165 kg BenchPress

Konusu 'Üye Videoları' forumundadır ve ottomanturk tarafından 5 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. ottomanturk

ottomanturk Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    23
  2. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bence nizami olmayan bir bench press çalışması. 165 yerine 155 veya 150 ile tam nizamiyette bol tekrarlı iyi bir video ekleyebilirdiniz.

kerembas54, Rosto ve FleXoR bunu beğendi.
  3. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    katiliyorum, zar zor 165kg denemesi yerine, 150 ile iyi bir sonuc cikabilir.

4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Eminmisin nizami olmadığına?

Daha fazla barı indirmeye kalksa, göğüsteki gerilim kaybolur.

165 kiloyla bench press böyle yapılır zaten. Daha iyisini bilen varsa 165 kiloyla barı göğüsüne değdirsin bakalım ne oluyor.

ne 50 nede 40 kilo o gordugumuz.

bence başarılı bir çalışma.

Tebrikler.

5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    arkadaşların dediği doğru 150 kilo ile çok iyi bir sonuç çıkabilir ama bence bu da gerçekten çok çok iyi bir bench press. kilo bayağı yüksek tebrik etmek lazım. ayrıca kiloyu basan da öyle çok iri yarı biri değil kilonuz ne kadar acaba? bence mükemmel bir kilo ve bench press oranı var x2 nin üzeri gibi.

bir de, şunu okumuştum birçok yerden, ayakları benchde topladığınız zaman:
    -ayaklar yere basmadığı için güç kaybı oluyor
    -dengeyi kaybedip devrilme tehlikesi çok büyük
    ayaklar yere tam temas ederse hem daha iyi güçle ham daha güvenli basılabilir.

tebrikler.

kerembas54 ve Coyote bunu beğendi.
  6. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Evet fazla agirlikta devrilme tehlikesi oluyor ayaklar yere basmadigi zaman, ama mesela bende ayaklarimi topluyorum, ayaklar yerdeyken belimde cok buyuk bi baski olusuyor.

7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Deathlifter, 150 kilo ilede barı göğüse indirmesi çok zor, zaten butun proları izlediğimizde, yüksek ağırlıklarda bar göğüse değdirilmez değdirilmemeli.

Flexor bunun için araya havlu koymuştu hatırlarsanız.

En kücük bir yanlışta, kaburgalarınızı kırabilirsiniz.

Bu gun 100 ve uzeri bench press bir çok risk içermektedir.

Ben bu hareketin bu şekilde göğüse çok fazla gerilim verdiğini dusunuyorum ve hareketin gayet bu kilo ile nizami oldugunu savunuyorum.

aksini iddia eden varsa aynı kilo ile barı göğsüne değdirir. Nizami nasıl olur bizde görürüz.

8. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Nizami olmadığını düşünüyorum çünkü pro vücutçuların göğse indirip çok az kaldırarak göğsün değişik noktlarını vurmak amaçlı bench press idmanları yaptığını da gördüm. Yani göğsümüze tam indirdiğimizde gerilimi kaybetmiş olmayız diye düşünüyorum.
    "165 kiloyla böyle press yapılır" sözünüze pek katılamayacağım çünkü önemli olan hareketin tam yapılması ya da çok gelişmiş bir kişiyse hedef noktasına göre açısal ayarlamalı yapılmasıdır. Sonuçta 50kg ile bench press yapan birisinden tam nizamiyet beklerken kilolar artıp nizamiyet kaybolduğunda görmezden gelemeyiz.
    "Daha iyisini bilen varsa 165 kiloyla barı göğüsüne değdirsin bakalım ne oluyor."
    Bence burada göğüse indirmeyle göğüsten sektirmeyi karıştırmışsınız gibi geldi.

9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Göğüsteki gerilim kayboldugunda bench pressin hiç bir anlamı kalmaz.

biz bench press idmanını, göğüs kaslarımızı geliştirmek icin yapıyorsak, önemli olan göğüslerde gerilimi sağlamak.

Arka kol ive iç göğüs istiyorsak close grip bench press yapmalıyız yada dumbell bench press.

Bence başarılı bir çalışma. Benim dusunce tarzıma göre. Cunku ben sadece temel hareket ağırlıklı çalıştıgım için, yuksek kiloların ne anlama geldiğini iyi bilirim.

Son düzenleme: 6 Nisan 2010
  10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    aslında bench press de indirme konusu başlı başına ayrı bir başlık olabilir burada konuyu açanın sayfasını dolduruyoruz ama bu konuda farklı görüşler mevcut. benim deadlift i çok seven! (gereksiz buluyor ayrıca tekniğinden haberi yok, stiff legged in bel için olduğunu savunuyor, normal deadlift de ağırlık yere değmemeli gibi değişik düşünceleri var)
    hocam (20 yıldan fazla derece + Türkiye 1.liği de var bu arada) ne zaman bench yaparken görse indir indir der. hatta barı göğüse bastırsam daha da indirip deriyi geçip akciğere değdirsem daha iyi çalışacak. hatta bench pressi yapma der çok indirmediğin için göğüse vurmaz onun yerine dambıll bench press ile indirebildiğin kadar indir yırtılana kadar. merak etme göğüs kası yırtılmaz der. o onun fikri tabi. ben de araştırdım. dipsde de aynı durum var ne kadar inersek o kadar iyi mi? bu konuda kendisine güvendiğim bir kişi (serkan yimsel) ona sormuştum google dan bakabilrsiniz kim olduğuna vg ye kendini adamış biri, müsabık falan değil çünki hayatında bırak kürü supplement bile kullanmamış ama rahat bir şekilde kilox2 bench yapabilen biri 8 tekrar (170-180 kilo) özeti, ona sormuştum
    çok indirme dedi sakatlık açısından. dipste de öyle. yani iyi vurma kötü vurma kası boşaltma değil de, omuzu sakatlama riski yüksek dedi yüksek kilolarda. zaten göğüs çalışmasında sakatlanır omuzlar, hatta uzun vadeye de yayılır anlık olmaz. ama şu var ki tam indirmeyince daha ağır girilebiliyor. bunu cheating olarak değil de sakatlanmaya uzak durmak olarak da yorumlayabiliriz ağır kilolarda. ha gerilim için fayda için ne olur bilemem, ama deneme için giriliyorsa bu şekilde de olabilir bence.

Coyote bunu beğendi.
  11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Benim çalişmalarimda barı göğüse yaklaştırırım ancak, flexordan gördüğüm stilde yapıyorum bunu ve işe yaradıgını gordum.

162 boyunda 110 cm göğüslerim oldu ustelik daha birinci senem yeni bitti.

eğer işe yaramıyor olsa, göğüs kaslarım gelişemezdi. Ben ağirliktan çok gelişime önem verdiğim için ve böyle iyi bir gelişim sağlandıgını dusundugum için söylemiştim.

Su an dar bi tşört giydiğimde patlayacak gibi duruyor.

12. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    "Göğüsteki gerilim kayboldugunda bench pressin hiç bir anlamı kalmaz.
    biz bench press idmanını, göğüs kaslarımızı geliştirmek icin yapıyorsak, önemli olan göğüslerde gerilimi sağlamak."
    Eğer provgciler göğsüne tam indirip çok az kaldırarak göğüslerinin değişik bölgelerini hedef alıyor ve geliştiriyorlarsa, bunun manası göğsün gerilime tabi tutulabildiğidir.

"Arka kol ive iç göğüs istiyorsak close grip bench press yapmalıyız yada dumbell bench press."
    close grip bench press ve/veya dumbell pressi programımıza katarken tricepsi değil de sadece göğsümüzün eksik kısmını düşünmek daha doğru olur bence.

Durum burda işe yarayıp yaramaması değil tam indirmediğimizde ya da kaldırmadığımızda göğüste bazı noktaları eksik uyarmamızdır diye düşünüyorum. Tabi bunun sonucu da eksik bir göğüs gelişimi olacaktır. Belki siz farkına varmasınız bile prof işini gerçekten bilen bir hoca anlayabilecektir.

13. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bench press incline bench press ve arkasından, dumbell bench press uygularım. Sadece deneme amaçlı 7 hareketli program geçtiğimden beri bench press ve incline bench press uyguluyorum . Butun vücudu 7 harekette çalıştırdım halde çok iyi verim aldım son aylarda.

su an resimleri eklediğimde görülecektir. mukemmel bir gelişim yakaladım.

Flexor bu işin dahisidir ve onun çalişmasini izlemeniz yeterlidir.

14. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    coyote; nedense videoyu evde açamadım..ama zaten çok ağır kilo göğüse mesafe kalmalı gerilim olmalı diyorsanız bu sizde fayda sağlamışsa siz bütün risklere rağmen tesadüfen gelişmişsiniz.hatalı yaparakta kas gelişmez diye birşey yok..belki farklı yapsanız daha iyi gelişebilirdiniz..

öncelikle kilo ağır bahanesi ile barı göğüse değdirmeyip hemen geri kaldırmak tecrübesizlik ve kaldıramama korkusunun tezahürüdür..(flexor'un yaptığı farklı bişey onu karıştırmayın..onun yaptığı sadece kaburgayı korumak gerilim değil)

göğüs ; bar üst bölgede iken değil alt bölgeden çıkarken(/inerken) uyarılır..
    yani etkili alan barın göğüse değdiği an ile barın yarı yolda olduğu an arası bölge..daha yukarısı değil açıkçası..daha yukarısında triceps çok daha fazla işin içinde..

ayrıca rpac.in dediği gibi barı göğse değdirmek göğüse bırakmak zıplatmak algılanmamalı..çok az temas etmeliki etkili bölgede olduğunu bilesiniz barın..

dirseklerdeki gerilimi 165 kiloda korumaya çalışırsanız vg hayatınız sakat dirseklrden dolayı kısa sürebilir..dikkatli olmak lazım..daha birinci senem yeni bitti demişsiniz , inanın ilerde ne dediğimi çok daha iyi anlayacaksınız..

kerembas54, zigbog ve year2004 bunu beğendi.
  15. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Prolara fazla takılmayın. Onları ya diyetteyken görürüz ya da değişik bir hareket veya yarım pump yaparken. Bench press, aslında basit harekettir. Bar indiğinde göğüse çok az dokunması gerek, ister ağır olsun, ister hafif. Zaten burada gerilimi bırakın denmiyor. Hatta gerilme hat safhada oluyor.

Bazen okuyorum forumda,göğüse değmesine 10 cm kala barı yukarı basıyorum diye. Bir de benim dediğim gibi deneyin, farklı çalışın bir de..

Saygılar....

Edit: Video yorumum ise 150-155kg bassa daha güzel olur diyenlerdenim. Ama maşallah o kiloların altına girmek iyi cesaret..

16. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    tabiki cok saglam agirlik kaldiriyor, ama demek istedigim bunu 150 ile tam olarak yapsa kimse demicekki aa sadece 150 kaldirdi sadece daha basarili olacagini dusunmustum ben, ama gercekten tebrik etmek gerekir.

17. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
  18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Aslında rpac ve cyote elmanın iki yarısını tarif eder bir bütünü anlatmışlar.

Profosyonellerin yarım yapmasına takılmayın demiş year2004 . gerçekten doğru çünkü coleman barı benchde bench seviyesinden 10 cm aşşağı indirip kaldırıyor. bu kişi %90 lık bir gelişimin ardından %10 luk bir alanı hedef aldığı gibi artık hareketlerin dönüş,iniş,ve açıları kendi vucut yapısına göre kişiselleştirmiş. bu videoları izleyen biri aynısını yapması büyük hata olur. bana coleman gibi çalışsam ne olur diye soranlara sende %90 geliştir colaman gibi yap derim bende.

Bir yazımda gerilimle ilgili bir yazı yazmıştım. barı göğse yaklaştırırken yavaşlayıp tekrar yukarı doğru itmek ,zirveye yaklaştığımızda yavaşlayıp yine beklemeden tekrar aşşağı indirmek. bu teknik kasta tekrar bitene kadar sabit bir gerilim sağlar. bu gerilim beyaz miyofibrillerin enine şekilde daha muazzam bir hipertorofi olmasınada sebebiyet verir.

Diğer bir konudada diez güzel özetlemiş. gerilimi yakalamak değil sıfır noktasında olası bir narkolepsi durumunda güvenlik sebebiyle koyulmuş bir yumuşatma.

rpac yine güzel özetlemiş. hakimiyet yoksa tek taraflı bir gerilime yada ksılma diyelim daha düşük bir kiloyla olan kasılmadan daha iyi değildir.

kasılma çeşitlerini ele alırsak izometrik,izotonik ve oksotonik kasılma. kassal gerilmelerde izometrik,konsantrik ve eksantirik diye ayrılmakta.

İzometrik çalışmanın tekniği: kasın uzunluğu yada boyu diyelim sabit kalırken gerilimde artma meydana gelicek şekilde yapılan çalışmalara izometrik çalışma denir.
    izometrik çalışma bir kas grubunu hareketsiz bir alan üstünde denemektir. dips gibi,barfiks gibi izometrik bir çalışma içinde değilsek yani cisim sabit değilse o zaman yaptığımız çalışma kas içi kordinasyon gerektiren bir çalışmadır (yukarıda tartıştığınız bench gibi)

kas içi kordinasyon çalışmalarında bu kordinasyonun iyi sağlanması için girilen kilolarda hakimiyet ve devamlılık şarttır.

fakat benchde yaptığınız çalışma gelişim adına değil kuvvet çalışması adınaysa o zaman iş değişir. genel kuv,özel kuv,dinamik kuv,statik kuv,bağlı kuv,mutlak kuv,max kuv,çabukluk kuv,ve kuvvette devamlılık tekniklerinden yaptığımız benchi tanımlayan max kuvvet çalışması yapıyorsak genel sistem olarakta tekrar çalışma,pramidal çalışma,dairesel çalışma,plimotrik çalışma bu çalışmalardanda tekrar çalışmalı kuvvet tekniği deniyorsak ozaman kas gerilimini zaten büyük derecede hissedemeyiz hissettiğimiz eklem tendon ve yoğunluğa bağlı kasılmadır.

kerembas54, d.cevat, umutn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Flexor hocam aslinda, benim buradaki bahsetmek istediğim konu bu değildi.

Kaldıki idmanda barı göğsüme değdirerek çalışırdım ve o süreler zarfında 30 kg lardan yukarı cıkaramıyordum.

Ancak su an, 75 kg ile barı göğüs kafesinden 4 parmak yukarıda tutarak yapıyorum bu hareketi ve 3x8 sonrası 50 tane şınav patlatıyorum.

Bahsettiğim gibi göğüs gelişimim çok iyi olduki, salonda çok dikkat cekmeye basladı.

Ancak hareket nizami değilse, bu tesadüfi bir gelişmemidir?

Bacağa cok önem verdiğimide hatırlatırım.

FullSquat ve Deadlift favori calısmalarımdır.

20. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ''Ancak su an, 75 kg ile barı göğüs kafesinden 4 parmak yukarıda tutarak yapıyorum bu hareketi ve 3x8 sonrası 50 tane şınav patlatıyorum. ''

Senin yaptığın hem kordinasyon hemde izometrik çalışma (şınav) kapsamına girmekte.bu sistemde yoğunluk (bench) çalışmasından önce izometrik çalışma tavsiye edilmekte.

konu aslında gene dağıldı :)

Coyote bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş