İştahı kesmenin püf noktaları?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jannissary tarafından 7 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 154 üye.
  1. kory

kory Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ankara
    iştahın artması akşam doymama hissi (yüksek kalorili yada şekerli şeyler yeme isteği) tamamen insülin hormonu ile ilgili...

alıntıdır...
    İnsülin hormonu nedir?

İnsülin hormonu nedir?

Her dört kişiden biri bu sorunu yaşıyor; önce gizli şeker, sonra şeker hastası yapıyor. Hipoglisemi ataklarının sorumlusu da o. Kolay kilo aldırıp zor kilo verdiriyor, tansiyonu yükseltiyor, kalp damar hastası yapabiliyor, uykuyu bozuyor, belleği zorluyor, terletiyor, sinirli, öfkeli yapıyor. Çocuk obezitesi ile de ilişkili ve bazı kanserlerle bağlantısı var.

Peki, sebebi ne, nasıl önlenir?

KİLOLU ve şişman kişilerin sayısında müthiş bir artış var. Rakam büyüdükçe kalp, şeker, tansiyon, gut hastalarının ve kansere yakalananların sayısı da artıyor. 'Erkek tipi göbek bağlayan' genç kız ve hanımların çoğaldığını, kilo sorununun 10-15 yaş grubunda bile patlama yaptığını da gözlemlemiş olmalısınız. Ulusal kardiyoloji dernekleri, hipertansiyon birlikleri, obezite vakıfları, kanser organizasyonları yaşam tarzımız, bilhassa beslenmemizle ilişkili olan bu artıştan endişe duyuyor. Televizyonlar, gazeteler aracılığıyla sizi bilgilendirmeye, kampanyalar, seminer ve söyleşiler düzenleyip uyarmaya çalışıyorlar.

Her yaşın ortak belası

Kilo, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları ve kanserlerdeki bu korkutucu artışın başka nedenleri de var ama önemli nedenlerinden biri yaşam tarzı yanlışlarımızla ilişkili bir sorun: İNSÜLİN DİRENCİ. Sorun (ya da sendrom) bir taraftan okul çağı çocuklarını ve gençlerimizi tehdit ederken diğer yandan orta ve ileri yaşlılarda ciddi sağlık sorunlarına, ölümle sonuçlanabilen problemlere yol açıyor. Bu hafta insülin direnci konusunu detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağız. Umarız yararlanırsınız.

Direncin sebebi ne

Yemeğinizi yedikten kısa bir süre sonra gıdalar bağırsaklarda parçalanarak şeker parçalarına dönüştürülür, emilip kana ulaşır. Kandaki şekerin kas, karaciğer, beyin ve yağ dokusunda kullanılması lazımdır. Bu dokuların şekerden enerji olarak faydalanabilmeleri için insülin hormonuna ihtiyaç var. Pankreastan salgılanan bu hormon kan şekerinin dengelenmesi ile hücre ve dokuların şekeri kullanmasında anahtar rol oynar. Karaciğerin glikoz (şeker) yapımını azaltır, kas ve yağ dokusu tarafından kandan çekilen şeker miktarını arttırır.

Ne kadar insülin o kadar yağ

Yağ dokusundan yağ asitlerinin çözülmesini azalttığı için kan şekeri ayarını etkiler. İnsülinin karaciğerde kan şekerinin glikojen olarak depolanmasını arttırdığı da biliniyor. Kısacası insülin şeker metabolizmasında anahtar bir rol oynuyor. Kanda insülin fazlalaştıkça yağlanma ve kilo alma kolaylaşıyor. İnsülin hormonunu kanda hızla yükselten şeker, beyaz ekmek beyaz pirinç pilavı beyaz undan yapılan diğer gıdalar (kurabiyeler börekler poğaçalar açmalar) gereğinden fazla yendiğinde pankreastan aşırı miktarda insülin salgılanıyor.

İnsülin artınca...

Kanda miktarı çok artan insülin hormonu kan şekerini çok hızla ve çok fazla düşürerek açlık hissine yol açıyor. Bu nedenle "şeker-un" yükü fazla gıdaları bol ve hızla tüketenler kısa bir süre sonra yeniden acıkıyor. Kanda yüksek olan insülin yükselmeye devam edecek olursa bir süre sonra sistem de arızalanıyor. Hücre duvarındaki insülin reseptörleri insüline karşı direnç göstermeye insüline yanıt vermemeye başlıyor, kan damarlarında dolaşan insülinle hücre arasında tam bir blok durumu oluşuyor, aşılamaz bir duvar meydana geliyor.

Kartopu gibi büyüyen dert

İnsülin direnci olarak tanımladığımız bu duvar, kandaki şekerin kas ve yağ hücresine girmesini önlüyor. Sonuçta kanda insülin biriktikçe duvar da kalınlaşıyor. Bu fonksiyonel duvarı aşmak için pankreas daha fazla insülin salgılamak zorunda kalınca birbirini besleyip kartopu gibi büyüyen, sonra da bir çığ haline gelip metabolizmanın canına okuyan yanlış bir sistem çalışmaya başlıyor. Zamanla pankreas bezi yoruluyor insülin cevapsızlığı insülin yetersizliğine dönüşüyor. İşte o zaman çok ciddi, endişe verici bir süreç başlıyor.

Bu belirtiler sizde de varsa

* EĞER kolay kilo alıyor zor veriyorum, gittikçe genişleyen belime ve göbeğime çare bulamıyorum, verdiğim kiloları kısa bir süre sonra yeniden ve fazlasıyla geri alıyorum diyorsanız,
    * Sık acıkan, tatlı krizleri yaşamaya başlayan, yemeğin üzerinden bir saat geçmeden yiyecek arayan, yemeklerden sonra yorgun, halsiz düşüp hımbıllaşan/ağırlaşan, uyuklayan biri haline geldiyseniz,
    * Yemeklerden 1-2 saat sonra can sıkıcı boyutlara varan hipoglisemi atakları ve bağlı sinirlilik, öfke, çarpıntı, bitkinlik, açlıktan şikayet ediyorsanız,
    * Tatlı, unlu, nişastalı yiyecekler ve şekerli içeceklere ilginiz arttıysa,
    * Makarnasız, pilavsız, ekmeksiz, böreksiz, poğaçasız, kurabiyesiz, çikolatasız, dondurmasız yapamıyorum diyorsanız,
    * Uyku sorunlarınız var, sık sık uyku bölünmeleri, uyku apnesi atakları, gece yeme sorunları kapınızı çalmaya başladıysa,
    * Sağlık kontrolünüzde tansiyonunuzda yükselme, iyi kolesterolünüzde azalma, trigliseridinizde çoğalma, karaciğerinizde büyüme, şekerinizde yükselme, ürik asidinizde fazlalaşma gibi eğilimler saptandıysa bu diziyi daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

BİR BİLGİ

Sebep olduğu hastalıklar

İNSÜLİN direnci olanlarda şu hastalıklara yakalanma ihtimali artıyor.
    * Şeker hastalığı/Erişkin tipi diyabet
    * Obezite/şişmanlık
    * Hipertansiyon
    * Koroner kalp hastalığı/inme ve felçler
    * Karaciğer yağlanması/yağlanmaya bağlı iltihaplanma
    * Gut hastalığı
    * Bazı kanserler (meme, prostat)
    * İnsülin direncine yakalananlarda reaktif hipoglisemi ataklarının, gizli şekerin, bellek bozukluklarının, Alzheimer hastalığı gelişme ihtimalinin, depresyon ve panik atakların, uyku apnesi ve horlamaların, kan pıhtılaşmasında bozulmaların daha sık görüldüğünü kanıtlayan bulgular var.

ÖNEMLİ

Belirtileri neler

İNSÜLİN direnci sendromu teşhisinde kullanılan objektif parametreler de var. Aşağıdaki bulgulardan üçünün aynı kişide bulunması tanı konmak için yeterli:
    * Kanda şeker ve insülin fazlalığı önemli bir teşhis kriteridir
    * Bel çevresinin genişlemesi (erkeklerde 100, kadınlarda 88 cm.'nin üzerine çıkması)
    * Kan basıncının yükselmesi: 130/85 mmHg ve üzeri
    * Karaciğer yağlanması
    * HDL kolesterol düşüklüğü (40 mg/dl.nin altındaki değerler)
    * Trigliseridin yüksekliği (200 mg.ın üstündeki değerler)
    * Ürik asit yüksekliği.

Prof.Dr.Osman Müftüoğlu/Hürriyet

hkatar ve elipina bunu beğendi.
  2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    Yeşil elma işe yarıyor gerçekten de ben sabah nescafe 3ü 1 arada içsem kafeinden dolayı yaşım 14 ya bir şey olur mu bağımlı mı olurum ve yağ pek yok 3g sadece. önerir misiniz?

---------------

hiç kimse önermez, bu sentetik olayları...arkadaşların da tavsiyesi ettiği gibi" natürel kahve "içiver...)

3. Stallone

Stallone Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    ben günde en az 3 litre su içiyorum, su gerçekten işe yarıyor.ayrıca sabahları yulaf yiyorum bir kase.öğlene kadar rahatlıkla alnının akıyla çıkıyorsun :D

4. OgetS

OgetS Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    aynen katılıyrm ya LOR peynirini tek basına yemek iskence gibi :((

5. cihatçakır35

cihatçakır35 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    yemeklerden 20 dk önce bol bol su iç.. bu senin daha az yemeni sağlayacak.. fakat az yiycem diyede abartıp vücudunu ihtiyaç duyduğu besinlerden yoksun bırakma

6. salimemik

salimemik Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yazan oldumu daha once bilmiorm ama "Tarçın" bu iş için 1 e 1

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

bu cok basit sabah kahvaltısında kan sekerini yavas yukselten lifli gıdaları tuketirsek kan sekerimiz yavascana duser ve acıkmayız

bir ögünden sonra cabuk acıkıyorsak o ogunde bir sorun var demektir

celil.1234 bunu beğendi.
  8. WildRose

WildRose Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    Bulgur ye, iç suyu. İçerde şişsin. :)

9. kujum

kujum Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    3-4 gündür denediğim yöntemi paylaşmak isterim beni gayet tok tutuyor..

sabah uyanır uyanmaz 10-15 maydonuzu saplarıyla beraber,1 limon ve 1 bardak suyla blendırdan geçirip içiyorum, evde kahvaltı yapmıyorum ofise gidince yapıyorum ve bu beni bayağı tok tutuyor.. gün içerisinde maydonoz yemekte tok tutar, ben tembellik yapıp maydonozla uğraşmak istemiyorum ofiste, uğraşsam hiçte fena olmaz aslında..

bu yöntemi daha öncede denemiştim yine sıkılıp bırakmıştım.. o zamanlar işe yaramıştı..

10. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Ben günde 2 öğün yiyorum.

Öğünler arası 10-12 saat boşluk bırakıyorum.

Bu süre içinde hiç karnım acıkkmıyor.

İştah yemek yemeye başlayınca geliyor, yemek bitince gidiyor. :)

Nedeni insilün direcinin olmaması.

GencGrafiker bunu beğendi.
  11. xccc

xccc Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    kesinlikle katılıyorum çok iyi bir iştah kesici.Ayrıca iştahı azaltmak için ılık su içebilirsin tok hissi veriyor

managed bunu beğendi.
  12. imersema

imersema Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    spor
    Yer:
    istanbul
    zayıf değil de fit kalmak önemli olan..

13. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    ben bir şey yemeden önce bol su içiyorum nedense bende istah kesintisi yapıyor sende işe yararmı bilmem

14. SerkanTurhan

SerkanTurhan Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    yemeklerden yarım saat önce yada 1 saat öncede olabilir yarım greyfurt yiyin.
    Greyfurt açlık hormonlarınızı ve ensilün hormonunu tabiri çahizse yere yapıştırır .

Acıkmazsınız ve sanki bi araba yemek yemiş gibi hissedersiniz .

Sevgiler.

15. godzilla

godzilla Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ben kilo vermek değil fazla yağlarımdan kurtulmak istiyorum.özellikle göbek çevremde biriken yağlar çok can sıkıcı.karbonhidratı azalttığımda bu yağların gevşediğini ve hacim kaybettiğini gördüm.ama karboyu sürekli düşük tutunca bende halsizlik,isteksizlik,göz kararması gibi durumlar oluşuyor.ve eskisinden daha şiddetli bir biçimde karboyu yükseltmeme neden oluyor.bu işin bir yolu yordamı yok mu?birde yıllardır yüksek yağlı ve karbonhidratlı beslenmeye alıştığım için,bunlar olmayınca midem ağzına kadar dolu olsada yine de aç hissediyorum.
    Aslında aşırı yemek yiyen biri değilim.benim sabah ve öğle yemeğimin toplamı normalde yetişkin bir insanın bir öğün yemeğini oluşturuyor.yalnız akşam yemeğini biraz fazla kaçırıyorum,sanırım yağlanmamın en büyük sebebi bu.çok çabuk kilo alıp vermeye müsait bir metabolizmam var.

Yulaf ilgimi çekti.ekmek vs.yerine kullanabilirim.tavsiye edbileceğiniz bir marka/ürün var mı?yulafı sütle mi karıştırmalıyım?

16. vegar

vegar Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    yeşil elma benim iştahımı acayip kesiyor.

sabre bunu beğendi.
  17. sabre

sabre Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hekim (Endokrinolog)
    Yer:
    Ankara
    elma ve yulafı karıştırınca inanılmaz tok hissediyorum. ancak müsli de oldukça etkili bir lif kaynağı..

18. Sigmσ

Sigmσ Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    su içemiyorum bazen hiç içmediğim oluyor doktorumda kızıyor ama bir türlü alışamadım sanırım bu yuzden çok sık acıkıyorum

19. esraa

esraa Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    XL S MEDİCAL bu haplardan kullanan var mı??? istah kesici ve yağ yakıcı metabolizma hızlandırıcı çesitleri varMIS

20. beceriksizadam

beceriksizadam Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar yumurta ve lor peynirinin iştah kestiğini onaylıyabilirim aslında. Her gün kahvaltıda yumurta ve lor peynirini eksik etmem, genellikle 10.30 gibi kahvaltı yaparım ve okul dönüşü 5.30 gibi akşam yemeği yerim. Acıkmaya 4.30-5 gibi baslarım. Öğlen çok rahatım ama akşam yemeğini yedikten sonra 2-3 saat içerisinde sürekli bi şeyler yiyesim oluyor. Halbuki önerilmemesine rağmen akşam yemeğinide çok ağır yapıyorum.

Sayfayı Paylaş