2 adsl hattını bir ağda kullanmak?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve diez tarafından 6 Nisan 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    çalıştığım kurumda nerdeyse 180 adet internete bağlı bilgisayar var ve 2048 kbps adsl hattımız var..1 yada 2 adet daha 2048 Kbps adsl hattı alıp tüm adsl hatlarını birleştirerek tek bir ağdan kullanma imkanı bulabilirmiyiz..birden fazla adsl hattı (telefon hattı) takılabilen modemler varmı..? böyle bir sorunla karşılaştınızmı daha önce..

alternatif çözümler neler olabilir internet hızını artırmak adına..bildiğim kadarıyla ttnet 2048 Kbps satıyor enfazla..

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Birden fazla hat takılabilen ADSL modemleri mevcut, ben buna geçmeyi düşünüyorum mesela(eve yeni pc geldi), 4 çıkışlı:

http://www.darkhardware.com/st.php?u=reviews/zoom-5551_x4

Şu anda Zoom'un tek çıkışlı bir modemini kullanıyorum.

180 pc için server gerekir herhalde, o konuda bilgim yok malesef.

3. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    saol sarc link için..

verdiğin linkteki modemden birara bende de vardı..2 tane rj11 (telefon) çıkışı vardı ama birisinde adsl yazıyordu..diğerinde başka birşey yazıyordu hatırlamıyorum ama adsl yazmıyordu..aynı anda 2 adsl hattı bağlandığını açıkçası zoom x4 için ilk defa duydum..bu konuda eminsin değil mi? ben daha profesyonel yada pahalı çözümler bu işi kotarır diye düşünüyordum..

x4 için araştıracam..

4. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
  5. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Tek adsl hattına 2 modem takan internet kafeler var bildiğim kadarıyla .Sağlıklı bir bilgi için sana tavsiyem 150-200 bilgisayarlı internat kafelere danışman

6. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    saol sarc..araştırıcı yönüne minnettarım..fakat bu link ben araştırırkende karşıma çıkmıştı..anladığım kadarıyla Free BSD yazılımı orjinli ve soru soran vatandaş 20 mbit alarak sorunu çözmekten bahsetmiş..ülkemizde 2048den büyük hat satılmıyor sanırım..o yüzden 2-3 hattı birleştirmeyi merak ediyorum..ama her türlü öneriyede açığım tabiki..tekrar teşekkürler..

Veyron sende saol cevap için..fakat tek hatta 2 modem değilde 1 modeme birden fazla hat takılabilirmi açıkçası onu merak ediyorum..ama 150-200 bilgisayara sahip internet kafelere danışma fikri hoşuma gitti..bulunduğum şehirde o kapasitede kafe yok ama ulaşmaya çalışıcam teşekkür ederim..bakalım sorunu nasıl çözmüşler..

7. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    diez istanbulda sanıyordum seni. Sen bak bakalım bulamazsan bende araştırırım çıtırdan

8. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bi yandan araştırıyorum bakalım..teşekkür ederim veyron..sevinirim..

9. switch

switch Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    1modeme 2 adsl hat bağlanmaz bu şekilde bir modem çıkmadı.ama 200 şirketli bir yerde 2 adsl hat şu şekilde kullanılır.2 modemi aynı ip classına çekersin ve 100 adet pc'ye 1adsl hat üzerinden diğer 100 pc diğer hat üzerinden çıkartırsın.yani 200 pc 1modeme yüklenmez ;)

10. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    çok yoğunum 1 haftadır foruma giremiyorum..cevabı çok farkettim..gerçi arkadaş banlanmış ama senin dediğin şekilde tabiki yapılır ama ağı 2ye bölmüş oluyorsun..tek ağ olması isteniyor..

buarada hiç çözüm bulamazsak turktelekomun metroethernet denilen tarifesinden 10mbit hat alacaz..aylık 1733 ytl kadar sanırım..
    ayrıntısı bu linkte
    http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=336

11. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    eskiden bir bilgisayarda 2 internet bağlantısı çalıştırırdık 56k 2 modem 2 tane tane telefonhattı ve 2 farklı internet accountu gerekiyordu asıl sorun tek bi download u 56kx2 hızında yapabilmekde cıkıyo yanı datanın yarısını bi hattan yarısı nı bi hattan aynı anda çekmek sorun oluyodu cünkü paketler birbirlerinden haberdar olmuyordu daha sonra onuda bi program aracılığıyla halletmişdik yanlış hatırlamıosam adıda shotgun dı.belki onun adsl için olan bi versionu vardır 2 modem aynı anda bağlayabilirsin ağa dağıtmakda sorun yok zaten normal ağ gibi bölüşülüo önemli olan datayı simultane cekebilmek

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    saol nefelis ama cift girisli modemler daha bilinir oldu buaralar..
    ayrıca dhcp ayarlarından 2 modemde tek çıkışta birleştirilebiliyormuş bilgisayarcı arkadaştan öğrendik..

13. l30n66

l30n66 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    1 tel kablosu--1 modeme giriyo--oradan ethernet (rj 45 konnektoru )olarak cikiyo (bildiginiz ag kablosu) ayni işlemi tekrar yapiyoruz bu cikan 2 adet ethernet-ag kablosunu direk switche giriyoruz.. biraz eski bi internet cafe sitilinden 48 li switche 2 adet net girmis oluyo 46 bilgisayar yararlaniyo...bunu disinda air tires kablosuz modemlerle olur(Turk markasi diye onun ismini werioyrum :D ) sifrelendirerek 1. guruba ayri 2. guruba ayri sifre..2 ayri kablosuz modem tabiki

Sayfayı Paylaş