1 Sene Öncesi Tek Bölge Çalışmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve gymnast tarafından 26 Haziran 2006 başlatılmıştır.

1. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    1 senelik deneyim olmadan tek bölge çalışmak mantıksızdır. bu da antrenman şiddetiyle alakalı bir durumdur. şöyleki;

1 yıl sağlam idman ve beslenmeyle kasları gelişimin yavaşladığı evreye ancak getirebilirsiniz. bu noktadan sonra beslenmedeki ve idmandaki şiddeti artırmadıkça gelişmeniz zordur. beslenmeyi nasıl artıracağınız basit. daha çok yiyerek. öte yandan idman şiddeti için ne yapmak lazım??? zaten girebildiğimiz kadar ağır giriyoruz ama geliştik gelişeceğimiz kadar??? şiddeti bir şekilde artırmamız lazım. burada süperset, dropset veya set, hareket ekleme benzeri şeyler devreye girer. şiddet bir şekilde yükseltilir. iyi güzel. ama bu şekilde yapılan bir büyük bölge idmanından sonra küçük bölge için yeterli enerjiniz kalmaz.

bir neden de dinlenme süresidir. (bu set arası değil, çalışan kasın dinlendirilmesi) ilk başlarda vücudun limitlerinden dolayı, kas belli bir yere kadar zorlanabilindiğinden toparlanması da 2-3 gün sürer. ama ileri seviye bir sporcunun yaptığı şiddetli bir idmanın yarattığı deformasyon daha uzun sürelerde onarılabilir.

şimdi gelelim sonuca, ben yeniyim, bu kadar şiddetli çalışmam hem gerekmiyor, hem gerekse de çalışamıyorum. omuz biceps idmanını aynı gün yapsam da, iki ayrı güne bölsem de çok yakın kilolar kullanıyorum. her kası haftada 2 çalışmam bir sorun yaratmayacaksa neden 1 kez çalışayım.

2. OrhanOzcan

OrhanOzcan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgilendirici cevap için teşekkür ederim.
    Saolasın

3. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bence tek bölge çalışmak günde 2 kez çalışabilenlerin işi olmalı. Ben mart ayında gelişmim yavaşlayınca tek bölge idmanına döndüm ve haftada 6 gün teker teker çalışmayı denedim ancak sonuç tam bir hüsran oldu çünkü haftada 1 kez çalışmak yetersiz geliyordu kaslara. Şimdi eski düzenime döndüm ve haftada 2 çalışamıyorum ama 2 haftada 3 kez aynı kas grubu çalışıyor ve bence bu çok optimum bir çalışma biçimi. Öte yandan tek bölge çalışmak hala hayalim ama bunu günde 2 kez çalışacak imkana sahip olmadan yapmam, bu imkana sahip olmak için de okul veya meslek sahibi olmamam lazım.

4. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Blitz haklı, ben de tek bolge antermanı yaparım arada ama tatmin ettigini soyleyemem beni..

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Fakat tek bölge çalışmak kişinin bb yaşına bağlı olarak adelenin dinlenme süresi , kişinin uyguladığı proğram ,kişinin uyguladıgı proğramın mevsimi , ve bu proğrama göre beslenme düzenide tek bölge çalışmasında artı ve eksi olarak rol oynar

adelenin ölçü kaybettiği dönemde çözüm tek bölge değildir öncelikle uygulanan proğramda adele ölçü kaybediyorsa sebep araştırılmalıdır fatura direkt proğrama kesilmemelidir.

çoğu kişi yazın bb ye ara verir kendim genelde yazları ve ramazan ayında tek bölge çalışırım ve gelişim istemem amaç korumaktır adelenin baskı,dinlenme,ve gelişim süresini uzatarak adeleyi dondurmaktır.

fakat antreman peryotunu tek bölgeye düşürüyorsanız günlük beslenme uyuma dinlenme ant çalışmasınıda tek bölgeye uyarlamalısınızki sonuç hüsran olmasın çünkü vucut için yaptıgınız gelişime yönelik çalışmada uyguladığınız proğram değişecekse çoğu şeyide beraberinde değiştirmelisiniz

6. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    bana göre de antrenman sistemine karar verirken belli bi mantık çerçevesinin dışına çıkmadan deneme yanılma metodu mümkün olduğunca uygulanmalı. kanat triceps çalışacaksanız bunları ayrı günlere yayarak normal düzeninizde ikinci sırada yaptığınız tricepsi tek çalışabilirsiniz. baktınızki yakın şiddetlerde çalışabiliyorsunuz, tek gün tek bölge sizin için mantıksız demektir. bir de bana yaramadı öyleyse kötüdür dememek lazım. hiç olmasa işin ruhsal yanı var. antrenmandan gına gelmiş ve uzun idman sonunu - ruhu istese de bedeni - getiremeyen orta yaş için en ideali tek gün tek bölgedir.

Tolga Kök bunu beğendi.
  7. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Ruhsal yanı oldugu konusunda kesinlikle haklısın Lada...
    Örn: ben eger bugün sadece Gögüs calısacagımı bilsem, uça uça salona giderim... ama gögüs biceps calıscagımı düsündügüm zaman ayaklarım geri geri gidiyor.. Yaz aylarında, haftada 5 gün
    1- gögüs +mide
    2- Kanat & sırt + cardio
    3- Omuz + mide
    4- Kol (biceps+triceps)+cardio
    5- Bacak - Bel - Calf - Trapez + mide

Seklinde haftalık bir program uygulanabiliecegi kanısındayım, ama kaslara uygulanan siddeti ( set sayısı ve agırlık) max tutmak kaydıyla

viva-zapata bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş