1.Cardio ve fitness aynı şey mi? 2. yağ yakma için çalışmam doğru mu?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jimraynor tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    1.cardioyu bisiklet, koşu bandı vs. gibi aletlerde hareket etmek olarak fitness'ı ise mide karın vs. gibi vücut hareketleri olarak body buildingi ise vücudu geliştirecek ağırlık çalışmaları olarak nitelendiriyorum doğru mudur?

2. sporda 1 saat cardio ve yarım saat vücut geliştirmeyle ilgili şeyler yapıyorum.

1 saat cardioda 6km bisiklet 4-5km ay yürüyüşü dedikleri hem el hem ayağın ileri geri gitttiği alet, koşu da 7.0 km hızına ayarlanarak yarım saat hızlı yürüyüş yapıyorum ara ara 9.0 hızıyla koşu yapıyorum bazen 11'e kısa süreli çıktığım oluyor.

bisiklet 17dk
    ay yürüyüşü 18dk
    koşu bandı 25-30 dk sürüyor.

makinede yazan değerlere göre en çok ay yürüyüşü denilen alette kalori harcanıyor. İyi bir zayıflama ve yağ yakma için sporu nasıl yapmalıyım hangi aletle daha çok yönelmeliyim. örneğin yürümeyi azalt biraz bisiklete ağırlık ve rya da cardio süreni 1 saatten 1.5 saate çıkar gibi önerileriniz ne olabilir beni bilgilendirir misiniz. Zayıflama sürecinde sadece iyice cardio mu yapmamız lazım yoksa cardio sonrası ağırlık mı yapayım.

şimdiden teşekkürler.

2. Gangrel

Gangrel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    koşu bantı okadar süre zararlı diye biliyorum.

3. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ben ya çift antreman yapardım ya da ikisini farklı günlere bölerdim. Amaç sadece kilo vermek fit olmaksa ikisini bir arada yapabilirsin. ama ağırlıkla aynı gün çalışacaksan ağırlık üstüne cardio yapmalısın.

4. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    hocam önce cardio sonra ağırlık çalışmalısın demişti bu yanlış mı?

5. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    en iyi yöntem cadio ve ağırlık antrenmanını ayrı günlerde yapmaktır. ağırlık antrenmanlarına özen gösterin zira kas kütlenizi arttırmaya yönelik çalışmazsanız kilo vermeniz de zorlaşacaktır. cardio çalıştığınız günlerde bisiklet ile başlayın ki önce eklemlerinizi ısıtın. ve bunun için size uygun nabız aralığında çalışın. genel bir hesaplama yöntemi ile: 220-yaş * % 60-70 ile bulabilirsiniz.

yutup123458 bunu beğendi.
  6. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    sn.flex point teşekkürler. Ayrı günlerde yapmak doğru fakat haftada 4 gün gittiğim için gitmişken ikisinide yapayım istiyorum. Yani bu 4 günün 2 gününde cardio 2 gününde ağırlık yapsam verim alamam gibi geliyor yanlış mıyım?

7. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    amacınız kilo vermekse 2 gün kardiyo 2 gün ağırlık çalışması yeterlidir. yada 1 gün antrenman 1 gün dinlenme prensibiyle çalışırsanız ilk yarım saat cardio son yarım saat yada programınıza göre 40 dk ağırlık antrenmanı da olabilir.

8. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    hedefim 75 kilo ile güzel bir vücuda sahip olmak. Hayatımda hiç zayıf olmadım. 75 kilo olunca vücudumda kas nasıl durur hiçbirşey bilemiyorum. şu anda 82 kiloyum 186 boy ve hala yan ve karın bölgemde yağlar var. peki bişey sormak istiyorum. Spor yapmadığım günler yemeği azaltıyorum. Protein karb.. yağ olarak herşeyi az alıyorum. Kas kaybım tabii ki oluyor fakat bunun yanında yağ da gidiyor mudur? Yağlarımın hepsini kaybetmek için kaslarımı kaybetmeye razıyım.

9. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    forumu daha çok araştırıp okumanızda büyük yarar var. :)
    zira kas kaybı hiç istenmeyen birşeydir. siz uygun bir antrenman programı ile kaslarınıza dokunmadan hatta arttırarak ta yağ yakabilirsiniz. kas kaybı olursa eğer vücudunuzun yağ yakmaya yönelik depolarını da yakmış olursunuz.

10. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    teşekkürler flex-point. Biliyorum bu dediğin olabilecek birşey fakat 3 senedir zayıflıyorum ve gerçekten kas kaybetmeden yağ kaybetmek zor bişey. Bunun için ciddi disiplin, bilgi ve profesyonellik lazım. Elbet yapılır fakat zordur. Ben şahsen o kadar spor yaptıktan sonra tartıda düşüş görmeyince hevesimi kaybediyorum. Bugün yeni yağ ölçümüm yapıldı. Değerler aşağıdaki gibi

Eski değerler (Geçen ay)
    Kilo: 83,1 Yağ ağırlığı:12,1kg Yağ yüzdesi: %14,56 Sıvı:52kg Yağsız kütle:71kg Kas ağırlığı:67,7kg Kemik: 3.3kg

Yeni değerler
    Kilo: 81 Yağ ağırlığı: 10,8 kg Yağ yüzdesi: %13,3 Sıvı:51,4kg Yağsız kütle 70,2kg Kas ağırlığı: 66,9kg Kemik: 3,3kg

Son 1 aylık peryotta 1,3kg yağ kaybederken 0,8kg kas kaybetmişim. Biraz daha proteinli beslenirs cardiolarımı arttırırsam sanırım yağ kaybetme oranım kas kaybetme oranımdan çok daha fazla olacaktır.

Sık sık yağ ölçümü yapan arkadaşlar var mı? Bu düşüş normal midir? Bildiğim kadarıyla aylık 0,6 kg yağ vermek optimum olan.

Sayfayı Paylaş