İhtiyacım varmı bunlara?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve mrgreen tarafından 28 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhaba,

Ben yaklaşık 3 aydır düzenli ve programlı olarak vg yapıyorum. Boyum 1.93 kilom 85-86, yağ oranım 7% (en son öyleydi en azından).

Benim sorum, her ne kadar çok düzenli ve ağır bir program yapmama rağmen şuan tam olarak istediğim şişkinliğe ulaşamadım. Öyle ayı gibi şişme isteğim yok ama kaslarımın kalınlaşması ve kas hatlarımın ortaya çıkmasını istiyorum. Özellikle çok mekik hareketleri yapıyorum (3x50 bisiklet mekik ve 3x50 crunch yapıyorum bir günde). Haftada 4 gün spor salonuna gidiyorum arkadaşımla ve antermanlarımız 2 saat alıyor (çünkü bazen sıra sıra yapıyoruz hareketleri).

Acaba protein tozu gibi supplementlere başvursam mı? Ama öncellikle şunu söylemeliyim. Antremanlara başlamadan önce epey bir böbrek taşı sıkıntısı çektim ama düşürdüm. Sanırım genlerimde böyle birşey var ama spor ile bu sıkıntı sorunu gidiyor en azından. Ayriyetten karaciğer enzimlerim düzensiz olduğu için karaciğerim değerlerimi düzenleyici ilaç kullanıyorum.

Kullanacağım supplementlerin ne tür yan etkileri/zararları vardır acaba benim için? Anterörüm diyorki eğer bu son 3 ayda protein tozu kullansaydın çok güzel bir fiziğin olurdu diyor ama bu yukardaki sorunlarımdan dolayı başlamadım.

Sizce neler yapmalıyım? Sabit konuları okudum ama benim istediğim soruları tam olarak cevaplamıyor :S

HawK_İsT bunu beğendi.
  2. Morphling

Morphling Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Bu sporda asıl önemli olan doğal beslenme. Ne kullanırsan kullan eğer kötü besleniyorsan hiçbir işe yaramaz. Antrenörüne güvenme, büyük ihtimal kendi satıyordur.
    Protein tozu, aminoasit vb. ürünlerin karacigere bilinen zararları yok fakat ne olursa olsun doğal degil. Bence şuanda gerek yok. Eğer kullanacaksan senin durumundaki bir insan için doktor gözetimi şart olmalı.

HawK_İsT ve mrgreen bunu beğendi.
  3. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    suplementlerın zararı yoktur ama senın durumun farklı bıraz daha o nedenle doktor kontrolunde kullanmanı onerırım kullanıcaksan...

ama soylede bır sey var hocanın sana soyledıgı son üç ayda protein tozu kullansaydın cok guzel bır fizigin olurdu onerisi tamamen boş ve sacma bir oneri ve bunun arkasında sadece tıcari amac soz konusu oldugu bellı ..

protein tozu vs. 6 aydan once kullanımına aslında gerek yoktur ama eger beslenme duzenını oturtamamıssan ve gunluk alman gereken protein mıktarını karsılayamadıgını dusunuyorsan bu urunlere yonelırsın yoksa ben bu tozu kullanayım 3 ayda super vucudum olur dusuncesı tamamen yanlıs o nedenle eger boyle bır seye ınanıyorsan kesınlıkle senın ıcın hayal kırıklıgı olur..

elbette faydası olur ama dogal yollarla beslenerek de aynı sonuca ulasabılrısın..ve bu sporda henuz 3 aydır ıç ıçesin ve bu kadar acelecı olma hedeflerını kısa vadede tutarsan hayal kırıklıgına ugrarsın ve sporu bırakabılırsın bu nedenle ...

kısaca soylemek gerekırse 3 aylık bır spor gecmısı olan ınsana proteın tozu kullsaydın super olurdun dıyen bır hoca malesef sana cok fazla sey veremez o nedenle forumu ıyıce okuyup bılgılen ve gozunu ac eger proteın tozu felan almaya karar verırısen kı buyuk ıhtımalle hocan satıyordur ınternette fıyatlarını arastır aynı markanın ve ona gore al senı kazıklamaya calısıcaktır...

basarılar dilerim..

Son düzenleme: 30 Mart 2009
    HawK_İsT ve mrgreen bunu beğendi.
  4. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler.

Aslında hoca'da benim durumuma göre tavsiye etmiyordu ama böyle özel bir durumum olmasaydı kullansan biraz daha fark yaratırdı diyor. Kendisi satış işinde değildi zaten.

Aslında beslenmem iyi diye tahmin ediyorum. Sürekli yeme düzeni üzerine araştırıyorum ve protein özelliği bol olan yemeklerden besleniyorum ve hiç çöp yiyceklerden yemiyorum (çikolata, cips, vs).

Bu arada bana nelerden özellikle yemem gerektiğini söyleyebilirmisiniz? Ben çoğunlukla tavuk, bazen kırmızı et, pilav ve sebze türevi şeyler yiyorum bide epey elma. Ama düzenli uyguladığım bir diyet gibi birşey yok.

3 aydır spora devam ediyorum ama bırakmaya niyetim yok ve mümkün olursa hayat boyu devam edicem.

HawK_İsT bunu beğendi.
  5. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    mrgreen umarım spor hayatın boyle devam eder ...

protein ıhtıyacını tavuk,süt,yumurta,balık,lor,kırmız et gıbı yıyeceklerden karsılayabılrsın antremanlardan once de enerjı ıhtıyacını saglamak ıcın pirinc,makarna yıyebılrısın. lıflı gıdaları da bol bol tuketmeye calıs, bır ogun de 40 gr dam fazla protein alma vucudun fazlasını kullanamaz bosa gıder ..

antremanlardan sonra proteın ıhtıycını 30 dakıka ia 1 saat ıcerısın de karsılamaya calıs üzüm suyu,kuru kayısı,kuru üzüm,fındık,felan yıyebılırsın ara ogunlerde de...

HawK_İsT bunu beğendi.
  6. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    yaptığın şeyi vg. olarak görme spor olarak gör iyi beslen sabırlı ol yoluna devam et zaten fazla bi beklentim yok diyosun sabırlı olursan amacına ulaşırsın

HawK_İsT bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş