İdeal Define Beslenme Programı

Konusu 'Beslenme Günlüğü' forumundadır ve Yufuk tarafından 24 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Yufuk

Yufuk Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Aktif Girişimci
    Yer:
    İzmir-Ankara
    Merhaba Arkadaşlar ,

Son 3 yıldır ciddi derecede beslenmeyle ilgileniyorum Araştırıyorum. Diyetisyen arkadaşlarımla olsun yıllardır yanlış yapa yapa kendi öğrendiklerimden olsun size bildiğim uyguladığım ve yararını çok fazla gördüğüm ideal bir beslenme programını paylaşacağım.

Verceğim öğünleri diğer günlerle kombine ederek beslenme trafiğinizi değiştirip mineral ve vitamin dengelerini ayarlayabilirsiniz.

:arrow:Sabah Kahvaltıları 1

1 tam 4 yumurta beyazı + 150 gr yarım yağlı peynir + 2 orta boy domates+ 2 dilim kepek ekmeği + 1 bardak Portakal suyu

:arrow:Sabah Kahvaltıları 2

60 gr Mısır Gevreği 250 ml Süt ile + 1 tam 4 yumurta beyazı + Yeşil elma

:arrow:Sabah kahvaltıları 3

2 Dilim kepek ekmeği arasına 3 4 dilim light kaşar 3 4 dilim hindi salamı TOST + Domates salatalık maydonoz dere otu sövüş

:arrow:Öğle araları : Muz - Yeşil elma - Fındık - Badem - Ceviz den biri (Abartmadan)

:arrow:Öğle yemekleri 1

200 250 gr haşlanmış tavuk göğsü + 1 dilim kepek ekmeği + Yağsız bol limonlu hafif nar ekşili salata+ Az tuzlu ayran

:arrow:Öğle yemekleri 2

200 gr Haşlanmış Bonfile et (Baharat serpiştirilebilir) + Bir kase cacık+ 2 dilim kepek ekmeği + Diyet limonata

:arrow:Öğle yemekleri 3 ( favorim)

200 gr Somon fileto haşlama + Karalahana havuç tan oluşan salata + 250 ml Şalgam

:arrow:Öğün arası: 150 gr sıkıştırılmış veya ince kıyılmış bol limonlu maydonoz- haşlanmış kereviz veya glisemik indexi yüksek olmayan yağsız bi aperatif- bu saydıklarımdan biri

:arrow:Akşam Yemeği: en az 1 en fazla 2 kase combo Çorba( yada sebze çorbası diyebiliriz)

:arrow:Combo Çorba malzemeleri : Beyaz lahana + Patates + Havuç + Ispanak veya pırasa + çok az salça + bir avuç esmer pirinç veya mercimek (isteğinize göre ezilmiş maydonoz)

Bu çorba tamamen yağ yakmaya ve bol vitaminle vucudu zımba gibi yapmaya endeksli bir çorbadır içeriği mükemmel derecede besleyicidir.
    Beyaz lahana ve maydonoz tam bir doğal CLA kaynağıdır ve yağ enzimlerini tetikleyici etkileri vardır.

Akşam Yatmadan önceki öğünlerde : Cacık - combo çay- Peynirli salata- veya en az 250 gr yağsız süt veya yoğurt.

Akşam ara öğününde kesinlikle süt ürünlerini belirli bir miktarda tüketin.
    Çünkü 8 9 saat aç kalacağımız için vucut katabolik etkiye gecicektir. Bu etki sadece yağ yıkımını değil kas yıkımınıda tetikleyecektir. Bu yüzden süt ürünlerinde bulunan süt proteini yani casein bilindiği üzere yavaş yavaş sindirilerek vucudu katabolik etkiye geçirmeden sabahki öğünümüze kaslarımızı korumuş bi şekilde götürcektir.

Sabah kahvaltılarında yumurtadan ısrarcı olmam eşsiz aminoasit kaynağı olmasındandır.

Kırmızı etin trigliserid kaynağı olduğundan dolayı tercih etmeyenlere söylüyorum : Kırmızı et haşlandıktan sonra büyük oranda yağ kaybeder ve kırmızı ette bulunan l carnetin doğal yollarla alındığından daha etkili olucak yağ yakımını destekleyip cinsel gücü sperm kalitesini arttırcaktır.

Somon balığı eşsiz kalite bir protein ve omega 3 deposudur. Maddi imkanınınız el verdiği sürece sıkça yemenizi tavsiye ederim.

Menülerime glisemik indexi yükseltici karbonhidrat içeren şeyler katmadım( muz ve portakal suyu hariç) Çünkü istesekte istemesekte karbonhidrat vucuda girip enerji olarak kullanılabilcek seviyeye gelcek. Her besinin 100 gr ında en az 4 5 gr var.
    Kötü huylu karbonhidratlar almadıkça vucut alıştığı için bir meyveli sodayı bile şerbet zannedip içemez hale geliceksiniz bi vakit sonra ve bu sizi çok sevindircek:)

Bu diyetle çok fazla yağ kaybedip çok fazla kas kazandım( aynı zamanda yüzüyorumda) Umarım deneyen diğer arkadaşlardada aynı etkiyi gösterir.

Ben 1,85 82 kilo yağ oranı düşük biri olduğum için ve iştahım biraz açık olduğu için menülerim define için abartı gelmiş olabilir bazen etleri 2 katına bile çıkartıyorum ekmek yemeyince:)
    Uygulayan arkadaş Kendi kalori hesabına göre porsiyonları düşürüp yükseltebilir.

Bir yanlışım olduysa affola ilk 3 4 gün için Allah sabır versin sonraki zamanlar içinde Hayırlı olsun dileklerimle Saygılar :)

GnCy, Danny Boy, Azi ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Yufuk, beslenme planını beğendim ama dediğin gibi ağır spor yapanlar için biraz protein miktarları üzerinde oynama yapıırsa çok güzel olur. Mesela ben kolestrole inanmayan birisiyim ve kolestrol erkekler için bir testesteron öncüsü o nedenle sabahları 8-10 yumurta en az 3-4 sarılı yerim. Ama temelde aralara biraz karbonhidrat serpince hem hacim alınabilecek hem yağ yakılabilecek bir liste olmuş. Emeğin için teşekkür ederim.

3. Yufuk

Yufuk Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Aktif Girişimci
    Yer:
    İzmir-Ankara
    Bende gün içinde 4 tam yumurta yerim ama listeyi uyguluyacak arkadaşlarda sorun yaratabilir egzama veya diğer bi dermatojenik bir rahatsızlık çıkabilir diye kendi uyguladığımı biraz dizginledim:) Ben teşekkür ederim

4. emredz

emredz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    gerçekten çok güzel olmuş...en kısa zamanda uygulamaya başlıcam

5. Yufuk

Yufuk Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Aktif Girişimci
    Yer:
    İzmir-Ankara
    Umarım başarılı geçer emredz:)

6. Kaypuz

Kaypuz Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    Yer:
    İstanbul
    112 kg 1,82 boya göre nasıl bir etkisi olur acaba :)

7. kelly1009

kelly1009 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kahvaltı için favoriniz hangisidir ?

8. Yufuk

Yufuk Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Aktif Girişimci
    Yer:
    İzmir-Ankara
    Antreman günleri 2. menü boş günlerde 1. menüyü kullanıyorum genelde. Vaktim olmadığı zamanlar tosta yelteniyorum.

9. ch0sen

ch0sen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    1.75 boy 76 kilo yeni başlamış birisi için bu diyeti önerir misiniz hocam?

teşekkürler..

10. Yufuk

Yufuk Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Aktif Girişimci
    Yer:
    İzmir-Ankara
    Porsiyonları biraz düşürüp uygulaman senin için daha elverişli kilo vermeni sağlayabilir yalnız acele et kış geliyor ;)

11. sinanKahraman

sinanKahraman Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    başlık baya eskiymiş ama yinede sorayım bende tamamiyle size yakın vucut ölçülerine sahibim 183 boy 83 kiloyum deniyeceğim martta başlıcam güzel bi liste arıyodum sizinki gayet iyi duruyo tam bana göre ne abartı ne de çok kısıtlı teşekkürler :)

Sayfayı Paylaş