₪ sp3ctral0 ₪ Yağ Yakım Günlüğü

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve sp3ctral0 tarafından 8 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. sp3ctral0

sp3ctral0 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle bir giriş yazısı yazsam iyi olacak galiba. Yaşım 17. 4 ay sonra 18 olacak. 191 boyundayım. Sporu her zaman hayatımın içine katmaya çalıştım. Basketbol oynadım, bisiklet sürdüm, koştum... Ama hiç biri hiçbir zaman istediğim gibi kilo vermem de yardımcı olamadılar. Belki eksik yapmamdan belki de beslenmeme tam verimli olarak dikkat etmememdendir... Bilemiyorum. Fakat bu yılın Şubat ayında Vg ile tanıştım. Çevremde ki olumsuz yorumlar, kendi hissettiklerim ve yürürken önümde benden önce ilerleyen bir göbekle maalesef en fazla 3 ay gidebildim. O da ara ara. Artık kendimi insan içine çıkmaz bir hale sokmuştum. Ta ki geçen haftaya kadar. Eski gittiğim salona tekrar başladım. (01.11.2011). Gitmeden önce tartıldım. 105 kg idim. Açıkcası ne kadar büyük bir aptallık yaptığımın farkına ağırlıkların altına girdiğim de veya hut cardio yaparken alnımdan akan terlerle anladım. Aslında sporu hiç bırakmayıp daha da bağlanmam gerekirmiş. Bugün tekrar ölçtüğümde kilomu 103 kg olduğumu gördüm. Yaklaşık olarak 2 küsür kilo kaybetmiştim ve bu beni daha da mutlu etti. Bu yüzden ara sıra buraya yazarak, gerek buradan okuyarak kendimi motive etmek istiyorum.

Ve bir de şöyle birşey var. Bu yalnışa ben düşmedim, eminim benim gibi birkaç arkadaş da düşmeyecektir. Bu sene sınav senem. YGS/LYS maratonu içindeyim. Ama bu asla sizin spor yapamayacağınıza ya da başka alanlara da yönelemeyeceğinizi belirtmez. Önemli olan programlı olmaktır. Şuan sporuma da gidiyorum 3 gün, şan dersimi de alıcam. Yani hayatımı sadece sınava göre odaklamayacağım. Benim durumumda olan arkadaşlar varsa onlara da öneririm bunu. Çünkü sadece sınava odaklanmak fark ettiğim üzere dah da strese girmeme neden oluyordu. Spor aklımı dağıtmama ve kendimi daha iyi hissetmeme neden oluyor.

•••••••••••••••••••••••••••••••••••
    Belirli bir beslenme programım yok. Salonda ki hocam çok iyi. Diyetisyene gitmekle ilgili birkaç soru sordum. O da bana benim dediklerimi yapman yeterli olacaktır dedi. Çünkü diyetisyende onun dedikleri ile aynı şeyleri diyeceklerdi.( Zira giden birkaç kişi ile konuşma fırsatı bulunca daha da farkına vardım)

Hayatımdan çıkardığım gıdalar
    :

Şeker
    Yağlı yiyecekler
    Yağ
    Hamur işi gıdalar
    Kızartma tarzı gıdalar
    Hazır gıdalar
    Çikolota tarzı gıdalar

Fazla dikkat edemesemde aşağıda ki programımdan çıkmamaya çalışıyorum.

Kahvaltı:

2 tam yumurta
    1 kase yulaf ezmesi ( yağsız süt ile birlikte ) - Ve her ne kadar şekerden uzak dursam da yulaf ezmesine bir tatlı kaşığı bal ekliyorum.
    1-2 dilim kepekli ekmek
    Aşırı olmaksızın domates/salatalık
    4-5 zeytin
    1-2 dilim yağsız peynir
    Çay fazla tüketmesemde arasıra 1-2 bardak şekersiz çay içiyorum

Öğle:

Okulumuzun yemekhanesinde tuzsuz ve fazla yağlı olmayan sebze ağırlıklı ev yemekleri çıkıyor. Salatada olunca yanında iyi bir seçenek oluyor :)

Akşam:
    Fazla olmamak şartı ile sebze yemeği
    Haşlanmış tavuk göğsü
    1-2 dilim ekmek
    Yoğurt
    Salata ( yağ, sos olmaksızın)

Ara öğün:
    (Okulda olduğum için az şeyler alıyorum yanıma.)
    1 elma ya da herhangi başka bir meyve. Ama kesinlikle aburcubur değil.
    Birazcık kuruyemiş ( ceviz, badem... )

Saat 18:00'dan sonra:

1.5 bardak süt
    1-2 porsiyon meyve
    Antreman programım hakkında çok detaylı bir bilgim yok. Hocama ne istediğimi söyledim. O da bana göre programı şekillendirdi. Zaten önceden de beni tanıdığı için neleri nasıl yapabileceğimi biliyor. Ama genel olarak programım 20 dklık bir cardio ile başlıyor. Ardından sırayla bölge bölge karın, kollar, omuzlar, göğüs, bacaklar çalıştırılıyor.

Bu arada şubat ayında başladığım zaman hocama yağ yakıcı kullanmak istediğimi söylemiştim. O da yeni başladığım için erken olduğunu söylemişti. Yani takviyeye ihtiyacım olup olmadığını anlamamız gerekiyormuş. Ama bu sefer almama izin verdi. Multipower L-Carnitine Drops (500 mg) verdi. Bu yeterli olurmuş. Fakat daha kullanma şansım olmadı. Bakalım bu hafta görücez
    :)

Bu yolda hocamın söylediği en önemli şey şuydu. Sabır bu sporun ana etkenlerinden biri. O kiloları nasıl birkaç günde almadıysan, birkaç günde de veremezsin. Hocamın vücudumun iyi olduğunu söylemesi sporla iyi bir hale geleceğine inanmam bayağı etkili oldu. Çevremden aldığım olumlu tepkiler ve kendime güvenmem ile birlikte artık başaracağıma inanıyorum. En yakın zamanda da bir check up yaptırıp yağ oranımı vs. öğreneceğim.

Edit: Ve maalesef sigara gibi kötü bir alışkanlığım var. Alkol kullanmıyorum. Ama sigara kullanıyorum. Bunu da en kısa zamanda bırakacağım inşallah...

Son düzenleme: 8 Kasım 2011

Sayfayı Paylaş