15 yaşındayım ,2 aydır salona gidiyorum.Yardım edebilirmisiniz?? şimdiden teşekkürler

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve İm 2 Dangerous tarafından 14 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. İm 2 Dangerous

İm 2 Dangerous Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese iyi forumlar ve merhaba.Yazım biraz uzun olabilir yardımcı olabilirseniz çok minnettar kalırım.

1997 19 Mayıs doğumluyum yani nerdeyse 15 yaşındayım. 2 aydır spor salonuna kilo almak için gidiyorum.(ama kiloyla birlikte vücut da yapıyorum ). Boyum 2 ay önce başladığım da 1.69 du , şimdi 1.71 buçuk. Kilom başladığım da 47.300 müş şimdi 48,800
    (gün de 6 öğün yemeye çalışıyorum.pilav , tavuk , yumurta , makarna , taze sıkılmış meyva suları ve muzlu süt ile beslenmeye çalışıyorum.Bana kahvaltı da , ara öğünler de , öğlen ve akşam yemeğin de kilo almak için neler yemem gerektiğini yazabilirseniz çok teşekkür ederim)

Salon da çalışırken fazla ağırlığa girmiyorum mesela zorlanarak kaldırabildiğim ağırlıkların sadece yarısını kaldırıyorum , çünkü kas yırtılması ve boy uzamasını engellemesinden korkuyorum...

Ve bu gün 1.temel programdan çıkıp yeni bir programa girdim , eski ve yeni programımı + vücut ölçülerimi şimdi yazıcam.Yorum yapıp , boyumun uzaması ve kilo almam hakkın da yorum yaparsanız çok mutlu olurum.

2 ay önceki vücut ölçülerim :
    Boy: 1.69 / Kilo: 47.300 / Omuz :97 / Göğüs:79 / Kol : 24.5 :( / Bacak :48/47 / Bel 65/68

Heralde aklınız da beni canlandırıp ne kadar zayıf olduğumu anlamışsınızdır :(

Salon da 2 ay yaptığım hareket programım :

Antremandan Önce:
    Bisiklet: (3dk)
    Abdominal Machine/Ağırlıklı Makinada Mekik : 30
    Şınav /Push up : 5 tane şınav
    Barfiks : İlk haftalar çok zor 1 tane yapıyordum şimdi 4-5 tane yapabiliyorum.
    Streching: 2-3 dk

1.Temel Program
    Lying Chest Machina/Yatarak Makinada Göğüs itiş : Set 3 / Tekrar:8-8-6
    Seated Chest Machina / Oturarak Makinada Göğüs İtiş : Set 3 /Tekrar:8-8-6
    Peck-Deck(POLARIS)/ Makinada Açma Kapama Kelebek:Set 3 / Tekrar:8-8-6
    Dumbell Side Lateral / Dumbelleri Yana Açma : Set 2 / Tekrar : 8-6
    Seated Behind Neck Press Machine/Makinada Omuz Press:Set 3:/Tekrar:8-6-6
    Pull Down(Front) / Makinada Yukarıdan Göğüse Çekme:Set 3/Tekrar: 8-8-8
    Altarnate Dumbell Curl/Dumbeller ile sağ sol kol bükme:Set 2/Tekrar 8-8
    Standing Barbell Curl / Ayakta Bar İle Kol Bükme : Set 3/ Tekrar: 8-6-6
    Push Burl/Makinada Aşağı İtis : Set 3 /Tekrar:8-8-6
    Leg Extention/Makinada Bacakları Öne Kaldırma : Set 3/Tekrar: 8-8-8
    Leg CURL/Makinada Bacakları geriye bükme: Set 3/Tekrar: 8-8-8

Antremandan sonra:
    Abdominal Machine/Ağırlıklı Makinada Mekik: Tekrar: 30 /Set 1
    Barfiks: Tekrar:5 set/1

Evet , 2 ay bunları yaptım. ve bu gün yeni programa geçtim yeni program da çok değişik hareketler var ve bu hareketler karın , kol , bacak , omuz ağırlıklı. isterseniz yeni programımı da yazabilirim.Şimdi yeni 2 ay spordan sonra ki vücut ölçülerimi yazacağım hakkında yorum yaparsanız çok sevinirim.:eek:

Boy:1.71 buçuk /Kilo:48,400/Omuz:101/ Göğüs:79/Kol:27/28 /Bacak: 48/47 /Bel 67/71

evet çok fazla kilo alamadığımı biliyorum ama 2 ay içinde 3 kere hastalık geçirdim.

Şimdi bir kaç sorum olacak cevaplayabilirseniz çok çok çok mutlu olurum teşekkürler şimdiden .

Soru 1-) 2 ayda nerdeyse 3 santim boy uzaması oldu , Acaba 6 ay sonra boyum kaç olabilir?(Neden 6 ay diye belirtmiş derseniz bu deli , okulumu bu sene dondurdum ve 6 ay sonra arkadaşlarım lise 2 ye geçmiş ben de lise 1 e başlamış olacağım. kısa kalmak istemiyorum.[Kısadan kastım arkadaşlarıma göre kısa kalmak istemiyorum hepsi 1.77 1.78 ] )

Soru 2-) Yaza kadar vücudum ne kadar gelişir? Şahsen bu sporu 3-4 sene daha yapıp başka bir spora yönelmeyi düşünüyorum yüzme gibi.

Soru 3-) Ben neden bu kadar zayıfım allahım yaaaaaa ! :mad: Neyse sorumu soruyorum , ara öğünler de ne yiyeceğimi bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz?

Soru 4-) Bu hafta protein tozu alıcam , protein tozunu ne zaman kullanıyım (Spordan önce , sonra ,yaparken ??? ),

ben den bu kadar o kadar yazdım umarım cevap verirsiniz , teşekkürler. kolay gelsinbench_O

2. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Butun sorularinin cevabi bu:
    salonu birak ve yuzmeye basla. 1 sene boyunca duzenli yuzme sporu ile ugras.
    ondan sonra agirlik calismasina geri don.
    hem gelisimin daha fazla oturmus olur, hem de istedigin vucuda daha kolay ulasirsin.

...ara ogunler, beslenme vs bu forumda binlerce kez yazildi.

3. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    1- Ne kadar uzuycağını Allah bilir.Kısa kalmak istemiyorsan boyunun uzaması için yapabileceğin şeyleri bir araştır besinler neler almalısın ( kalsiyum , d vitamini vbz neler yemelisin gibi) ayrıca ne gibi egzersizler yaparsan boyunun uzamasına katkıda bulunabilirsin araştırmalısın.Genetiğin ne kadar sınırlı ise o kadar uzarsın dostum sen 2 metre olmayı planlasanda genetiğin sana 1.70 boydan ilersini vermiyorsa kıçını yırtsanda arkadaşların lise 4 geçsede sen aynı boyda kalırsın söyliyim..ama en iyileri düşünüceksin daha gelişeceğini düşünmek ve yaşın küçük düşünmelisiz.
    2- Vücud geliştirmeyi 4 sene yapıp bırakma planları biraz boş kalıyor böyle düşünmemelisin kendine bir hedef biçmelisin ben bu sporu niye yapıyorum amacım ne bırakıcaksam niye yapıyorum.Aşırı hacimlenme mi? definasyonlu bir vücud mu?Amacına göre çalışma sürecin değişebilir.
    3- Forumda kilo alma bölümü vardır.Kilo alamıyom diye birşey yoktur alırsın.Yeteri kadar beslen! ara öğünler hafiftir.Ben kilo verme bakımından hep düşündüğümden hayatım boyunca kilo alma konusunda fikrim yok ama antremandan 1,5 saat önce 2-3 tabak makarna yemek gibi ve antreman sonrası 1 tabak makarna haşlanmış tam bir tavuk yoğurt salata vbz böyle büyük büyük menüler yemeye çalışırsanız.hergün kilo bence alırsınız.
    4- Protein tozu alma proteini Tavuktan al ve tavuk sana kiloda versin.Doğal kaynaklar varken herkesdeki bu protein tozu hevesine kapılma nedir anlamadım.

The Monument yazmış onun yazısına yorum yapıyım birde :
    salonu bırakmak nedir neden yüzme sporu , vücud geliştirmeden çok daha mı iyi bir spor?herkes bu yaş için yüzme iyidir diyor ama belkide vücud geliştirme ona daha büyük şeyler vericek bunu bilemezsiniz.Yüzme sporunu yapmak istiyorsan , ilgini çekiyor ise yap.İlgini çekmiyorsa Body Building çekiyorsa Body Building yap.Ama hedefe yönelik çalışma yap spor sana birşey verir ne istediğini bilmeden yürüme.

4. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Forumda insanları farklı sporlara yönlendirmek yerine yönelmiş oldukları sporlarda onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bırakalımda kararlarını kendileri versin thums:

5. ebbx41

ebbx41 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Program hakkında bişe diyemem fakat yüzme için bişe diyebilirim sana.9sene pro olarak yaptım resmi musabakalara falan girdim tecrubem fazlasıyla var ve kolay gözüken bi spor değil eğer yüzme gecmişin yoksa pek bi başarı sağlayamazsın.Şuan 17yasındayım yuzmeyi bıraktıgımda 16yasındaydım okullar arası yarışmalara okulumu temsilen katılıyorum ve performans ap açık belli oluyor o yüzden yüzmede bi başarı istiyosan çok erkenden yazılmalıydın :) ama hiç bişey için geç değil tabi olmaz diye de bişey yok :)

6. İm 2 Dangerous

İm 2 Dangerous Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Hepinizin cevapları için teşekkür ederim , ben body building bir kaç sene yapıp , yüzme için temel oluşturmayı planlıyordum. amacım bırakmak değil ama vücudum yerine oturduktan sonra(iyi bir görünüm aldıktan sonra)da devam edeceğim ama nedir , gittiğim günün sayısını azaltarak büyümeyi durdurucağım .Zaten kimse çok çok büyük bir vücut istemez sanrsam , o yüzden body building sporunu bırakıcam derken kastım azaltıp olan kasların sarkıp ve ya yok olmasını sağlamak . 50 yaşıma da gelsem sağlık lı bir vücut için hala body building ya da her hangi bir sporu yaparım. o yüzden şimdiden temellerini body building le atmak istiyorum çünkü hangi sporu yaparsan yap temelin de body building yatar .

---------- Post added at 01:04 ---------- Previous post was at 00:39 ----------

ve vücudum hafif yerine oturduktan sonra (bir 10 kilo aldıktan sonra) jeu knetsu mu öyle bir dövüş sporu vardı ona başlamak ta istiyorum , body building ve jeu knetsu yu birlikte yürütebilirim diye düşünüyorum

7. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Yüzmeye alt yapı oluşturmak için Body Building yapmak bence mantıksız kaçmış , yüzmede iyi olmak için yüzme etkinliğini aktif olarak yapman gerek.Jeu knetsu diye bir dövüş sanatı yok olarak biliyorum Jiu Jitsu olabilir demek istediğin veya Jeet Kune Do.Bodye bakış açın hakkında şöyle söyliyiceğim bu sitede biraz fazla yazı oku ve profesyonel olarak bu sporu yapan insanların bodye bakış açılarını değerlendir.Body çalış vücud yap hafif tempoyla bırak vücudun ölene dek kaslı olsun sporu değil.

Sayfayı Paylaş