İnsan içine çıkabilmek için

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve mertefe tarafından 23 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba, bu şekilde başlık açtım, umarım beni saygısız ve samimiyetsiz birisi olarak görmezsiniz. Konu sağlık ile ilgili de oldugundan bu bölümde paylaşmak istedim.

7 yıl önce Kankanseri teşhisi ile Nakil oldum. Nakile girdiğimde 80 kiloydum. Çıktıktan sonra 124 kiloyu gördüm. Ben ben olmaktan çıktım, 15 yıllık kan kardeşimle karşılaştık, selam verdim, beni tanımadı. O derece şiştim ve vücudum yarıklara ayrıldı. Nakilden sonra 7 yıl geçti ve ilaçlarım bitti denecek dereceye geldi. iki ay önce spora başladım. İlk ay çok hırslı gittim, ikinci ay zor geldi, sıkıntı yaptım, imkansız oldugunu düşündüm ara verdim. Şimdi yeniden başladım.

Kilom: 91kg
    Boy: 1.78
    Hedef: 76-78-80kg
    Vücut yağ oranım %34

Göbeğimde, belimde, gögüslerimde ciddi yağlar oluştu. 6 yıl kortizon kullandım. Şiştik ve şiştik.. BİLİYORUM UMUTSUZ VAKAYIM. Belki diyorum sadece...Hastaneden çıktıgımda eşimin desteği ile yürümeye çalıştım. İki ay devamlı yattım hastanede. Çıktıgımda kaslarım sıfır noktasindaydı. Yoktu yani , kalmamıştı hiç bir şey. Sadece beslenmek ve günde 55 ilaç içmek zorundaydım.

O kötü günler geride kaldı, şimdi ilaç almıyorum sayılır, çok şükür sağlıgıma kavuşabildim ama ciddi bir yıkım oldu, hem piskolojik, hem bedensel, hemde hayata bakışsal

Hikayem kısaca bu şekilde, detaylara girmiyorum. Bu hastalıktan sonra kişisel olarak, alıngan, içe kapanık ve karamsar oldum. Asosyal sayılırım. Ani çıkışlarım olursa affola.

Sormak istediğim, çalıştıgım programla hedefe ulaşabilirmiyim, yoksa kendimi mi kandırıyorum.

Programım Kardio ağırlıklı

Ptesi, Salı, Perşembe, Cuma bazen Ctesi de gidiyorum. Bazende 3 gün.

1-Koşu bandında ilk 25dk 6km/h ile tempolu yürüyor, Sonraki5dk 6.5km ye çıkıyorum. İlk 30dk bu şekilde. Sonra ara vermeden, 30 uncu dakikada 9km/h de 2dakika koşuyor ve iki dakikanın bitiminde 6km tempolu yürüyüş ile 8dk devam ediyorum. ikinci 30dk dolana dek bu şekilde 2dk koşu, 8dk yürüyüş olarak geçiyor 60dakikam. Koşu banında göre 200,250 bazende 300 kalori yakıyorum. Koşu bandındaki Yeşil lambalar, sarının sonuna kadar dayanıyor :)

3-Bitiminde 1 dk dinlenip; Sopayı alıp twist olması lazım Ayaklarımı açıyor ve 100sağ 100sol olmak üzere çevirmeye başlıyorum belimi. Hoca tam çevirmemin sağlığa zararlı olacagını söyleyerek yarım çevir diyor. Sonra 100 adet yine ayaklarım açık sağ, sol yukarı aşa yanlar olmak üzere devam ediyorum. Bitiminde 200 adet oturarak sağ sol sopa çeviriyorum.

2-Bitiminde, yarı mekik 2x10, tam mekik 2x10 bir de diğer mekik şekli var adını bilmiyorum 2x10 yapabiliyorum.

4-2adet 3kg lık dumbell alıp, dirseklerimi kırmadan ayaklarım bitişik, sağ sol eğilmesi yapıyorum 200 adet.

5-Tek dumbell ile iki elim havada sağ sol belimi yanlara yatırak 50 adet yapabiliyorum.

6-Gerisi standart paket, ağırlık çalışması. Kaslar için genellikle 20-25 kg kullanıyor 3x10 tekrar yapıyorum.

Ne vücut, ne kas, ne de fit olmak istiyorum, Sadece normal olabilmek amacım. Normal bir insan gücünde, göbeksiz, çok az yağlı.

Beslenme Şekli;
    Sabahları ne varsa yiyorum, iki tost yumurta gibi.
    Öğlenleri akşamdan kalma pilav sulu yemek ne varsa birer tabak yiyorum.
    Akşam yemeği de , çorba, pilav üstü sulu bir yemek ve salata yiyor ve kalkıyorum sofradan. Sonrası malum çay meyve vs..

Şansım varmı diye sormak için açtım konuyu. ardımcı olurmusunuz bilmiyorum, tek bilmek istediğim, Allah ın hepinize sağlıklı bir ömür vermesi. Teşekkür ederim.
    Mert.

Ekli Dosyalar:

2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle büyük geçmiş olsun, geçmişte kalsın inş :)

6 yıl kortizon görüp 120kg olmak...
    Bence vücudunuza dua edin, 6 yıl kortizon görsem Allah göstermesin 150kg yu rahat görürüm heralde...

Yağ yakımında beslenme antremandan her zaman bir gömlek önde oluyor!
    Yanlış bir beslenme ile kardio yapılsa bile sonuç almak zorlaşıyor, ama doğru bir beslenme ve yanında kardio yapıldığında yağ yakımı müthiş hızlanıyor!
    Çok doğru bir beslenme hiç kardiosuz tek başına bile sonuca götürebiliyor!
    Yani beslenme çok daha kilit bir unsur.

Allah ne verdiyse yemeyi değiştirmeniz şart.
    Bu başlıkları okursanız daha iyi anlayacaksınız ;)

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-lanman-za-veda-edin-t47630.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/hiit-kardio-deneyimlerim-t44456.html

Kolay gelsin, tekrar geçmiş olsun :)

Efrahim, sultanmehmed ve mertefe bunu beğendi.
  3. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederim..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:57 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:22 ----------

Sevgili Zeuss bu konuda tecrübe vve paylaşımların takdire şayan. .Kendi adıma teşekkür ederim... Senden bir istekte bulunabilirmiyim' Bana 60 dk süreden oluşan , benim çalışma şeklime göre daha stabil ve yakıcı olabilecek ama çok da zorlamıyacak bir çalışma varmı ? Koşu bandında. Bir de elipticall a giriyorum cardio tuşuna basıp 15 dk pedal çeviriyorum, bazen. Bana önerebileceğin bir program varmı sevgili üstadım. .Yarın ve sonrası günler giderken uygulayayım

Son düzenleme: 23 Şubat 2012
    ZeusS_ bunu beğendi.
  4. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle geçmiş olsun. Şunu bilmeniz lazım ki 6 yıl tedavi görüp bugün ayaktaysanız sizin için kilo vermek daha kolay olacaktır. Çünkü siz belki de çağımızın en büyük hastalığını yenmişsiniz/yenmek üzeresiniz. Onun için karamsar olmanıza hiç gerek yok. Siz bu hastalığa karşı pes etmemişsiniz kilo vermek mi sizi yıldıracak ?

Aklınızda karamsarlığa yer olmasın. Gerisi sağlıklı beslenme ve diyetler gelir zaten. Kafanızda zayıflamaya karar verip inandıktan sonra yapmanız gerekenler daha kolay. Öncelikle iyi bir beslenme programı çıkarmanız gerekmekte. Önünüze gelen yiyecekleri yemek yerine düzenli programlı gitmek bu işin en önemli maddesi. İsterseniz forumda ki konulara bakarak bir yemek planı çıkarabilirsiniz ama bir diyetisyen bence sizi daha iyi yönlendireceği kanaatindeyim.

Antremanınız içinde cardio ağırlıklı olması gayet normal. Zaten önce yağlarınızdan kurtulmanız ilk amacınız olmalıdır. Cardio da HIIT sistemini uygularsanız daha çabuk sonuç alabileceğiniz düşüncesindeyim. Ama vücudunuzu tam bilemediğim için sadece bu bir öneri. Eğer uygunsa bence denemelisiniz.

Yağ yakımında moralinizi yüksek tutmanız gerekmektedir bu uzun bir süreçtir. Ama yılmadan düzenli ve planlı bir şekilde yaparsanız bu sporu emin olun zayıflayıp istediğiniz hale gelmemek içten bile değildir. Örnek vermek gerekirse Mens Health dergisinde her ay bir kişinin zayıflayıp forma girdiği resimleri vardır. Onlar da yaptılarsa sizde yapabilirsiniz, aynı şekilde formumuzda da böyle arkadaşlar mevcuttur.

Tekrar geçmiş olsun diyorum ve kararlılığınızı yitirmemenizi temenni ediyorum.

mertefe ve sultanmehmed bunu beğendi.
  5. Kolega

Kolega Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun benim size tavsiyem yağ yakıcı felan hiç birşey kullanmayın biraz dinlesin vücudunuz yeterince kimyasal almış zaten bol bol koşu antremanı yapmaya çalışın hiç ümidinizi kaybetmeyin hayata tutunmuşsunuz azimle herşey olur pskolojik olarak rahatlamaya çalışın bolca su tüketmeye çalışın sabahları hatta bütün gün ekmeği kesin kolay gelsin tekrar geçmiş olsun :)

6. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Sayın mertefe;
    Siz ki, kanseri yenmişsiniz, 6 yıl vücudunuz bu hastalığa karşı savaşmış ve kazanmış.
    Şimdi siz aynı vücudun doğru beslenme ve spor programı ile aldığı bu kilolaları veremeyeceğini mi öngörüyorsunuz?
    "Şansım var mı?" diye soruyorsunuz.
    Bence kesinlikle başaracaksınız. ;)
    Daha önce başardığınız gibi...
    Çatlaklarınız konusunda da tıp biliminin mutlaka bir çare bulacağı konusunda endişem yok. :)
    Size tavsiyem karbonhidratı hayatınızdan çıkarmaya çalışın. (Ne de olsa ağırlık antremanı yapmıyorsunuz.)
    Daha çok protein ağırlıklı beslenin ve sıkı bir spor programı çizin kendinize.
    Ve hedefinizi koyun bence sadece normal bir vücuda sahip olmaktan çok daha iyisini yapabilirsiniz.
    Forumumuzda da bunun örnekleri olan üyeler mevcut.
    Üye resimlerine biraz göz gezdirin.
    Size büyük bir moral kaynağı ve motivasyon teşkil edecektir.
    Siz istedikten sonra hiçbir şey imkansız değildir.
    Saygılarımla. :)

7. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Çok ama çok teşekkür ederim arkadaşlar. Arkadaş kelimesini yazabilmek bile benim için çok değerli şu anda. Yazarken o kadar çekindim, o kadar çok düşündüm ki, korktum, birisi çıkar; Sen bitmişsin arkadaş ya da insanlıktan çıkmışsın dercesine benim fotografım ve yazılarımla dalga geçer diye. Fakat samimi ve içten görüşleriniz, olgun tavırlarınız günümü güzelleştirdi. Hitt yapabilmem imkansız değil ama şu anda öyle geliyor . .yani 12km hızla koşabilmek3 dk korkutuyor beni, onun yerine 9km denesem 3dk ..

Dediğiniz gibi beni görmeden program veremezsiniz, Mesela biraz önce iki tost ve bir su içtim, biraz zaman geçmesini bekliyorum. Sonra suprdyn energy iiçeceğim, ufaklıgı okula bırakıp salona gideceğim. Sprdyn içtikten sonra belki piskolojik bilmiyorum salonda daha rahat çalışabiliyorum
    Bugun yazılanlar doğrultusunda 2dk lık 9km koşusunu 3dk ya çıkarmaya çalışacagım.

Özetlersem;
    7dk 6km/h - 3dk 9km/h bu şekilde 60dk tamamlayacagım.

8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Mert abi tabi ki sonuna kadar yardımcı olurum istediğin program olsun ;)

Ama dediğim gibi yani beslenme daha önemli şu yeme işini düzelteceğine bana söz ver yoksa ben sana ne program yazsam olmaz yani...

En azından şu adımları at; her öğünde ekmek işini 2 dilime kadar indir, sabah mutlaka tam yumurta ye, beyaz pirinci bırak eşinize söyleyin bulgur yapsın...
    Yani şu doğru beslenme işinin ucundan tut gerisi gelecek ;)

Garanti veriyorum yani sana, ben dahil milyonlarca insanı zayıflattı, sende de işe yarayacak ama gayret etmen lazım.
    Ekmeksiz nasıl doyacam diye önyargılı olma ekmek yemiyoruz ama onun yerine yediğimiz besinler hep dikkat edersen tok tutan şeyler ;)

Efrahim ve mertefe bunu beğendi.
  9. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Zeuss ne demeliyim bilmiyorum kardeşim, bende samimiyetin karşısında sana burdan söz veriyorum. ekmeği max 2 dilim yiyeceğim, hatta yememek için elimden gelenin fazlasını yapacağım. Pirinç i azaltacağım, çok sevdiğim için nasıl keseceğim bilmiyorum ama en azından azaltacağım.
    Şimdi tartıldım.
    Güncel kilom 23.02.2012
    93.1kg.
    Zayıflamamışım.. Hatta kilo bile almışım. Son iki gündür çok koştum o derece acıktım evde ne bulursam tıkındım. Spordan sonra ki akşamlar öyle acıkıyorum ki canavar gibi hissediyorum kendimi.

Bugunden başlıyorum yiyecekleri 3/1 oranında azaltmaya. 1 ay tartıya girmeyeceğim. Allah ömür verirse 23.03.2012 de bir daha gireceğim.Beslenme diyet antreman programı vermediğini biliyorum. En azından bir seferlik kilo verme yağ yakma programı yazamazmısın. Birazdan çıkacagım spora, çalışma programı versen, burda bizim hoca kas kütle konusunda uzman, kilo vermek istiyorum dedim çok koş dedi, bir de ikide bir şunu yap bunu yap şeklinde düzensiz hareket ediyorum. Stabil haftanın 4 günü yapabileceğim bir program varmıdır ? Ayda 5-6 kilo kadar verebileceğim. Yoksa biraz hayal mi kuruyorum.

10. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Abi kilo insanı yanıltır, kiloya bakma sakın. Vücut su atar su tutar, bir gün içerisinde bile su dengesi değişip durur.
    Tartıyı fırlat at kilo kesinlikle yanıltır seni, bir insanın yağ yakıp yakmadığını en iyi bel ölçüsü gösterir.
    Ben bu beslenme sayesinde 2 ay üst üste belden 3cm incelme gibi müthiş bir ölçü gördüm!
    2 ayda 6 cm incelmek öyle göz ardı edilebilecek bir ölçü değil yani!!!

Yani hayal filan değil, işin ilmini biliyorsan mümkün ;)

Ben size birazdan bir kardio program yazıp öm ile atacağım.
    Ama spora tek başına bel bağlama yani...
    Bak bu beslenmeye tek başına bel bağla altına imzamı atarım, ama kardio ya tek başına umut bağlama!!!

Abi sen benim Karatay beslenmesi ile ilgili başlığımı gerekirse 2-3 kez oku; yasak olanları serbest olanları aklına kazı!
    Ve gittiğin her yerde de dikkat etmeye çalış ;)

Ve kesinlikle birden hızlı Kh kes demiyoruz sana, yavaş yavaş azalt, azaltılarak başlanan işler her zaman daha kalıcıdır!

Efrahim, WildRose ve mertefe bunu beğendi.
  11. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Aklıma kazıyacagım Zeuss, hatta şimdi çıkıp mezura alacagım bir yerden. Programı dört gözle bekliyorum, çok teşekkürler kardeşimmm.. .Umarım kalbin kadar geleceğinde temiz olur.

WildRose, Ocensers ve ZeusS_ bunu beğendi.
  12. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, bizimde bütün iyi dileklerimiz sizlerle ;)

Ama inşallah şu işin bir güzel hakkından gelirsin de dilek boyutunda kalmaz gerçeğe dönüştürürsün yağ yakımını ;)
    Yeter ki işin ilmi bilinsin, doğru bilgilendirme olsun elde.

Bilgi her zaman önde, ardından kararlılık gelir, uygulama sadece sonuçtur ;)

mertefe ve Ocensers bunu beğendi.
  13. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    :) Bir kez daha teşekkür ederim , program için. Emek ve zaman harcadıgın için minnetarım Zeuss. Selam saygı ile..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:46 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:43 ----------

Yemek saati geldi Zeuss hocam. Bugun oğlumu okuldan 5 de alacagım için programı bekliyemedim, afedersin . Gelir gelmez hemen foruma ve öm ye baktım. Sana karşı, benim için değerli zaman ve bilgi birikiminden bir plan yaptıgın için minnetarım. Şimdi akşam yemeği vakti .

Salondan 16.35 de çıktım. Ufaklıgı almak için okula gittim, giderken bir su içtim, sonra kutu şeftali aldım bakkaldan onu tükettim (200ml Ufak kutulardan) Eve geldim, bizim ufaklıgın çilekli sütü vardı (200ml) ondan içtim. Bugun evimize ekmek sokmadık. Pilav olmazsa olmazlarımızdan olsada bulgur pilavı yaptık. Şimdi yiyeceklerim; 4 adet tavuk but (haşlanmış)+1 tabak bulgur ( Dolu)+ Çokca yeşillik. Sofradan kalkınca, şekersiz çaya geçiyorum bugun :) İşler zorlaştı..Çay keyfi. Belki gece yatmadan önce bir but daha yerim .

Kalori indeksine göre, kilomu korumak için günlük almam gereken kalori 3200 gibi bir şey.
    Uff. .
    Saygılar.

ZeusS_ bunu beğendi.
  14. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bir hususu hatırlatmadan geçemiyeceğim; abi oturduğun her öğünde illa ki bir salata olması şart!
    Malum but-göğüs-bütün tavuk vb. protein ağırlıklı besleniyoruz, salata ile yeterli lif kaynağı alınmazsa kabızlık sıkıntısı baş gösterebilir...

Salata şart ;)

15. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Çok Geçmiş Olsun. Umarım İstediğin Hedefe Ulaşırsın :) O Kadar Da Zor Değil, Sadece Zaman Ve Sabır İstiyor, Bir De Bol Bol Okumak :D Kolay Gelsin.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:15 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:05 ----------

Sayın ZeusS_ O Kadar Enteresan Bir Olay Geldi Ki Başıma Sormayın Gitsin (Off Topic İçin Özür). Diyette Neredeyse 2. Haftam, Kız Arkadaşım Tutturdu Burger King E Gidelim Diye, Gittik, Double King Chicken Menü Aldım. İçecek Ayran Aldım. Tam Ekmeği Isıracakken Sizin İmzanızdaki Yazı Aklıma Geldi;
    ‎"Don't reward yourself with food...you're not a dog." - Shanna Ferrigno
    Aman Tanrım Napıyorum Ben Dedim, Tavukları Çıkardım, Üstündeki Paneleri Soydum, Afiyetle İçindeki Tavuğu Yedim :) İyi Ki Varsınız.

ZeusS_ bunu beğendi.
  16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sağolasın kardeşim sizlerde iyi ki varsınız ;)

Abi ben o eşiği geçtim açıkcası; önceden besinleri tadına göre değerlendirirdim, şimdi artık sadece besin değerlerine göre bakmayı öğrendim :)

Sayfayı Paylaş