3,5 ayda 14,5 kilo ve yağ yakımı

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve balcis tarafından 25 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    yaklaşık 3,5 aydır salona gidiyorum ve aynı süre zarfında da diyete başladım. kilom beni çok rahatsız ettiği (96,6) ve o güne kadar öyle bir kiloya yaklaşmadığım için diyete ilk aşamada fazla sıkı başladım ve 1 ay öncesine kadar protein dahil neredeyse karbonhidrat, yağ, et vs namına bir şey tüketmedim.

diyetin ilk kısmında sabah kahvaltısında çeyrek-yarım ekmek arası karışık tost, meyve suyu. öğle yemeğinde çorba-salata-az porsiyon sebze yemeği (ekmek yok) ve akşam yemeğinde de öğle yemeğiyle aynı olacak şekilde (ekmek yok) beslenerek akşam yemeği sonrasında meyve yedim.

bu süre zarfında hocanın verdiği normal vücut geliştirme hareketleri yaparak haftada 3 gün çalıştım. her çalışmanın son kısmında önce karın hareketlerimi sonra da 7-8 dakika yürüyüş yapıyorum.

hocanın aldığı ölçülerde nispeten şekil kazansam da özellikle kol bölgesinde kastan da kaybettiğim anlaşılınca aynı diyete protein eklemeye başladım. yani genelde her gün; ama özellikle çalışma günlerinde haşlanmış tavuk ve kesinlikle her gün 1-2 haşlanmış yumurta alıyorum. öğle yemeklerinde de yağsız etle beslenmeye dikkat ediyorum. hareketlerim yine öncesindeki gibi normal vücut geliştirme hareketleri (ağırlaşıyor tabi zamanla) cardio vs değil ve şu an 81-82 kilo civarındayım. bu arada boyum 1,82.

şu an (özellikle) kalça, bacağımın üst kısmı ve iyi sertleşmesine rağmen karın kısmımda halen yakmam gereken yağlar var.

şu anki diyetime devam etmem sorun yaratır mı? nasıl bir yandan kas yapmaya devam ederken bu yağlardan da kurtulabilirim, sizce cardio'ya mı geçmem gerekir, her türlü yönlendirmeye ve yoruma açığım. bu konuda çalıştığım salondaki hocanın ilgisini ve yönlendirmesini yeterli görmüyorum; öyle ki kalça kısmımda yakmam gereken yağ var diyene kadar kalça ölçüsü bile almamıştır, klasik kol göğüs bel ölçüsü alıp bir tek bunlarla ilgileniyordu.

not: eğer istenirse akşam mesajıma ölçülerimi ve fotoğraflarımı ekleyebilirim. teşekkürler.

2. murinyo

murinyo Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    balcis sana önerim öncelikle tek bi hedefe yoğunlaş .yani ya önce zayıfla ve yağ yak yada sağlam ye ve kas yapmaya başla.hedefini belirlersen daha çok yardımcı oluruz sana,isteğine göre beslenme ve ona göre de antreman programı tavsiyelerinde bulunurz..ama bence braz daha zayıfla.ama bu ardada da porteini almaya çalış bölece kas kaybını azltmış olursun...cardio yapıp haftada 4 gün antremana gtmeni tavsiye edrim..şimdiden iyi çalışmalr ...

3. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    önümüzdeki hafta yeni bir salonla görüşmeyi düşünüyorum, eğer olursa oradaki hocayla ben de bu şekilde konuşmayı planlıyorum.

öncelikle atmam gereken 3-4 kilo yağ var ancak tartıdaki değerden memnunum, bunun için de dediğin gibi protein takviyesine devam. bakalım hoca ne diyecek?

Son düzenleme: 26 Haziran 2008
  4. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    saydam bunu beğendi.
  5. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul

teşekkür, yaklaşık bir haftadır sitenin altından girdim üstünden çıktım desem yeridir.

özellikle ikinci linkteki 4. madde ve son paragraf benim durumumla bayağı bir paralel; yani ağırlık çalışmanın yağ yakmaya engel olmaması ve normal çalışmalarda da kardiyovasküler egzersiz bulundurmak (çalışmalarımın sonundaki yürüyüş kısmını bu yüzden vurgulamıştım) beni çalışmalarımı tamamen kardiyoya çevirip-çevirmeme konusunda çelişkide bırakıyor. çünkü halen diyetime protein ekleyerek kas kaybını azaltıp bir yandan da çalışmalarımın sonunda yürüyüş yapmam direkt kardiyoya yönelmeden de yavaş yavaş yağları yakabilirim(??) düşüncesine itiyor beni. esas bu kafa karışıklığımdan dolayı sormuştum sorumu, ancak bu bağlantıların çok yardımı dokundu çok teşekkür.

6. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    İlk mesajınızdan anladığım kadarıyla kilo vermenizde en büyük etken yaptığınız 7 dk lık yürüyüşlerden çok aldığınız düşük kaloriler olmuş. Yani kısaca vücudu aç bırakarak yağ yakmaya zorlamışsınız. Tabi bu bir yöntemdir ve sonuç alınabilinir bu yöntemden. Fakat bu yöntem uzun vadede size zarar veren bir yöntemdir. Kaybettiğiniz her gram kas sizin metabolik hızınızı olumsuz yönde etkileyecektir ve bu da ileride kolay yağlanmalara ortam hazırlayacaktır. Fakat 3.5 ayda aldığınız kalorileri bukadar azaltmadan ve hiç aç kalmadan da 12-15 kilo verebilirdiniz rahatlıkla. Hem kas kütlenizi arttırır hem metobolizmanızı hızlandırmış olup hemde ileride yağlanmayı zorlaştırmış olurdunuz. Kendimden örnek vermek gerekirse bu spora 20-25 kg yağ fazlalığıyla başladım. İlk 2.5 ayda 11 kg yağı haftada 4 gün ağırlık çalışması+20dk kardiyo ile verdim. Protein alımım ideale yakındı. Antremandan önceki öğünlerde yüksek karbonhidrat almaktan çekinmedim. Sadece son öğünde aldığım kalorileri kıstım o da basitçe ekmek yememek oldu. Yemek alışkanlığımı da değiştirdim tabi. İlk önce tüm gereksiz besinlerden kurtuldum. Tatlı, kuruyemiş, kola vs... Ama hiç aç kalmadım. Geceleri acıkmamak için yağsız süt ile yapılmış tatlandırıcı kullanılmış sütlü kahve içtim. Şimdi geldiğim noktada ise artık vücudum için bir yağ yakma makinası sıfatını kullanabiliyorum. Spora ara verdiğim zamanlarda(bunlar 1 aylık aralardı genelde) birazda bilinçli olarak sonuçları görebilmek adına beslenmeme özellikle karbonhidrat alımı bakımından dikkat etmedim. Sonuç ise spora ara vermeden önceki kilomla aradan sonraki kilom arasında hiç bir fark olmaması şeklinde oldu. Yani artık eskisi gibi bir büyük pizza yediğimde en azından 1 kg yağ oluşturan bir vücudum yok. Yani kısaca bu tip bir yöntemle zayıflamam bana çok büyük +lar getirdi.

Kısaca iki yöntemin farkını ortaya koymaya çalıştım. Seçim tabiki sizin.

Kolay gelsin.

balcis bunu beğendi.
  7. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    Cevaplar için teşekkürler MT. Aslına bakarsan ben de diyetimin ilk kısmında bu kadar kısmama rağmen sporla birlikte kas açısından ve metabolizma hızı açısından fark edilir bir kazanım elde ettim. şu an bel ölçüsünde ne kadar yağ kaybım varsa kolda da önemli bir ölçü ve şekil düzelmesi, aynı zamanda göğüs ve karında kaslaşma ve sertleşme var. yani aç kalma kısmında haklısın ancak bunu anladığım gibi proteine yönelmem ve buna rağmen yine bir ay gibi bir zamanda 85 kilodan 81,5 kiloya düşmem bana hatamı zamanında fark ettiğimi gösteriyor. doğruyu biraz geç buldum ancak şimdiki metabolizma hızım, özellikle yürüyüşteki performans ve yorulma derecem, aynı zamanda iş çıkışı olsun serbest zamanlarımda olsun antrenmanlardan sonra yorgunluk yerine tam tersine zindelik hissetmem hatayı telafi ettim izlenimi bırakıyor bende. dediklerin çok doğru, artık tek eksiğim (sadece sabah tost ekmeğiyle aldığım için) karbonhidrat, ben de artık çalışmalardan önce pirinç lapası veya yağsız makarna (kompleks karbonhidrat diye biliyorum) alarak bunu telafi etmeyi planlıyorum. o zaman çıkacak metabolizma hızım ortaya :)

senin yağ yakma makinası tabirini kullanabilmek isterim. dumbelllls sağol tekrar.

Sayfayı Paylaş