İrritabıl bağırsak sendromu

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve HDMI tarafından 7 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. HDMI

HDMI Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Aranızda da Spastik kolon/İBS olup body building yapan var mı ?

Yapan varsa Vücut geliştirme iyi mi geliyor, yoksa kötümü geliyor, bu başlıkta paylaşalım.

2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    "İrritabıl bağırsak sendromu" genelde yoğun stres altında bulunan ve biraz da mükemmeliyetçi kişilerde ortaya çıkan yarı psikolojik yarı besinsel ve bazen de tamamıyla besinsel olabilen garip bir rahatsızlıktır.

Kefir'in bu hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Bazı hastalarda da tahıllı yiyeceklerin bu hastalığı tetiklediği varsayılmaktadır.

Çok garip ve nedeni hala tam olarak çözülememiş ilginç bir tablodur. Ama tıp dünyasında genel bir kanı olarak stres'in ana neden olduğu bilinmektedir.

Bu hastalıkta bağırsakların aktifleştirilmesi esastır. Bu açıdan body building olumlu katkı sağlayabilir. Hatta abdominal hareketlerin daha fazla yararı olur diyebilirim.

HDMI bunu beğendi.
  3. HDMI

HDMI Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Ben yıllardır, özellikle sınav dönemlerinde bu hastalığı çekiyorum. Hayat kalitemi düpedüz mahvetti diyebilirim. Karnım ağrımasın diye tüm sorumluluklardan kaçtım. Hayatımı olabilecek kadar stressiz yaşamaya özen gösterdim. Yinede yaşayabilmek için stres altında kalmanız şart. :( Doktora gittim İBS dedi 1-2 ilaç verip gönderdi. Bende kendime göre bazı yöntemlerle en aza indirmeye çalıştım hastalığın belirtilerini. Ekmek yemeyi en aza indirdim. Kola, alkol almayı bıraktım. Özellikle alkol alınca İBS'yi bütün gücüyle bağırsaklarınızda hissedebilirsiniz. Alkol'ün etkisine rağmen :) Abdominal hareketleri daha fazla arttırmaya çalışacağım. Karın kası çalışmaya yeni başladım. Malesef somut bir çözümü yok bu hastalığın. Yıllardır internet ortamında gelişmelerini takip ediyorum, bir çözüme ulaşamadım. Bir sitede Tibet'in gençlik iksiri diye 5 egzersiz tavsiye etmişler onları yaptım. Pek çok kişi yarar sağladım yazmış ama bana aksine zarar verdi.

4. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Alkol olmaz!
    Alkol'den uzak durun!

Bağırsaklarda ki besin reseptörlerini körelten veya küstüren bir başka madde daha yoktur. (Var da alkol birinci sırada...)

Pirinç ve prinç unundan yapılmış besinleri bir müddet 3-6 ay hayatınızdan çıkarın. Tam tahıllı ekmekleri (çavdar/kepek v.s...) 3-6 ay yemeyin. Yüzde 0 yağlı yoğurt veya süt tüketmeyin, kefiri'i deneyin... Günde 1 bardak düzenli kefir içerek 1-2 ay'lık bir dönemde gelişme olup olmadığını test edin. Gelişme yoksa bırakırsınız...

Kuşkulandığınız bir besini (hangi besinlerin sabıkalı olduğu bellidir) en az 6 ay diyet'den çıkarılması gerekir. Neden en az 6 ay? Çünkü bağırsaklarda ki besin algılama reseptörleri o kadar hassastır ki siz sabıkalı bir besini bırakmış olsanız bile bağırsakların bunu algılaması veya "tamam artık hoşlanmadığım besin gelmiyor" demesi en az 6 hatta 1 yıl sürebilmektedir.

Bu işin besinsel tarafı, bir önce ki mesajım da da belirttiğim gibi bir de işin stres tarafı var. Stres bağırsaklara çok ciddi baskı yapar ve siz farkında olmadan bağırsakları kasar!

Bu olay tüm besin işleme sürecini ve dışıkının bağırsaklarda ki yol alımını olumsuz etkiler ve hatta bazen olay durma noktasına gelir.

Stres'i hiç kimse hayatından çıkaramaz ama onu kontrol edebilir. Olay stres kaynaklı ise onu kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

Alkol olmaz :)

HDMI bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş