İspanya da Doping Skandali

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve saydam tarafından 26 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    İspanya'da bisiklette tarihin en büyük doping olaylarından biri ortaya çıkarıldı.

İspanyalı doktor Eufemiano Fuentes ile menajer Liberty Seguros Şirketi'nin menajeri Manolo Saiz, büyük bir doping ticareti yaptıkları iddiasıyla suçlanıyorlar.

İspanyol Guardia sivil polis ekiplerinin bu iki kişinin evlerine yaptığı baskın sonucu çok sayıda Epo maddeli kan ünitesi, binlerce değişik doping maddeleri, aralarında Jan ullrich'in de bulunduğu yaklaşık 200 ünlü bisikletçinin isim listesi, 60 bin Avro para ele geçirildi.

Doping faili İspanya'da sivil polis ekipleri, doping kontrolünü yapan doktor Eufemiano Fuentes'in muayenehanesine gizli kamera yerleştirerek, doping olayını ortaya çıkardılar. Çok ünlü bisikletçiler, futbolcular ve atletlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda sporcunun bu doktoru ziyaret ettiği görüntülerde belirlendi.

Bu arada, ünlü bisikletçiler arasında Vinokourov'un sponsorluğunu yapan Liberty Seguros şirketi bugünden itibaren sponsorluğu bırakacağını açıkladı.

Öte yandan, ünlü bisikletçilerden Basso ve Ullrich, doktor Eufemiano Fuentes ile herhangi bir ilişkileri olmadığını söylediler. Bu olay sonrası doktor Eufemiano Fuentes ve sponsorluk yapan şirketin menajeri Manolo Saiz tutuklanarak ceza evine konuldukları öğrenildi.

2. ARWENPOWER

ARWENPOWER Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Fitness ve Aerobic antrenör
    Yer:
    avrupa
    bunlar biraz bos ugraslar gibime geliyor. Cünkü dopingin kullanimi cok yaygin aslinda. Mesela halterciler güresciler yada ne bileyim stringmanciler dopingsiz cikmiyor. Böyle atletizm sporcularinda dopingsiz basariya ulasilabilir ve dopingsiz sporcular cok denildigi icin test yapiliyorki kimse doping kullanmasin diye. Ama onlarda biliyorki profesyoneller HGH yada yarismaya 2 hafta kala doping maddelerini birakiyorlar ve testlerden sorunsuz cikiyor. Kameradan görmüs olmalari aslen cok önemli degil bana kalirsa. Cünkü anormal bir sey olmuyor. Tabi her sporcuyu temiz gören bir adamin kafasinda anormallikler olusuyor iste. Bu dopinge care yok bence.

3. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    katiliyorum... doping olaylari artik skandal olmaktan cikti. olagan seyler. artik neredeyse her profesyonel sporcu kullaniyor. bu arada dopingi biraktiktan iki hafta sonra testler negatif mi cikiyor??? ben vücutta daha uzun süre kaldigini ve biraktiktan aylar sonra bile tespit edilebilecegini saniyordum.... saygilar.

4. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bomberman neyin kullandigina bagli..

Kafamda olanlar
    Oxymetholon 2 ay
    primobolan 4-5 hafta
    Nandrolon 1.5 sene..

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    aslında madem önüne geçemiyorlar bırakıcaklar ve insanlar çıkabilecekleri son noktaya ulaşıcaklar ve toplu ölümlerden olan örnekler bugune kadar dopingle mücadele girişimlerinde 1000 kat daha tesirli olacak

6. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    despo valla iyi ezberlemissin de sanirim bisikletciler anabolizan kullanmiyor... benim bildigim kan dopingi falan yapiyorlar genellikle. birde doping yapmak istemeyen kisi rakim olarak yüksek bir yere cikiyormus dag gibi bir yere yani... orada bir süre kalinca vücuttaki alyuvarlar dogal olarak cogaliyormus zaten. orada kanini alip muhafaza ediyorlarmis ve yaristan önce tekrar enjekte ediyorlarmis sporcuya... yani anlayacaginiz artik sporcular avantaj elde etmek icin ne yapacaklarini sasirdilar.

7. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    İspanya'da ortaya çıkan ve ’Mallorca’nın Cadısı’ lakaplı Doktor Eufemiano Fuentes’in organize ettiği öne sürülen doping skandalının uluslararası boyutlarının olduğu iddia edildi.

İspanyol doktor Fuentes’in yasaklı EPO maddesinin bulunduğu kan torbalarını sporculara 24 bin Euro karşılığı sattığı ve sporcularla arasındaki parolanın ’doğru direksiyonu unutma’ olduğu bildirildi. Belçikalı ünlü doktor Chris Goossens, 200 kişilik doping listesinde yalnızca bisikletçilerin değil çok sayıda futbolcunun da yer aldığını savundu.

Hürriyet

8. ketuda

ketuda Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bence bireysel sporlarda kullanılabilir. Ama takım oyunlarında mesela futbol ya da basketbol gibi bol taraftarı olan branşlarda kullanılmaması vede çok sıksı denetlenemsı lazım die dusunuorum. Olan hep yazık taraftara oluo. Herıflerde mıllıon dollrlr alıolar :

9. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Despo doğru yazmış deca 18 ay kalıyor vücutta.Testo ve primo 21-30 gün.Güreş yapan bir abimiz şimdi 41 yaşında idman yaparken kendilerini en formda hissettikleri en güçlü zamanlarında gidip kanlarını veriyorlar .Müsabakadan önce de tekrar vücuda alıyorlarmış.Çok ilginç ya.Birde paylaşmak istedim.Saçlarım için propesia kullanıyorum demişti doping ten ceza alan efesli basketbolcu Ermal. 2 gün önce izledim adam erimiş nerdeyse.Muazzam hacim küçülmesi var.dikkatinizi çektimi.?

10. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bomberman ben zaten genel olarak demistim. Senin daga cikiyorlar demen dogru, daha önce duymustum, (havadan dolayi seninde dedigin gibi hücreler artiyor, diye okumustum)

Futboldada doping SIk görünmeye baslandi. Italyada Juventusun oyunculari sanirim 5 yil önce yakalanmisti, ki bunu kulup doktorlari veriyordu ( sakatlanma riskini azaltmak icin)

Hasan sas, Edgar davids ve GS´de neydi ismi bir portekiz oyuncu vardi ( Defans)

Sayfayı Paylaş