önemli sorular

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve gaglen tarafından 28 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. gaglen

gaglen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba forum ahalisii bu sporda 3.ayım daha önce hiç yapmadm 19 yaşndaym boy 180 kilo 70 bnm bazı sorularm olacak..
    1- makina mı serbest ağırlık mı?mesela ben bench presste 40 kilo 5 tekrar zor çıkartıorm ama makinada 50 kilo 8 tekrar yapıorm banamsn demiyo!!yani makinada aynı hareketi yaparken kilonun bu kdr artması sadece göz boyaması mı yoksa makinada daha fazla ağırlığı daha rahat kaldırarak çok daha fazla gelişmek mümkün mü?kısacası makinada kaldırdığım 50 kilo gerçekten 50 kilo mu??
    2- bench press ve incline presste barı göğüse değdirmek gerekli mi?şunu farkettim barı göğse dokundurup kaldırdığımda çok zorlanıyorum fakat göğse bir parmak kala indirp kaldırdığım zmn daha rahat oluyor ve böylece iki tekrar fazla yapabiliyorum.bunun bi avantajı var mı?
    3-bu sorum omuzla ilgili.bnm omuzlarım dar ve genişletmek istiyorum.böyle bişey mümkünmü yani omuz genişlii genetk bi özellk olup genşlemez sadece gelişr mi yoksa omuzları genşletmenin yolu var mı varsa en etkili hareket hangisi?
    4-gainer kullanıyorm ve çok hızlı bir şeklde kilo aldm 64 den 70e çktm bu tehlikelimi?acaba gainer bitince bu kiloları aynı hzda kaybedecekmym?sonuçta vücud fazla kaloriye alışıp gainerı bıraknca kilolar gideblr..olur mu böyle bir şey?
    5-son sorum barbell curl yaparken belden kuvvet almanın zararı var mı?belden kuvvet alarak hareketten mi çalmş olurz yoksa bişey farketmez mi?çnkü ağırlklar arttıkça istemedende olsa belden kuvvet alıorm aynı şeyi cable rowing içinde geçerlimi sadece aparatı kollarımzla mı çekmemz lazım yoksa belden güç alıpta çekeblrmyz??

bu soruda ekstra olsn iyi bir karın için günde minumum kaç mekik lazm (bel bölgem yağsz)

2. gaglen

gaglen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya içimde kaldı şunuda sorym :D decline press ne kdr gerekli??

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    1) Makineler sinerjist yani ana kasa yardım eden kas gruplarını işin içinden çıkararak, ana kas grubunu izole eder. O yüzden, vücut barı dengelemek(ya da dambıl, ki daha zor) ya da genel dengeyi sağlamak yerine, sadece hareketin gerçekleşmesini sağlayacak kası kullanıyor. Bu yeni başlayanlar ve sakatlıktan yeni çıkanlar için uygun, ama ciddi düşünenler her zaman bar ve dambıl ile çalışmalı.

Dediğin gibi cidden makine bench press'te 50-60 kg ile çalışıp, normal barla 40 kg'yi zor çıkarabilirsin. Ama uzun vadede serbest ağırlıklar ile çalışanlar kazanır ;)

2) Göğüse değdirmek tavsiye edilmez, hem çok sert çarpabilir, hem de ağırlık göğüsten sırta kayar.

3) Genetik tabii ki büyük bir rol oynar, ama hiç genişlemez diye bir şey yok. Her zaman vücudunun gerisinde kalabilir, ama bu illaki çok dar omuzlara sahip olacaksın anlamına gelmez.

4) Gainer ile alınan kiloları vermezsin ama çok hızlı aldıysan bu kiloların büyük bir kısmı yağdır.

5) Barbell curl yaparken sırttan destek almamak gerekir tabii, biceps hareketi sonuçta. Kaldırabildiğinden fazla ağırlık kullanırsan sırt devreye girer çünkü tekniği bozmuş oluyorsun. Cable rowing sırt hareketi, sırtın düz olacak, sonra çekebildiğin kadar kendine çekeceksin - egzersizler bölümünde mevcut.

6) Karın için her bölüme(üst, alt, yan) bir tane, birde ek olarak bir hacim hareketi yeterli. 3-4 set, 20-30 tekrar ideal.

7) Decline hareketleri, belli bir göğüs kütlesi oluşturduktan sonra yapılır. Daha erken senin için ;)

4. gaglen

gaglen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkür ediyorum cvplarınz için hazr aydınlatan birini bulmuşken biraz daha soru sorym :D bu makina olayına çok kafam takıldı çnkü bzm salonda dana gibi herifler hep makinada çalışıyo kısaca sormak istediğim bn güçlenme dönemini btrdm artk ve hacim almaya başlıcam bu yüzden makinadamı daha iyi sonuç alırm yoksa serbest ağırlkta mı??hangisini tavsiye edersnz?
    bi yerden trapezleri fazla geliştrmenin omuzu dar gösterdiğini duymuştm bnm hayalim geniş omuzlar olduğu için bunu duyduğum anda programımdan trapez hareketlerini kaldırdm.bu gerçek mi??
    bn hergün fast food yiyorm büyük boy bir menü snrasında tatlı fln malesef bunu günün ilk öğünü olarak saat 12 civarı yiyorm(malum öğrenci hayatı) bu aşırı göbek yapar mı??yoksa sürekli spor yaptğm için az bir yağ alımı mı gerçekleşir?
    dumbell side bending beli kalınlaştırır mı??

Sayfayı Paylaş