2 yıllık üni.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Berkekrk tarafından 24 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Berkekrk

Berkekrk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaslar ben düz öğrencisiyim mesleğe gecis yapacağım bu sene fakat cevremdeki kisiler ''meslek okuma, 2 yıllık bosa okursun, is bulamazsın dgs zor'' gibi seyler söyleniyor.Kafam karışmış durumda yardımcı olursanız sevirim.

2. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Benim fikrim(bende düz liseden mezun olmuş birisiyim)
    Çalışkan biriysen düz git
    Çalışkan olmayıp da çalışkan olmaya kararlıysan düz git
    Derslerime sıkı çalışırım diyorsan düz git
    Tembellik ederim kızlarla,arkadaşlarla gezer tozarım diyorsan hiç gitme meslek git
    İyi bir üniversitede iyi bir bölüm istiyorsan otur çalış düz git derim olursa olur hayırlısı.
    Bende düz lisede okudum bizim lisede çalışma alışkanlığı yoktu açıkçası ders falan takan olsa sözde oluyordu daha çok ortamını falan çalışmak için uygun bulmuyorum ama benim aram iyi olsa da ayda yılda bir takıldım dışarıda onlara daha da iyi oldu gayet de memnunum şu an.Bu sene kazandım üniversiteyi liseden mezun olalı 2 sene oldu yani anlayacağın 2.senemde kazandım 1.sene de derslerim iyiydi fakat sınıf ortamı ayrılınca 2.sene çok iyi oldu gerçekten bayağı bir fark ediyor ortam sana söyliyeyim çalışmanı kısıtlayacak ortamlara takılma pek tek dolaşmayı bile tercih ettim ben zaten dershane de iyi bir sınıftaysan ordakilerle yemeğe çıkar gezer dolaşır çalışırsın düzgün,planlı bir şekilde.
    Ek olarak söylemek istediğim bizim lisede hemşirelik olsun başka güzel bölümler olsun iyi puanlar yapanlarda vardı ama bu kişilerin ismini falan okulda hiç duymazsın hani demek ki onlarda o ortama pek girmiyor ki duymamış isimlerini 4 yıl boyunca benim görüşüm budur.Başka soruların varsa cevaplayabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör: 24 Ağustos 2013
  3. Berkekrk

Berkekrk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Makine bölümünü kazandım nasıl bir bölüm?

4. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Hevesliysen iyi bende bu sene makine mühendisliği kazandım ama üni. daha başlamadı :) dgs ile 4 yıllık çıkarsan senin için iyi diyebilirim makine mühendisi sayısı zaten çok fazla kontenjanıda çok, bildiğim kadarıyla 2 yıllık olursan tekniker dgs ile de çıkarsan 4 yıllık mühendis ünvanı alabiliyorsun mühendis ünvanı almaya çalışmanı öneririm mesleği seversen zevkli gelir autocad programını iyi öğrenirsen lise yıllarında çok avantajlı olursun onun yanında solidworks gibi programları da öğrenmeni tavsiye ederim autocad i zaten her işveren istiyor nerdeyse.Fizik ve matematiğine de yüklensen iyi olur ısıtma soğutma sistemleri üzerinde ve enerji sektörü üzerinde ilgiliysen özellikle ben daha eğitimini görmeye başlamadığım için diyebileceklerim bunlar araştırmalarım dahilinde söyleyebilirim ancak.

5. bblokee

bblokee Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bölüme göre değişir ayrıca 2 yıllık ara elemanlar daha rahat iş bulur ben meslek bilgisayar tek. okudum 2 yıllık lojistik kazandım eşit ağırlık 300le düşün 4 yıllığını iktisat işletme okuyabilirken lojistiğe gittim sen kimseye kulak asma neyi istiyosan senin için ne iyi geliyosa sana onu yap bilmeyen insanlara aldırış etme ayrıca dgs sorularına baktınmı bilmiyorum sorular çok basit

6. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

DGS diyorsunuzda buna da dikkat çekmek lazım o halde
    DGS'den geçişte intibak kalktı, lisans programlara birinci sınıfından itibaren eğitime başlanacak - Memurlar.Net - Forum
    Yazıyı okursan dgs ile 4 yıllığa geçersen 1.sınıftan itibaren başlayabilirsin yani 6 yıl okuma var
    gidip de 2 sene ygs lys çalışıp pek güzel bölümlere gidebilme imkanın olabilir.
    Meslek konusunda kendini geliştirmene bağlı mühendislik düşünüyorsan kalifiye mühendis olmaya bakmalı yan gel yat yaparak iyi para kazanmayı düşünmemeli.
    Ayrıca şu yazıyıda paylaşayım alıntıdır tabi
    "1- bazı okullar 3ten başlatır bu doğrudur.ama bunlar alttan fark derlseri alırlar.dönemde size 10-15 ders veririr ki bunların hepsini geçmek zordur.dolayısıyla okul 3 yada 4seneye uzayabilir

2- okuldan atılmalar falan kalktığı için genellikle çoğu üniversiteler%98 1 sınıftan başlatır hazırlık varsa hazırlık okursun.

3- kontenjanlar çok azdır öss göre ama dgs öğrenciside başarılı değildir.Genelde meslek liselilerdir. rasyoonel sayıları bile bilmeyenler varç

4- dgs kazanmak şu bölümler için kekdir : iktisat işletme öğretmenlikler...vb bölümleri kazanmak çok kolaydır. (kazanamayan zaten okumasın)

mühendislikler özellikle inşaat,elektrik,bilgisayar bölümlerinin puanları yüksektir

5-intibakta atılma diye bir şey yok artık.

6- tavsiyem oturun adam akıllı çalışın 2 yıllık falan en son alternatifiniz olmalı.2 yıllıkta ortam falan bulamassınız.Adam akıllı bir şey öğrenemessiniz.
    maddi olarakta ailenize yük olursunuz (en az 10-15 bin tl)
    hadi 2 yıllık okudunuz dgs kazandınız tekrar 1 den başlamak koyar insana boşuna okumuş olursunuz 2 yıllığı emekleriniz boşa gider. "
    Kaynaktaki yorumları okumanı tavsiye ederim sonra kafanı takılanı araştırabilirsin
    http://forum.donanimhaber.com/m_60330231/tm.htm

Son düzenleyen: Moderatör: 26 Ağustos 2013
  7. Berkekrk

Berkekrk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul