İdmandan sonra Yarım litre süt (15gr. protein)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Scoobz tarafından 9 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    Protein tozu alabilcek maddi imkanım yok şuan için ve hergün salona giderken yarım litre yarım yağlı süt alıyorum (1tl) haftada 4gün idman yapıyorm buda aylık 16 tl yapıyor idman sonu 15gr. protein alıp eve kadar yürüyorum (15dk kadar) eve geldiğimde ise karbonhidratlı besin alıyorum bu beslenme şekli doğrumu ?

2. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    whey alacak imkanın yoksa normal bir durum süt içmen.taşıması kolay içmesi kolay...:)
    ama sana süt yerine eğer taşıma imkanın varsa,yumurtayı öneririm.sindirimi süte göre daha hızlıdır.
    eğer sütten başka şansım yok diyorsan sütün pastörize olmasına dikkat et.
    ve antrenmandan hemen sonra basit şeker almayı da unutma.

3. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Light süt ve ya yarım yağlı süt kullanırsan whey kadar yarar sağlarsın. %80 casein, %20 whey almış alıyorsun zaten sütten. Basit şeker almana gerek yok eğer antreman öncesi öğünün protein, karbonhidrat içeriyorsa.

Mikserin varsa 500 ml. sütü içine boşalt. İçine 100 gram yulaf, 1 adet mevsim meyvesi ve 100 gram kadar tavuk göğsü koy. Hepsini karıştırıp afiyetle ye.

Bu kadar süt içmek sana dokunmuyorsa çok şanslısın. Çünkü çoğu kişide laktoza karşı hassasiyet olur genelde. Midesini bozar. Böyle bir durum oluşursa laktozsuz süt kullan. Kilonu bilmiyorum ama 15 gram protein az gibi yükseltsen fena olmaz.

Scoobz ve AnkTıp92 bunu beğendi.
  4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    500 ml migros light süt: 90 kuruş
    500 gram yörsan lor peyniri: 3.5 lira
    yanına uno çavdar ekmeği ya da uno köy ekmeği 2 dilim (paketi 1.75)
    toplamda yaklaşık 5.5 liraya çok güzel bir karışım elde etmiş olursun

şimdi 250 ml sütte yaklaşık 8 gr protein var.
    100 gram lor peynirinde ise 18 gr
    2 dilim köy ekmeğinde ise 6 gr
    yani çok basit ve minik bir öğün sana en fazla 1.5 liraya mal olur
    karşılığında 32 gr protein almış olursun.

ben buna bazen light süt yerine light yoğurt ilave ediyorum.

Scoobz bunu beğendi.
  5. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    Arkadaşlar merhaba ben whey kadar etki görebileceğiniz konusuna kesinlikle katılmıyorum. Ozaman whey protein kullanmayalım, herkes süt içsin ?

Sütte ki proteinde evet %20 whey bulunur ancak kesinlikle whey protein tozu kadar yarar sağlanılmaz.
    Uzmanlar boş yere mi whey proteini sütle karıştırılmamalı diye savunuyor ?

Ayrıca spor sonrası süt içmeninde bir takım dezavantajları vardır:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s-t-n-zararlar-t2917.html

Tabi her konuda olduğu gibi tartışılıyor, buyrun:

http://forum.bodybuilding.com/showpost.php?p=61709621&postcount=17
    http://forum.bodybuilding.com/showpost.php?p=61709851&postcount=18

murderali bunu beğendi.
  6. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Şurda kesin yargılara varılıyor ya hayretle okuyorum. Neden kesin yarar sağlanmaz ? Kesinliği nerden geliyor ? Araştırılmış ve olmaz yok süt whey kadar olmaz mı denmiş. Bu beslenme konusunda ne kadar abuk sabuk mit varsa hepsine kanıt göstericem.

Buyrun yapılan araştırma 2008 yılındaki

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18831752

Burda da benim sütün ne kadar içerik olarak dolu olduğunu ve bizim küçümsediğimiz anlatılmış.

http://stronglifts.com/milk-post-workout-build-muscle-gains/

Whey mucize falan değil.. Kullanılmalı mı tabii kullanılabilinir eksik amino profilini tamamlamk için. Adı üstünde zaten supplement...

Yolladığın linkte hem whey hemde sütün beraber kullanımından bahsetmiş. Bu zaten antreman sonrası kullanabileeği en iyi kaynak. Bu konuda zaten hem fikirim.

Son düzenleme: 10 Kasım 2010
    Scoobz bunu beğendi.
  7. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    İngilizce okuyabilen arkadaşlar zaten linkini verdiğim başlıklarda farklarını okuyabilirler, seninde dediğin gibi amino profilleri farklıdır, bcaa konusunda whey daha üstündür. Bu piyasada hemen hemen her konuda uzmanlar ikiye ayrılmıştır.

Senin göndermiş olduğun linkte şunlar yazıyor:
    Yani evet sporcu gıdaları kullanmayan biri için süt idealdir, ancak imkanı olanlar whey proteini spor sonrası için kullanmaları savunulur.

Senin kaynağında ayrıca şunlar belirtilir:
    Ama bu kaynakların hiç biri wheyle karşılaştırılmamıştır.

Ben süt kullanılmamalı diye bir açıklamada bulunmadım, siz whey kadar yarar sağlar diyorsunuz bende kesinlikle aynı yararı sağlamaz diyorum, çünkü ikisi farklıdır.

Bunlar dışında sizin kaynaklar sadece sütü savunan kaynaklardan oluşuyor. Hiç bir şekilde sütü eleştiren bir yazı bulunmuyor. Örneğin sadece ihtiyacınız olan proteini alabilmeniz için ortalama 1 litre süt içmeniz gerektiği yazmıyor.

Bu araştırmayada göz atabilirsiniz:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21045172

8. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Okusunlar okuyamazlar mı dedim. Madem link yolluyorsun ne olduğunuda açıklayacam tabii ki. Herkes burda ingilizce mi biliyor. Şu anki hangi resmi kaynakta wheyin süte karşı kesin bir üstünlüğü olduğu kanıtlanmışta. Kesin işe yaramaz gibi cümleler kullanıyorsun. Attığın kaynağın sahibi zaten Alan Aragon haftada 2 en az 2 defa sohbet etme imkanı bulduğum birisi. Ayrıca kitaplarınıda okuma fırsatı buldum. Şu dediğinde haklısın. Whey kullanılabilinir. Kullanılamaz gibi bir yorumda yapmadım. Ayrıca whey ve caseinin ortaklaşa iyi bir ikili olduğuda bir gerçek.

Attığım linkleri tekrar okursan anlarsın bence ne olduğu açık yazıyor. Ayrıca Alan Aragon'un girth control kitabını okursan ordada da bu konular netçe anlatılıyor. Son olarak bu linktede anlatılıyor sütün ne olduğu.. Tartışılan nokta süt ve whey tartışması dışında sütün antreman sonrası ne kadar efektif olduğu. Etkili midir ? Kesinlikle evet. Lean Mass arttırır mı evet arttırır. Antreman sonrası önerilir mi ? Evet önerilir. Whey kadar yarar sağlar mı ? Eğer diğer öğünlerde protein amino asit profili sağlanırsa evet sağlar.

http://www.performbetter.com/catalo...ce=newsletterJan08&kw=Milk_MuscleMass_Article

9. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    Öncelikle neden bu kadar rahatsız oldun yazdıklarıma anlamış değilim ? 'Okusunlar okumazlar mı dedim'
    Bu şekilde bir tartışma ortamı istiyorsan ben geri çekilmek istiyorum. Ben burada farklılıklarını tartışıyorum, seninle bir sorunum yok ki sana dedin veya demedin tartışması içine gireyim.
    Alan Aragon ile sohbeti herkes yapar, bu şekilde kendini üste almaya neden çalıştığını anlamış değilim.

Herşey ortada makaleleri ortada, neyi değiştirir senin kendisiyle sohbet etmen ? bravo mu dememi bekliyorsun ?
    Son cümlenle kendinde farklı olduğunu açıklamışsın. Diğer öğünlerde protein amino asit profilini sağlayan varsa neden ek gıda ürünü kullansın ? İhtiyacı olan kullanır olmayanlar kullanmaz.

10. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Linkini verdiğin yazıda ne olduğunu söyleyince. İngilizce bilen arkadaşlar okur zaten dersen o zaman bende öyle cevap veririm. Ayrıca benim normal tavrım bu şekilde forumda beğenmessen yazmassın olur biter. Tartışma ortamı yaratmak gibi bir derdim yok. Evet senden bravo bekliyorum. Hey Allahım.. :)

Evet herşey ortada. Hı hı.. Tabii ki.. Ben zaten süt ve wheyin ortak alınmasının en iyi vereceğini kabul ettim. Senin kesinlik ifadene karşı bunu yazdım. Herşeyden eminiz doğru..

11. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    İngilizcesi olan cümlesini sana karşı yazmamıştım. Farklı olduğu konusunda hemfikirim ve ingilizcesi olanların bunu verdiğim linkte okuyabileceğini belirtmek açısından yazmıştım. Sanırım o cümleyi yanlış anlamışsın.
    Sen üyelere süt kullanımı tavsiye ederken kendin neden whey proteinleri kullanıyorsun peki ?

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/showpost.php?p=208900&postcount=7
    Ha birde çevirinde üyeleri uyarmanı tavsiye ederim:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/antreman-sonras-karbonhidratlar-t25634.html

12. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    An experiment conducted in 2000 shows that casein is also better that whey protein in fat loss, which was shown on the example of three groups of police officers with some overweight (average 35 years, 200-220 pounds weight and 28% bodyfat).
    Within 12 weeks 10 officers of each group had been given different programs: first group was put on a simple diet along with weight-training program (30-35 minutes of hitting four major muscle groups and some aerobics); second got the same program but also was provided with two drinks of a whey protein supplement; and the third one got the same but with casein supplement. All three groups also got vitamin supplement during the investigation.

Prior to the study, 70% of the participants consumed over 50% of their total calories just before sleep and less than 10% at the first meal of the day. Although carb intake was only 60% of total calories, half of that came from sugars and over half was consumed at the last meal of the day. Seventy-five percent had a protein intake less than the Recommended Dietary Allowance of 0.8 g per kg of bodyweight per day, and only 10% took any vitamins.
    Surprisingly, loss of bodyfat took place in every group, event in the ‘laziest’ one. But the percentage varies from 27% to 25% decrease in the first group to 27% to 23% bodyfat decrease in the second and 27% to 18% in the third. As it can bee seen, the participants who hot casein supplement has shown better results that other.

Somewhat surprisingly, no lean mass was lost in the control group despite their fat loss. Lean mass increased by 2 kg in the whey group and by a whopping 4 kg in the casein group. Strength measured as an eight to 10-rep maximum for the chest, shoulders and legs increased an average 29% for the whey users and 59% for the casein users.

Although results are quite impressive in both supplemented groups, casein seems to be more effective in gaining muscle mass along with overall bodyfat loss. Of course, this study doesn’t finish the discussion over whey protein and casein, but obviously gives some useful information for up-to-date bodybuilders.

2000 yılında yapılan bir araştırma daha. Polis memurlarına 3 adet farklı supplement verilmiş. 1. gruba bişey verilmemiş, 2. gruba whey, 3. gruba casein verilmiş. Burada yağ yakımı konu alınmış. 1. grup yağ oranı 27 den 25 e düşmüş. 2. grupta 27 den 23 e. 3. grupta 27 den 18 e düşmüş.

1. grupta şaşırtıcı olarak kas kaybı gözükmemiş. 2. grupta 2 kilo kas kazanımı olmuş. 3. grupta ise 4 kilo kas kazanımı oluşmuş. Whey kullananlarda yüzde 29 ağırlıklarda 10 tekrar artış olmuş. Casein kullananlarda yüzde 59...

Sevgili Altintop ben sana demiyorum ki whey protein beş para etmez. Antreman sonrası kullanılmaz diye. Zaten kullanım şekli olarak whey + süt kullanıyorum. İkisinin kullanımınında bir snerji yarattığını düşünüyorum. Ben senin kesin süt aynı etkiyi vermez dediğin için bunları yazdım. Benim anlatmak istediğim sütte antreman sonrasuı gayet kullanılabilinir. Ayrıca caseinin daha iyi olduğunu gösteren makalelerde var. Yanlış anlaşıldım ve anlattım sanırım. Ayrıca çevirdiğim makalelerle aynı görüşte bazen olmayabiliyorum. Ya da zamanla fikrim değişebiliyor. Mesela antreman sonrası basit şeker kullanımında olduğu gibi.

Son düzenleme: 10 Kasım 2010
    Scoobz ve Altintop bunu beğendi.
  13. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Whey Protein mi daha iyi yoksa Amino Asit mi ?

Scoobz bunu beğendi.
  14. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    Bu makale gercekten güzel, süt'ün önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:12 ----------

Vücudunuzun üretemediği 8 amino asitin 8ininde bulunduğu bir protein tozu yada amino tablet yok , o yüzden imkanı olanın hem protein + amino kullanması daha iyi olur bence. İmkan el vermiyorsa whey protein alabilirsin.

15. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    İkisini ne kadar tutar tahminince miktar olarak

16. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    Bu kesinlikle ürünün kalitesine, kilosuna , tablet sayısına ve markasına göre değişir.

Son düzenleme: 12 Kasım 2010

Sayfayı Paylaş