İnternational Air Mail hakkında

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ALPOGAN tarafından 19 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 36 üye.
  1. ALPOGAN

ALPOGAN Yeni Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli arkadaşlar;

Ben deneme amaçlı olarak 25-30 dolarlık ürün siparişi yaptım..Bilindiği gibi iherb'de şu anda aktif olan tek seçenek ''İnternational air mails'' seçeneği ve bu kargo opsiyonu ile satın aldığınız ürünün 15-35 gün içinde adresinize teslim edilmesi öngürülüyormuş..

İkiden fazla ve 60 dolardan fazla tutan ürünü satın alamıyorsunuz..Limit 80 dolar gözüküyor ama 60 doların üstüne izin verilmiyor..Bunun nedenini sorduğumda ''ürünün elinize ulaşması kesinleşsin diye bu yapılıyor'' yanıtını aldım iherb müşteri hizmetlerinden..Adamlar ürün iadesinden bıkmış,usanmışlar artık..İherb müşteri hizmetlerine göre international air mail sistemi, çok geç de olsa elimize ürünü ulaştırırmış..Kargo iade riskini minimize etmek için ''geçici olarak bu kargo şeklinin seçildiğini'' söylüyorlar..Çünkü bu kargo sisteminde, yolcu uçakları felan kullanıldığı için ve yolcu uçaklarındaki ''paronayaklık derecesinde alınan güvenlik önlemleri'' malümünüz olduğu için uyuşturucu,silah vb şeylerin kaçırılma ihtimali ekarte edildiğinden, daha garantili bir kargo şekliymiş..Ama buna rağmen düşük bir ihtimal de olsa, ülkesel bazda değişen uluslararası yasalar gereği, bazı kargoların iadesi de mümkün olabiliyormuş..

Tek hadikapı;

- Ürünün elimize geç ulaşması

- 60 dolar limitin olması

- Kargo takip sisteminin olmaması

Ancak eğer ürün elime geçecekse, ben tüm olumsuzluklara katlanırım..10 dolarlık ürünü, 60 dolara alıp afiyetle kazık yemektense, beklerim daha iyi..

Bu arada içinizden hiç international air mail(via) ile çalışanınız var mı ? Sizin deneyim ve görüşlerinizi öğrenebilirmiyim sayın arkadaşlar ?

Son düzenleme: 19 Ocak 2011
    thales bunu beğendi.
  2. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Sen aslında yapılması gereken tum acıklamaları yapmıssın.

Ben kendi deneyimimi anlatayım. BB.com dan whey siparisi vermistim. 23 gun sonra elime ulastı. Ulasmayabilirdi. Cunku urunun nerede kimde oldugu belli degil. Herhangi bir takip sistemi de yok. Zaten bu durum forumda uzun uzun da anlatıldı. Eski konularda arama yapsan, konu hakkındaki tecrübelere ait onlarca mesaj bulabilirsin.

3. ALPOGAN

ALPOGAN Yeni Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Bu kargoyla ilgili eskiden açılmış konular var.Ancak konular 2006-2007 yıllarında açılmış genelde..O dönemin şartları ile şimdinin şartları bir değil. Bu yüzden konuyu açtım..Bu sene içerisinde İnternational Air Mail ile işlem yapan arkadaşların deneyimlerini öğrenmek istiyorum..

Bu arada kargo evine mi geldi ?

4. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
  5. binyamin

binyamin Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ucuz olması dezavantajlarını örtmüyor insan kanser oluyor o ürünü gelene kadar bence değmez Bu arada son dhl ile kargomu iherb e geri gönderdiğim ürünün kargo parasını kestiler geri ürün ücretini net olarak yatırdılar.

6. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Ben Kasım'ın 8'inde BB'den DHL ile aldığım sipariş takıldı diye geri gönderdim. 3 ay geçti, hala Amerika'ya geri gitmiş değil. Paramı da geri alamadım. Eminim İstanbul gümrükte duruyordur 3 aydır.

Daha önce de eBay'den bir gümüş kolye ucu almıştım hediye amaçlı, International Airmail'dı, takipsizdi. 35-40 gün bekledim gelmedi. Posta İşleme Merkezine gittim, tek tek kayıtları inceledim, kayıt defterinden, yoktu ürünüm falan. Kaybolmuştu veya çalınmıştı sizin anlayacağınız.

Satıcıya durumu izah ettim, paramı iade etti sağolsun.

Takipsiz posta ufak tefek, denemelik şeyler haricinde uğraşılacak birşey değil.

TurTaa ve orkunberk bunu beğendi.
  7. frustrated

frustrated Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    bu kadar berbat bir posta sistemimiz olması çok acı..

orkunberk bunu beğendi.
  8. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Şimdiye kadar bodybuilding.com dan sipariş verirken air maille sipariş verdim ve toplam 8 sipariş verdim. Bunlardan 5 i elime ulaştı. 1 i gümrüğe takıldı gittim aldım. 1ini sipariş edeli 5-6 ay oldu yalan oldu gümrüğe bile takılmamış bulamadım :(( Sonuncu ise hala haber alabilmiş değilim geçen cuma Topkapı ptt ye gittim adıma gelen var mı diye bulamadılar. bb.com dan 18 haneli bir kod aldım onunla gideceğim bakalım ne olacak. Bide bu son siparişi 30 kasımda vermiştim bi elime geçse yerde 100tl bulmuş çocuk kadar sevinirim :)

orkunberk bunu beğendi.
  9. orkunberk

orkunberk Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ben de 10 ocakta iherb.com'dan ail mail ile deneme amaçlı ufak bir sipariş verdim, henüz ortada paket filan yok. Deneme amaçlı olduğu için özellikle supplement almadım, güneş kremi vs.den oluşan ufak bir sipariş verdim, büyük bir ihtimalle benim paketim de yalan olacak. Bence air mail'le büyük siparişler verilmez, takılıp takılmadığından bile haberdar olamıyoruz, en azından kargo firmalarında, takip edip, son durumu kontrol edebiliyoruz, gümrükte takılsa bile takıldığından haberimiz oluyor. Air maildeki bu habercizce bekleme çok sinir bozucu.

Bir de airmail hakkında tecrübeli arkadaşlara sorum olacak, air mail'de takılma durumunda, bana kim nasıl ulaşacak? Belirttiğim cep telefonundan Topkapı PTT mi arayacak?

10. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Kimsenin umrumda değil posta alıcılar Air mailde. O nedenle 15 günü geçince 1-2 günde bir Topkapı yı aramakta yarar var. Ben 18 haneli kodu DHL globale mail atarak attım. Türkiye'deki dhl express den beni aradılar ve takip kodunun 10 haneli olduğunu söylediler. Bende dhl globale mesaj attım dedim size değil. Bana bir telefon numarası verip oraya sormamı istediler. O telefon numarasını da bir Allah'ın kulu açmıyor:( Sonuç: Bir basit öğrenci olarak 3 ay para biriktirip vermiş olduğun sipariş yalan oldu. Elimdeki son tozda 2 haftaya bitecek, param yetinceye kadar birazda doğal besleneyim :D

11. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Arkadaşlar, bu kadar zahmeti ve kaybı okuyunca özellikle öğrenci arkdaşlar için üzülüyorum. Bir yandan da neden bu kadar zahmete ve strese girdiğinizi anlamıyorum. Belli ki ABD firmaları için artık ne yazık ki Çin, İran kategorisinde bir ülkeyiz ve bu durum belli bir süre böyle sürüp gidecek. İthalatçı firmalara kızıyor olabilirsiniz fiyatlar yüzünden. Ama bir kısmınız hala vergilerden vs. şikayet ediyor. 4 ay önce ABD'nin sınır komşusu Kanada'daydım. Keşke oradaki fiyatları görseydiniz, buradaki ithalatçılara bu kadar laf etmezdiniz. ABD'de 1 birim fiyatı olan ürüne burada 4 birim veriyorsanız, orada da 3 birim ödüyorsunuz.
    Her neyse, diyeceğim şu, bir çok ekonomik marka var TR'de de. İlla GDO'lu Muscletech kullanmayın, biraz daha ekonomik olanı her türlü tedarikçide bulabiliyorsunuz. Ya da girin gittigidiyor'a, güvenilir kişilerden piyasadan biraz daha ucuza alın ürünlerinizi.
    Bunlar benim kişisel fikirlerim ve uyguladığım yöntemler. Herhangi bir siteye veya kişiye karşı yönlendirmem yok, sadece artık bir süre benim de bir çok kez severek sipariş verdiğim şu iherb vs sitelere takılmayın.

12. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Bir noktayı gözden kaçırıyorsunuz bence. Kanada'da olduğunuza göre şunu siz de çok iyi biliyor olmalısınız ki, ekonomide bireysel alım gücünü gösteren parametrelerden biri de kişi başına düşen GSMH (Gayrısafî Millî Hâsıla) dir.

Kanada Kişi başına düşen GSMH'si 40 bin dolara yakınken (dünya sıralamasında ilk ondadır), Türkiye 13 bin dolar sınırındadır. (İki ülkenin karşılaştırılmalı grafiği)

Dolayısıyla Kanada'daki bir vatandaşın ABD'deki 1 birim ürüne 3 birim ödemesiyle, Türkiye'deki bir vatandaşın 4 birim ödemesini karşılaştırmanız aynı şey değildir ve yanlıştır. Çünkü yuklarıdaki grafikteki verilere göre genel anlamda Kanada'daki bir bireyin alım gücü, Türkiye vatandaşına göre 3 kat daha fazladır.

Son düzenleme: 9 Şubat 2011
    TurTaa ve JaM bunu beğendi.
  13. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Kaldı ki Kanada fiyatları beyefendinin bahsettiği şekilde değil.

Siz nerede baktınız bilemiyorum, Popeye's falan herhalde, ancak Kanada internet sitelerinde durum daha farklı. Pahalıya satan yerler elbette vardır ancak ben size Kanada fiyatlandırmasıyla ilgili bir-iki örnek vereyim;

ON Whey 5 Lbs: 59.99 Kanada Doları = $60.3 Amerikan Doları = 95 TL
    Amerika Fiyatı: $44.99
    Türkiye Fiyatı: Havale ile 116 TL, Kredi Kartı 125-150 TL arası değişiyor. Türkiye'de tek makul sayılabilecek fiyat bu üründe.

Scivation Xtend 30 Servis: 37 Kanada Doları = $37.2 Amerikan Doları
    Amerika Fiyatı: $20
    Türkiye Fiyatı: Türkiye'de benim bildiğim bu markayı satan yer yok.

BSN Syntha-6 2.9 Lbs: 42 Kanada Doları = $42.2 Amerikan Doları = 67 TL
    Amerika Fiyatı: $25
    Türkiye Fiyatı: 125 TL

Muscletech NitroTech 4 Lbs: 70 Kanada Doları = $70.3 Amerikan Doları = 111 TL
    Amerika Fiyatı: $50
    Türkiye Fiyatı: 180-250 TL

Dymatize Elite Whey 5 Lbs: 55 Kanada Doları = $55.2 Amerikan Doları = 87 TL
    Amerika Fiyatı: $39
    Türkiye Fiyatı: 165 TL

Twinlab Whey 5 Lbs: 40 Kanada Doları = 40.2 Amerikan Doları = 64 TL
    Amerika Fiyatı: $32
    Türkiye Fiyatı: 100 ila 150 TL arası

Kanada'da 1-2 dolar daha ucuza satan siteler bulmak da mümkün.

Bunların haricinde Kanada'da neredeyse bütün sitelerde kampanyalar var. Örneğin 200 dolarlık alışverişlerinizde 10 dolar indirim, 500 dolarlık alışverişlerinizde %10 indirim (50 dolara tekabül ediyor.), 1000 dolarlık alışverişlerinizde %15 indirim (150 dolara tekabül ediyor.), belli bir fiyatın üstündeki alışverişlerinizde ücretsiz kargo, belli bir fiyatın üstündeki alışverişlerinizde ek hediyeler, aynı üründen 2 tane alırsanız, ikincisinde 4-5 dolar ek indirim gibi daha birçok kampanyalar yapılıyor.

Bu kampanyaların nedeni? Tabii ki de rekabet. Adamlar Amerika'dan sipariş verme özgürlüğüne sahipler belirli kotalar dahilinde. Kanada'lı adam protein tozunu isterse ABD'den sipariş ediyor, isterse Kanada'dan alıyor. O yüzden Kanada'lı distribütörlerin hepsi müşteri çekmek için türlü kampanyalar yapıyorlar, rekabet sağlanıyor.

Bizim ülkemizde yurtdışından alışveriş bir risk. Distribütörler tekel şekilde hareket ediyorlar. Onlardan almaktan başka bir alternatifiniz yok. Yani rekabet yok.

Bizim ülkemizde kampanya olarak sadece ek hediye ve bazı distribütörlerde ücretsiz kargo var. Arada değişik kampanyalar oluyor ancak kampanya demeye bin şahit gerek. Türkiye'deki ek hediye muhabbeti zaten kampanya bile sayılmaz çünkü hediye edildiği söylenen ürünlerin fiyatını da farketmeden fazlasıyla size ödetiyorlar, "hediye edilen" birşey yok.

Bunların hepsinin haricinde, maestro'nun dediği gibi arada gelir farkı var. Kanada'lı adam 1500 dolar maaş alıyor, 1500 dolarının 60 dolarını protein tozuna harcıyor, yani aylık gelirinin %4'üyle bir aylık protein tozu alabiliyor. Türkiye'deki adam 1500 TL maaş alıyor, Muscletech alırsa 200 TL ödüyor, aylık gelirinin %13'ünü protein tozuna yatırmak zorunda kalıyor, ON'u nakit parayla alırsa gelirinin %8'ini, kredi kartıyla %10'unu ödemek zorunda kalıyor. İnsanların bir bölümü 1500'ün altında maaş alıyorlar, bu da ayrı bir not.

Fiyatlama zaten 2 katı, bir de olayın gelir boyutu kıyaslamasında da değerler 2'ye katlanıyor. Etti sana 4 katı. Böyle acımasızlık olmaz.

Türkiye'deki fiyatlandırmayla, İngiltere ve Kanada'yı kıyaslamayın. Buradaki distribütörlerin çoğu gereğinden çok daha fazla kar payı koyuyorlar, bunun savunulacak bir tarafı yok.

TurTaa bunu beğendi.
  14. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Istanbul 216
    Genel bilgilendirme için teşekkürler maestro_,
    Ancak bir ülkedeki vergilendirme politikasının o ülkenin diğer ülkelere göe GSYH'si, ülkenin ekonomik olarak dünyada kaçıncı sırada olduğu vb gibi datalarla alakası yoktur. Bazı kalemlerde kümülatife baktığın zaman vergi oranları hemen hemen her ülkede dar bir aralık içerisindedir.
    Burada yine tipik bir kişiselleştirme söz konusu. Benim gelirim azsa ben daha az para ödeyeyim, daha ucuza alayım. Kanada'daki adam 3 birim öderken 100 birimlik gelirine göre tabi ki daha fazla alım gücüne sahip, Türkiye'deki adam ise 4 birim öderken 20 birimlik geliri karşısında kara kara düşünüyor, doğrudur. Ama bu ürünlere orada da burada da vergilendirme politikaları az çok aynıyken devletin sana 20 birimi layık görmesi ne Kanada'nın, ne üreticinin ne de vergilendirme kanununun problemi. O zaman bu mantıkla Çin'de günlük 3-5 dolar kazanan adamlara ürünler hibe edilsin, vergisiz satılsın (Çin dünyanın en büyük 2. ekonomisi!).
    Sözün kısası, bu vergi oranları, ürünün anavatanından sınır dışına çıktığı an az çok aynı. Senin yıllık ortalama gelirin ise tamamen bambaşka bir veri.
    Ha şayet dersen ki, bizim gelir seviyemiz az ve devlet bunu hesaba katarak bu ürünlerden alınan vergileri azaltsın, tedarikçiler de daha uygun fiyata satsın, o zaman dediğini sonuna kadar desteklerim. Ama lütfen milli gelirimiz Kanada'dan daha az diye orada 3 birimlik ürün burada 4 birime satılıyor ve bize daha külfetli oluyor diye bir çıkarımda bulunma.
    Burada muhatap devlet ve vergi oranları. Gönül isterdi ki bu ürünlere %100'den fazla vergi konmasın, benzin 2 TL olsun, alım gücümüz bu tip zaruri ihtiyaçları düşünmeden almamızı sağlasın.. Ama kendi milletini ayakta "öpmeye" çalışan devletin olduğu bir ülkede ve bu öpücükten keyif alan insanların olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu yüzden, herkes kendine oralara sık sık gidip gelen bir arkadaş edinsin :)
    Bu sefer bir ayrıntı kaçmadı değil mi? ;)
    Selamlar.

15. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Siz Kanada için rakamı "oldukça" mütevazi tuttuğunuz halde, bu şaşırtıcı rakamlar ortaya çıkıyor. Kanadalı bireyi bir de kişi başına düşen GSMH / 12 oranından yola çıkıp aylık 3000 dolar üzerinden düşündüğümüzde, bulduğumuz yüzdeler arasındaki uçurum katlanacaktır.

16. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Olayın vergi ve gelir payı boyutundan bizim katlandığımız ek maliyeti göstermek için bahsediyoruz. Bunda distribütörlerin bir suçu yok.

Ancak Kanada ile Amerika fiyatlaması arasında genellikle 15 dolar oynama olurken, Türkiye'de bu fark 50 dolarları dahi geçiyor. Eleştirilecek nokta burası. Fiyatlar çok daha ucuza satılabilir. Ancak dünyanın en ünlü 3-4 markasını elinde bulunduran bazı Türk distribütörler ne fiyat kırıyorlar, ne de kampanya yapıyorlar. Bunlar da yetmiyor, utanmadan biz çok mağduruz yurtdışı alışverişlerinden diye basına açıklama yapıyorlar, isimleri gümrük müsteşarlığında lobicilik faaliyetlerine karışıyor.

Bu haksızlıktır. Ülkemizdeki fiyatlama ayrı bir sorun, gelir durumu ayrı bir sorun, bir de olayın monopolist ticaret boyutu var, tüketicilerin haklarının çiğnenmesi var. Bunlar da apayrı sorunlar.

Edit: Maestro elbette Kanada'lı insanların gelir ortalaması Türkiye'ye fark atacaktır. Ben para birimi açısından aradaki farkı gözönüne sermeye çalıştım, sadece gelir farkının değil. 1500 dolar maaş alanla, 1500 lira maaş alanın spor ihtiyaçlarına ayırdığı pay ortada. Bunlar Türk insanının katlandığı diğer maliyetler. Ancak asıl sorun distribütörlerin kar hırsı.

17. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Istanbul 216
    vinternatt sana da uzun mesajın için teşekkürler.
    valla arkadaşım, ben kanada'da ömrümü geçirmedim, 10 gün kaldım, 2-3 mağazaya girdim. bir kaç kalem üründe de gördüğüm fiyatlar buydu. Ha birinde 3 birimse, diğerinde 2 - 2.5 birimdir. Yine de tüm kıyaslamalar için sağol, keşke seyahatimden önce senden bu sitelerin ismini alsaydım, gerçekten benim için daha karlı alışveriş olurdu.

(bu paragrafım sana değil vinternatt)
    Herkes "bu böyle olmaz", "bu böyle gitmez" kavgasında. Kimse şahsına almasın ama her zaman yapıldığı gibi tipik kuru gürültü. Sonuca sağlıklı bir şekilde götürecek yollar düşünmek yerine distribütöre tu kaka, şuna buna tu kaka. Herkes istiyor ki iherb'ten bir seferde 300 dolarlık siparişi gelsin, 48 saatte elinde olsun, 15 dolardan fazla kargo ödemesin, hiç bir yere takılmasın. Yahu böyle bir şey olsa bundan ilk faydalanacak olan kişi benim. Ama Allah için biraz da bir takım kanunları, ithalat ihracat mevzuatlarını hesaba katın.
    Salonda ara sıra selamlaştığım kişi dışında ürün satan tek bir tanıdığım bile yok. Ben biliyorum ne kadar kar koyabildiklerini. Sana satılan 180TL'lik ürüne 50 TL kar mı koyuyor bu insanlar?

Her neyse, bu konu hakkında buradakilerin %90 tedarikçi firmalara diş bilemiş durumda. iHerb'ü bile afaroz edecek şuursuzlar var. Senin ülkendeki sayısız cahil takımı dürüstçe iş yapan yabancı bir firmayı iadelerle, ıvırla zıvırla taciz etsin, sonra da vay efendim neden Türkiye'ye DHL göndermiyor diye ortalığı ayağa kaldır. Hızını alama, daha kar oranlarını bilmeden tedarikçiye taş koyuyorlar diye saldır. Allah'tan bir kaç tedarikçiye rastlamıyorlar. Alimallah 3-5 kas yapmanın verdiği gazla tipik bir linç girişiminde bile bulunabilir bu insanlar.

Balık baştan kokar beyler.. Sen önce ülkendeki sisteme dönüp bakacaksın. Sen burada 3-5 dolar hesabı yaparken, her ne hikmetse bir kesim ve devlete bağlı kurumlardaki bir çok insan atı almış Üsküdar'ı geçiyor. Şu forumdaki insanlara gümrükte çalışmak ister misiniz deseler, %90'ı tabanları popolarına vura vura koşup, ağızları sulana sulana kabul ediyor mu etmiyor mu görürsünüz. Bu yüzden şu anki sipariş verememe durumuna içim deli gibi yanarken, diğer yandan müstahak, hiç üzülmüyorum diyorum.

Konu dışı gibi oldu, konu sahibi de arkadaşlar da kusura bakmasın.
    Saygılar olsun..

18. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    @builtman,

12 no'lu mesajda alıntıladığım mesajınızda Kanada-Türkiye arasında ürünlerin fiyatı ve bireylerin alım gücü ile ilgili "klasik bir karşılaştırmaya" yönelik cümlenizi eleştirdim ve bu klasik karşılaştırmanın yanlışlığına değindim. Kaldı ki Kanada'daki fiyatları bilmediğim halde, sizin dediklerinizi doğru varsayarak bir orantılandırma yaptım. Eğer vinternatt'ın verdiği rakamlar doğruysa, karşımıza çok daha feci bir tablo ortaya çıkar ki, Kanadalı bir bireyin, ABD'de 1 dolarlık ürüne 3 dolar vermesiyle Türkiye'dekinin 4 dolar vermesini karşılaştırıp "aman ne var bunda niye şikayet ediyorsunuz, ithalatçılara laf etmeyiniz" demek, çok da insaflı bir yaklaşım değil. Ülkelerin vergilendirme politikalarını tartışmak ise apayrı bir konu, bu konudaki itirazım dediğim gibi klasik karşılaştırmanıza yöneliktir. Bu kadar basit.

builtman bunu beğendi.
  19. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yav biriniz şu kanada sitelerini buraya koyabilir mi?
    ordan da sipariş verebilirim çünkü :)

20. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    PM ile 5 site adresi yolladım. Yurtdışı gönderimi var mı bilmiyorum. İngiltere fiyatları da makul sayılabilir, Tr ile kıyaslandığında.

Tartışmalar off-topic olduğu için büyük ihtimalle silinecek, modlardan da özür diliyorum.

builtman seninle de o konuda aynı fikirdeyim. Malesef bazı arkadaşlar herşeyi ABD fiyatıyla görmek istiyorlar burada da. Beni ilgilendirmez distribütörlerin vergileri diyen var. Bu da doğru değil.

Ancak distribütörlerin ekledikleri kar payı çok fazla. Kar payını geçtim, dediğim gibi bazıları müşterilerinin desteğini toplayıp, vergilerde indirime gidilmesi için devlete baskı yapmak yerine, müşterilerine savaş açıp, yurtdışı alışveriş özgürlüğüne engel olmaya çalışıyorlar. Ben gümrükte yaşanan sorunların arkasındaki distribütörün kim olduğunu da az çok tahmin ediyorum.

Müşterilerin desteğini almak yerine onlara savaş açarsan kimse senin sıkıntılarına kulak asmaz.

SAVAŞ74 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş