1-1,5 tl'ye acil protein ihtiyacını karşılama

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve muscle_pump tarafından 2 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar okulda veya dışardayken acil olarak vücuda protein verebilmemizin pratik bir yolunu araştırdım ve bizzat kendim yapıyorum çokda güzel bir yöntem emin olun memnun kalacaksınız...

Etrafımızdaki en yakın market bakkal vs yere girip 3-4 adet yumurta ve bir adet plasktik bardak alarak çıkıyoruz ve tenha bir yerde :D veya tercihinize kalmış bir tarafda yumurtaları kırıp bardağa teker teker dökerek kafamıza dikiyoruz her bir yumurtada 8 gr protein olduğunu hesaplarsak 4 yumurtada hemen hemen 32 gr protein eder...

2. desci

desci Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    rocky gibi çiğ yumurta içmenin sağlıklı olmadığını ve bakterilerin üreyebildiği gibi bişeyler duymuştum bir zamanlar..

joker23 bunu beğendi.
  3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    çiğ yumurta çok tartışıldı..hem içeriğindeki proteinin sentezinin azalması hem de salmonella gibi tehlikeli bir bakteriyi içermesi açısından çiğ yumurta tavsiye edilmemeli..

4. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    yöntem güzelde mide kaldırmaz:)

5. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    en çok korktuğum şey kas kayıbı ve bütün gün okulda olduğum için sabah 8 akşam 5 vücut aç kalıyo ve protein ihtiyacını mecburen bu yolla karşılıyorum hani imkan olsa bitane piknik tüpü:D yine 3-4 yumurta bi tane tava tamam pişir ye kampüs ortasında :D:D:D

6. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Evet rockyde sabah radyoyu acıyor bakıyor hava soguk eksi derecede kırıyor 5 yumurta tek seferde birazda ustune dokerek içiyor :) Çok özenmiştim ama deneyince o kadarda özenilcek birşey olmadıgını goruyorsunuz :D Çok iğrenç ve kokuda yapıyor. Pişmiş yumurtanın bile kuş gribinden dolayı saglıklı olup olmadıgı tartısılırken pişmemiş bir yumurta yani o sonuçta döllenmiş birşey ısıtsan yumurta çıkacak :D Zararlı.

7. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Çiğ yumurtadaki Avidin den dolayı proteinler direk bağırsaktan atılır gider ayrıca K vitamini eksikliği yapar. Ayrıca 8 gr protein değil daha az protein 5-6 gr var. Ama ses tellerine faydası olduğunu duydum. Onun yerine pastorize likid yumurta beyazı iç.

küçük kemik bunu beğendi.
  8. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    kişiden kişiye değişir bu.

9. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    yeni yeni sivrilen bi markanın whey barı war toplu alımlarda 1.50 liraya kadar düşüyolar seni bu azaptan kurtarmanın tek yolu bu kardeşim he diceksin ki bana azap gelmiyo yada arnold demiş ''değişir'' diye ama çiğ yumurtayı bırakıp bara döndüğünde azap olduğunu anlarsın :) üstelik merdiven altında bile yapılsa daha sağlıklı olur

10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Pump forever'ın başlığını okumasını tavsiye ederim zamanım yok diyene..
    bakkaldan hersabah haşlanmış yumurta almaları vs..okumalısınız..

11. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    6 yumurta tahmin ediyorum 3 ytl civari. 6 yumurtanin hepsinin sarisini yememiz tavsiye edilmiyor. yani ikisi tam geri kalani beyazi olacak sekilde yenirse toplam 3x4 arti 6x2 gr protein var. toplam 24 gr yapar. yani 1 porsiyon whey protein tozundan daha az protein iceriyor.

buradan yola cikarak, icinde ortalama 30 porsiyon iceren protein tozu yaklasik 90 ytl olsun. bir porsiyonu 3 ytl. yani ucuz dediginiz yumurta yonteminden daha pratik ve mantikli degil mi ? bence oyle..

12. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0

Tespit çok yanlış.

Bir kere whey proteinlerin çoğunda, neredeyse hepsinde, 30 gramında 24 gram protein var.

İçindeki tatlandırıcıları ve fazla kullanımda karaciğere yüklenebileceğini de hatırlatmak lazım. (Normal proteinlerden çok daha hızlı emildiğinden dolayı)

En önemli nokta ise, bahsi geçen proteinin whey olması.
    Bu da demektir ki aldıktan 40-60 dakika sonra kanda en yüksek değere çıkar, emilir ve biter.

Yumurta ise pişirilmeye bağlı olarak 2-3 saat kanda kalır.

İmkân varsa her zaman doğal gidilmesi taraftarıyım, ama imkân olmuyorsa whey değil de normal bi protein tozu iş görecektir.

Tabi para bol ise syntha-6 tarzı proteinler bu konuda en başta gelenlerdir heralde.

İyi sporlar.

13. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Andron, bende şunu düzelteyim; 6 yumurta 3 lira değil 1.5 lira bu durumda hesap çok değişiyor.

14. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    yumurta kaynatmak için piknik tüpü işini dün konuyu görmeden aklıma gelmişti.aslında illa kaynatcaksan ispirto ocağıda olur da sen şehrin ortasındasın yak tüpü 2 dk ya kalmaz zabıtalar tepene biner :) bizim gibi dağbaşında okusan neyse.bahar gelsin okula karşı mangal yakcaz :)
    konuya dönersek üstüne para verseler çiğ yumurtayı içemem ayrıca pişmediğinden doalyı bakteriydi ıvır zıvırdı kanlı canlı olacağı için hastalık riski epey yüksek

15. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    çiğ yumurta olayı artık bu literatürün bir gerçegi olmaya başladı..yumurta çiğ tüketilmez, bunu neden hala aynı şekilde uyguluyorsunuz?..pastörize likit yumurtalar içilebilir, ama profesyoneller bile pastörize oldugu halde pişirerek tüketirler...bunlar size getiri sunmaz, ancak birşeyleri götürür ve kayıba ugratır sizi..

eger, ayak üstü atıştıracak birşeyler istiyorsan, fedakarlık yapacaksın..kendine alternatif çözümler bulacaksın, biraz düşününce o kadar da zor değil çözüm bulmak..

3-4 ytl ye jambonlar var, her jambon alınmaz tabi, ama iyileri var..okulun yakınlarında bir büyük marketlerden varsa, ordan gidip alabilirsin...veya sabah 30 dk erken kalkıp, tavuk haşlama yapıp, alüminyum folyoya sarabilrsin..whey proteinin varsa, vividentin büyük sakız kutuları var, alır onların içine 2 ölçek rahat koyarsın ve çantanda muhafaza edip, okulda içersin..sabah yanında 2 tane 500 ml lik light süt alıp, okulda su niyetine içip,
    kendine büyük bir fayda saglarsın..lor peynirini soguk bir şekilde kaba koyup, çantanın serin bir yeridne korursan, lor peyniri çok sıcak ortama koymadıgınız sürece hemen bozulmaz, bu yüzden onu da tüketebilirsin..dibinizde lokanta varsa, onla da anlaşıp her gün yumurta yiyebilirsin..ben cok yaptım bunu..yapabilrsen, dene derim..kısacası, alternatifler yok değil, yeterki iste..

Bench Press, himes ve Kan Mevsimi bunu beğendi.
  16. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    selamlar
    whey protein icinde (ornek optimum whey) tatlandirici veya seker yok. veya yok denecek kadar az diyelim, 1 porsiyonda 1 gr dan daha az. whey proteinin cabuk emilmesinden dolayi karacigere olumsuz etki yaptigini duymadim. varsa oyle bir bilgi kaynak gosterir misiniz ?

17. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0

Böyle bir kaynak var mı bilmiyorum, fakat proteinler genel olarak (casein hariç) kanda en yüksek değerine 2-3 saatte ulaşır.

Whey protein 40-60 dakikada en yüksek seviyeye çıkıyor.

Şimdi sana soruyorum, ortalama olarak alırsak, 24 gram protein 150 dakikada karaciğerden geçerse mi daha çok zorlar, yoksa 50 dakikada geçerse mi?

Açık olan birşey için neyin kaynağını istiyorsun bilmiyorum.

Lisedeki biyoloji derslerini saksıda çiçek yetiştirmek için vermiyorlar.

Yorumumda çelişen bir nokta olursa benden kaynak istemekte haklısın.

Şu an elinde optimum kutusu tutuyorum ve sana üstünde yazanları şöyle özetleyeyim:

Ingredients: Protein blend,..., Natural and Artificial Flavours.

Artificial: Yapay, suni

Kaynak: http://www.seslisozluk.com/?word=artificial&ssQBy=0

Yazmadan önce 30 saniyeni verip http://www.bodybuilding.com/store/opt/whey.html buraya girsen böyle bir hataya düşmezdin.

Protein-karaciğer konusunda yaptığım açıklama yetmediyse google'da kaynak arayabilir veya gerçekten bilimi takip eden tanıdığın bir doktor varsa sorabilirsin.

İyi sporlar.

Son düzenleme: 3 Mart 2009
  18. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    :)
    tesekkurler bilgilerin icin.
    1)ayni optimum whey benim onumde de duruyor ve yukarida yazdigim gibi 1 porsiyonda 1 gr civari yapay flavours mevcut. Bu miktarin karacigere bir zarari olmaz.

2) 24 gr proteinin degisik zamanlarda karacigerden gecmesinin karacigerin zorlanmasiyla hic bir alakasi yok. muhim olan nokta protein in karacigeri zorlayip zorlayamayacagi. boyle bir durum soz konusu degil. sonucta kur den bahsetmiyoruz.

3) Artificial anlami icin gosterdigin kaynaga ayrica tesekkur ederim. ama ingilizce dahil 4 dil ana dil seviyemde konusabildigimi belirtmek isterim.

4) Bir muhendis olarak her zaman veriye dayali bilgiye onem veririm. (data, facts and figures)

5) su forumda Whey protein i bir baskasina karsi savunma durumunda olacagim hic aklima gelmezdi :)

kolay gelsin

19. bbaday

bbaday Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Whey protein ve karaciğer ilişkisi günlük dozajın çok fazla aşılmasıyla karaciğere bi miktar yükleme yapabileceği doğru ama normal kullanımda içeriğindeki yapay madde ile bir sıkıntı yaratacağını ne okudum ne duydum zararlı olacağını yazan arkadaş kaynek göstermemesinin yanında birde ukela bir tavır sergilemiş burası bilgi paylaşım alanı sinir stress çıkarma değil

iyi forumlar...

grkszhrf ve defective bunu beğendi.
  20. ADALEADAM

ADALEADAM Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
    Yer:
    İSTANBUL
    akşamdan pilavını patatesini sütünü yumurta beyazı balıgını ve tavugunu artık nasıl besleniyorsan gerekenleri hazırlayacaksın protein tozunu da yapıp şaşal şişenin içine doldur hepsini sabah okula giderken çantana koy işte bukadar basit kardeşim

ben de kısmetse pazartesi işe başlıycam aynı sana anlattıgım tarzda herşeyimi çantama doldurup iş yerinde saatim geldikçe afiyetle mideme indiricem

Sayfayı Paylaş