İlk gün ağrıları

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ch32 tarafından 30 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ch32

ch32 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Selamlar, Pazartesi günü okulumun hemen yanındaki bir spor salonunda spora başladım. Aylığı 40 tl olan, tamamen üniversite öğrencilerine hitap eden bir yer açıldı yeni bir yer. İçerdeki sporcu arkadaşlar da tamamen okuldan insanlar.

1,85 boyunda, 86 kg 20 yaşında bir erkeğim. İnternetteki ideal kilo hesaplama araçlarına göre 6 kg fazlam var. (16 Eylül'de okulum açıldığında kilom 89 idi, 1.5 aydır sporsuz bir şekilde yediklerime dikkat ederek örneğin beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketerek ve okuldan eve her gün 2 km'lik mesafeyi otobüs kullanmayıp yürümek suretiyle katederek verdim 3 kg'ı.)

Yalnız ideal kilosundan yalnızca 6 kg fazla olan bir insana göre daha kilolu durduğumu düşünüyorum ki bunun nedeni de zannedersem yağ oranım fazla. Neyse, spor salonuna yaazılma amacım önce bu fazlalıklardan kurtulmak (Tabiki yağ yakarak) daha sonra da vücudumu forma sokup uzun vadede fit bir vücuda kavuşmak.

İlk antremana pazartesi (iki gün önce) başladım, ertesi gün ara bugün okul çıkışı tekrar gideceğim. Lakin felaket şekilde kas ağrılarım vardı, bu sabah biraz daha azalmış olsa da hala antreman yapabilecek miyim bilmiyorum.

İlk gün hoca henüz program ve ağırlıkla işim olmadığını, min 2 hafta max. 1 ay ısınma egzersizleri yapacağımızı söyledi. Bunu takriben 15 dk koşu bandı (7,5 hızda), 15 dk bisiklet (ayakta), 15 dk kürek, 2 dk twister, 20 sağ 20 sol olmak üzere 5 kg'lık dumbell, 3x15 şeklinde mekik ve ismini bilmediğim için aşağıda ne olduğunu tarif etmeye çalıştığım şeylerden yaptım :D

* Oturup yukardan gelen tutamaçları dizlerime kadar çekip (yüzüm dizlerime değmeye yakın) ittiğim aletten 20 tane

* sağ ve solunda tutma yeri olan ve birini aşağı ittiğinde diğer taraf kalkan(bir kolla iterken diğer kolla çekme yaptığım bir aletti) 20 sağ ve 20 sol kol çalışması

yaptırdı hocam. Bir de şınav pozisyonunda hareketsiz 45 saniye durdurdu epey zorladı o da.

Şimdi bu kadar zorlanmak normal mi ? Hoca "Zorlanacaksın, bu işler öyle kolay değil ağrı olacak." dedi. Ancak sanki bu kadar zorlamak çok sağlıklı değilmiş gibi geliyor.

Bir de lanet olsun ki grip oldum, en baştan motivasyon kaçmasın diye grip olmama rağmen gideceğim. Ter atmak belki hastalığıma da iyi gelir, ne dersiniz ?

2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Eğer sana çok sıkıntı verecek ağrılarsa bir- iki gün dinlen. Hafif, tatlı bir ağrıysa gidebilirsin.

Hocan doğru söylemiş. Yaptırdığı egzersizler de anladığım kadarıyla hafif egzersizler. Ancak yine de kişiden kişiye değişebilir, seni zorlamış olabilir.

Sonraki idman durumu hocana söylemelisin. Şiddeti biraz daha azaltabilir.

Eğer gripsen çok hafif, sadece ter atmak için gitmelisin. Yoksa yorgunluktan vücut direncin daha çok düşer ve daha şiddetli hasta olabilirsin.

3. K!rk

K!rk Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Nerde oturuyorsunuz?40 tl iyiymiş bizim civarda 100 tl aylık.Konuya dönecek olursak ilk haftalar vücudu alıştırmaya yönelik hareketlerdir.Eğer çok ağrın oluyorsa fazla zorluyorsun demektir.Kas'a zarar verebilir,sakatlanabilirsin.Sabırlı ol.Kaş yapayım derken göz çıkartma.

4. ch32

ch32 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Buca'da, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yanında yeni açılan bir yer. Tüm müşteriler bizim okulun öğrencisi zaten.

Bugün grip olduğum için gidemedim, hala iyileşmedim yarın duruma göre karar vereceğim. En baştan böyle fire vermek moralimi bozdu biraz ama kendimi iyi hissedir hissetmez gidip hocayla tekrar ayrıntılı konuşayım antremanlar zannedersem ağır geldi bana biraz.

5. alibey1989

alibey1989 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bende ilk antreman yaptığımda 3 gün boyunca önümdeki çay bardağını alırken bile her tarafım ağrıyordu ama 1-2 haftalık antremandan sonra ağrım kalmadı.şuan ham olduğun için gayet normal 1-2 hafta sonra bunlar çok ağrı yapmaz hocandan antremandaki hareketleri arttırmanı isteyebilirsin

Sayfayı Paylaş