2 omuz arasındakı orantısızlık

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mavzer95 tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar daha öncede acmıstım sol omuzum sağ omuzuma göre daha kaslı ve geniş çok fark edılmıyor ama canımı sıkıyor bu bir türlü eşitliyemedim 2 tarafı

---------- Post added at 09:16 ---------- Previous post was at 09:12 ----------

Not: dumbellerla çalışıyorum evde

2. dmr

dmr Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    Ankara
    arkadaşım omuz için hangi hareketleri uyguluyorsun ve halter barın var mi?

3. TheBlack_D-D_

TheBlack_D-D_ Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sochi
    Kaç aydır yaptığını söylesen daha iyi olurdu. Sana önerim idmanlarına devam et zaten dambıl ile çalıştığından dolayı iki taraf da aynı ölçüde çalışacaktır.(Dambıllarının aynı kiloda olduğunu varsayıyorum.) Kısaca kafanı yorma devam et zamanla orantısızlık geçecektir. Bu arada programını yazarsan daha çok yardım alabilirsin.

4. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    lateral raise ve dumbell shoulder press arkadaşlar özellikle yan omuzda büyük fark var

5. dmr

dmr Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşım öleyse hareketi yaparken tek omuz olarak yap ikisinide ve güçsüz tarafta yaptığın max sayı neyse o sayıyı aynı şekilde güçlü tarafa yap. Her güçsüz tarafın sayı arttırdığında onda da artır böylelikle bikaç hafta veya orantı ne kadar bozuksa bikaç aya tam oranlı olur.
    Bende güçten en büyük orantısızlık arkadaşlarla hep sağ kolda bilek güreşine girdiğim için reverse barbell curlu solda 3 setin sonunda 15i zor yaparken sağda 18 üzerine de çıkartabiliyorum o yüzden bende bu türlü denemeye başladım aradaki farkta azar azar kapanmaya başladı :)

6. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    746
    Ödül Puanları:
    103
    Aynı problem bende var bu eşitsizliği kapatmada dumbell veya bar kullanmanın bir fark yaratacağını sanmıyorum.Önemli olan hareketlerin nizami yapılması benimde sağ omzum sola göre çok daha gelişmiş(ön yan arka) bunun nedenini zamanında bilinçsizce yaptığım(savura savura nizami olmadan) front raise ve laterallere bağlıyorum.Kiloyu düşürüp hareketleri daha nizami yapmayı dene ben etki aldım.

7. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Dumbbellla farkı kapatamaz tam tersine açarsın bu nedenle bar kullanman gerekiyor

8. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    bilip bilmeden yazmayalım lütfen.barla çalışılınca iki tarafta eşit şekilde çalışır dumbella çalışınca orantısızlık olur.
    çünkü sağlak insanların sağ tarafı solakların sol tarafı dahar güçlü olur.
    dumbell omuz pressden örnek vereyim.güçlü kolunuzla 20kg dumbell omuz press yapabiliyor olabilirsiniz ve sol elinizde de normal olarak 20kg dumbell olacaktır.güçlü kolla daha nizami ve negatifi yavaş şekilde yapabiliyorken güçsüz kolunuzda daha az nizami ve savurarak yaparsınız ve bu da ortantısızlığa yol açar fakat bar ile çalışmak iki tarafıda eşit şekilde zorlar ve orantısızlık çok aza iner haa ama sen smith makinesinde omuz press yaparken güçlü(sağ) tarafı indirebilirken güçsüz(sol) tarafı kaldırabiliyorsan seni tebrik ederim.

StormBlast bunu beğendi.
  9. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Revolt'a sonuna kadar katılıyorum , cahilce yapılan düz mantık yorumlar kişileri olumsuz etkileyebilir. Simetri için , orantısızlıkların giderilmesi için BARLA yapılacak çalışmalar tercih edilmelidir tabi doğru kiloları kullanmak kaydıyla

-RevoLt- bunu beğendi.
  10. dmr

dmr Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    Ankara
    Yanlış bilgilendirme yapma diyosun ama dediğin türlü çok tartışmaya açık bırakıyosun. Zaten dumbelle çalışırken orantısızlık var ise güçsüz tarafın nizami yapabildiği harekete göre sağda girilir ve böyle daha hızlı bir düzelme elde edilir. Barla kaldırdığında zaten kolların eşit değil ise bir taraf daha fazla zorlanır gelişir gibi düz bir mantık kurarsan bi bakıma doğru ama bi bakıma doğru olmuyor çünkü fiziğinde zaten iyiyse birsürü şey giriyor ona.

11. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Burada dikkat edilmesi gereken şey Barla yapılacak olan çalışmalarda kullanılacak kilo.Eğer daha önceki calısmalarda kullanılan kilolalar seçilirse yine güçlü taraf daha çok calısmaya devam eder lakin güçsüz tarafın da kaldırabileceği bir ağırlık seçilirse örneğin 60 kilo yerine 45 kilo ile çalışılırsa güçsüz tarafa daha çok yük bineceğinden güçlü tarafa yetişmesi kolay olacaktir. Dumbbell çalışmalarinda ise yine iki taraf da aynı seviyede gelişmeye devam edecektir çünkü dumbbell calısmaları bağımsız gerçekleşir , kaslar arasinda bir dengeleme söz konusu olmaz . Barla yapılacak calısmalardan sonra tek tarafli olarak yapilacak 3-4 setlik dumbbell hareketleri daha faydali olacaktir

Sayfayı Paylaş