İyi Uykular

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Kauss tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    ''Uyuyan kaybeder '' yada '' Erken kalkan yol alır '' lafını duymuş olmalısınız. Uykuyu toparlanma ve yenilenme süreci olarak düşünürüz ama uyku sırasında, glikojen olarak karaciğerde depolanmış karbonhidrat, yağ hücrelerinde depolanmış yağ ve ne yazık ki kaslardan alınacak amino asitlere ihtiyaç duyulur. Bu durumda, kas yapmak ya da en azından var olanı kaybetmek istemiyorsanız kaslarınızda ki amino asitlerin kullanılması sizin için iyi olmaz. Aşağıdaki üç besin takviyesi, uyurken toparlanmanıza ve yenilenmenize yardımcı olduğu gibi vücudu yakıt olarak daha fazla yağ kullanmaya teşvik edecek ve daha gelişmiş kaslara sahip olmanızı sağlamak için amino asit israfını en aza indirecektir.

Kazein Protein

Yağ yakımına yardımcı takviyeler arasında kazeini görmek sizi şaşırttı mı ? Genelde kas yapımını destekleyen bir takviye olarak kabul edilen kazein proteini, sadece kas yapıp onları korumaktan fazlasını da yapar. Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre kazein, geceleri vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik etmektedir. Bilim insanlarının, American Journal Of Clinical Nutrition'un 2009 tarihli sayısında bildirdiklerine göre, yüksek protein diyeti uygulayan ( toplam kalorinin yüzde 25'i proteinden gelmekte ve tamamı da kazeinden ) erkek ve kadınlar, kalorilerinin yüzde 10'u proteinden gelenlere kıyasla gün boyunca daha az acıkmış ama daha fazla kalori yakmışlardır, - özellikle de geceleri.

Kullanımı: Yatmadan hemen önce misel kazein içeren 20-40 gram kazein proteini tüketin. Ayrıca antrenman öncesi ve sonrası öğün aralarında ki whey proteininize 10-20 gram kazein katabilirsiniz.

CLA ( Konjuge Linoleik Asit )

Cla doğal olarak elde edilen sağlıklı bir yağ grubudur. Yağ yakımını arttırırken kas büyümesini ve güç kazanımını da destekler. Araştırmalar, CLA'nın yağ hücrelerinde depolanan yağ miktarını azaltıp metabolizmayı hızlandırmakla kalmayarak, uyurken yakacağınız yağ miktarını da arttırdığını tespit etmişlerdir. Böylece hem ince ve yağsız bir vücuda sahip olabilirsiniz. Hem de amino asitleriniz yakıt olarak harcanmaktan korunmuş olur. CLA, düzenli olarak en az birkaç ay tüketilmelidir. Bir gecede vücudunuzda değişiklik olmasını beklemeyin, ama düzenli olarak kullanırsanız faydasını göreceğinize hiç şüpheniz olmasın.

Kullanımı: Yatmadan önce kazeinle birlikte, uyandığınızda ve öğleden sonra yemekle birlikte 2-3 gram alabilirsiniz.

GABA ( GAMMA- AMINOBUTYRIC ACID )

Bu amino asit aynı zamanda bir nörotransmiterdir. Yani sinir sistemine sinyaller gönderir. Fakat GABA, uyarıcı değil bir inhibitördür. Yani sizi yavaşlatır ve rahatlatır, bu nedenle de daha iyi uyuyabilmek için GABA geceleri alınmalıdır. Araştırmalar, GABA'nın büyüme hormonu ( GH ) salgılanmasını arttırdığını da ortaya koymuştur. Uyurken daha fazla büyüme hormonu salgılanmasına ve yenilenmeye ( recovery ) yardımcı hücrelerinden daha fazla yağ çıkmasını sağlar. Eğer GABA'yı kazein ve CLA'yla birlikte kullanırsanız uyurken yağ yakma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Kullanımı: Gece tüketeceğiniz kazein ve CLA'dan 45-60 dakika önce tüketin.

Yazan: jeff Goertzen
    Kaynak: M&F Ocak 2012

AkrepHan, AngryHun, NacHo ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Gaba hangi firmanın ürünü var Kauss? GH freak te var sanırım ama o cok komple bir urun.

3. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Valla bildiğim kadarıyla Now- Dymatize - Ultimate markalarının GABA ürünleri var. Ayrıca Universal Animal PM - Musclepharm Bullet proof gibi ürünlerin içierisinde de mevcut. Fakat bunlar sadece GABA ürünleri değil. Yanlış hatırlamıyorsam Ultimate'in GABA'sı pahalı değildi 15 dolara mı ne arkadaşım bana getirdiydi

RaJeV ve (silinen üye bunu beğendi.
  4. brhmcr

brhmcr Guest

Supersin Kauss, buldum bir kac urun. Polonya'nin TREC diye bir markasi var oldukca ucuz, SEnce kac mg almaliyiz, gabayi?

Su an kazein, AOL aliyorum geceleri makaleye dayanarak gaba ve CLA ekliyim diyorum bakalim neler olacak.

750 mg 60 kapsul 14 liraya buldum :)

Edit. Urun ustunde yatmadan yarim saat once 2 tablet yani 1500 mg yaziyor, ne diyorsun?

5. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Yağ yakmak isteyen arkadaşlarda yatmadan önce lor vs casein tüketmelimidirler acaba ?

6. brhmcr

brhmcr Guest

cevaben makaleden alinti: yüksek protein diyeti uygulayan ( toplam kalorinin yüzde 25'i proteinden gelmekte ve tamamı da kazeinden ) erkek ve kadınlar, kalorilerinin yüzde 10'u proteinden gelenlere kıyasla gün boyunca daha az acıkmış ama daha fazla kalori yakmışlardır, - özellikle de geceleri.

Burdan cikarimla yabi ki yag yakiminda da gece kazein alinmali.

7. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Yatmadan hemen önce katı şeyler yenmemeli, 1-2 saat öncesinde bulk-definasyon farketmez caseinli gıdalar tüketilmesi iyi olur, lor peyniri casein değildir wheydir, kaşar,süzme vs gibi peynirler tüketilebilir.

RaJeV bunu beğendi.
  8. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Bu sorun hala çözüle bilmiş değil lor whey mi yoksa caseinmi herkesin kafası karışık açıkcası bi netleştirmek lazım bu olayı artık .

9. brhmcr

brhmcr Guest

yiğit1357 yuz binkere yazildi:

Peynir alti suyundan imal lor = whey
    Sutten imal let= Kazein

10. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Ozanaman lor yerine normal peynir tüketelim :)

11. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    brhmcr ingilizce bir forumda biri GABA hakkında soru sormuştu. Orada 2-3 üye doz aşımı yapma diyorlardı. Açıkcası sana şu kadar kullan dersem yalan olur. Ama GABA hakkında Türkçe bir makale okumuştum eğer onu bulursam paylaşırım. O daha detaylı bir şekilde anlatıyor ve kullanım önerisi veriyordu. Cidden iyi bir ücrete bulmuşsun. Dün akşam bir sitede 98 tl'ye gözüme çarptı. Markasını da ilk defa duyduğum bir firmaydı.

Bu arada CLA eklemeni tavsiye ederim. Ben 3 aydır sadece gece yatmadan önce kullanıyorum. Normal de gün içinde de kullanın derler ama işe yaradığına şahit oldum. Nasıl şahit oldum konusuna gelirsek yazın bir ara Mc - Burger gibi yiyecekleri abarttım fakat yağlanma olmadı. Hala da karnım gayet düzdür. Yani ben işe yaradığını düşünüyorum. CLA'nın tek kötü yani faydası olup olmadığını anlama kısmı :)

RaJeV ve (silinen üye bunu beğendi.
  12. brhmcr

brhmcr Guest

TEsekkurler Kauss, Doz asimi yapmadan uzerindeki yazdigi gibi yapabilirim.O fiyat tabi Polonya fiyati. CLA konusunda gece nasil bir doz aliyorsun? Genelde kutu ustunde 1-2 tablet ogunlere ekleyin denir.

13. gordonfreeman

gordonfreeman Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    gereksiz bir suplement reklami. yanlis anlasilmisin ceviren arkadasa bir sey demiyorum

14. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Bence CLA çok ama çok gereksiz gece yatarken. Klauss dediğin gibi cla kullanırken pek bir şey anlaşılmıyor yani yağ yaktığına dair bir belirti yok. CLA'ya o kadar para vermek yerine gece gh'i maksimum seviye de tutacak ürünler alınsa daha iyi olur. (CLA işe yaramaz demiyorum ama daha önemli ürünler var)
    Mesala senin dediğin gibi bulletprof alınabilir. Gh max ve Gaba kombine edebilir. Yada animefreak'in ürünleride çok iyi bulunabilirse :)

15. brhmcr

brhmcr Guest

Gereksizliğinin sebebini bilimsel anlamda bir çalışma varsa rica edebilir miyim? Aksi takdirde başlıklara böyle yorum atmamanızı rica ederim.

Animefreak derken pharmafreak'i kastediyorsun sanırım RaJeV?

16. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    evet kafa gitmiş bi an :D Anabolicfreak ürünü gayet güzel :)

1 kişi bunu beğeniyor.
  17. gordonfreeman

gordonfreeman Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38

18. brhmcr

brhmcr Guest

19. gordonfreeman

gordonfreeman Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    ya inanin basliklar aklimda degil su an.

20. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Yatmadan once besin aliminin gereksiz oldugu kanisina mi varildi yoksa ben mi yanlis anladim ?

Sadece CLA icin degil baska urunlerinde gece yatmadan once gh ve testoya etki ettigine dair bilimsel kanitlar mevcut. Tabi ki kullandiginiz urun katagorisi onemli burada. İstenirse zamana yaymak kosuluyla bir kac makale paylasabilirim de.

Bazi nedenlerden dolayi makale paylasmaya vaktim yoktu ama yavas yavas tekrar paylasmaya basladim.

CLA konusuna gelirsek CLA sadece yag yakimina yarayan bir urun degildir. Baska faydalari da yapilan arastirmalarla ortaya konmustur. Ayrica bunu kimse yanlis anlamasin,
    Ben ulkemizde supplement kullanicilarini pek dikkate almam. Cunku ulkemizde supplementleri doping gibi goren cok ve sacma sapan yorumlar yapanlarda cok

( telefondan yazilmistir yazim hatalari icin kusura bakmayin )

Sayfayı Paylaş