14 Yaş İçin Antreman Programı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve lordalpa tarafından 8 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle herkese selamlar...
    Ben 14 yaşındayım ve vücudu sıkılaştırıp kaslarımı geliştirmek istiyorum.
    Boy:1.82 Kilo:66 öncelikle biliyorum ki forumda Flexor hocanın evde çalışma programı var ama benim dumbelllarım 3 kilo ve sadece 2 tane var ağırlık arttırmak istiyorum ama ailem izin vermiyo boyla ilgili bir problem olur diye bu yüzden malzeme problemi yaşıyorum hal böyle olunca neler yapabileceğimi sormak istedim ve bir program önerisi olanlar varsa paylaşırlarsa memnun olurum.
    Birde soru olarak bi sorum olucak şimdi ben mekikle karın kası yapmak istiyorum kilom 66 olduğu için görünüş olarak baklava görünmeyeceğini düşünüyorum :) sizce nası bir durum oluşur??? Cevaplarınız benim için çok önemli burdaki cevaplarla kendimi geliştiricem lütfen yardım

2. CrazyBoy

CrazyBoy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Boy 1.82 kilo 66 boyu yanlış yazdın galiba:)

3. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hayır boyum 1.82

4. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kilon 66 olduğu için niye baklava görünmesin anlayamadım. 66'da da görünmezse 1.82 boya 36 kiloda mı görünmesini bekliyorsun?
    14 yaş için 1.82 boy gerçekten çok çok iyi. Benim boyum da keşke o kadar erken yaşlarda oturmuş olsaydı da daha önceden başlayabilseydim. Öncelikle ailenin spora başlamamanı istemesinin asıl nedenini öğren. Sandığım üzere bu neden boy değil. 14 yaşındayken ben 1.70 filan olduğum için hak verirdim bizimkilere de senin ebeveynlerinin bahanesini gerçekten merak ettim. Kaldı ki bazı sakıncalı hareketleri yapmadığın sürece boy uzamana katkısı dahi olacaktır vücut geliştirmenin. Yine de ısrar ederlerse yapacak bir şeyin yok vücut ağırlığıyla yapılan temel hareketleri yapacaksın bir süre. Bu sürede forumdaki Beslenme bölümüne vesaire bakıp işin temelini iyi öğren. Beslenmene dikkat et ve serbest ağırlıklara başladığında (örneğin) 16-17 yaşında çok hızlı bir gelişme gösterirsin. Hadi iyi çalışmalar sana.

5. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sağol abi ailemin çalışmamamı istememesinin sebebi boyumun biraz daha uzaması yada kısa kalmasından korkması ben evde dumbelllarla çalışcam şınav zaten sürekli yapıorum ama 3 kglık dumbelllarla program önerisinde bulundum yardım edebilirseniz sevinirim
    Birde ek olarak baklava görünümü için günde kaç mekik çekmeliyim ve hangi hareketleri yapmalıyım???

6. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Dambılların ağırlığı seni bir yere kadar idare edecektir yalnız. Bu süre zarfında da Yeni Başlayanlar Bölümü'ndeki Flexor'un programı tavsiyem. Mekiği de üç veya dört set halinde maksimum tekrarla yapmanı tavsiye ederim. Ayrıca moderatörler uyarmadan önce ben diyim. Teşekkürü mesajla değil butonla etmen ve üyelere abi, hoca, usta gibi isimler yerine forum nick'leriyle hitap etmen daha güzel olacaktır.

7. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    özür dilerim jack of hearts Flexor hocanın programı pek zorlamıo bni 3kg olduğu için ayrıca verebilirsen mekikte sayı verebilirmisin?

8. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Tekrar sayılarını arttır o zaman programda en azından. Mekiğe de sayı vermek doğru olmaz ki. Bunu sana vücudun söyleyecektir. Benim 50 mekikle karın kaslarım yanar ve durmak zorunda kalırım sense 250 mekikte durursun atıyorum. O zaman başlangıçta 4*25'lik yap bakalım. Karın kası için çok sabırlı olmalısın. Sen boşa kürek çekiyorum sanırsın, bırakırsın çalışmayı ama sonucu belki sandığından biraz daha süre sonra alacaksın.

9. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bir kaç sorum daha olucak şimdi 15*3 göğüs yapıorum 4 hareketle 3kg dumbell olduğu için ne kadar sürede bi gelişim olur yaklaşık biliyorum ki en kolay gelişen kas grubu birde 3kglık dumbellarla omuz çalışsam boya etki edermi?

10. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Omuz press eder etki, evet. 3 kilonun bi' karı olmaz zaten. Boya etki edebilecek hiçbir hareketi çalışma, boşver. 3 kiloluk ağırlıkla çalışmaktansa şınav çekmen set halinde daha iyi sonuç verecektir. Bench Press'i kendi kilonla zemine karşı yapıyormuşsun gibi düşün şınav çekmeyi.

11. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    omuruliğini sıkıştıracak veya zorlayacak hareketler yapmadığın sürece boyunun uzamasını engelleyeceğini veya kısaltacağını düşünmüyorum..

12. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    15*3 göğüs yapıorum 4 hareketle 3kg dumbell olduğu için ne kadar sürede bi gelişim olur?

13. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Demin cevap verdim aslında. O kadar hafif dambılla pek bir gelişim olmaz. Şınav çekerek daha düzgün gelişirsin.

lordalpa bunu beğendi.
  14. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Peki kaç kglık dumbell gerekir???

15. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ben 7,5'la başlamıştım ama ağır geliyordu bazı hareketlerde. Her hareket için aynı ağırlığı kullanmak olmaz. 3*8 tekrarı yapabilecek kadar hafif ama son seti yaparken de seni tüketecek kadar ağır olmalı ağırlık.

16. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ben 6 düşünmüştüm sizce yeterli olurmu yoksa illa 7.5 mu olmalı???

17. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    :) Defalarca dedim aslında ama yine tekrarlıyayım. Seni tanımadığımdan, daha doğrusu sen olmadığımdan hangi kilonun sana uygun geleceği hakkında bir şey diyemem. Ben 14 yaşındayken serbest ağırlık çalışmazdım, hatta hiç ağırlık çalışmazdım. Sadece mekik, şınav filan. Onun haricinde bol bol yüzerdim. Sporu bıraktıktan sonra aynı beslenme alışkanlığını korumayınca da maalesef formdan düşme kaçınılmaz oluyor. Direkt olarak sana şu kiloda bir dambıl al dersem seni kandırmış olurum. En güzeli ayarlanabilir bir dambıl alman. Alamazsan da git dene bakalım temel birkaç hareketi o ağırlıkla. Seni tatmin edecek mi diye.

7,5 mevzusu da ilginç benim. İlk başladığım salondaki ağırlıklar 5 - 7,5 - 10 - 15 diye gidiyordu. İmkanlar sınırlıydı yani askeri bir yer olduğu için. 5 kiloluk dambıllar cehennem oldu, gitti bir iki gün içinde. Salonla ilgilenen elemanın da umrunda değil durum. Ben de mecbur 7,5'la zorladım kendimi. Yanlış anlama, olaylar böyle fi tarihinde geçiyormuş gibi anlatıyorum ama şu an da 25 lbs'le (12 kilo yaklaşık) çalışabiliyorum anca. Lateral'i filan 15 lbs'le zor çıkarıyorum. Durum böyle. Şunu da iliştireyim. Sen aileni ikna etmediğin sürece çok köstek olacaklardır sana. Bu da spora olan ilgini istemeden de olsa azaltır. Git, konuş, kurtul. "Korktuğunuz gibi boyuma etki edecek hareketler çalışmıyacağım yada sizin tabirinizle goril gibi olma niyetinde değilim. Sadece biraz toparlamak istiyorum kendimi kem küm.." demek ikna edici olabilir. :)

Son düzenleme: 10 Eylül 2010
  18. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sağol jack of hearts son olarak omuzlarımın üstündeki kemikler belirginleşti neden acaba bi sakıncası var mı yani ilerde problem yaratır mı?

19. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Problem? O kemikler daha güzel göstermiyor mu esas vücudunu? :) Öyle göze batacak bir durum varsa resim çek sonra yorum yapalım, bilemedim bu şekilde.

20. lordalpa

lordalpa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11

Sayfayı Paylaş