153 Kilo Kararlı Bir Başlangıç

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bekman tarafından 31 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Bu gidişle 29 Haziran'da 99 Kilo Olabilir Miyim ?

1. Evet

oy sayısı 12
    80,0%
  2. Hayır

oy sayısı 3
    20,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. bekman

bekman Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Selam, 12 Temmuz 2014 tarihinde 153.4 ile kararlı bir şekilde kilo vermeye başladım.
    31 Temmuz 2014 yani bu yazıyı yazdığım şu sıralar 145.3 kiloyum.
    İlk başlangıç olduğundan dolayı sanırım biraz hızlı kilo veriyorum. Karar verdiğim gün direk spor salonuna yazıldım. Fakat salonda açıkçası bilgi amaçlı ilgilenen yok. Üniversiteye ait bir salon olduğu için kendiniz sorarsanız bilgi veriliyor. Her gün düzenli olarak bir buçuk saatimi spor salonunda geçiriyorum.
    Bu zaman aralığında genelde 45 dakika 5.0 da yürüyüş. (koşamıyorum) sonrasında yatay bisiklet, normal bisiklet ve birde adını bilmediğim şu eller ve ayaklarla yapılan yine bisiklete benzeyen bir alet. 15 er dakikada buralarda çalışıyorum.

Üniversitenin diyetisyenine gidiyorum, gayet ilgili bir bayan fakat açıkçası verdiği diyeti yapamıyorum. 2500 kalorilik bir diyet verdi. Ancak ben heralde günlük 1000 kalori kadar alabiliyorum.

Günlük düzenim sabitleşti. Kahvaltıda beyaz peynir domates biber salatalık ve bir addet yumurtda. İçecek, şeker, tuz yağ vs. kesinlikle yok. öğlen salata yada sebze yemeği, akşam et yada tavuk. çok az miktarlarda bu yediklerim.
    Canım hiç bir şey çekmiyor. Önüme gelen çikolata, tatlı, gibi gıdaları reddedebiliyorum. Arkadaşlarımla burger kinge gidip onlar menüleri hüpletirken tavuklu salata yemekten zevk alıyorum. Pateteslerine elimi bile sürmüyorum.

Ben diyet yapmıyorum. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Bu güne kadar diyete başladım ve çabuk bitti, bu nedenle yaşam tarzı haline gelsin istiyorum bu yemek ve spor alışkanlığı.

Biraz uzun oldu ama hikayem bu. Hedefim 99 kilo olmak. Kesinlikle 98 istemiyorum. 100 de istemiyorum. 99 :)

Tavsiyesi olan varsa dinlemek isterim, özellikle spor salonunda neler yapabilirim? çünkü diyetisyende salondaki hoca da ağır spro yapmamak gerektiğini söyledi şuan için.

Birde şu malum deri sarkması olayı var, oda biraz tedirgin ediyor. Çok kötü bir görüntü çıkıyor ortaya.

Tahlillerim diyetisyeni şaşırttı, normal kilo da bir insanda bile bendeki değerler yokmuş. Tamamen herşeyim normalmiş.

Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Matsumura bunu beğendi.
  2. roxx

roxx Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    istanbul
    Genel olarak uyguladığın program bence zaten yeterince güzel. Tabiiki duruma bağlı olarak, yavaş ve kontrollü bi şekilde cardio hızını ve/veya süresini bir miktar arttırmayı önerebilirim.

3. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    boyunuz kaç acaba

4. bekman

bekman Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    boyum 185 cm, şuan 143 kilo çıkıyorum. uzun zamandır görmeyenler tepki vermeye başladı. Sıkılaşmışsın, zayıflamışsın, yanların gitmiş vs. gibi

5. zafer.cagliyan

zafer.cagliyan Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Los Angeles, California
    143 kiloda sadece diyet uzmanini dinlemelisin bence

6. egemennn

egemennn Üye

Beğenileri:
    1.710
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Edirne --- Çanakkale
    günlük 1000 kalori çok az diyetisyeniniz 2500 dediyse bildigi vardır elbet.1000 çok az yanlış mı okudum bilmiyorum,özellikle sarkma istemiyosanız bukadar az kalori hem sağlık açısından kötü hem sarkmalar için fırsat..yeşil çay ve şekersız kahve yağ yakımında etkilidir mutlaka tavsiye ederim ve kaliteli yağlar kuruyemiş zeytinyağı zaten protein alıcagını biliyosundur ve karb kalori miktarlarını ayarlamıştır diyetisyeniniz ? başarılar

mericboss99 bunu beğendi.
  7. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    sana dıyetten cok cardıonun yararı olur bu doneminde. diyetısyen yerıne bılgılı aklı basında bır spor hocası bulabılıyorsan yararına olur. dıyetısyen de vermısse beslenme programını uyman gerekır..

mericboss99 bunu beğendi.
  8. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Selam bekman,

Bir süre önce büyük miktarda kilo vermiş biri olarak sana tavsiyelerim olacak.

Zaten en büyük adımı atmışsın ve kafana koymuşsun, yüksek kilolardaki insanların önündeki en büyük engel karar verme aşaması oluyor, ardından yapılması gereken işi yapıyorsun zaten, bu yüzden tebrik ederim.

Beslenmenle ilgili tavsiyem 1000 kalori çok ama çok az bir miktar senin için, gördüğüm kadarı ile yeterli miktarda protein de almıyorsun. İlk olarak protein miktarını arttırmanı, ardından ise sağlıklı yağlar nelerdir bunları nasıl beslenmene katabilirsin, bunları araştır. Şu an zaten büyük bir karbonhidrat ihtiyacın yok, spor hayatın devam ederse ileride performans için karbonhidrat tüketimini araştırırsın. Mutlaka protein ve yağ konusunu hallet.

Antrenman konusunda tavsiyem sadece cardio yapmaman olacak, spor salonunda imkan varsa mutlaka ağırlık antrenmanları da ekle gününe. Cardiolarını ağırlık antrenmanının başında ve sonunda yapabilirsin.

Şu an yaptığın şekilde devam edersen, evet hızlı biçimde kilo vereceksin, fakat bunun büyük kısmı da kazanması zor olan kastan olacak, yine bu şekilde devam edersen derin sarkacak ve görüntünden memnun olmayacaksın.

Zararın neresinden dönülürse kar, benim tavsiyelerim bunlar.

Kolay gelsin.

9. bekman

bekman Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Çok az olduğunun farkındayım, günlük iki bardak mutlaka şekersiz sütsüz kremasız yani sapsade kahve içiyorum. İçtikten sonra acayip derecede terleme başlıyor ve durduramıyorum terlemeyi. Kaloriyi arttırmaya çalışacam fakat psikolojik olarak yediğim zaman pişman oluyorum artık.
    Dediğin gibi kafamda olay bitti onunla ilgili hiç bir sıkıntım yok. Elimi hiç bir şeye atma ihtiyacı duymuyorum. Kalori olayı için bahsettiğiniz yağ olayını araştıracam. Ağırlık antrenmanlarında ağır mı kaldırmam gerekir yoksa hafif mi kaldırmam gerekir ? şuan salondaki kaslı arkadaşların kaldırdıkları ağırlıkları rahatlıkla kaldırabiliyorum. Ama kaldırmamamı söyledikleri için bıraktım. Medicalpark ta detaylı analizde 96 kilo kas çıkıyor.

10. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Şimdilik ağır mı hafif mi gibi düşünmek yerine kendine iyi bir program bul ve uymaya çalış bence, forumda yeni başlayanlar için programlar gibi başlıklar var, buralardan bilgi alabilirsin.

Kaldırmamanı neden söylediklerini bilmiyorum, ama kilo verirken ağırlık ile çalışmamak vücuduna kaslara çok da ihtiyacı olmadığını düşündürür ve kayıp biraz da buradan yaşanır, bu da istenmeyen bir durum sağlık, performans ve görüntü için.

egemennn bunu beğendi.
  11. sammelweis

sammelweis Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba güzel kardeşim.Öncelikle gösterdiğin çabadan dolayı seni tebrik ediyorum.Umarım bu yazım sana bir şekilde faydalı olabilir.Ben de hikayemi anlatmak istiyorum.Geçtiğimiz yazın sonunda 132 kiloydum.Boyum da 193 cm.2013 Temmuzun sonlarına doğru diyete başladım.Eylülün sonuna kadar gittim.Güzel bir şekilde 20 kilo verdim.Arada spor da yaptım fakat genelde beslenmeme dikkat ettim.Ekmek ya hiç yemedim ya çok az yedim.Kalori sayıyordum asıl olarak.Ben de ortalama günlük 1000 kcal alıyordum.Eylüle kadar götürebildim bu durumu.Daha sonra hafiften fastfooda başladım ve dönem içine girdiğimde 2 dönemde yani 4 sınav haftasında toplam 10 kilo geri almıştım.Okulum biraz ağır sınav dönemi sabaha kadar masa başında sürekli bir şeyler yemek istemiştim. Bu temmuz okulum bittiğinde 122 kiloydum. Biraz üzülsem de kilolarımın tamamını geri almamam benim için sevindiriciydi. Bu temmuzun 15'inde yeni bir diyete başladım bu yaz için.Geçtiğimiz yaz vurdum sarstım ama yıkamadım, bu yaz bu beladan kurtulmak için, geçen yaz sarstığımı yıkmak için ben de kolları sıvadım.Şuan 110 kiloyum ilk hafta çok hızlı kilo verdim daha sonraki iki hafta ise 3 kilo verdim. Her gün yediklerimi bilgisayarımdaki "notdefteri" dosyasına kaydedip kendime database oluşturuyorum.Yediklerimin tahmini kalorilerini toplayıp o günkü toplam aldığım kaloriyi kaydediyorum.Bu gün 23. gündeyim. Bu bir motivasyon şekli de diyebilirim benim için.Yeme içmemi de bu şekilde kontrol ediyorum.Başarılı şekilde kilo verebiliyorum.Kolesterol ve insülin direncimi kontrol ettiriyorum.Ne kadar yağ yaktığımı da.Ama benim de kaygılarım var. En önemli kaygım verdiğim kiloları geri alma olayını minimuma indirmek.Hedefim 2 haneli kilolar.Az kaldı diyebilirim.Ama benim için asıl mücadele "kilo almama evresi" olacak sanırsam.Çünkü yemek yemeyi seviyorum.Fast food alışkanlığım var.Diyette yemesem de canım çekiyor ve ne zamana kadar dayanabileceğimi bilmiyorum.Bu gün burger kingde direkten döndüm.Bu 1 haftadır 2. kez oluyor.Kendimi zor tuttum herşeyi mahvetmemek için.Diyeceğim şu ki diyetin koptuğu noktalardan birisi de arkadaş ortamında yenen yemekler.Okuldan çıkarsın, belki sözlüden belki zorlu bir sınavdan,hasta vizitinden veya uzun bir dersten veya işyerinden.Arkadaşların hadi falanca fast food dükkanına gidelim dediğinde onları reddedebilmek gerçekten zordur ve diyetler genelde bu tarz emrivakilerle kopar.Güzel ve sağlıklı kilo verdiğini ve bu konuda zaten başarılı olduğunu düşünüyorum.Sana tavsiyem kiloları geri almama planları yapmaya şimdiden başlamalısın.Sen 99 kg olduğunda mücadelen asla bitmeyecek emin ol.Benim için de aynı şekilde.Ve dediğim gibi arkadaş ortamındaki kaçamaklar için bir çare aramaya başlamalısın sen de.Ben kiloyu verebiliyorum ama buna kesin bir çözüm geliştiremedim daha.Kilo vermek, geri almamaktan çok daha kolay birşey inan.Ve aynı kilo verdiğin gibi bu konuda da mücadeleci olursan, olursak hedeflerimize ulaşabiliriz.

12. neshter_90

neshter_90 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
    Öncelikle bu zorlu yolculuğa çıktığınız için sizi tebrik ederim.
    Günlük 1.5 saat spor az sizin için.Eğer zamanınız varsa kardiyoya ek olarak ağırlık makinelerinde az kilolarda yüksek tekrarlı çalışmalara başlamanız gerekmektedir.4 set 15 tekrarla başlayabilirsiniz.Böylelikle kas kayıplarını da minimuma indirgemiş olursunuz.

13. sammelweis

sammelweis Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sevgili bekman, günlük 2 bardak kahve tüketimin pek doğru değil. Doğrudur; kahve,içerisindeki kafein sebebiyle vücudumuz üzerinde sempatik sinir sistemini aktive ederek solunum ve kalp hızı yani nabzımızda artışa neden olur. Fakat bu geçici metabolizma artışı yerine aynı şeyi yorucu olmayan hafif egzersizlerle yapmayı deneyebilirsin.Zira aşırı kahve tüketimin sonucunda kalbin sürekli kimyasal olarak uyarıldığı için ileri yaşlarda kardiyak aritmi yani kalbinde ritm bozukluğu gelişmesi riskiyle karşı karşıyasın.Günde 2 bardak kahve fazladır.Yağ yakma işini bu tarz yapay yollarla denememelisin.Çeşitli maddelerle kalbi yapay olarak hızlandırmaya çalışmak sağlıklı olarak kilo vermede pek kabul gören bir şey değil.Bir kardiyoloji uzmanına danışırsan o da seni aynı sebeple uyaracaktır. Kahve ve gazlı içecekler kafein içerdiğinden dolayı bunların fazla tüketiminden kaçınmalısın.Diyetisyenin kahve tüketimini onaylasa bile mutlaka gerçek bir hekime,kardiyoloji uzmanına danışmalısın bu konuyu.

14. bekman

bekman Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Yorumun ve hikayen için çok teşekkürler. Sanırım dediğin olayı çözdüm. Arkadaşlarımla burger kinge gidiyorum onlardan kopmuyorum. Tek farkım orada tavuklu salata yemem. :) hatta bazılarıda tavuklu salataya başladı çünkü daha lezzetli. Bence diyet girilen ve ne kadar sürerse sürsün çıkılan bişey. Ben beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeye çalışıyorum ve başaracağım.
    vaktim var aslında fakat oradaki görevlilerin ve diyetisyenimin yönlendirmesi ile çalışma yapıyorum. Banada az geliyor açıkçası. Arada kendim arttırıyorum.
    Çok akla yatan bir yorum olmuş. Zaten bende bir bardağa düşürdüm, çok etki ediyor çünkü. Uyku düzenime çok etkisi oldu. O yüzden sabah kahvaltımdan sonra bir bardak sonrasında da spor iyi oluyor.

15. sammelweis

sammelweis Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Pardon ama günlük 2500 kcal aldığını düşünürsek, günlük 3500 yakamazsın ama boy kilon fazlaysa hadi yaktın diyelim.Günlük 1000kcal bir enerji açığı oluşturdun.Yani haftada 7000kcal yani 1 kg yağ.Ve sonuç olarak ayda en fazla 4 kilogram yağ.Bu hesaba göre "çok rahat" bir şekilde 7 kilogram nasıl verdin ben pek anlayamadım. Günlük 2500 kalori ile diyet falan olmaz.Sen Michael Phelps falan değilsin ki günde 5000kcal yakasın.Kilo kaybı için mutlak bir kalori açığı oluşturman gerekiyor.Bir kilo verme diyeti için en ideali 1500 kcaldır. 2500 zaten normal dengede kalmak için almamız gereken kalori miktarıdır.Kilo vermenin temelinde 2 şey vardır biri diyet diğeri spor.Diyet daimidir spor değildir.O yüzden mutlaka gerekenin altında kalori alması gerekiyor öyle değil mi? 2.si kimseyi yanlış yönlendirmene izin veremem bu kadar kesin konuşmanı doğru bulmuyorum.Deri sarkıklığı sporla düzeltilebilecek bir şeydir.İstiyorsan git bir genel cerrahi kliniğine bir hekime sor bakalım.Kimse sana "ameliyat olmak zorundasın" gibi bir seçenek sunmayacaktır.3. olarak arkadaş 140 kiloyum diyor 300 değil.Ve bu kiloda biri için cerrahi tedaviye zorunlusun di-ye-mez-sin. Elbetteki sarkan derisi olacak fakat kollajen doku esnektir ve eski haline dönebilir dönecektir de.Spor yaparak da bu süreç hızlandırılabilir.

16. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    harcadıgın caloriden 500calor iaz al. yedıklerını tart. haftada yarım kılo yag gıder ama kılon fazla oldugu ıcın benım gıbı 100 kıloya kadar hızlı dusersın. sonra haftada yarım kılo ıle gıdersın.50 0calor iaçık ver fazla verme yoksa yag depolayıp kas yakarsın dostum. Ve full duzenlı beslenme bıkarsın. her yedıgını tart gofret dahı yesen sorun yaratmaz calori onemlıdır.. ;) sahsen ben boyle yakıyorum.

17. sammelweis

sammelweis Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Size özel mesaj attım.İsterseniz bu konuyu özel olarak tartışalım.Cahilliğimi yüzünüze çarpmak isterim.Bir tıpçıyla bunları tartışman ne kadar mantıklı bunu size göstereyim.Yukarıdaki yazınızda bile bir çok yanlış şey var.

18. snakebad

snakebad Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar sıkıntı yok her türlü bilgiye açığım, yanlış yada doğru olması farketmez. Kimse başkasının kötülüğünü düşünmez durduk yere. Kendimi bildim bileli kiloluyum. Şimdilerde biraz daha arttırdım kaloriyi. Kesinlikle hiç bir can çekmesi, göz kalması filan yaşamıyorum. Aburcubur, burgerking vs. kesinlikle yok hayatımda. 142 yim şuan. 139 u gördükten sonra aylık 4 kilo versem yeterli ve sağlıklı olur diye düşünüyorum. Hızlı vereyim diye bir niyetim yok. Deri sarkmasıda denildiği gibi verince görücez. Ama sarksada ameliyat düşünmüyorum. Sonuçta onunda bir bedeli var görüntü açısından. Boyalı araba gibi olurum. Gerek yok kaportam hasarlı kalsın :) Sağlık daha öncelikli şuan benim için. Derimin sarkıklığı sadece psikolojik olarak rahatsız eder beni.

Notic bunu beğendi.
  19. Necip alperen tuğan

Necip alperen tuğan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    sana başarılar arkadaşım, 127den 94e inmiş 185 boyundaki bendenizden de 1-2 tavsiye verebiirim.

hiç ama hiç kalori saymadım 34 kilo verirken, saymanın da kimse kusura bakmasın malaklık olduğunu düşünüyorum.( evet gerçekten malaklık, o kilodaki bir insanın psikolojisi kalori sayacak durumda değiildir. kimse kimseyi kandırmasın, kalori saymak direncini düşürür insanın)
    üstte kilo vermiş arkadaşların dediği gibi, kalori falan sayma, yasaklı ve yasaksız maddeler listesi var hepimizin bildiği, sen de bizim kadar iyi bilirsin. o listeden şaşma ve kendini aç bırakma, ben günde yarım piliç çevirme yediğim ve deli gibi kilo verdiğim zamanları bilirim.

sana şu an yarayacak tek şey UZUN UZUN YÜRÜYÜŞ. ve bunu salonda yapmamanı öneririm. mümkünse açık havada yap. kampüs genişse kampüste tur at sabah ve akşam.

bu 3ü her zaman dolabında olsun. yeşil çay tarçın ve sarımsak. bu 3lüden vazgeçme.( sarımsak doğadaki en güçlü antibiyotik ve kan şekeri düzenleyicisidir. günde 1 leblebi niyetine:)

ben 34 kilo verdiğim dönemde evde kefir mayalıyordum. akşamları kefirin içine nane maydonaz dereotu semiz otu kıyıp cacık olarak akşam öğününde sınırsız olarak tüketiyordum. kefir önemlidir senin kilondaki birisi için, netten biraz araştırma yapabilirsin.

tekrardan kolay gelsin.
    bu da motivasyon cümlesi; dün colinsde koyu bir kot ve beyaz bir tshirt alıp aynanın karşısına geçtiğinde arkadaşım ve satış görevlisi aynı anda " of taş gibisin hocam" dedi:)

20. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Abi ben de zamaninda 105 kiloydum ve senin gibi 1000 1500 kalorilik besleniyordum. Sonuc ise gobekte sarkma oldu sana tavsiyem diyetisyenini dinle

Sayfayı Paylaş