Şınav

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve printer tarafından 17 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. printer

printer Guest

gece yatmadan once sııınv cekmenin faydası var mıdır?

2. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    elbette
    ama hacim yapmaz..

3. printer

printer Guest

sınav cesitleri hakkında bilgisi olan var mı,yani tam olarak nereyi calıstriolar? :?:

4. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    eski bir sampiyon bana metabolizma dinlenme sürecine girdiginde,onu tekrardan hizlandirmanin iyi olmadigini söylemisti ama ne kadar dogrudur bilemem.

5. printer

printer Guest

ben de ole biliyorm,calıstıktan sora 1daha agırlıga elini surmyceksin o gun,ama benm bahsettigim ara gunlerde
    gece yatmadan once cekilen sınawı faydalı diye duydum.uykuda buyume hormonları devreye girdiği için hızlıı gelişimde
    faydalıymıs,sizin gorusleriniz neler :?:

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ama iste demek istedigim tam metabolizman yavaslamişken sen tekrar hizlandiriyorsun.

7. printer

printer Guest

sınav cesitleri hakkında bilgisi olan var mı?

8. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Uykuya doğru spor yapmak kesinlikle önerilmez. Spor ile uyku arasına en az 2-3 saat koyun derler, bunun uyku kalitesine etkisi büyükmüş.
    Şınav çeşidine gelince, say say bitmez; tek el, çift el, eller açık,eller kapalı, yumruk üstünde, eller önde, beklete beklete; biraz yaratıcı bir kafa ve bunların kombinasyonuyla türlü türlü şınav var ve hepsinin etkileri farklı. Temelde göğüse vurmakla birlikte, kapalı çekince triceps, açık çekince de göğüs ile kolun birleştiği kısım daha iyi çalışır, yumruk üstünde ise bilekler çalışır vs. vs.

9. printer

printer Guest

peki ust gogus,allt gogus için bildiginiz sınav ceşitleri var mı?

10. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    bir tabure kullanabilirsin üst göğüs için ayaklarını yüksekte,alt gögüs için de tam tersini yaparsın.ama gece çok yanlış yaptığın yükseltmek istediğin hormonları aksine düşürüyorsun haberin olsun.

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın üyeler daha önceki yazılarımda da yazdığım gibi ben uyumadan önce mutlaka kendimi yorarım. beyin olarak yoruluyorum ve bedenen de yorulmak için akşamları sınav ve dambılı eksik etmiyorum. gh salgısı için bu şok, max. gelişme sağladığı için yapmaktayım. bence faydası çok.

12. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yatmadan önce vücudu minimum yorulmayla bırakarak uyumalısınız..sporu gün içinde herhangi bir saaatte yapmalısınız..eger yatmadan önce yaparsanız, vücuda hem dinlenmek için zaman tanımazsınız hem de vücudu iyi besleyememiş oldugunuzdan vücut verim alamaz çünkü kaslar spordan sonra belli bir öğün sayısını alması ve gelişmesi içinde dinlenmesi gerekior, buda alınan besinlerin yardımıyla olur ancak..kısacası, vücudu iyice besledikten sonra uykuya gidilmeli,spor yapıpta yatarsanız kaslara zarar verirsiniz, sadece gecici bir pumping hevesi olur sizin için..

Son düzenleme: 29 Eylül 2008
  13. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    evet atakan bende d.wolf un dedigi gibi biliyorum bu konuyu.

14. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    evet saygıdeğer saydam. eğer öyle diyorsanız öyledir. size karşı çıkamam. çıkmamda. ama ben meral hocamın bu konula ilgili uzmanlık tezini okumuştum. tezin konusu gh ve kas hipertrofi idi. yıpranan ve deforme olan kas lifleri uyku vaziyetindeyken max gelişme sürecine giriyor ve hatta uykuyu tetiklediği yazmaktaydı. bu konuyu bence anixmandros daha iyi bileceğinden süphem yoktur. fakat siz öyle biliyorsanız sizden öğreneceğim ozaman sayın saydam. bu konuda süpheniz olmasın.

bide yukarıda ki yazının bir kısmından bahsetmek isterim izin verirseniz.

"yatmadan önce vücudu minimum yorulmayla bırakarak uyumalısınız..sporu gün içinde herhangi bir saaatte yapmalısınız..eger yatmadan önce yaparsanız, vücuda hem dinlenmek için zaman tanımazsınız hem de vücudu iyi besleyememiş oldugunuzdan vücut verim alamaz çünkü kaslar spordan sonra belli bir öğün sayısını alması ve gelişmesi içinde dinlenmesi gerekior, buda alınan besinlerin yardımıyla olur ancak..kısacası, vücudu iyice besledikten sonra uykuya gidilmeli,spor yapıpta yatarsanız kaslara zarar verirsiniz, sadece gecici bir pumping hevesi olur sizin için.."

sayın saydam belki d.wolf bilmiyordur fakat sizin bileceğinizden süphem yok. besinlerden bahsetmiş zaten saat 7 de aldığınız proteinler 2 saatten önce ( besin ise ) hcı asit ile parçalandığı zaman max 2 saat içerisinde midede tutulacaktır. daha sonra 12 parmak bağırsağında emzimler aracılığı ile aminolar zincirlerle hapsedilir ve bağırsaklara gönderilir. zaten istediğiniz kadar kasları yıpratınız kandaki mevcut proteinler. 100 ml 9-16 g arası değişmektedir. hiç besin almazsanız bile bu protein kullanılacaktır. ayrıca yıprattığınız kasların proteinide yapım onarım için kullanılacaktır. ayrıca uyku vaziyetinde beyin ve sindirme kan ve oksijen gitmediği ( az miktarda ) için normal uyanık vaziyette 100 ml kanda 20ml oksijen sevkiyatı yapılırken uyku vaziyetinde 30-40 ml çıkmaktadır. ayrıca kas dokularının ribozom iplikçiklerinin kutuplara giderek dna iplikçikleri oluşturup bölünme hızı max seviyeye ulaşmaktadır. budurumun gh ile etkisi yok uykuyla olduğu tezde vurgulanmaktadır. eğer uygun görürseniz boş bir anımda yazacağım izin verirseniz. isterseniz yazmam yanlış yapmak istemem sayın saydam saygılarımla..

bu sebeble ben akşamları yatmadan 2 saat önce kendimi biraz yorarım saygıdeğer saydam. ayrıca yıprapmış kasların hormonel sisteme olumlu taraflarıda aktarılmakta..

15. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ben soyluyorsam dogrudur diye bir iddam yok atakan,nedeni merak ettim eger bende yanlis biliyorsam dogrusunu ogrenirim,forum da da onceden bu konuyu cok konustuk ve hep senin dediklerinin tersi yazildi,eger yanlis biliyorsam da dogrusunu ogrenmek isterim.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  16. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    öncelikle alçak gönüllüğünüz için size teşekkür ederim sayın saydam. ben burdan sabah yada öğlen yapılan antremana değinmek isterim. bildiğiniz üzere sizin gibi bir sporcuya soruyorum yada d.wolf a. antremanınızı bitirdiniz. neler hissediyorsunuz? ertesi gün ve 2 gün sonra kas onarımı safhalarında neler olmaktadır. bunu sizin gibi antrenmana direnç kazanmış insanlar pek anlayamaya bilir alkol gibi. fakat yeni başlamış hatta ilk antrenmanını yapan bir insana sormak sorulara cevap olabilir. nedenini çok basit.

bunu bana çok yardımcı olan meral hocam anlatmış idi. kas ağrısı insandan insana değişmektedir. asıl nedeni kas hücrelerinin yeteri kadar oksijen alamamasıdır. bu yüzden antrenman esnasında yada sonrası aşırı yemek kadaki oksijen miktarını düşürecek ve insanın gelişmesini olumsuz yönden etkileyecektir. herşey insan fizyoljisinden kaynaklanmaktadır. alkol sigara çeşitli etkenlerdir. kimisi bilmeyerek doğruyu yapar kimiside bilmeyerek yanlışı. ikisininde bir eksik yanı vardır. doğruyu bilmemek. ne yaptığının farkında olmamak ve vucudun ne istediğini biliyor olduğunu sanmak. işin koptuğu nokta.

daha derine inersek tek bir kas hücresini ele alalım bunun yakıt deposunu söküp detaya inelim mitekondriye bakalım. bu arabanın ( hücrenin ) gerekli olan yakıtını temin eden depodur. bizim gibi sporcuların mitekodrisi sürekli enerji sağlamakta ve diğer insanlara oranla çalışması çok fazladır. hem hücrenin yaşamsal faaliyetleri için çalışmakta hemde 7.000 devir olan aşırı yüklemye karşı direnç tir.

herşeyin başı olan insan yemek yemeden sadece su ile 1 ay yaşayabilir. fakat oksijen olmadan asla. peki aldığımız bu oksijen nerelere gidip nerelere sarf ediliyor hiç düşündünüzmü? koşarken spor yaparken neden terler neden soluk soluğa kalırırız. iste bütün mesele bu. peki yıpranan kas hücrelerinin tamiri ne zaman yapılır.?

gaddarkemal, salvadore_xp ve ALPEREN bunu beğendi.
  17. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    hocanın tezi bu konunun başka kısımıla ilgili olduugnu düşünüyyorum...2+2=4 ama yine buna küçük bir acılım getirelim..:)

size bir örnek vermek istiyorum..gh sagısı ortalama bakılırsa, herkeste en cok gündüz salgılanır..ama farzedelim ki, bir amele hiç aralık vermeden gün içinde sürekli çalışyor ve vücudu artık hiç dinlenmedigi için buldugu her boş zamanı gh salgısı için kullanmak isteyecektir..bu amelenin en cok dinlendigi zaman yattıgı zaman, yani uykuda oldugu zamandır...dolayısıyla onun da dinlenme zamanı o saatte oldugu için gh salgısı o saatte en cok çalışır onun için...kısacası, gh ın max çalışma saattleri insandan insan değişir, günlük yaşam temposu, dinlenme süreleri, beslenme alışkanlıklar vs hepsi birer faktördür gh üzerinde...ayrıca gün içinde parabolik bir metabolizma hızı çizer, bunun max olduug saatler gündüz , antrenman saatleri ve antrenman sonrası kasların çabuk iyileşmesi için artırılan gh salgısı vardır..siz geceye dogru vücudun düşen metabolizmasını birden artırırsanız, vücudun kortizol seviyesini tekrar yükseltip, yemek yemeye ihtiyac duyar vücut çünkü metabolizma hızıyla cok oynamışsınızdır ve bu hız siz hemen yemek yeseniz bile eski düşük hızına geri dönecektir...ben antrenmandan sonra poşet bile taşımam deyim yerindeyse..vücudumu hiç yormam, senin söylediginin ne kadar cok antrenman o kadar cok kas mantıgıyla uyuştugunu söyleyebiliriz..halbuki, bunu herkes biliyor, vücut yüksek protein diyetlerinde ve dinlenme esnasında cok gelişir,gece vücut besin alamaz, sen vücudu aç bırakarak ta yatıramazsın, şeker seviyesi düşen vücuda şeker de vermelisin,ki bunlar yapsan bile vücut kullanmayacak bunları, büyük bir kısmı yag olacak + kas yıkımı olacak... bu yüzden bunun aksini söylemek bana pek mantıklı gelmiyor..

ALPEREN bunu beğendi.
  18. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    arkadaslar bu konu cok merak ettigim bir konu lutfen seviyeli bir sekilde devam ederse,herkes icin faydali bir baslik olabilir.

zigbog ve ALPEREN bunu beğendi.
  19. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    size mantıklı gelmeyebilir sayın d.wolf tezin bileşkesi gh ın uyku esnasında max üretilmesi gün içinde üretilmesi %8 bile yoktur. gh ölçümü için öncelikle uyku sonrası yapılmaktadır. konumuz bu değil ama. dediğiniz 2+2 = 4 doğrudur. çünkü herkese göre objectiftir. sucjectif yargılar içermez. insan da bir nevi deniz altı gibidir. gündüz yaşamsal faaliyetler sürdürülürken disel motor çalışır. gece uyku ortamında denizin derinliklerine inilmiş. ve elektrik motoru çalışmaktadır. diğer faaliyetlere vucut yoğunmaşmıs düşünme bile durmuştur. 5 duyu organımız bile hold pozisyondadır.
    yazdığın yazı gerçekleri yansıtmamakta d.wolf.

vucuda şeker vermezsen demişsin. vucuda direct şeker vermen gerekmez aldığın besini vucut oksijenle yakarak zaten şekere çevirmekte. özellikle gece yatarken kandaki şeker oranın arttıkça gh salgında etkilenecektir.

amele uykusu demişsin. boş bulduğu an değil bunun için en az yaratılış uykusu olarak 3 saati geçkin olarak uyuman lazım diğerlerine ram uykusu denilmektedir.

kortizol seviyesinde neye göre artış olduğunu araştırmanı tavsiye ederim. metabolizma hızının ayarından bahsetmişsin. gece antremanıyla antremandan sizyade yemek yemek metabolizmayı daha çok arttırır bunuda araştır.

artı kasların gelişmesi için gh salgılatmaz. kas yıkıma uğradığı için bölünmesi için beyin tarafından kasların vucudun iş yükü bakımından yetersiz kaldığı düşünüyor ve geliştirilmesi için komut veriyor ve salgılanma süreci başlamakta. bu yabana attığın vucut senden benden akıllı bir iç güdü ile muazzam bir makine gibi çalışmaktadır. yeterli yakıtı olmasa bile kendine bir çıkar yol bulmaktadır.

editlemeyi uygun görüyorum bu mesajı aygıdeğer saydam sizden özür dileyerek bu konuyu kapatmakta fayda görüyorum. çünkü seviyeli bir tartışma ortamı mevcut değil. fazla detayada girmek istemiyorum herkes kendi doğrularıyla yaşıyor. bilim ve tekniğe uzağız toplum olarak. araştırma ve gözleme saygımız yok. yukarıda yazılanların doğrulu forum üyelerince göreceli olacaktır. kimsenin aklını bulandırmaya gerek yok sözlerimi tastik edecek bir yöntemde yok. belki sayın anixmandros faydalı olacabileceği kanısındaysım. belki akşam saatlerinde başka bir başlık altında tüm forum üyelerince tartışabiliriz. ben yoğurt siyah değildir demiyorum beyaz olduğunu anlatmaya çalışıyorum fakat d.wolf arkadaş kendi doğrularını yazıyor. olmaz.

deki bana sayın atakan yazdıkların gerçek dışı nedeni bundan dolayıdır. öpüp başıma koyayım. sayın d.wolf tezin uluslararası kabul standartlarında değil doktora tezi yanlışta olabilir fakat hocam uzamanlık dalında anlayabileceğimiz objectif değerler çerçevesinde açıklamıştır.

gaddarkemal, salvadore_xp ve ALPEREN bunu beğendi.
  20. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bir kere gece uykusu dedigimde ram uykusu diye birşey yazmadım, sadece gece uykusu yani uzun vadede yapılan uykudan bahsettim..gh salgılanması yattıktan sonraki ilk 3 saat içerisinde max seviye gösterir..ben herşeyi bırakıp sana birkaç soru soracagım;

1.kaç şınav cekip yatıyorsun ve tahminen bu yaptıgın ekstra antrenmanın süresi nedir?
    2.bu kısa süreli egzersizden sonra düşen kan şekerini dengelemek için ne yapıyorsun o saatte?
    3.bu kısa süreli egzersizden sonra protein alımın nasıl?..
    4.bunları yapmadan önce ölçülerin neydi? yaptıktan sonra hangi ölçülere ulaştın, özellikle yag oranın hangi seviyeye geldi?
    5.ben bu teze inanmıyorum ve de onaylamıyorum, senin yaptııgnın aynısını yıllar önce fazlasıyla yaptım, aksine kas kaybı oldu,testoseviyem normalin üstünde olmasına ragmen...yukarıdaki tüm sorularıma birer birer cevap vermeni istiyorum, yoksa bu konu 2-3 biyolojik terimle anlaşılamaz...biz kendi lisanımızdan devam edelim:)...

ALPEREN bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş