26 Şubat Pazar Hocalı Soykırımı Yürüyüşü

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Karakaş tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. Karakaş
  Offline

  Karakaş Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  1.704
  Ödül Puanları:
  103
  Tarih: 26 Şubat 1992

  Yer: Azerbaycan, Yukarı Karabağ bölgesi, Hocalı kasabası (Hankendi'den sadece 14 km mesafede)
  Nüfus: 7 bin kişi... Kasabanın nüfusu genellikle 1988-1990 yıllarında Ermenistan'dan vahşice kovulmuş ve savaş sırasında sıkıştırılmış kişiler
  Katliam: 1992 yılında, Şubat ayının 25'ini 26'sına bağlayan gece Ermenistan ordusu kasabaya saldırdı. Gece yarısı neye uğradıklarını anlamayan masum ve silahsız insanlar, soğuk kış gecesinde canlarını kurtarmak için canhıraş kasabadan kaçmaya çalıştı. Fakat kasabaya bütün giriş-çıkışlar tutulmuştu. O gece Ermeni askerleri kadın-çocuk-ihtiyar demeden hunharca karşılarına çıkan herkese ateş açtılar.
  Bilanço: 613 ölü... Bunlardan 106'sı kadın, 63'ü çocuktu. Kasabanın 160 sakini o geceden sonra kayıplara karıştı... 76 kişi engelli olarak yaşamına devam etti. 8 aile tamamıyla yok edildi, 154 çocuk öksüz kaldı. Öldürülenlerden sadece 335 kişinin cesedini defnetmek mümkün oldu. O gece kurşun yağmurundan kurtulmaya çalışan 200 Hocalı sakininin ayakları şahtada donarak kangren oldu. 1.257 kasaba sakini esir ve tutuklu olarak Ermeni askerlerinin işkencelerine maruz kaldı.
  Sonuç: Bu vahşeti işleyenler bugüne kadar cezasız kaldılar. 20 yıldır dünya, Hocalı'da yaşanmış katliamı görmezden geliyor...

  Tarih: 26 Şubat 2012
  Yer: Taksim Meydanı, İstanbul, Türkiye
  Etkinlik: Hocalı katliamı anısına yürüyüş
  Amaç: Katliamın 20. yılında bağımsız Azerbaycan'ın yakın geçmişte yaşadığı en büyük acıyı Türkiyeli kardeşlerimizle paylaşmak, buradan sesimizi bütün dünyaya duyurmak. 20 yıldır Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermeni işgali altında, 1 milyondan fazla insanımız ata-baba topraklarından mahrum yaşamaktadır. Türkiyeli kardeşlerimiz bugün bizleri yalnız bırakmayarak, Hocalı soykırımını dünyaya tanıtmak için 26 Şubat 2012 günü saat 14.00'te Taksim Meydanı'nda toplanıyorlar. Toplanıyoruz... Ermeni yalanlarına son diyoruz. Dünya bundan bir daha ders alsın diyoruz. Bir daha insanlar acı çekmesin, çocuklar ölmesin diyoruz. Bir daha Hocalı yaşanmasın diyoruz.
  Yirminci yüzyılın başlarında Doğu Anadolu ve Kafkasya'da ecdadımızı acımasızca katleden, diri diri yakan, yine aynı yüzyılın ikinci yarısında "soykırım" intikamı adıyla nice Türk diplomatları dünyanın çeşitli ülkelerinde vahşice katledenleri unutmayın diyoruz...
  ASALA terör örgütünün Türklere karşı uyguladığı sayısız cinayetleri, Kars'ta, Van'da ve Doğu Anadolu'nun birçok kentinde Birinci Dünya Savaşı sürerken Ermeniler tarafından amansızca katledilen Türklerin yan yana dizilen mezarlarını unutmayın diyoruz...
  Ermenistan cumhurbaşkanının "Biz Azerbaycan'dan Karabağ'ı aldık, gelecek nesiller de Ağrı Dağı'nı alsınlar." demek suretiyle Türkiye'ye meydan okumasına izin vermeyin diyoruz...
  Azerbaycan, bağımsızlığının ardından daima sözde değil, amelde Türk birliğinin taraftarı olduğunu göstermiştir. Her platformda Azerbaycan ve Türkiye birbirlerinin çıkarlarını savunmuştur. Bizler kardeşiz. Bazen dost olarak kardeşten de öte, bazen de kardeş olarak dosttan da öteyiz. Tarihin sayfalarında bizler bu kardeşliği defalarca kanımız, canımız pahasına korumuş, sağlamlaştırmışız. Türkiye'nin kaderini çizen Çanakkale Savaşı'nda yüzlerce Azerbaycan Türk'ü elinde silah, kardeşlerinin yardımına koşmuştur. Kadınlarımız bile mücevherlerini satarak Türk halkının ölüm-kalım davasında ellerinden gelen desteği göstermişlerdir. Kahraman Türk askerinin Nuri Paşa komutasında 1918 yılında halkımızın yardımına koşması, Azerbaycan'ın bağımsızlık davasına kanıyla, canıyla hizmet etmesi her daim saygı ve gururla tarafımızdan anılmaktadır.
  Günümüzde Azerbaycan ve Türkiye bu kadar adaletsiz baskı ve ithamlara maruz kalırken, kardeş birliğine ihtiyacımız daha da kuvvetlenmiştir. Şimdi birlikte zorluklara, baskılara sine germenin yollarını aramalıyız. Global dünyamızda bizler her gün daha da gelişirken birbirimizden habersiz kalmamalı, birbirimizi daha da yakından tanımalı, birbirimize daha fazla bağlanmalıyız. Bize karşı yürütülen politikaların ince elenip sık dokunan stratejiyle yürütüldüğünü unutmamamız lazım.
  Bugün Hocalı şehitlerinin misalinde Türkiye, Azerbaycan ve Türk dünyasının bütün şehitlerini rahmetle anıyoruz. Onlar bizim hepimizindir. Bugün kendilerine Ermeni diyenlerin bir gün gerçekleri görüp, kendilerini kimlere benzettiklerini fark ederek utanç duyacaklarını umuyoruz. Bu gerçeği bizler görmesek, emin olun, düşmanlarımız bunu yeni şehitler, yeni facialarla tekrar anlatacaklar!
  *Azerbaycan Milletvekili

  ***

  Tabii katledilenler Ermeni değil de Türk olukları için basın ve çok sevgili(!) entellerimiz hocalıdaki katliama, soykırıma karşı sessiz kalıyorlar. Oysa 1 tane Ermeni ölseydi sokaklara dökülürlerdi "hepimiz ermeniyiz" diye. Lanet olsun ikiyüzlülüğünüze! Hocalı'daki zulmü, katliamı, soykırımı unutmayalım, unutturmayalım!

  26 Şubat Pazar günü saat 14'te Taksim'de...
   
  Big_Hammer, cross, RmznTR ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. oktayd
  Offline

  oktayd Yeni Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  390
  Beğenileri:
  275
  Ödül Puanları:
  0
  hocalı katliamını unutma unutturma!

  fakat gerek türkiye gerekse azerbeycan'ı bu konu da samimi bulmuyorum.
  Tüm suçu ermeni çetelerine atıp suçlu ermenilerdir demek saçmalıktan ibaret.

  Ermeni çetelerin arkasındaki rus ve diger emperyal ülkelerin desteklerini görmezden gelmek bu samimiyetsizligin göstergesidir.
   
 3. Karakaş
  Offline

  Karakaş Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  1.704
  Ödül Puanları:
  103
  tabii canım ermeniler yapar mı öyle şey onların hepsi birer sevgi kelebeği. hep emperyalistlerin suçu hatta amariganın bir oyunu bile olabilir.
   
  AkrepHan ve Danny Boy bunu beğendi.
 4. kenan_23
  Offline

  kenan_23 Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  242
  Beğenileri:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  eyvallah bu canilerin gerçek yüzlerini insanlarımız bilirse sanırım kimse hepimiz ermeniyiz zırvalığını söyleyemez
   
 5. oktayd
  Offline

  oktayd Yeni Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  390
  Beğenileri:
  275
  Ödül Puanları:
  0
  hocam ne alakası var.
  neden böyle düşünüyorsunuz.Ermenistan en fazla 2 milyonluk bir ülke.
  tabir-i caizse ostursak uçacak derece de...
  Osmanlı zamanında da öyleydi 90'lar da da...

  Rus'lar hem ermeniler hem de kürtleri her dönemde üzerimize salan bir ülkedir.
  Gerek lojistik destek gerekse maddi olarak.

  Bu teşvik-i Osmanlı zamanında da sürdürdüler şu an da sürdürmekteler.

  Bizler yüzyıllar boyunca büyük topraklara hükmetmiş bir ırkın cocuklarıyız.

  Peki senin ülken yıllar boyunca Hocalı icin ne yaptı ?

  kimse timsah gözyaşları dökmesin.
  olayı ırksal boyuta çekmek düzene alet olmaktır.
   
 6. Karakaş
  Offline

  Karakaş Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  1.704
  Ödül Puanları:
  103
  konu belli, konunun içeriği belli, konunun açılma sebebi belli. politik tartışmaya çevirmek istemiyorum. elbette ki bu katliamda rusların da parmağı var. bunu anlamak için albert einstein olmaya gerek yok. fakat ermenilerin asıl katliamcı kendileriyken üzerine bir de zeytinyağı gibi üste çıkıp bizi soykırımcı ilan etmeleri kanıma dokunuyor. bu başlığı da "pis ermeniler", "kahrolsun ermeniler" demek için açmadım. yarın bir anma yürüyüşü var ve haber vereyim dedim. belki siteden birkaç arkadaş da katılmak ister diye.
   
 7. oktayd
  Offline

  oktayd Yeni Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  390
  Beğenileri:
  275
  Ödül Puanları:
  0
  ben sadece türk ve azeri yetkililerin samimiyetsizligine deginmek istedim.
  herhangi bir politik tartışma degildi amacım.
  kırdıysam yada sabote ettiysem özür dilerim.

  benim beklentim fazla degil hocam.
  son dönemlerde facebook vatanseverleri cogaldı.
  umarım herkes meydanları doldurur da soykırım da yaşamlarını yitirenlerin ruhu şad olur.
   
  Karakaş bunu beğendi.
 8. Karakaş
  Offline

  Karakaş Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  1.704
  Ödül Puanları:
  103
  evet ülke olarak pasif kalıyoruz, söylediklerine katılıyorum. ermeniler tüm dünyada karınca gibi çalışıyorlar bizse ancak facebook'ta vatan kurtarıyoruz. güzel yorumun için teşekkürler, eğer sert çıktıysam ben de senden özür dilerim.
   
  oktayd bunu beğendi.
 9. cross
  Offline

  cross Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2011
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Bursa
  oktayd ve karakaş ikinizin de dediklerinizin doğru olduğunu düşünüyorum. Masum insanlara karşı yapılan hiçbir saldırı mazur görülemez. Uygulanan bu insanlık dışı politikalar sadece piyon olarak kullanılanlara mal edilemeyecegi gibi bu piyonlar suçsuzmuş gibi de gösterilemez. Islama karşı yapılan bu saldırıların arkasında elbet ki emperyal güçler vardır. Benim kişisel görüşüm ise devlet boyutunda her ne kadar bu ülkelerle dost gibi gösterilmeye çalışılsak da mücadelemizi bireysel de olsa sürdürmeliyiz. Bunun adı boykot da olabilir protesto da. Yalnız bunları yaparken ölçüyü kaçırıp da başka güçlerin üzerimizden çıkarlarını yürütmelerine imkan vermemeliyiz. Bu ülkede neyin altından ne çıkacağı belli olmuyor. Ülkemizde katledilen bir Ermeni için "Iyi olmuş" da dememeli şuursuz kitlelerin arkasında hepimiz ermeniyiz diye de sloganlar atmamalıyız diye düşünüyorum. Ölçülü olmak hem ahlak yasalarına göre hem de çıkarlarımıza göre doğru olandır. Direnenlere selam olsun...
   
  Karakaş bunu beğendi.
 10. oktayd
  Offline

  oktayd Yeni Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  390
  Beğenileri:
  275
  Ödül Puanları:
  0
  cross
  klavyene saglık cok güzel özetlemişsin..
   
 11. Big_Hammer
  Offline

  Big_Hammer Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2011
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  130
  Ödül Puanları:
  0
  inş. bende katılıcam bu yürüyüşe.
   
  Karakaş bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş