalış.

4)Aynı sorunu bende yaşadım, 1 hafta bicepsini dinlendir, ardından biceps hareketlerini değiştir, 3 hareket tavsiyemdir. Örnek verecek olursak, barbell curl, hammer curl, concentration. Çok ağır girip hareketi tam yapamamak yerine, düzgün yapabileceğin kiloyla muazzam yap, aynı zamanda çalışırken o adeleyi hisset. Biceps en zor ağrı bırakan yerlerden birisidir bana göre.

Yaşım 16 ve bu sporda 6. ayımdayım, ha ben bu bilgileri nereden mi öğrendim? ; forumda araştırma yaparak. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Sayfayı Paylaş