140'tan 98'e - Devam Ediyorum Hedef 75 (Diyete Başlayalı 5 Ay Oldu) Yaş 17

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve korsan_eko tarafından 6 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. korsan_eko

korsan_eko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle merhaba arkadaşlar. Ben Ekrem. Yaklaşık 5 a önce diyete başladım. Başladığımda 140 kg idim. Şu an 98'im. Boyum 1,82. 2 aydır vücut geliştirme yapıyorum fakat 2-3 haftadır çeşitli sebeplerle ara vermek zorunda kaldım. Şimdi yeniden başlayacağım. Herneyse...

Beslenme programı olarak şunun gibi birşey uyguluyorum;

Sabahları: 2 çavdar ya da 2 kepek ekmeği (Birine bal sürülmüş), beyaz peynir, süt, 1 yumurta

Ara: Çok sık değil ama bulursam bir porsiyon meyva yemeye çalışıyorum.

Öğleyin: Yaklaşık 125 gr tavuk göğsü, salata veya ıspanak gibi sebzeler, sebze veya mercimek çorbası, yoğur, 1 çavdar ya da kepek ekmeği

Ara: Bu da çok sık değil ama bir porsiyon meyva veya yarım paket diyet bisküvi.

Akşam: Öğlenki öğün gibi.

Bu programa her ne kadar bağlı olmasam da genellikle uygulamaya çalışıyorum. Yeri geliyor kuruyemişti çikolataydı kekti herşey yememe rağmen kilo almıyorum ama içim çok kötü oluyor bunları yediğim için. Artık hiç yemeyeceğim böyle şeyler. Yaklaşık 42 kilo vermeme rağmen vücudum çok kötü görünüyor ve her yerde çatlaklar var. Sanki hiç verememiş gibi hissediyorum. Psikolojim çok kötü durumda.

Şimdilik 1-2 fotoğraf koyuyorum.

2. Venomanic

Venomanic Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Diyetinize bakınca çok az besin alıyorsunuz hele sizinki gibi bir bünyeye çok az gelecek türden yiyecekler, ayrıca çok az protein tüketiyorsunuz. Kahvaltıda peyniri light, daha fazla yumurta beyazı, gece yatmadan lor peyniri tüketmenizi tavsiye ederim. Tuz ve basit şekerden kaçınılması gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Karbonhidrat olarak programınızda sadece çavdar ekmeği var ve de antremana başlamadan önce veya sonra neler tüketiyorsunuz, antreman programınız nasıl söylerseniz sitedeki arkadaşlar daha nitelikli yardım edecektir. Son olarak vucudunuzun toparlanmamış ve kötü görünüyor olmasını sebebi bu kadar kiloyu kısa sayılabilecek bir sürede vermeniz olsa gerek. Uzun vadede daha dengeli beslenme ve spor sorununuzu giderecektir diye düşünüyorum.

Son düzenleme: 6 Şubat 2009
  3. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    bence hedef 75 deyilde 80 olmalı o boya. birde çok çatlaklar var diyorsun evet çok çatlaklar + korkunç sarkmalar olucak ve ömür boyu geçmicek. benden sana güzel bir tavsiye kesinlikle şu 3 bölgeyi şiddetli bir şekilde çalıştır. ( triceps + göğüs + karın ) çünki ençok sarkma bu bölgelerde olucak ve özellikle belirtiyorum ( triceps )

4. MuraTR

MuraTR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım tebrik ederim. Sana şu anda yapabileceğim en güzel tawsiye bundan sonra kg vermek için acele etme ve kendine hedef bir kg koyma senşn hedefini ayna belirlesin. Hedefin ayda max 4 kg olsun zaten yaza kadar daha 4 ay war. Kahwaltını çok saglam tut. saat 17:00 dan sonra karbonhidratı minimuma çek cardioyuda cok abartma gerisi gelir ztn

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Başlığınızı yanlış foruma açmışsınız.
    Beslenme forumuna taşıdım.

diez ve saydam bunu beğendi.
  6. lebron j

lebron j Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    helal olsun

7. lebron j

lebron j Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bende aynı sorrun var kilo sorunu boy 181 kilo 90 göbek var diğer yerler normal sizce kaç kiloya inmeliyim kasta yapmak istiyorum tavsiyeleriniz..........

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Gerçekten başarılı olmuşsunuz. Tebrikler.

Ancak beslenme programınız oldukça kısıtlı bir program. Uygulamakta zorluk çektinizmi?

Enerji gereksinimi çok az gibi geldi bana çünkü. Ayrıca kaçamak yaptığınızı yazmışsınız. Yani bu kadar düşük enerji gerektiren bir diyet, hamur işine, ve şekerli gıdalar yemeye yöneltiyor olabilir.

düşük kalorili beslenme programları kişi için ilerleyen yıllarda daha buyuk sorunlar açabilir diye dusunuyorum. en azından normal beslenme duzenıne geçildiğinde, kesinlikle dikkat li olmak gerekiyor spora asla ara vermemeye dikkat edin.

Başarılarınızın devamını dilerim ama, mutlaka doktor kontrolune gidin bence. Sağlık şakaya gelmiyor.

9. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Karbonhidratı 17:00 den sonra minimuma çek diyorsunuz da bu kişi 12-1 de yatıyorsa o zaman ne olacak. Kıvranır uyuyana kadar...

Karbonhidrat alımını uykudan 3-4 saat önce sonlandırmak yeterlidir.

Uykudan 1,5-2 saat önce de meyve tüketmek iyi olacaktır.

10. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0

ömür boyu geçmeyecek diye neye dayanrak söylüyorsunuz kişiyi muayene mi ettiniz? 1 hafta önce tvde gördüm 300 kilodan 80 kiloya inen bir adam vardı şuanda fitness antrenörlüğü yapıyormuş ve tüm bu kilo vermesini fitness ve doğru diyet yapmaya bağlıyor.Bu zayıflama süresinde çekilmiş fotorafları vardı derisi epey sarkmış ama düzenli olarak ameliyatlarla derisi normal hale getirilmiş ve şuanda dersininde ne bir çatlak ne de bir sarkma olmadığını söylüyor. Haberde adamın vücudunu da detaylı gösterdiler. Lütfen genel yargılarda bulunup bu azimle çalışan arkadaşımızın moralini bozmayalım !

11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Haklısınız,karbohidratsız hatta yağsız beslenme çok zor oluyor.

Açık konuşmak gerekirse arkadaşımızın programı neredeyse, açlıkla yaşamak gibi birşey. Daha doğrusu açlık bence. Yaşının genç olması bence bu kadar kiloyu vermesınde etkili oldu diye dusunuyorum.

Ancak gözden kaçan bir şey varki, arkadaşımız bedenınde çatlaklar ve sorunlar oldugunu söylemiş.

Ayrıca düşük kalorili ve vitamin mineral yönünden eksik beslenme ne kadar sağlıklı? En önemlisi arkadaşıma sormak istediğim, hızlı kilo verme işlemi neticesinde, ne gibi sorunlarla karşılaştı.

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Yukarıdaki mesajıma ek olarak, yapılan beslenme stratejisinin zarar verip vermeyeceği konusunda formumuzdaki profesyonel sporcuların ve doktorların dusuncesını öğrenmek özellikle beslenme programını uygulayan arkadaşımızın nasıl problemlerle karsılaştığını fizyolojik açıdan bizimle paylaşması, eğer zarar gördü ise bu zararların neler oldugunu bizimle paylaşmasını diliyorum.

Çünkü bir insanın gunluk enerji gereksinimi göz onune alındığında ve özellikle 17 yasındaki genc bir arkadaşımız 5 ayda 40 kilogram vermiş. Hesaba kitaba vurursak biz bunu, bu bayağı buyuk bir enerji kaybıdır ve normal şartlar altında ortalama 1.5-2 yılda yapılabilecek bir kayıptır diye dusunuyorum.

Sorumun cevaplarını alabilirsem inanın çok mutlu olacağım ve aynı zamanda yağ yakımı sağlamak isteyen benım gibi arkadaşlarımıza ışıkta tutacaktır.

13. enantioselectivity

enantioselectivity Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Akademisyen, teknokrat
    Yer:
    Istanbul
    Çatlaklar hızlı kilo alınınca, ya da aşırı kilolu olunca oluşuyor. Kilo verdikten sonra cilt gevşek kaldığı için, çatlaklar daha çok sırıtıyor. Zamanla görüntü olarak azalacaktır.

Diyetinizdeki yiyecek seçimleriniz ile ilgili görüş belirtmeyeceğim, çünkü kilo vermek zaten başlı başına zor. beğenmediğiniz şeyleri de bu listeye ekleyip çıkartmak bunu daha da zorlaştırıyor. Ama miktarınızı ARTIRABİLİRDİNİZ. Şimdi geçti.

Sebebi de şu:
    Sizin asil sorununuz hızlı kilo vermeniz. Yaşınız daha genç olduğu için (22 altı gözüküyor) metabolizmanız daha hala hızlı. Bu yüzden diyet yapar yapmaz çok hızlı kilo veriyorsunuz.

İleride bu gittikçe zorlaşıyor. Her yaptığınız açlığa yakın diyet, vücudun metabolizma hızını azaltıyor. vücut daha az yiyecekle kendini idame ettirmeyi öğreniyor gittikçe. dolayısı ile ileride kilo vermeniz gittikçe zorlaşıyor.

Ayrıca, haftada 1.5 kilo üzeri verdiğiniz kilolar vücuda sarkmalarını toplaması için yeterince zaman tanımıyor. verdiğiniz kiloları biraz daha uzun süre boyunca verseniz loose skin denilen problem daha az olur ya da olmaz, çatlaklar da yavaş yavaş kapanacağı için çok sırıtmaz.

ayrıca kilonuz visceral fat değil, deri altı yağlardan oluşmuş gibi gözüküyor. bunun avantajı sağlık açısından daha avantajlı. visceral fat i olanların karnı daha sert olur ama karaciğer ve içorganlar etrafı yağlanması olduğu için sağlık açısından (kandaki iltihap miktarını artırdığı için) daha tehlikelidir. Dezavantajı ise, loose skin.

Kaloriyi neden artırmamanız gerektiğine gelince: kilo verdikçe kilo vermek zorlaşır, çünkü bazal metabolizmanız, kilonuzla doğru orantılıdır. kilo azalınca yakılan kalori de azalır. başta iken keşke daha fazla yiyerek yavaş yavaş kilo verseymişsiniz. Artık zaten isteseniz de hızlı kilo veremezsiniz.

bu şekilde ömrünüzde belki bir iki tane daha verimli diyet yapabilirsiniz. o yüzden hayatınız boyunca kilonuza dikkat etmenizi öneririm.

Başarılar

14. enantioselectivity

enantioselectivity Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Akademisyen, teknokrat
    Yer:
    Istanbul
    loose skin ameliyllatının resimelerinden çok gördüm. çok kötü gözüken deriler için uygulanıyor. arkadaş 140 kilodan inmiş ve boyu uzun. sadece alt karnında olabilir diye tahmin ediyorum. ameliyatın dikiş izleri de zaten kendi başına büyük bir kozmetik dert.

15. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Büyük bi başarı ama bilinçsiz bi başarı bu kadar hızlı kg kaybının gelişimini kötü etkiliyeceğini düşünüyorum resmen aç kalmışsın.

16. vires

vires Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    O kadar az beslenmiyorsunuz. Hatta normal bir beslenme gibi geldi bana. Gerçekten iyi kilo vermişsiniz. Çatlaklarıda fazla dert etmeyin. Siz öncelikle sağlığınız için zayıflıyorsunuz, bence iyi görünmek ikinci planda olmalı.

17. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    tebrikler arkadaşım bende 9 aylık bir beslenme değişikliğine giderek 30 kg verdim.Sarkmayla hiç karşılaşmadım herhangi bir yerimde sarkma yok.Sanırım sen biraz hızlı vermişsin 5 ayda 42 kg.Ama sorun etme sağlıklı olda gerisi gelicektir zaten herşey hallolur ;)

Sayfayı Paylaş