100 Gram ekmekte kaç gram yağ kaç gram protein kaç gram karbonhidrat vardır?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 20 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Arkadaşlar nette bayağı araştırdım 2 kaynağa göre rakamlar çok değişiyor aklım karıştı. 100 gram ekmekte kaç gram yağ var?

Nette bulduklarıma göre 70gr ekmek için çıkardığım rakamlar.

sırayla kalori protein yağ karbonhidrattır kaloridir.

6,3 1,2 35 71

3,01 7,35 38,29 116,48

bir yerde 70 gramda 1,2 gram yağ var derken diğer taraf 7,35 gram yağ var diyor. İkisi çok uçurum rakamlarda. Net bir bilgisi olan arkadaş-uzman var mı?

2. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    benim bildiğim ekmekte yağ olmaz...özellikle beyaz ekmekte...işlenip çöp kısmı un yapıldığı için.....

hayvansal besinler dışında protein değerlerini dikkate almaya gerek yok bence

100 gram tam tahıllı bir ekmekte 60-70 gr civarı karbo olabiliyor.
    işlenmemiş tahıllarda biraz yağ olur ama bunlar faydalı yağlardır...gereklidir...mesela yulaf ezmesinde 100 gramında 7 gr civarı yağ var.

asıl uzak durman gereken hayvansal yağlar...

yalnız evde tartın yoksa en iyisi hiç ekmek yememek...(Ben gibi .p ) ölçü kaçıp hesap karışıyor .d

sabah tahıl gevreği öğlen makarna ya da bulgur yeterli bence

3. BiG_mAsTeR

BiG_mAsTeR Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Güneş Sistemi
    Ekmeksiz duramıyorum dersen hazır tost ekmekleri var onları tavsiye ederim. 1 dilimi 22-23g 100g ortalama 8g protein vardı 1.5g yağ karbonhidrat miktarını hatırlamıyorum. Alacagın ekmeğin markasına göre bunlar değişir ama bitkisel proteinleri hesaba katma katsan bile %25lik bir kısmını kat. Şahsen ben hiç katmıyorum(almam gereken protein miktarımı dolduramağım günler hariç hyper_)

4. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Ben normalde kepekli tost ekmeklerinden yiyorum ama bulamadığım zamanlarda 1 dilim ekmek yiyorum. Yemeklerimi bitkisel proteinden hayvansal proteine kadar oranlayarak düzenliyorumç. Örneğin günlük yediğim proteiinin %65'i bitkisel %35'i hayvansal protein. Yağ mümkün olduğu kadar minimumda tutuyorum ama yağ hakkımı da ekmeğe vermek istemiyorum :) 100gram beyaz taş fırın ekmeğinde ne oranda protein kar. yağ var bilen yok mu :(

5. atom karınca

atom karınca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ürünlerin besin değerlerinin değişmesi normal. Hepsi ekmek olsa bile yapıldığı malzemeler farklı sonuçta. kullanılan yağa, una ve bunların bileşimine göre değişir. Bu bakımdan açık ürünlerin besin değerleri çok kesin bilmene pek imkan yok. Markalı ürünlerin ambalajında zaten yazıyor. Sitelerinden de bakabilirsin. Misal; http://www.zenginekmek.com/uno/tam_bugday.htm . ekmeği gerçekten seviyorsan benim sana tavsiyem bir ekmek pişirme makinası almandır. İstediğin harmanı yapıp, istediğin besin değerlerinde ve daha önemlisi kendi damak tadına göre bir ekmek çıkartabilirsin. Marketten alacağın ekmekten pahalıya da gelmez. Beyaz ekmeğe göre pahalıya gelebilir, ama onun da besin değeri çok düşük ve glisemik endeksi yüksek.

6. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    anlamıyorum bazı arkadaşların begenmedigi beyaz ekmek boy uzamasına bile yarıyor.kimse farkında degil.

7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    bugün soruyu kaliteli bir kompleksteki hocaya sordum beyaz ekmek, yanında yenilen gıdaların proteinlerini azaltıcı özellik taşıyor o yüzden taş fırın kepekli ekmeklerinden ye dedi.

8. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    nasıl oluyormuş acaba proteinlerini azaltıcı etki?Daha da açabilirmi enteresan geldi bu bilgi
    hyper_

9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    O spor salonundan ayrıldım giden arkadaşlarıma sorayım bir detay istesinler.

10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    kepekli gıdalar proteinlerin bağırsaktaki emilimini arttırırken, yağlarınkini azaltırlar. yani beyaz ekmek tüketirseniz, yulaf yediğinizdeki kadar protein emilimi sağlayamayabilirsiniz.

jimraynor bunu beğendi.
  11. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya

Peki yulaf ekmeği mi tüketmeli kepekli mi? Hangisi daha çok protein emilimi sağlıyor biliyor musunuz? Ben protein değeri yüksek olduğu için yulaf ekmeğini tercih ediyorum.

12. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    içlerindeki lif miktarına bakar. çok olanı tercih etmelisin.

13. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Teşekkürler Shwarzl. Peki aynı etki 5-6 gram diyet lifi bulunan K flakes ve 14 gram diyet lifi bulunan yulaf ezmesi içinde geçerli midir? Yoksa bağırsaktaki bu emilimi sağlayan diyet lifinin yanında başka besinler midir? Kısacası bağırsaktaki protein emilimini arttırıp yağ emilimini azaltan şey diyet lifi midir?

14. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Emilimi arttırmak azaltmak yanlış anlaşılmassın.Burdaki söylenmek istenen biri 2 saatte emilecekse biri 3 saatte emilir denmek istenmiş.Yoksa proteinin hepsi her durumda emilir.Atılımın olması böbrek hastalığını gösterir.

15. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Açıklamanız çok iyi oldu teşekkürler. Ben belirttiğiniz gibi anlamıştım. Vücut proteini daha fazla kullanıp yağı daha az kullanarak artanını atacak şeklinde düşünüyodum.

Sayfayı Paylaş