19 Mayıs ve Diğer Kutlamaların Kaldırılması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve NoPainNoGain! tarafından 20 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba, belki bu forumda ne alaka bu konu diyebilirsiniz ama hepimiz biliyoruz ki - Ben sporcunun zeki , çevik ve ahlaklısını severim - diyen bir Liderin eserlerinin , izlerinin , yavaş yavaş ortadan kaldırılmaya çalışılması spora ve sporcuya değer veren birinin (M. Kemal Atatürk) sporla ilgili bir forumda tartışılmasında sakınca görmüyorum sizlerinde görüşlerini merak ediyorum. Umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır. Hepinize şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.

Azi ve pozitronn bunu beğendi.
  2. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    bu konu kilitlenir muhtemelen :)

3. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    19 Mayıs Gençlik ve 'Spor' Bayramı bu forumda tartılmıcaksa hiç bir yerde tartışılmaz diye düşünüyorum :)

4. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    ben gene de kendi görüşümü yazayım, bence 19 mayıs şimdikinden çok daha görkemli bir şekilde, izleyenlerin zevk alacağı, tüm dünyanın gıpta edeceği şekilde kutlanmalı. ama bu şekilde değil. :) hala 1940'lardan kalma teranelerle stadyumlarda gençlere kule yaptırıyorlar, abuk sabuk hareketler yaptırıyorlar bence 2012 senesinde bunlar çok komik kaçıyor. rap rap rap asker yürüyüşleri falan... zaten 1939 yılına kadar böyle bir şey yoktu, bizimkiler italya'dan görmüşler (ki o zamanlar italya da faşist mussolini dönemiydi) ondan sonra böyle şeyler yaptırmaya başlamışlar. atamızın isteği olsa amenna. diyeceğim o ki daha farklı fakat çok daha görkemli ve güzel bir şekilde kutlanmalı 19 mayıs. gençlik olimpiyatları falan düzenlenebilir çok daha güzel görsel şeyler hazırlanabilir. yani gençlerimiz okul zoruyla değil de koştura koştura gitmeli. anlatabiliyor muyum? coşkuyla kutlanmalı.

Azi, as55, Rpac ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. Turkhero

Turkhero Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    birde şu var stadyumda saçma sapan kule yapmak için o öğrenciler sıcakta okul zoruyla 2 ay çalışmak zorunda kalıyorlar..2 ay ne ders var ne de sınav.Eğitim için gerçekten 2 ay çok büyük kayıp.Bence bu şekilde değil farklı şekillerde kutlanmalı 19 mayıs. Karakaş'a aynen katılıyorum

Azi, Pulbiber072 ve Karakaş bunu beğendi.
  6. Pulbiber072

Pulbiber072 Üye

Beğenileri:
    501
    Ödül Puanları:
    103
    Böylesi daha iyi oldu.

Fth056, Azi ve Turkhero bunu beğendi.
  7. Lineonline77

Lineonline77 Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Şu okulların zorlaması gerçekten tüm öğrencileri sıkıyor bıktırıyor o sıcağın altında zorla tutulmalar gitmeyince bir ton azar böle şeyler olmamalı gençlerin koştura koştura gitmeleri zevk alacağı şeyler olmalı

Azi ve Karakaş bunu beğendi.
  8. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Bende sizler gibi askeri düzenle kutlamanın aynı çatı altında olabileceğini düşünmüyorum çünkü birbirine zıt kavramlar. Ancak kutlamaların sıkıcı ve despot olmasından kaldırıldığını düşünmüyorum tamamen siyasi bir oluşum olduğu düşüncesine sahibim.

9. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    19 mayıs Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramıysa, Atatürk hayattayken Atatürk niye anılsın ki ?

Atatürk öldükten 2 yıl sonra böyle bir anma programının yapılması kararlaştırılmış ve düne kadar bu kutlamalar yapılıyordu.Fakat dün Atatürk heykelinin önüne çelenk bırakmanın yasak olduğu bir 19 mayıs günüydü.

Öğrenciler sıcağın altında kutlama yapıyor eğitimlerinden geri kalıyor diyorsunuz.Anılan insan vatanı için hayatından olmayı göze aldıysa öğrencilerimiz de sıcağın altında beklemeyi göze alacak.Öğle arasında güneşin altında top peşinde koşan öğrencinin böyle saçma salak bahaneler arkasına sığınma hakkı yoktur.

Eğitimden geri kalma olayına gelince şu an hangi okula öğrenciler bir şey öğrenme uğruna gidiyor soruyorum size? Gidin liselere bir bakın.Yok yazılmamak, devamsızlıktan kalmamak için okula gidiyorlar.Eğitim öğretim falan yok artık liselerde.Olmayan eğitimden mi geri kalacak bu insanlar ?

Azi, oktayd ve NoPainNoGain! bunu beğendi.
  10. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    stadyumlarda gençleri askeri nizamla rap rap rap yürütüp kule yaptırmanın atatürk'ü anmakla ne alakası var? hala 1940'ların almanya, italya'sından kalma şeyler yapılıyor. atatürk'ü anarsın, hem de öyle bir anarsın ki bütün dünya gıpta ile, imrenerek izler. bu şekilde ancak komik oluyoruz. dünya'da bir kuzey kore bir de biz kaldık bu şekilde kutlama yapan.

Azi, Turkhero, as55 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul

Pozitronn içimden geçenleri bir bir döküyorsun. Biraz daha ileri gidecek olursam Türkiyedeki eğitim sistemi zaten öğrencileri çok şeyden geri bırakıyor kutlamalara katılarak bu çarpık eğitimden geri kalsalar ne olur kalmasalar ne olur?

12. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    eğitim sistemi a'dan z'ye yenilenmeli bu konuda sözüm yok. özellikle din ve her türlü dogmatik düşünce eğitim sisteminden tamamen çıkarılmalı. yanlış anlaşılmasın din düşmanı değilim ama yeri okul değil. okul sadece bilim için olmalı. isteyen aileler çocuklarını kuran kurslarına göndermeli.

Azi ve Phil_Heath bunu beğendi.
  13. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Bu çok farklı bir boyut. Ben değil ancak insanlar seni yanlış anlayabilir dinsiz yorumu yapılabilir. Ama doğrusu bencede budur. İslamiyetin temelinde zorlama diye bir şey yoktu hür irade vardır. Ders olarak koyulduğu zaman bu baskıya girer ve hatta bazı öğrencileri dinden uzaklaştırabilir. Tamamen ailelerin ve bireylerin istekleri doğrultusunda kuran kurslarında vb. yerlerde verilmeli. Konu başka bir boyut alıyor sanırım:)

14. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    neyse konuya din ve siyaset katmayalım ki konu kilitlenip yazdıklarımız boşa gitmesin.

Azi ve NoPainNoGain! bunu beğendi.
  15. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    mevcut hükümetin neo-liberalizmle yönettigi bu ülke de milli degerleri düşünmesini beklemek hayalcilik...,
    Atatürk ilke ve devrimlerininin modası gecmiş olarak nitelendiren.Devletcilik ilkesinden nefret eden.
    Ulus devlet kavramını bırakıp ümmet kavramı icin cığırtkanlık yaptıgını hepimiz görmekteyiz.
    Irk odaklı bir devlet yerine din odaklı bir devlet istendigini görmek icin süper zeka olmaya gerek yok..

Gel gelelim egitim konusuna;Türk egitim sistemi 1947 yılında bitmiştir zaten.
    Fulbright Anlaşması ile Abd egitim sistemimizde önemli rol oynamıştır.

Nato-Marshall yardımı ve Fulbright Anlaşması ikinci dünya savaşındaki maglup devlet oldugumuz icin imzalanmıştır.
    Güzel ülkemiz ikinci dünya savaşı sonrası zaten hegomonya haline gelmiştir.
    Tıpkı almanya-japonya giib..
    Fakat diger magluıp iki devlet agır yararlarını sanayi ile sarmış ve kendi burjuvazilerini yaratmışlardır.

Yıllardan beri 19 mayıs günün spor bayramı olarak gösterdi malum hükümetler.
    Fakat ulu önder mustafa kemal atatürk'ün nutuk adlı eserinde bile önemli bir yere sahiptir 19 mayıs tarihi...

19 mayıs ulusal egemenlige giden bir kıvılcımdır.Kurtuluş savaşının temellerinden bir tanesidir.
    Türk tarihi icin unutulmaz günlerden bir tanesidir.Fakat içi boşaltılmış ve spor bayramı olarak lanse edilmiştir.

Bayramın kutlanma şeklindeki askeri kanatın nedeni de budur.
    Yukarıdaki bir arkadaş militarizmden zannetmekte fakat işin aslı böyle degildir.
    Ordusuz bir millet olmaz.Türkler ordu millet kavramını benimseyen savaşçı bir toplumdur.

Hangi ülkeye bakarsanız bakın ulusal günlerinde askeri gecit törenleri görmekteyiz.
    Bugun fransa'da da ingiltere'de de italya'da da amerika'da askeri gecit törenleri DÜZENLENMEKTEDİR.

Sayın başbakanımızın;demokratikleşme adına askeri kanadı pasifize etme calışmalarını hayretle karşılamaktayım.Türk halkının büyük bir bölümü askerine vatan haini olarak bakma noktasına gelmektedir.
    Diger bir noktadan yine demokratikleşme adına terör örgütü militanlarını affedilmesi ve demokratik acılım adı altında yine terör örgütüne verilen imtiyazları görmekteyiz.

Böyle bir durumda türkiye karanlık cagını yaşamaktadır.
    Ülkemiz parti üzerinden siyasi yapmaya davet ettigi sürece bu böyle olacaktır.
    Parti tüzüklerini okumayan partizanca yaşayan bir halk haline geldik.
    Sağ-sol-dinci-laik vb ayrıştırıcı kavramlar arasında yok olmaya devam ediyoruz.

Türkiye üretimi rafa kaldırıp tüketime devam ettigi sürece bu devran böyle devam edecek.
    Ekonomisi bagımsız olmayan hic bir ülke refaha kavuşamaz.
    Kamu mallarına sahip cıkılıp ülke halkına istihdam saglanmalıdır.

Spor bölümünde bu konu tabii ki tartışılmaldır.
    İnsanlar birbirlerine hareket etmeden fikirlerini paylaşarak hareket etmelidirler.

Saglıklı dünler dilerim

Azi ve NoPainNoGain! bunu beğendi.
  16. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    "Irk odaklı bir devlet yerine din odaklı bir devlet istendigini görmek icin süper zeka olmaya gerek yok.." demişsin... ben ikisine de karşıyım. ırk temelli devlet ne allah aşkına. ayıptır.

15 yaşında çocukları askeri nizamla rap rap rap yürütüp, askeri hareketler yaptırmanın manası ne? dünyada 1 tane gelişmiş ülke söyleyebilir misin bana bunu yapan?

askeri kanadı pasifize etmek ne? asker aslanlar gibi görevini yapacak. amerika, israil istiyor diye 10 yılda 1 darbe yapıp ülkenin içine etmeyecek.

bırakın bu kafayı artık ya. sene 2012 aloooo?

Azi ve Turkhero bunu beğendi.
  17. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Sebebinin tam olarak ne olduğunu unuttum fakat bir konu sebebiyle İngilizler Atatürk'e doğum tarihini soruyorlar o zamanlar sadece doğum yılının bilindiği için tarihi tam bilinmiyor. Ancak Zübeyde Hanım - seni ilk baharda doğurdum - demiştir Atatürk'e. Bunun üzerine Atatürk diyor ki ; 19 Mayıs deyin, 19 Mayıs benim doğduğum gündür. 19 Mayıs bu ülkenin küllerinden doğduğu gündür. Kolay kurulmadı bu Cumhuriyet bir kesim siyasetin aleti olamaz bazı değerler. Halk olarak bunlara ses çıkarmıyoruz bu beni çok üzüyor. Meydanlara çıkanlar fişleniyor, PKK vb. terör örgütü mensubu gibi görünüyor. Bugun 19 mayıs ... Yarın ?

18. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    "Türkler ordu millet kavramını benimsiyen savaşçı bir toplumdur" demişsin...

eyvallah...

bana şunu açıklasana ben sokağa çıktığım zaman niçin 100 kişiden 3-5 tanesi hariç kimse türk'e benzemiyor? baktığım zaman ortadoğulu, slav, ermeni karışımı tipler görüyorum. nerede bu savaşçı türkler?

doğu türkistan'daki, altaylardaki, sibiryadaki türklere bir bakın, bir de aynaya bakın derim. ha ben mi? o türk'e benzeyen 100 kişinin içindeki 3-5 kişiden biriyim. soyağacım belli. geleneklerimiz, göreneklerimiz, dış görünüşlerimiz vs. ailecek türkistan'a taşınsak sırıtmayız.

nerede ırkçılık yapan birini görsem tipine baktığım zaman türk'ten başka herşeye benzetebiliyorum. 72 milletten insana benziyorlar ama türk'e benzemiyorlar. hoş, adolf hitler'de alman'a benzemiyordu zaten.

Son düzenleme: 20 Mayıs 2012
    Azi bunu beğendi.
  19. AlyOsman

AlyOsman Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    kaldırılması iyi oldu kesınlıkle .

20. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    tören alanında önce atatürk anıtına doğru istiklal marşı okuduk ona eyvallah boyun borcumuz ama sonra bide valiye dönüp bide ona okuduk bu ne saçmalık bende anlamadım?

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş