24 CM kolum var, Hesabıma göre 31 CM yi geçemeyeceğim ??? Hesap doğru mu ? %60 olayı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Faramir tarafından 21 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Faramir

Faramir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar

Bir yazıda kasların en fazla hacimce %60 gelişebileceğini okumuştum. Basit birkaç geometri işlemleriyle "Düz mantık" düşünerek kolumun en fazla 31cm olabileceğini hesapladım. ( Çoğu şeyi ihmal ettim mesela kemiklerimi, damarlarımı vesaire bunları da hesaplasam sonuç 27-28 cm çıkacaktır )

Sormak istediğim şu, ben ne yaparsam yapayım bu sınırı geçemeyecek miyim ?

Galiba hayata 1-0 yenik başlamak bu oluyor, okuyorum da bazı arkadaşlar 30-40 cm ile başlıyor yola....

NOT: Ölçüm bodybuilding.com'daki standarta göre yapılmıştır. Yani kol serbest ve ölçüm omuz ile dirseğin tam ortasından yapılıp 24cm çıkmıştır.

İLGİLENENLERE ÇOOOK TEŞEKKÜRLER

2. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    benim hiç ağırlık çalışmadan önceki hali da ancak 25-26 civarıdır şimdi 35cm civarı ve çalıştıkça da gelişim kaydediyorum..bence moralini bozma

3. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    %60 ı 38 cm falan ediyor nasıl hesapladın sen onu merak ettim

4. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    yok öyle saçma birşey. benm kollarım 28den 43 e çıktı 5 yılda

5. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Faramir şuana kadar duyduğum en saçma düşüncelerden biri.. Sen içini rahat tut boyle bir ölçü kıstası yok. Bu sporun gereklerini yapan herkes öyle yada boyle ortalama herkesin taktir edeceği bir vucuda sahip olur. Sen takma bunları kafana. Yazından da anladığım kadarıyla yenisin gibi..daha çok araştırman lazım ama doğru yerdesin :) istediğin tüm bilgelere ulaşabileceğin bi site burası.

kolay gelsin...

6. Faramir

Faramir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kullandığınız yöntem yanlış. Direk çevresinin %60'ını almışsınız ki bunu hacim olarak düşünemezsiniz. Önce hacime çevirip hesaplamanız lazım. İşlemlerimi anlatacağım.

Pi = 3 kabul edildi. ( İlerde pi ler birbirini götüreceğinden kaç kabul ettiğimiz sonucu pek etkilemeyecek )

İlk önce R1'yi bulalım;

Çevre = 2.pi.R1 = 2.3.R1 =24 R1=4

Sonra ilk hacimimizi bulalım yani V1.

V1 = pi.R1^2 = 3.16 = 48cm^2

Hacime %60 ekleyelim.

48.160/100 = 76.8 cm^2

şimdi de R2 yi bulalım.

pi.R2^2 = 76.8 den R2 = 5.05

ANTREMAN SONRASI KOL ÇEVRESİ = 2.pi.R2 = 2.3.5 = 30 CM

Bu kullandığım yöntem ideal şartlarda doğru sonucu verir, Ben kemikleri, tendonları, damarları hesaba katmadım. Katsaydım daha düşük çıkacaktı mesela 27-28 civarı. Kusursuz bir yöntem olduğunu söyleyemem.

@canadianfb

sağol arkadaşım moral veriyorsun, ama ben bilimsel bir yorum duymak istiyorum, bu %60 olayı nerelerde geçerli, kesin bir kural mı ?

7. Faramir

Faramir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkürler. Fakat saçma demişsiniz bu biraz üzdü beni, ben bu bilgiyi yine bb ile ilgi bişeyler okurken denk gelmiştim. Yani onların yalancısıyım ve size danışmak istedim bu yüzden :) Hesaplamalar ise kendi geometri bilgimi kullanarak yaptım. %60 konusundan yola çıkarak yaptım.

Gerçekten işler dediğini gibiyse, ve 28cmden 43cmye çıkan örnekler varsa bu benim için iyi bir motivasyon kaynağı oldu teşekkürler :)

8. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    boyle bır hesap asla dogru olamaz soylekı

mesela ben spora 32 santım kolla basladım ve 1.5 senede bu 42 oldu

ama sayet ben gunde 30gr proteın alınan bır aılede buyuseydım belkı kolum 25 olurdu ama ben 1.5 senede olmasa bıle daha uzun zamanda yıne 42 ulasabılırdım

bence sen bunları hıc takma sporuna devam et ıyı bır beslenme ve sporla ulasılamayacak hedef yoktur

9. lynx_engin

lynx_engin Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    38
    bencede cok mantıksız bi hesap genelde herkes ne kadar geliştiğini yazmıs 3 senede 30 dan 41 oldu benimde mesela canını sıkma çalıs ii beslen güzel kolların olur =)

10. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Faramir birde aklıma takıldı.. Sen bu makaleyi nerde okudun bi link verebilirmisin acaba..

11. Faramir

Faramir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Gray Wolf okuyalı baya oldu aslında, linkini bulabileceğimi sanmıyorum ama bi arayacağım tekrar. [ Tekrar aradım ama bulamadım ]

Aslında bu topiği açmamdaki amaç bu yarım yamalak hatırladığım %60 olayının doğru olup olmadığını öğrenmek idi. Çoğunuzdan gördüğüm kadarıyla yanlış bir bilgi sanırım :)

12. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım bu sporda sayılarla uğraşmak iyi değildir asıl olan aynadadır...Sanırsam daha yeni başlıyorsun spora iyi bir beslenme seni 35 cm + nın üzerine çıkarabilir...ben başladığımda 34 cm di toplam 10 ayda 8 cm aldım ve hacim almaya devam ediyorum öyle ahım şahım beslenmemde yoktur hani zaman zaman supplementlerle bayram etmiştir vucut ama gel görki şu günler içler acısı karbonhidratla kandırıyorum:D

boyunu kilonu vs yazarsan daha iyi tanımlama yapabilriz...

13. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    açıkçası böyle bi bilgiyi bende duydum sanırım national geografic teki belgeseldeydi ama oranın % 60 olmadığını biliyorum insan vücudunun ortalama % 250 değişim gelişim esneme büyüme hatta ileriki yaşlarda da erime yok olma şeklinde dğişim gösterebilceğinden bahsediyodu ama 250 liyi de kafana takmamalısın matematik yerine aynaları kullan :)

14. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Benim de kolum 11 ay önce 24 cmdi. Şu an 33 cm.

%60 şöyledir ki, kol her zamanki gelişitiğinin %60ı kadar gelişir. Yani azalan bir ivme gösterir. Bu demek oluyor ki gelişim hiçbir zaman durmaz, ama sürekli yavaşlar. Belli bir süre sonra o kadar yavaşlar ki durmuş gibi sayılır.

Sayfayı Paylaş