İstanbulun Fethinin 559. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sultanmehmed tarafından 28 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
 1. sultanmehmed
  Offline

  sultanmehmed Üye

  Katılım:
  31 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.195
  Beğenileri:
  2.507
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul/Fatih
  İstanbul'un Fethi, 29 Mayıs 1453'te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han'ın komutanlığında fethetmesidir.

  Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, fatih unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihteki en önemli devletlerden olan Doğu Roma İmparatorluğu böylelikle sona ermiştir.

  İstanbul Fetih edildikten sonra Orta Çağkapanmış ve 1789 Fransız ihtilali'ne kadar sürecek olan Yeni Çağ başlamıştır.

  Tarih: 2 Nisan - 29 Mayıs 1453

  Yer: İstanbul (Bizans dönemi ismi: Constantinople)

  Sonuç: Osmanlı'lar İstanbul'u ele geçirdi, Bizans İmparatorluğu yıkıldı. II. Mehmed, Fatih (fetheden) ilan edildi.

  Bizans İmparatorluğu kumandanı: XI Konstantin

  Osmanlı kumandanı: Fatih Sultan Mehmed (İkinci Mehmet)

  Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan deniz yolu üzerinde kurulu olan İstanbul, günümüzde olduğu gibi o zamanlar da oldukça önemli bir şehirdi. 1453 yılına kadar farklı zamanlarda, Avarlar, Araplar, Avrupalılar ve Osmanlılar tarafından defalarca kuşatılmış, fakat gerek Bizans'ın sahip olduğu Rum ateşi (grejuva), gerekse şehrin o zamanlar için aşılamaz olarak görülen surları, bu fetih hareketlerini başarısız kılmıştı. Sayıları 29 olan kuşatmalar sırayla şunlardır:  Önceki Fetih Denemeleri

  --M.Ö 340 Makedonya Kralı Phillippe
  --M.Ö 194 Roma İmparatoru Septim Severus (Başarılı olmuştur.Şehir artık Romalılara bağlanmıştır.)
  --M.S 616 İran Hükümdarı Keyhüsrev
  --M.S 626 İranlılar ve Avar Türkleri ortak
  --M.S 665 Emevi Halifesi Muaviye
  --M.S 667 Emevi Halifesi Muaviye
  --M.S 672 Emevi Halifesi Muaviye
  --M.S 712 Emevi Halifesi I.Velid
  --M.S 722 Emevi Halifesi I.Velid (Yalnızca Galata Limanı alınmış,Arap Camii inşa edilmiştir.)
  --M.S 782 Abbasiler (Kent haraca bağlanmıştır.)
  --M.S 854 Abbasi Halifesi Mütevekkil
  --M.S 864 Ruslar
  --M.S 869 Abbasi Halifesi Mütevekkil
  --M.S 936 Ruslar
  --M.S 959 Macarlar
  --M.S 970 Abbasiler (Kent haraca bağlanmıştır.)
  --M.S 1203 Latinler (Latinler İstanbul'u 1261'e kadar ellerinde tuttular.)
  --M.S 1302 Venedikliler
  --M.S 1348 Cenovalılar
  --M.S 1391-1396 Osmanlı Padişahı I.Bayazid (Şehir İstanbul'da bir Türk Mahallesi kurulması isteğine karşı çıkılması üzerine ablukaya alınmıştır.)
  --M.S 1412 Osmanlı Şehzadesi Musa Çelebi
  --M.S 1422 Osmanlı Padişahı II.Murat
  --M.S 1437 Cenovalılar
  --M.S 1453 Osmanlı Padişahı II.Mehmed (Başarılı olmuştur.Sonrasında şehir Türklerin hakimiyeti haline girmiştir.)

  Bunun yanında Atilla'nın, Vikinglerin, Bulgarın ve Gotların da kuşatma yaptığı bazı kaynaklarda geçer ama tarihleri bilinmemektedir.
  (Yanında herhangi bir açıklama yapılmayan kuşatmalar başarısız kuşatmalardır.)

  [​IMG]

  Kuşatma Hazırlıkları


  Sultan II. Mehmed, İstanbul'un fethine karar verdiğinde o zamanki başkent Edirne'de, İstanbul'un aşılamaz olarak bilinen surlarını yerle bir edebilmek için o güne kadar görülmemiş büyüklükteki, şahi olarak bilinen topları döktürmüştü.

  [​IMG]

  II: Mehmed ayrıca, hazırlanmakta olan bu topların yanısıra, Bizans'a denizden gelebilecek yardımları engellemek için Yıldırım Bayezid tarafından inşa edilmiş olan Anadolu Hisarı'nın karşısına Rumeli Hisarı'nı (Boğazkesen Hisarı) yaptırdı.

  Yapılan hazırlıkların kendisine yönelik olduğunu anlayan Bizans İmparatoru Konstantin, Sultan II. Mehmed'i hediyelerle vazgeçirmeye çalışırken, bir yandan da Avrupa devletlerine elçiler yollayarak onları durumdan haberdar ediyor ve yardım istiyordu. Ancak 1054 yılında Hıristiyanlığın Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi olarak ikiye ayrılması sebebiyle, Papa V. Nikola Bizans'ı desteklemeyi pek düşünmüyordu.

  Bazı İtalyan şehir devletleri askeri birliklerini Bizans'a yardımcı olmak amacıyla İstanbul'a yollasa da, Avrupa'nın büyük devletleri Bizans'ı desteklememe kararı almışlardı. Yardımlarla birlikte Bizans ordusu, 2.000'i paralı olmak üzere 9.000 askerden oluşuyordu. Şehri savunan duvarlar, 22,5 km.yi bulan uzunluklarıyla dönemin en güçlü surları olarak biliniyordu.

  Sultan II. Mehmed, 20.000 yeniçerinin de dahil olduğu 100.000 kişilik bir kuvveti yönetiyordu. Rumeli Hisarı'nı inşa ettirmenin yanısıra bir de donanma kurdurmuştu. Ordusunu İstanbul civarında toplamış; bu arada, yardım göndermelerini önlemek amacıyla bazı Balkan devletlerine ordular göndererek, gelebilecek yardımları önleme, yardım yollamayı düşünenlere ise gözdağı verme yoluna gitmiştir. Durumun giderek ümitsizleştiğini gören Bizans İmparatoru, surların önüne geniş hendekler açtırmış, Haliç'in güvenliğini sağlamak amacıyla da girişine zincir çektirmişti..

  Kuşatma

  Ordusu ile İstanbul'un önünde bulunan Sultan II. Mehmed, Bizans İmparatoru'na elçi göndererek teslim olması çağrısında bulunmuş, ancak reddedilmişti. Bunun üzerine tarihteki en son İstanbul kuşatması başladı.

  Kuşatma, Türk topçusunun, surları top ateşine tutmasıyla başladı. Bizans ordusu ise, surlarda açılan gedikleri kapatmaya çalışıyordu. Osmanlı, donanması ile de Haliç'i zorluyor fakat zinciri aşamadıkları için gemiler Haliç'e giremiyordu. Günlerdir süren kuşatmanın henüz başarı getirememiş olması ve Ceneviz donanmasından gelen yardımın Boğaz'ı geçerek Haliç'e girmesi Sultan II. Mehmed'i sinirlendirmiş ve atını boğazın sularına sürerek donanmasına emirler yağdırmış, komutanlarına da, saldırı için orduyu hazırlamalarını emretmişti.


  [​IMG]

  Saldırı Hazırlıkları


  Sultan II. Mehmed, Theodosius Surları'na ve şehrin su ile çevrili olmayan tek bölgesini batıdan gelebilecek saldırılardan koruyan hendeklere saldırmayı tasarladı. Ordu 2 Nisan 1453'te şehrin doğusuna yerleşti. Toplar haftalarca surları dövdü fakat yeterli gedik açamadı. Topların yeniden doldurulmaları zaman aldığı için, her atıştan sonra Bizanslılar hasarın çoğunu tamir edebiliyorlardı.

  Daha sonra, yeraltı tünelleri yapıp surların altını kazarak yarma yolunu denediler. Kazıcıların çoğu, Sırp Despot'u tarafından Nvo Brdo'dan gönderilen Sırplardı ve Zağnos Paşa'nın emri altındaydılar. Lakin Bizanslılar, Johannes Grant adında, Alman olduğu söylense de muhtemelen İskoç olan bir mühendisi görevlendirdiler. Johannes karşı tüneller kazdırdı ve Bizans birlikleri tünellere girip Osmanlı işçileri öldürdüler. Diğer tüneller de suyla dolduruldu. Son olarak Bizanslılar önemli bir mühendisi esir alıp işkence yaparak, sonradan yıkılan tünellerin hepsinin yerini öğrendiler.

  Sultan II. Mehmed, şehrin ödemeyeceğini bildiği çok büyük vergi karşılığında ablukayı kaldırmayı önerdi. Bu da geri çevrilince, Bizanslı askerlerin kendi birlikleri tükenmeden önce bitkin düşeceğini bilerek saf güçle duvarları alt etmeyi tasarladı.


  [​IMG]


  Nihai Saldırı


  29 Mayıs sabahı saldırı başladı. Hücumun ilk dalgasını, mümkün olabildiği kadar çok Bizans askerini öldürmeye niyetli acemi askerler olan azaplar oluşturuyordu. Ayrıca Haliç'ten de baskı uygulayabilmek için gece yağlı kütükler üzerinde karadan Haliç'e taşınan gemiler, o sabah Bizans askerlerine kötü bir sürpriz olmuştu. Anadolululardan oluşan ikinci dalga, şehrin kuzeydoğusundaki, topla kısmen hasar almış Blachernae Surları'nın (okunuşu: blakernai ) bir bölümüne odaklanmıştı. Uzun süren bu çarpışmalar sonucunda Ulubatlı Hasan adındaki bir yeniçeri, aldığı kırk ok darbesine1 rağmen hayatta kalarak Osmanlı sancağını dikmiş, bununla ateşlenen Osmanlı ordusu 29 Mayıs 1453'te İstanbul'un surlarını aşmıştı.

  Ancak savaş henüz bitmemişti. Hayatta kalan Bizans askerleri, Osmanlı askerleriyle sokak aralarında çarpışıyorlardı. Kısa süren bu çatışmalardan sonra Bizans ordusu yenilmiş ve Sultan II. Mehmed önderliğindeki Osmanlı ordusu İstanbul'a tamamen hâkim olmuştu.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Fethin İç Sonuçları


  O zamana kadar sadece bir devlet olan Osmanlı, artık bir İmparatorluk haline gelmişti.
  Anadolu ve Balkanlar arasındaki geçişlerde bir engel olan Bizans yıkılmış, arada engel kalmamıştı.
  Birçok kere Osmanlı şehzadelerini ve Avrupa ülkelerini kışkırtan Bizans artık bunu yapamayacaktı.
  Müslüman dünyasında Osmanlı Devleti daha saygın bir hale gelmişti.
  Müslümanların peygamberi Hz. Muhammed'in hadis-i şerifindeki o kumandan, Fatih Sultan Mehmed olmuş ve peygamberinin övgüsünü almıştı.

  [​IMG]

  Fethin Dış Sonuçları

  Avrupa ve Balkan devletlerinin Osmanlı'yı Balkanlar'dan atma çabaları sonuçsuz kalmıştı.
  İstanbul'dan İtalya'ya kaçan sanatkârlar ve bilim adamları, rönesans ve reform hareketlerini hızlandırmışlardı.
  Dünyanın en büyük imparatorluklarından olan Doğu Roma İmparatorluğu tamamen yok olmuştu.
  Orta Çağ kapanıp Yeni Çağ başlamıştı.
  Ticaret yollarının birer birer Türklerin eline geçmesi Avrupalıları yeni ticaret yolları bulmaya zorladı ve coğrafi keşifler ortaya çıktı.
  Bu fetih bir nevî Avrupa'nın (İngiltere'nin) Amerika kıtasını keşfinin yolunu açmıştır. Zirâ bu keşifle ticaret yolları kapanan Avrupalılar başka yollar bulmak zorundaydılar. Bu keşif buna bir vesile olmuştur.

  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=ph59Jgc0qNg&feature=fvwrel[/YOUTUBE]

  Metin Kaynak ; https://www.istanbulunfethi.com/
  Resimler Kaynak ; https://www.panoramikmuze.com/

   
  Son düzenleme: 28 Mayıs 2012
  ByVendetta, münzevi, onbir ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
 2. ModiXvoorN
  Offline

  ModiXvoorN Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  94
  Beğenileri:
  77
  Ödül Puanları:
  28
  Büyük üstadın önünde saygıyla eğiliyorum.
   
 3. AngryHun
  Offline

  AngryHun Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.166
  Beğenileri:
  1.126
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Kimyager
  Yer:
  İstanbul
  "İstanbul mutlaka fethedilecektir.Onu fetheden komutan ne güzel komutan,onu fetheden ordu ne güzel ordudur"
  Hz.Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)

  eline emeğine sağlık Burak.çok güzel bir çalışma olmuş.
   
  Azi, pasha05 ve sultanmehmed bunu beğendi.
 4. sultanmehmed
  Offline

  sultanmehmed Üye

  Katılım:
  31 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.195
  Beğenileri:
  2.507
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul/Fatih
  Fethin 559. yılı etkinlikleri

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından İstanbul’un Fethi’nin 559. yılı münasebetiyle bir panel ve gezi programı düzenleniyor. 29 Mayıs Salı günü Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde saat 12.30’da kokteylle başlayan program saat 13.00’de panelle devam edecek.
  İhsan Toy’un moderatörlük yapacağı panelde, Prof. Semavi Eyice, “Fethin Eşiğinde Doğu Roma”, Haşim Vatandaş, “Fethi Canlandığı Yer Panoramik Müze”, İbrahim Koç, “Akşeyhin Fatih'e Mektupları” ve Dursun Gürlek, “Fatih’in Hocaları ve Kültür Hayatı” başlıklarında konuşmalar yapacaklar. Konuşmalardan sonra misafirlere, yönetmenliğini Aydın Arakon’un yaptığı 1951 yapımı, “İstanbul’un Fethi” filmi izlettirilecek. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde ayrıca Panorama 1453 Müzesi resimlerinden seçilen bazı fotoğraflar sergilenecek.
  Program kapsamında daha sonra saat 18.00’de Topkapı Surları ve Panorama 1453 Müzesi gezisi, akabinde de Topkapı Kültür Parkı’nda Mehter konseri olacak.


  [​IMG]

  Kaynak : https://www.ibb.gov.tr
   
  Azi, AngryHun ve Karakaş bunu beğendi.
 5. pasha05
  Offline

  pasha05 Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2011
  Mesajlar:
  59
  Beğenileri:
  100
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Issız Bir Nehir Yanı
  “Letüftehanne’l Kostantıniyyete, ve le ni’mel emrü zâlike’l emr, ve le ni’mel ceyşü zâlike’l ceyş”

  “Kostantıniyye (İstanbul) elbette fethedilecektir. Onu fetheden emîr ne güzel emîr (kumandan); o asker ne güzel askerdir!”
   
  Azi, AngryHun ve sultanmehmed bunu beğendi.
 6. sultanmehmed
  Offline

  sultanmehmed Üye

  Katılım:
  31 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.195
  Beğenileri:
  2.507
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul/Fatih

Sayfayı Paylaş