1,3 kilo yağ kaybederken 0,8kg kas kaybettim. Durumu değerlendirebilir misiniz?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve jimraynor tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Sn hocalar ve tecrübeli arkadaşlar herkese merhaba

3 senedir zayıflama ve yağ yakımıyla ilgileniyorum ve gerçekten kas kaybetmeden yağ kaybetmenin zor bişey olduğunu düşünüyorum. Bunun için ciddi disiplin, bilgi ve profesyonellik lazım. Protein destekli çalıştığımda tartıda ki minik düşüşler beni mutsuz ettiği için proteini de günde 120gramdan 70grama bu ay düşürdüm.

1 ay boyunca ortalama 4 gün spor yaptım hepsinde 45-60dk arası cardio ve bunun üstüne bölgesel kas çalışması yaptım. göğüs biceps, omuz triceps, kanat sırt bacak, mide olarak döndüm.

Bugün yeni yağ ölçümüm yapıldı. Değerler aşağıdaki gibi

Eski değerler (Geçen ay)
    Kilo: 83,1
    Yağ ağırlığı:12,1kg (Yağ yüzdesi: %14,56)
    Sıvı:52kg
    Kas ağırlığı:67,7kg
    Kemik: 3.3kg

Yeni değerler
    Kilo: 81
    Yağ ağırlığı: 10,8 kg (Yağ yüzdesi: %13,3)
    Sıvı:51,4kg
    Kas ağırlığı: 66,9kg
    Kemik: 3,3kg

Sık sık yağ ölçümü yapan arkadaşlar var mı? Bu düşüş normal midir? Bildiğim kadarıyla aylık 0,6 kg yağ vermek optimum olan.

Son 1 aylık peryotta 1,3kg yağ kaybederken 0,8kg kas kaybetmişim. Biraz daha proteinli beslenirsem ve cardiolarımı arttırırsam sanırım yağ kaybetme oranım kas kaybetme oranımdan çok daha fazla olacaktır.

Kas kaybı yaşamamın nedeni acaba proteinden kısmamdan ötürü mü yoksa antremanları zorladığım için mi? Bu ay sadece cardio ve mide hareketleri çalışıp günlük 120 gram protein almayı düşünüyorum. Sanırım proteinden kıstığım için kas kaybı yaşadım.

2. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Kas kaybının fazla olmasının nedeni antrenmanlarının şiddetini arttırmana karşılık proteini kısman, senin kilondaki bir insanın kas inşası ve zayıflarken minimum kas kaybı olması için günlük 200 gr civarı proteini mutlaka alması gerekir. Tabi ağırlık idmanı yaptığını varsayarak söylüyorum bunu.

Sadece cardio yaparken 120 gr protein normal bir oran sanırım yeterli olacaktır ama en iyi sonuç için tavsiyem cardio ile beraber düşük şiddette antrenmanlarına devam etmen ve proteini yine 200 gr civarında tutmandır.

Bir diğer seçenek de, kilolarından ve yağ oranından memnun değilsen 2-3 ayını zayıflamaya ayırıp kas inşasına istediğin yağ oranına geldikten sonra başlamandır.

3. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    bence bu oranları boşver ..ayna karşısına geç ben bu işi yapıcam dedikten sonra gerisi kolay :) kaybedilen şey geri kazanılır hemde kat kat fazla olarak.fakat umudunu kaybedersen sanmıyorum :D göbegini incecik bi hale getirdikden sonra emin ol cok dengeli beslenip düzenli çalışırsan hacimli bi kas kütlesi inşa etmek icin daha iyi motive olabilirsin..herşey senin elinde başarılar ..

4. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    teşekkürler ozzy. bu ay cardio ve ağırlık yaptım. Kas kaybımın nedeni ağırlık çalışmamdan ötürü mü beslenmemden ötürü mü bunu belirlemek için bu ay ağırlık antremanı hiç yapmayacağım. Her gün cardio+yan karın ve mide hareketleri yapacağım. Yağ kaybetme/kas kaybetme aynı oranda olursa demek ki beslenmede ki proteinin artması lazım. Ama yağ kaybetme aynıyken kas kaybetme minimuma inerse demek ki beslenme doğru antreman yanlış. Bu durumda da yağ oranım iyice düşene kadar ağırlık antremanı yapmayacağım.

5. Kspong

Kspong Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Antremandan sonra yaptığın kardionun süresi uzun. Fazlası kas yakar diye duymuştum. 4 gün vg yap off günlerinde cardio yap. BCAA kullan ve antremandan önce bol karbonhidrat alırsan bu kadar kas yanmaz sanırım.

6. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    BCAA bildiğim kadarıyla aminoasitler. Bunları supplement olarak mı almalıyım diyorsun?

Kas yanmasının nedeninin proteinsiz beslenme ve aşırı cardio olduğunu düşünüyorum. Vücut kardiyo sırasında karbonhidrattan sonra yağ yakar diye bilgim var. İlk ayımda haftada 4 gün bu şekilde çalışmıştım. Bu ay haftada 5 gün sadece cardio ve mide hareketleri yapıyorum. Vg'yi bıraktım.

Bugün itibariyle 79 kg oldum ve 74 olana kadar vg ye başlamıcam. Bu ay sonu merakla bekliyorum kas oranımda azalma olacak mı

7. Iron_Man

Iron_Man Üye

Beğenileri:
    262
    Ödül Puanları:
    0
    Bizim ülkemizde diyet programlarını küçülme olarak algılıyorlar maalesef.. Oysaki diyet yapmak küçülmek değil aksine vücutta oluşmuş fazla ödem ve suyu atıp birikmiş yağları parçalamak ve yağsız adele alımını sağlayıp bünyeyide aynı zamanda dirençli hale getirmektir...Sen şu anda günlük 150-200 grama kadar yağsız protein almaya çalış ayrıca idmanlarındada süper set tekniğini kullan...supplementlerin dışında vitamin ve esktra magnezsyum sodyum çinko alımını biraz daha yükseltmeni tavsiye ederim...

jimraynor bunu beğendi.
  8. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Süper set tekniği ne acaba?
    Vitamin, soydum vs. neden yükseltmeliyim?

Sayfayı Paylaş