2 sorum var

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gordonfreeman tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. gordonfreeman

gordonfreeman Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    arkadaşlar 2 tane soru sormak istiyorum.
    1) hep yatmadan önce kazein alınması öneriliyor.bu doğrumudur ? çünkü yatmadan önce kazein alırsak bu sefer gece boyunca tüm kan dolaşımı sinidirim sistemi üstünde yğunlaşacak?

2)pozitif nitrojen dengesi denen bir şey var.ve buna bağlı olarak whey proteinlerin gereksiz olduğu söyleniyor.yani antremandan sonra hızlı karışan protein almak yerine gün boyunca havuzu dolu tutmak daha iyi.peki bu sistemem göre bütün proteinlerimii antremandan önce almak ve antramandan sonra protein almamak mantıklımı

2. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    soru 1 cevap : kazein bir süt proteinidir bence gereksiz süt içerek aynı proteini almış olursun sadece gramajını ayarlıyamayabilrisin o kadar

soru 2 cevap : whey protein daha çok pratik ve anında tüketilebilmesi için hazırlanmıştır saf proteindir sindirilmesi daha kolaydır . Sen 1 tavuk göğsünü 2-3 saatte sindiriyorsan protein tozunda bu süre 1 saattir. Ve lakin durum böyle iken protein tozu içmek varken antreman sonrasında tavuk göğsü tüketeyim ki protein tozu zaten bu iş için yapılmıştır antremandan hemen sonra kasları beslemek için durumun özeti budur başarılar !

3. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Evet bence de casein yatmadan iyi ama sen sormadan bu gün bende bu konuyu düşünüyordum açıkçası.Sindirim sırasında enerji harcıyoruz evet ama o gün harap olan kaslarımızıda aynı zamanda yenilemiş oluyoruz.Aslında bende bu konuda pek emin değilim.
    İkinci olarak pozitif nitojen dengesi olayında whey proteini zaten ya sabah uyandığında ya spor öncesi yada spor sonrası alırsın.Yani öğün aralarında alırsan haklısın ama ilk uyanıldığında ve spor öncesinde acilen proteine ihtiyaç duyuyoruz ondan dolayı bence yükesek derecede gerekli ama günün diğer zamanlarında yavaş sindirilen protein almak doğru olan ki zaten ben whey proteini sadece uyandığımda ve spor sonrasında alırım onun için hiç de gereksiz değil çok faydalı.Bu sebepdendir ki spor sonrası ve uyandığında whey aldıktan kısa süre sonra hemen doğal protein kaynaklarına yönelirsin.Örneğin Kahvaltı ve Spordan 1.5 saat sonraki öğün gibi.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:13 ----------

Bi şey söylicem tam anlatamadım ikinci madde sanırım.Aslında biz antrenma sonrası ve kahvaltıda whey alarak pozitif nitrojen dengesine katkıda bulunuyoruz.Sabah ilk uyandığın anı hayal et, çok açsın şüphesi ani bir insülin artışına ihtiyacın var.Whey'i aldın belki yanında birazda gainer yani bir miktar karbonhidrat.protein havuzunu hızlıca doldurup hızlıca sindirdin.Bu sindirin 1 saatten kısa sürer.50 dk falan sonra kahvaltıya oturdun o sırada kanında dolanan çok az protein kalmış durumda ama idmanda yıkılmış kaslarınıda onardın ve kahvaltıda 7 yumurta yedin(ben böyle yapıyorum yumurta makinasıyla çok kolay oluyor :D )o protein yavaş sindirilir ve bu çok iyi çünkü o an vücudunun zamana oranla protein ihtiyacı çok az ve bunuda güzelce yavaş yavaş sağlamış oluyorsun.Spordan 1-1.5 saat sonraki öğünde bununla aynı mantıkda, umarın anlatabilmişimdir.thums:

Son düzenleme: 3 Eylül 2012
  4. brhmcr

brhmcr Guest

1. Kazien alimi onerilmekte, ancak GH ve sindirim sistemleri acisindan tartismalar devam etmekte.SAhsi fikrim bulk donemde alinmali.

2. Toplam protein ihtiyaci duzenli araliklara bolunmeli, en kritik donem sabah gerisi ihtiyaca gore sekillenebilir.

5. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bende Caseini gece için yararlı buluyorum ama sana bi soru sormak istiyorum spor öncesi protein tozu alımında whey'imi yoksa casein'imi önerirsin acaba?Teşekkürler.

6. brhmcr

brhmcr Guest

Spor oncesi protein alimi goreceli bir konu. Gun icinde yeterli alinacak protein idman oncesi ihtiyacini karsilayacaktir. Illa alinacak denirse whey daha faydali olacaktir.

Ben kahvaltida Kazein (Sutten lor) Taraftariyim uzun salinim icin.

7. gordonfreeman

gordonfreeman Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    ya bence o zaman whey sabah kalktıktan sonra kullanmak haricnde greksiz. sabah uyandıktan sonra whey gerekli bence çünkü kaç saattir hiç bir şey yemiyoruz ve kaslarımız aç. ama antremandan sonra whey kullanmak yerine protein havuzunu olu tutmak daha önemli bence. sonuçta antremandan sonra cok acıl proteine ıhtiyacımız var. whey proteinin sindirimi 30-60 dk sürüyor. ama eğer gün içinde yeterli protein alarak protein depolarını doldurduysak antreman sırasında ve sonrasında kaslara hemen anında protein ulaşabilir.çünkü sinirim için vakit harcanmıyacak.vücutta zaten sindirilmiş protein var

1 kişi bunu beğeniyor.
  8. brhmcr

brhmcr Guest

Cok hos ozetlemissin :) sabahta protein tozu yerine Peynir alti suyunda lordan yapilmis bir ayran veya shake kullanabiliriz :) yani aslinda cesitli protein kaynaklari alabilirsek whey tozuna ihtiyac cidden yok, kazein tozun da.

9. gordonfreeman

gordonfreeman Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    peki antremandan once sut icmek nasil ? sutun vg icin faydalari bilimsel olarak kanitlandi ve antremandan once ve sonra sut tavsiye ediliyor.peki antremandan once sut icersek laktik asit yuzunden yorgun dusmezmiyiz

10. brhmcr

brhmcr Guest

Sutun tartismalar asla bitmez. Sut toleransin uygunsa gun icinde icebilirsin, idman oncesi ve sonrasini gereksiz buluyorum.

11. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Bende aynı şekilde çünki aşırı bir şişkinlik ve doygunluk hissi verir süt çok ağır geliyor bana göre sabah kahvaltısında 1 bardak haricinde gün içinde süt içmemeye özen gösterin

Sayfayı Paylaş