üniversite sorunu

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve tuçe tarafından 26 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. tuçe

tuçe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    ilk sene sınava zaten öylesine girmiştim kazanamamıştım zaten tam denk gelmiş çünkü liseden mezun olduğum yaz mikrobik ateşli bi hastalık geçirip 1 ay hatanede yattım okulların başladığı aylarda aralığa kadar geçmesiyle uğraştım u arada kilo veririm diye ve birazda dinlenirim diye başvurmadım bu senede dershaneye gitmiştim ama yine olmadı hem kilo vermedim hemde istediğim puanları alamadım iyice depresyona girdim gelen bölümler var fakat yıllarca okuduktan sonra işsiz kalınan bölümler mesela sanat tarihi edebiyat tarih formasyon kaldırıldığı için bu bölümlerde öğretmen olamıyor artık zaten bu bölümlere giden arkadaşlarımında hangi akla hizmet buraya gittiklerini bilmiyorum ailemde sürekli baskı yapıyor ne olursa olsun bi böüme git hangi bölüm olursa git kaç yaşına geldin yeter beklediğin diye bu ikinci girişimdi açıköğretim adalet düşünüyordum ama bilmiyorum sizce ne yapayım 1 sene hazırlanıyımmı yoksa hangi bölüm olursa gidiyimmi habide dışarıyı yazmamıda istemiyorlar bu arada 21 yaşındayım 91 doğumluyum yani çoğu kişide napıcan açıköğretimde diyor kafam çok karışık bi öneride bulunursanız çok sevinirim

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:24 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:57 ----------

konuyu düzenleyi bulamadım ekyerleştirme tercihleri geldiği için yazdım bu yazıyı normal tercihler olup bitti bile her türlü önerinize açığım lütfen sadece ne düşünüyorsanız yazın

dragox bunu beğendi.
  2. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    Cümleler biraz karışmış,anlatımda açıklık yok pek.

Anladığım kadarıyla cevap vereyim ;

Ben de 92 doğumluyum 2 kere öss ye girdim,ikincisinde istediğim yeri tutturdum.Ve çok mutluyum istediğim mesleği seçtim diye hiç de pişman değilim geri dönüp biraz daha çalışsaydım keşke de istediğim bölümün daha yüksek puanlı üniversitesine gitseydim de demedim.

91 doğumlu olduğun için henüz geç değil.O yüzden 1 sene daha,son tempo hazırlanıp hangi bölümü istiyorsan orayı tercih etmelisin.En yüksek puanlı üniversiteye gitmek zorunda değilsin.Önemli olan istediğin mesleği seçmen.Çünkü bir ömür o mesleği yaşayacaksın.

Son sözüm eğer ileride asık suratlı,seçtiğin hayattan memnun olmayan,sürekli pişmanlıklar duyan birisi olmak istemiyorsan ( ki çok var öyle insan ) 1 sene daha otur hazırlan henüz geç bile değil senin için.

Ek olarak açık öğretim de yazabilirsin idareten kalsın zararı olmaz hatta yararı olur.

3. tuçe

tuçe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    bende açıköğretim diyorrumda ona çalışıp bi yandan öss ye hazırlanıp bi yandanda zayıflayabilmeye çabalamak bide ilerde çalışıp para biriktirmeye çalışıcamhepsi yürürmü diye düşünüyorum nersi karışık olmuş düzeltiyim buarada:)

4. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    Zayıflamak dediğin şey zaten 1 ayda falan yapılabilecek mucizevi birşey değil ki.Azim ve istikrarla olan bir şey.Bunun için de uzun bir süre gerekiyor.Ve sınavlara hazırlanmaya da engel değil.Zaten sağlıklı besleneceğin için kan şekerinde ani iniş ve çıkışlara izin vermeyecek vücudun.

Para biriktirmekle tüm bunların alakası ne pek anlayamadım.Eğer spor salonuna gitmeyi kastediyorsan o zaman evde de çalışabilirsin illa salona gitmeye gerek yok bir kaç malzeme işini görür.( Dumbbell,egzersiz topu vs. )

Ayrıca 1 sene abartıya kaçmadan kaçamaklarla yapılan beslenme sınava hazırlık döneminde bile bence mübah.Sonuçta bu sınav ileride yaşayacağın hayatını belirleyecek.1 sene feda etmişin çok mu ?

Sana tavsiyem forumu iyice araştır ve ygs-lys lere çok sıkı çalış.Açıköğretimin de çok zor olduğunu düşünmüyorum.

Kolay gelsin. :)

tuçe bunu beğendi.
  5. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    2 sene dikey geçiş yaptım ben öyle okudum ama bölüm bilgisayar prog. benim. Lisede de aynı bölümü okudum üni de 2 sene okudum ama istediğim bölüm değil açıkçası. Açıköğretim 2.sınıftayım şu anda aynı zamanda seneye istediğim bölüm için bi daha hazırlanıyorum. Açıköğretime devam et elinde bi diploma daha olur ama istediğin bölüme de gir. Sonuçta seneye girsen 26 yaşında bitireceksin geç değil hiçte. Yani karışık bişey yok bana kalırsa gayet yürür hepsi:)

tuçe bunu beğendi.
  6. tuçe

tuçe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    ben ondan kilo aldım işte aburcubur atıştırırken daha çekilir oluyor dersler demek istediğim işte çalış eve gel dersi çalış spor yap o tempoyu yürütebilirmiyim acaba ama başka çaremde yok teşekkürler bu arada konumla ilgilendiğiniz için :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:23 ----------

bencede öyle fikirleriniz için çok teşekkür derim hep ailem beni dehşete düşürüyor kaç yaşına geldin bi bölüm yaz git adın üniversteli olsun yeterki diye ilerisini düşünen hiç yok:)

7. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    ben 92 dogumluyum lys de 22.000 olmustum ısteedgım yer 13 bın le fılan alıodu ama sene kaybetmemek ıcın gıttım mutlumuyum ıstedgım bolumde ama ıstemedgım unıde okuyorum :)

sene kaybetmeolayına bende cok takılırdım ama olay oyle degılmıs yanı unıye gelınce goruosun ısnanlar zevk ıcın okullarını uzatıyor ne bılım babam gonderıo dıo derslere gıtmıo sosyal falıyete katılıo uzatıo senın ıse daha onemlı bı durum var onunde KENDINE GUVENIYOSAN bı sene kaybetmen hıc onemı degıl bence..

8. sthammer

sthammer Guest

Moralim sinirlendi

sen hangi akla hizmet sözel bölümü seçtiysen arkadaşların da o hesap ne yazık ki, iş alanları çok kısıtlı, fef mezunuyum :)

9. tuçe

tuçe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    maalesef başka seçeneğim yoktu puanım obölüme yetiyordu lisede ayrıca 2. kez sınıfta kalışımdı ve hiçamahiç anlamadığım matematik olan tm yi seçip riske giremezdim çünkü birkez daha sınıfta kalsydım atılırdım sadec 3krediden kalmıştım bu arada bu kadar acmasızlar işte 3 kredicikti Allah'a binlerce kez şükürki puanımı resmen mucize eseri tamamlayıp kılpayı kurtulmuştum atılmaktan o yüzden daha kurcalamaya cesaretim olmadı bölüm değiştirmek için ayrıca çok tuhaf durumlar var mesela sosyoloji hukuk psikoloji felsefe okul öncesi gibi bölümlerin tm lilere has olması çıldırıyorum yahu sayısala kafamız basmıyor diye gerizekalı konumuna koyulduk oysaki biz daha çok çabalıoruz bazı şeyler için türkçe öğretmenliği nerdeyse tıp'a yaklaşan bi puanda delirmemek elde değil

10. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    Spor öss aöf ve çalışmak ?

Öss yerine sadece dil kursumu eklersem aynı benim yaptığımı yaparsın.Hafta içi sabah 9 akşam 6ya kadar çalışıyorum 6.30da dil kursum başlıyor 10da bitiyor 11de eve gidip direk yatıyorum bir sonra ki gün yine iş + çıkışta spor saat 9 gibi evde oluyorum yine yorgunluk ve uyku..Fakat ders çalışmaya fırsat bile olmuyor ilk önce bunu düşün ne açıköğretime nede dil kursuma çalışabiliyorum beyinen bitik durumda oluyorsun bence çalışmayı düşünme ve açık öğretim yerine gir bi bölüme başla yavaş yavaş kimse aç kalmaz elbet yapılır birşeyler tabi istemediğin bir bölüme değil.

ercan41 ve tuçe bunu beğendi.
  11. sthammer

sthammer Guest

bölümlerin hem getirisi yok hem de zordur, eğer akademisyen olmayı düşünüyorsan seçebilirsin ki o da hayata 30-35 yaşlarında başlamak ve sağlam bir maddi destekle olur.
    Sadece sözel değil mesela fizik bölümünde arkadaşlarım vardı adamların kuantum denilen bir dersi vardı o dersin sınavı için özel olarak kâğıt kamyonu gelirdi, sınav 4 saatti ve ortalama biri 18-20 sayfa yazardı ve çoğunlukla -15 alırdı adamlar 0 bile değil :) onlardan ötürü çan eğrisi geldi okula, adamlar hocalarını öldürme planı yapıyordu:D Gelelim tarih bölümüne bütün kitabı ezberlersin dengesiz bir hoca gelir ve kitabın kapağını ya da ön sözünü sorar kafa_ bunlar başımıza geldi, zaten sen bilinçlisin bu konuda, öğretmenlik olayı da ciddi sıkıntı, sen mesela türkçe öğretmenliğine girdin diyelim atanmak için yine matematik yapman lazım, kpss sınavı öss'den çok daha zor, kendi branşındakileri elemek için onların yapamadığını yapman lazım, kadrolar kısıtlı mesela haberlerde 30 bin öğretmen atandı diyor, akraba geliyor sen niye atanmadın diyora32, adam bilmiyor ki benim bölümden 200 kişi atanıyor, 25 bin kişi birikmiş sadece benim branşımdan
    200 kişi arasına girmeye çalışıyoruz.
    Gazetecilik, radyo televizyon sinema, iletişim, halkla ilişkiler vs. belki bunları tavsiye edebilirim bölüm olarak ayrıca matematik sorununu çözmek için 'antrenmanlarla matematik' diye bir kitap var, en temelden başlamış 2+2=4 gibi onu tavsiye ederim, başarılar

12. tuçe

tuçe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    yani öss ye çalışıyım açıköğretim yazmıyımmı diyosun bencede öyle ama etrafımdakiler yinemi kazanamadın falan diyorlar sinirden kendimi yemeğe vuruyorum böylece ne görünümüm konusunda nede hayatım konusunda bi tık ileri gidemiyorum 3 yıldır

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:51 ----------

öff o ne ya öyle korktum valla. aslında radyo televizyonu bende düşüüyodum bu arada o matematik kitabını kesinlikle bulup alıcam :)

Sayfayı Paylaş