İlaç Aldığınız Süre İçerisinde Greyfurt Yemeyiniz!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve tahribat tarafından 9 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. tahribat
  Offline

  tahribat Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2006
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  Greyfurt yutulan ilaclarin karacigerde parcalanip değerlendirilmesini engelleyen tek meyvedir, greyfurt ile ilac aliyorsaniz ve ilaç alımına 10 gün devam ediyorsanız 10. gün sonunda tüm ilaçları 1 kerede yutmuş gibi oluyorsunuz, çünkü ilaçlar greyfurt alımı durdurulduğunda dağılmaya değerlendirilmeye başlıyor, yüksek doz nedeniyle kısmı felç, beyin kanaması, karaciğer iflası, kanın zehirlenmesi ve buna benzer zararlar ortaya çıkabiliyor, zamanında müdahale edilmezse sonuç ölüme kadar gidebiliyor. Belirtileri mide bulanması, kusma, göz kararması, bölgesel kramp ve takip eden uyuşmalar, karaciğer ve böbreklerde aşırı ağrı, tırnak altlarında ani renk değişimi.
   
  cerberus ve castorpollux bunu beğendi.
 2. NEFELIS
  Offline

  NEFELIS Üye

  Katılım:
  31 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  422
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  çokilginç eminmisn? greyfurt çok faydalı bi meyvedir böyle bi etki kesinlikle göz erdı edilicek bişey deil bunu şimdiye kadar duymuş olmamız lazımdı bu aynı balıkla yoğurt yenmemesi gibi bişey

  yanlış anlamazsan bu bilginin kaynağını sorabilirmiyim?
   
 3. gorgeouskykhan
  Offline

  gorgeouskykhan Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2006
  Mesajlar:
  660
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  for about more info, please look my website on you
  Yer:
  the gorgeouskykhan home center
  aynen, tahribat, daha fazla bilgi verebilir misin bu konuda?... :?

  saygılar... ;)
   
 4. Excursion
  Offline

  Excursion Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2006
  Mesajlar:
  888
  Beğenileri:
  80
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Sonuçta bence ilacı su'dan başka birşeyle içmemeliyiz..
   
 5. tahribat
  Offline

  tahribat Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2006
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  Yeni yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

  Greyfurt Suyu İlaçların Etkisini Nasıl artırıyor?
  İlaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan CYP450 enzimiyle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. Bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan P-450 3A4 isimli bir türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmekte ve sonuçta ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir.

  Greyfurt Suyundaki Hangi Maddeler Bu etkiyi Yapıyor?
  Greyfurt suyunda bulunan narinjin ve psoralen maddelerinin bağırsaklarda bulunan ve ilaçları parçalayan P-450 3A4 isimli enzimin etkisini yok ettiği ortaya konmuştur.

  Greyfurt Suyu İçince İlaç Üzerine Etkisi Ne kadar Sürüyor?
  Yapılan çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) bu etkiyi göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilacı almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını göstermiştir. Örneğin kolesterol düşürücü olarak kullanılan lovastatin isimli ilaç greyfurt suyu içildikten 12 saat sonra alınsa bile kandaki düzeyleri 2 kat daha fazla olmaktadır. Greyfurt suyunun bu etkisinin kalkması için en azından 24 saat geçmesi gerektiği ileri sürülmüştür.

  HANGİ İLAÇLARIN ETKİLERİ GREYFURT SUYU İLE ARTMAKTA VE ZARARLI ETKİLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR?


  A: TANSİYON İLAÇLARI
  Yapılan araştırmalar hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) tedavisinde kullanılan Felodipin (Plendil tablet), verapamil (İsoptin tablet) ve nisoldipin (Syscor tablet) gibi ilaçların greyfurt suyu içen kişilerin kanlarında anormal derecede yüksek düzeylere ulaştığını göstermiştir. Nifedipin (Adalat) ve amlodipin (Vasokard, Norvasc tablet) kullananlarda greyfurt suyunun yan etkisi görülmemiştir. Bu nedenle mevcut verilere göre felodipin, nisoldipin ve verapamil kullanan hastalar greyfurt suyu içmemelidir.

  B. PSİKİYATRİ , UYKU VE EPİLEPSİ İLAÇLARI
  Diazepam (Diazem, Diapam, Nervium, Spazmo-Valibrin tablet gibi ilaçlar), triazolam, midazolam ve buspiron (Buspon kapsül) kullananlarda greyfurt suyu içilince etki çok artmaktadır. Epilepside kullanılan karbamazepin (Tegretol tablet) eğer greyfurt suyu ile birlikte alınırsa etkisi % 40 artmaktadır.
  Yine depresyonda kullanılan sertralin (Lustral, Selectra, Seralin, Serdep tablet) içeren ilaçların etkisi greyfurt suyu ile % 50 artmaktadır.

  C. KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR
  Statin dediğimiz bu ilaçlardan simvastatin (Zocor Lipovas, Zovatin), lovastatin ve atorvastatin (Lipitor, Ator, Tarden) kullanan kişilerde greyfurt suyu içilince kan düzeyleri 2-16 kat artmakta ve zararlı olmaktadır. Bu nedenle bu tür kolesterol düşürücü ilaç kullananların greyfurt suyu içmemeleri gerekir.

  D. EMPOTANS TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR
  Empotans tedavisinde kullanılan sildenafil (Viagra, Vigrande, Sildegra tablet) kullanan kişilerde ilacın etkisinin %23 daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu nedenle bu ilaçları alanlar greyfurt suyu içmemelidir.

  E. MİDE-BAĞIRSAK HASTALIK İLACI CİSAPRİDE
  Mide ve bağırsak hareketini artırmak için kullanılan cisaprid adlı ilaç greyfurt suyu ile beraber alınırsa etkisi % 50 artmakta ve zararlı olmaktadır.

  F.ALLERJİ, GRİP-SİNÜZİT TEDAVİSİNDE KULLANILAN TERFENADİN
  Allerjik hastalaıklar, grip ve sinüzit tedavisinde kullanılan antihistaminik terfenadin isimli ilaç greyfurt suyu ile beraber alınırsa kalb üzeribde yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

  G. KALP İLACI AMİODARONE
  Kalp ritm bozukluklarında kullanılan amiodarone (Cordarone tablet) isimli ilaç kullananlarda greyfurt suyu içilince etkisi azalmaktadır.

  ÖZET VE ÖNERİ
  Yukarıda belirtildiği üzere yapılan çalışmalar bazı ilaçların greyfurt suyu içen kişilerde zararlı yan etkilere neden olduğunu göstermiştir. Başka ilaçlarla yapılan çalışmalar arttıkça bu bilgiler artacaktır. Mevcut veriler ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri yönündedir. İşin ilginç diğer bir yanı ise greyfurt suyunun ilaçların kan dolaşımındaki etkisini artırma özelliğiyle belki ilerde ilacın dozunu azaltarak ve greyfurt suyu veya içindeki etken maddeyi birlikte alarak dozu azaltma ve daha ucuza hastalık tedavi olanakları sağlama olasılığının ortaya çıkmasıdır. Ancak bunun için ileri araştırmalara gerek vardır. Bizim bir hekim olarak şimdilik önerimiz ‘’ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu içmeyiniz’’ şeklindedir.

  Prof. Dr. Metin Özata
  Endokrinoloji, Diabet, Beslenme ve Metabolizma Uzmanı
  Ahmet Mithat Efendi Cad. 10/3
  Kalamış-İstanbul
  Tel: 0 216 3486519

  Alıntıdır

  orjinal sayfa için: http://www.tip2000.com/abone/konular/ilac_u.asp

  ilk mesajımda yazdığım olay greyfurt suyu (hazır) içen ve tendon ağrısı için ilaç kullanan arkadaşımın ilaç kullanımını bıraktıktan sonra 2 gün hiçbirşey görememesi, sürekli baş dönmesi denge kaybı oluşması, bir haftalık kan tahlilleri sonucunda rahatsızlığa greyfurt suyunun sebep olduğu anlaşılmış, kör olma tehlikesini atlattı bir daha greyfurt suyu içermi bilmem. Yukarıdaki yazıyı da google dan aratarak buldum, birinci ve ikinci elden doğruluğu sabittir.
   
  cerberus ve castorpollux bunu beğendi.
 6. gorgeouskykhan
  Offline

  gorgeouskykhan Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2006
  Mesajlar:
  660
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  for about more info, please look my website on you
  Yer:
  the gorgeouskykhan home center
  *teşekkürler, tahribat...
  tamam, sana + rep sözüm olsun...
  *zaten, greyfurt suyuna mı kaldık, üzüm-nar-portakal-vişne-kayısı vb. dururken... ;)
  F**k off, greyfurt!... :D
   
 7. NEFELIS
  Offline

  NEFELIS Üye

  Katılım:
  31 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  422
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  tahribat bu gercekten çok değerli bi habermiş

  teşekkür ederim
   
 8. TANTO
  Offline

  TANTO Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2005
  Mesajlar:
  368
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  bölge yöneticisi
  Yer:
  ADANA
  Belki yeri ve zamanı değil ama ben her balık yediğimde yanında yoğurt yada ayran içerim ve bana 26 senedir öleceksin , zehirleneceksin diyorlar bişey olmuyor. :D ton balığıyla, balıkçıdan aldığımla da babamın tuttuğu taze balıklarla da yedim bişey olmadı :eek:
   
 9. ebb
  Offline

  ebb Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Konserve (taze balıktan yapıldığını kabul ediyorum) ve taze balıkla yoğurt yemişsin, bunlarla birşey olmamış. Ama sakın bayat balıkla yoğurt yemeyi deneme. Başka bir deneme yapmaya fırsatın kalmayabilir.

  Yoğurt bayat balıkla beraber yenildiğinde zehirlemeye neden oluyor. Şansınızı zorlamayın. :!:
   
 10. TANTO
  Offline

  TANTO Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2005
  Mesajlar:
  368
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  bölge yöneticisi
  Yer:
  ADANA
  Bayat balık derken buzlukta 1,5 ay bekletilmiş balık dersen onunla da yedim bişey olmadı.
   
 11. ebb
  Offline

  ebb Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Yok buzluktaki balık değil, artık pörsümeye yüz tutmuş biraz kokmaya başlamış olan balıktan bahsediyorum. Aslında bayat balık bilen biri tarafından rahatlıkla anlaşılabilir ancak çoğu insan bu ayrımı doğru yapamaz. Taze balıkla yoğurdu bende çok yedim, hatta yeşilköyde bir balıkçıda özellikle balığın yanında yoğurt veriyorlardı 4-5 sene evel, ancak balığın tazesinden anlamak gerçektende biraz meraklı adam işi. Herkes bu ayrımı yapamayacağı için sanırım halk arasında böyle bir genelleme yayılmış.

  Konuyu biraz dağıttık ama önemliydi, not düşmeden geçemedim. :D
   
 12. NEFELIS
  Offline

  NEFELIS Üye

  Katılım:
  31 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  422
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  tanto balığın tazeliğini ve bayatlığını gözlerinden ve solungaçlarından anlayabilirsin

  benim kuzenin midesini yıkattık hamsi buğulamayla ayran içmiş balıkbayatmış :!:
   
 13. ruthless
  Online

  ruthless Guest

  ewet arkadaş haklı ben 17 yaşında hatayda oturuorum..hatayın narenciyesi meşhurdru bilirsiniz.burdaki insanlar greyfurtla ilaç içilmeyeceğini bilirr.yani bu haber doğru ne yazıkk kii :( :D:D
   
 14. B3RkOvi
  Offline

  B3RkOvi Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2006
  Mesajlar:
  479
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  Greyfurt yazisi icin tesekkur ederim herkesin bilmesi gerekiyor..

  Balik olayinda ise benim gorusum :
  Balik alacaginiz yer guvenirlir ve temiz olmali ztn bayat balik yemeyeceginize gore yaninda sut / ayran icebilirsiniz : )
   
 15. TANTO
  Offline

  TANTO Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2005
  Mesajlar:
  368
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  bölge yöneticisi
  Yer:
  ADANA
  Tahribat yazın için çok teşekkürler emeğine sağlık. Kusura bakma konuyu biraz dağıttım ama aklıma gelince bir sorim dedim neyse bu olayı da çözümledik ;) cvp yazan ve ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
   
 16. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.912
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
   
 17. gurseshalil
  Offline

  gurseshalil Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2005
  Mesajlar:
  162
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  28
  Meslek:
  öğretmen
  Yer:
  osmaniye
  vay beee harika bir forumumuz var. ben de akdeniz bölgesinde oturduğum için bu kış ucuz ucuz alır bol bol içer ve c vitamini takviyesi yaparım diyordum. Allah hepinizden razı olsun. En azından greyfurt a karşı daha temkinli olacağım.
   
 18. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA
  tahribat yazı çok güzel. ama zaten tek başına greyfurt ta fevkalade acı tadıyla insanı kısmi felç yapmaya yetiyor :lol:
   
 19. castorpollux
  Offline

  castorpollux Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  467
  Beğenileri:
  409
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  bu bilgiyi şuana kadar hiçbir doktor söyleme gereği duymadı, antibiyotik yazarken hiçbir doktor penisiline alerjin var mı diye sormadı? çok ince bilgiler, insanı ölümden bile döndürecek cinsten önemli!
   
 20. atakan_irresistable
  Offline

  atakan_irresistable Üye

  Katılım:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.202
  Beğenileri:
  708
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  BU KONUYU BİLMEYEN YOKTUR sayın tahribat yada kötü bir cümle oldu.

  yani özellikle ilaçlar protein olarak v enezim olarak etki ederler genellikle protein ve emzim ile etki metabolizması olanlar 20-30 dakikada etki ederler. sırf greyfurt değil içki içen, sigara içenlerde bile haata sağlıklı insanlarda bile farklılık göstermekte aslında temel etki enzimli ilaçlarda olmaktadır.

  - sitokrom p450 inhibitörleri
  -sitokram p 450 indükleyicileri
  -hidroksimetilglutaril koenzim inhibitörleri

  doktorların görevi ilaç yazmak değil ilaç konusunda hastayı bilinçlendirmektir. ne zaman alınır nereye reaksiyon gösteriri hamilemi enziklimi hormonel düzeni ne göre beslenme yaş cinsiyet faktörüne göre belirlenir.

  konuya dönelim.

  asıl greyfurttaki etki mekanizması flavon ve etkilisi noringin dir tam hatırlamıyorum. bu etken maddeler bu enzim lerle etkileşime girmektedir.

  asıl konu itibariyle bir genç abd de terfanedini ilacını kullanıyor ve her sabah greyfurt suyu içiyor bi gün 10. günde bahçeye çin kesmek için kıyıyor bayıp yere düştükten sonra ölüyor. ilacın etkilerşimin bu olduğu sanılmakta. hala araştımalar devam ediyor. metin hocamızın bilgilendirme yazısı güzel olmuş insanları bilinçlendirmekte fayda var ama zeten doktorlar ve eczacıla bu uyarıyı yapmaktalar. aslında hasta üzerindeki dnemelerde geçmişte hastalar greyfurt suyu içmemişlerdir tabi o neden le etkilerinde yazmamıştı bu genç karambole gitmiştir.

  eğer doktor ve eczacılar HERHANGİ BİR UYARIDA BULUNMAMAŞLARSA

  GÖREVDE TEDBİRSİZLİK VE DİKKATSİZLİK SÖZ KONUSUDUR

  BUNUNLA BERABER TCK 455-459 MADDELERİ GEREĞİNCE TIBBİ GİRİŞİM SONUCU ÖLÜME SEBEBİYET VERMEK SUCUNDAN YARGILANIR. AMA YIRTARI VS. SEBEBLERLE YİNE HEKİMLERİN CEZASI 8/1 ORANINDA İNDİRİLİYOR VS SONUÇTA BURASI TÜRKİYE...

  akılda başka soru kaldıysa yazılabilir.
   
  castorpollux ve cusco* bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş