İlk ay sonu

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve SLiM BoDy tarafından 11 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. SLiM BoDy

SLiM BoDy Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    5 yıl basketbol oynadıktan sonra üniversiteden dolayı sporu bırakmak zorunda kaldım. 1.5 yıl içinde yaklaşık 8 kilo aldım, öyle garip ki insanın kilo aldığı gerçeğiyle yüzleşmesi kolay değil, kendin farkına varmıyorsun. Ta ki kızlardan biri ''Yaaa sen çok şişko oldun'' diyene kadar...

O sözün de gazıyla hemen bir salona kayıt oldum. Gerçi eskidendir vücut geliştirme olayına girme isteğim vardı, bu da bahanesi oldu. İlk amacım kilolarımdan biraz kurtulmaktı, ama bunu da zaten az olan kasları kaybetmeden yapmaya çalıştım elimden geldiği kadar...

İlk ay vücudumun spora alışması için her kas grubu için birer hareket içeren bir program hazırladı hoca. Haftada 5 gün olmak üzere 1 ay devam ettim bu programa...

Boy: 1.80

Kilo: 82-76

Omuz: 116-117

Kol: 30-31.5

Göğüs: 94-94

Bel: 84-79.5

Bacak:61-60

Gibi bir gelişim sağladıktan sonra geçen hafta yeni programa başladım. Haftada her kas grubumu 2 şer kez çalışıyorum. Her kas grubu için 3 egzersiz var . Her gün de karın egzersizim var. Haftada 6 gün gidiyorum.

Size sormak istediklerim ise;

Haftada 6 gün egzersizin olumsuz bir etkisi olur mu?

6 kilo vermeme rağmen hala göbeğim var biraz, onu da inceltip sonra mı sağlam bir vücut geliştirme diyetine girsem yoksa önce kasa yönelip sonra mı definasyona gireyim?

Foto koysan daha iyi yorum yapabilirdik diyen arkadaşlar olabilir ama forumda 45-50 cmlik bicepsli arkadaşları gördükten sonra 31.5 cmlik devasa(!) bicepslerimi sergileyesim pek kalmadı açıkçası :)

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

2. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Hoş geldin, bende uzun bir basketbol alt yapısından sonra bu bb sporuna yeni başladım. Ve yarın hayırlısıysa fotomu çekip foruma koyacağım, hemde kendi arşivim için gerekli olacak, yani kendimi sanal olarakta takip etcem. Vücudumdaki değişmeleri vs...!!!
    Sana tavisyem sende kenidi fotonu çek, tabi senin kararın.

Neyse sorularınıda forumdaki hocalar cevaplayacaklardır diye umuyorum, kolay gelsin.

SLiM BoDy bunu beğendi.
  3. parad0x

parad0x Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Slim öncelikle hoşgeldin,

Ben uzman biri değilim ve bu sporu da yanlızca 7 aydır~ yapıyorum ancak fikirlerimi yaplaşmak istedim. Yanlış birşey söylersem benden sonraki arkadaşlar düzeltirse çok sevinirim.

Haftada 6 gün bence yeni başlayan biri için fazla. Bunu daha net söyleyebilmek için hangi gün hangi kas gruplarını çalıştırdığını ve arada dinlenip dinlenmediğini görmek lazım. Örneğin ben haftada 5 gün çalışıyorum, 4 gün ger gün farklı kas grupları olmak üzere (pazartesi göğüs salı sırt çarş omuz gibi) 1 gün de cardio yapıyorum. Farklı kas gruplarını çalışmama rağmen arada bir düşünmüyor değilim acaba kaslar dinlendimi diye. Ki sen hergün 2 kas grubunu çalıştırıyorsun. Tabi bunlar eğer vücut geliştirmek istiyorsan geçerli, ancak senin yerinde olsam ne yapardım onu söyliyim istersen.

VG spor kadar yediklerinlede önemli her zaman dendiği gibi. Bence yapılcak en mantıklı şey - belki zaten böyle besleniyorsundur -, kola, ekmek, tuz ve şekeri kesmek (şekeri spordan sonra alabilirsin basit şeker olarak) ve öğün sayını 6 ya çıkartmak. Ana öğünlerde protein ağırlıklı beslenmek, gerekirse takviye almak, yemekleri mümkün olduğunca yağsız yemek kilo vermen için yeterli olucaktır. Kilo veripmi body yapiyim vermeden mi yapiyim soruna gelince:

Bu tamamen kişiden kişiye değişir bence. Örneğin ben çok dolgun bir vücut istemediğim için çok da kilo almaya çalışmıyorum, 178 boyla 67 kiloyum ve 71 e çıkmak amacım. Eğer sen dolgun bir vücut istiyorsan bu yazını feda edip bulk olarak devam edebilirsin ama eğer ince ve detaylı bir vücut istiyorum diyorsan kiloyu verip dikkatli beslenerek (ama yeterli besinleri alarak ve kas yakmadan) çalışmalısın. Öncelikle kendinin ne istediğine karar ver.

1 aydır haftada 5 gün giderek kararlı olduğunu göstermişsin, bence bu en önemlisi, gelişim her türlü olacaktır sen istesende istemesende, yeterki kararlı ol, bu sporun gerektirdiklerini yap.

İyi çalışmalar

yiğitcanharmancı ve SLiM BoDy bunu beğendi.
  4. SLiM BoDy

SLiM BoDy Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hoşbulduk tekrardan Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar,

Programımdan biraz daha bahsedeyim; 1.gün: Göğüs ve Biceps, 2.gün:Omuz ve Triceps, 3.gün: Bacak ve Kanat çalışıyorum. Haftada bu programı 2 kez uyguluyorum, pazar günü da off günüm...

Beslenmeye gelince 1.5 aydır tatlı, hamurişi ve kızartma yemedim. Şeker ihtiyacımı da sabah yediğim baldan ve idmanlardan sonra içtiğim üzüm suyundan karşılamaya çalışıyorum. Hergün pilav veya makarnadan 1.5 porsiyon, 150-200 gram tavuk göğsü ve en az 4 yumurta beyazı yiyorum. Yemeklerde yağı mümkün olduğu kadar az kullanıyorum. Akşamları da 80 gramlık light ton balığı ve bol salata yiyorum yatmadan 1.5-2 saat önce...

Salondaki hocamın Türkiye Gençler Şampiyonluğu var, beni yanlış yönlendireceğini sanmıyorum, ama burada haftada 3-4 gün yeterli fazlası zararlı olabilir yazılarını okuduktan sonra yazma ihtiyacı duydum. 3. ayıma girdikten sonra fotoğraf koymaya başlarım... :)

Son düzenleme: 15 Mart 2009
  5. parad0x

parad0x Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Gücün yetiyor ise ve hareketlerin hakkını verebiliyor isen, ertesi gün yaptığın hareketleri tam randıman yapabiliyorsan ve kas grupları çakışmıyor ise programında sorun yok demektir. Vücudunu dinlersen sana fazla ya da eksik çalıştığını söyleyecektir zaten.

İyi Çalışmalar

Sayfayı Paylaş