çalışanlar için öneriler ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve z-bar tarafından 15 Kasım 2006 başlatılmıştır.

1. z-bar

z-bar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar forumda arattım ama detaylı bir bilgiye ulaşamadığım için başlık açma kararı verdim.

malumdur ki pek çoğumuz iş hayatıyla iç içeyiz ve ideal olarak anlatılan beslenme kriterlerini birebir uygulamak oldukça zor.kendimden örnek verirsem işten eve 19.00-20.00 saatlerinde falan gelip yemeğimi yiyorum.yaklaşık 22.00 civarı evde çalışıyorum.antrenmanım 23.00 civarı bitiyor.üzerine bir duş aldıktan sonra da saat 23.30 oluyor.bahsedildiği gibi antrenmandan 1 saat sonra falan karbonhidrat ve protein alımı yapmak gerekiyor fakat malum uyumakta lazım.beslenicem derken uykusuz kalmakta var.

ben kendime çözüm olarak antranman sırasında su, soda, meyve suyu içmek ve hemen antrenman bitiminde çeşitli meyveler ve fıstık yemek gibi bir uygulama yapıyorum.bazen de bal, peynir falan.meyvenin antrenman sonrası pek önerilmediğini biliyorum ama diğer türlü de uykusuz kalacam.protein tozu da kullanmak istemiyorum.malum maddiyat.kısacası bi nevi zamanla yarış içerisindeyim.

bu konuda pratik çözümler önerebilecek dostlarımın tavsiyelerini bekliyorum. herhalde bu durum sadece bana münhasır değildir.

not: eğer gereksiz bi başlıksa ya da benim göremediğim başka bi linkte açıklaması varsa konum silinebilir.

2. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    bahsettiğiniz "olmaz yenmez" vs.ler kesin kurallar değildir, kişinin vücut yapısına amacına göre değişirler...antremandan sonra yiyebilirsiniz, diet yapmıyorsanız 1 saat beklemenize gerek yok, meyva da tüketebilirsiniz...yağsız veya az yağlı süt veya yoğurt antreman sonrasına uygun...yanında muz...

3. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    selamlar z-bar;

antremanını yemek yedikten 2 değilde 1.5 saat sonra yap ve antremanını 45 dk. ile sınırlı tutmanı öneririm.
    ben bu şekilde çalışıyorum. 45 dakikalık bir kar sağlarsın hem de zaman dan kazanırsın.

beslenme olarak pratik bir şeyler, yumurta,peynir,süt...vs. geliyor aklıma.

ben protein ve gainer kullanıyorum ant. sonrası ve gün içinde. kullansaydın güzel olurdu. ama maddiyat konusunda çok haklısın. gerçekten fiyatlar çok pahalı. Allah yardımcımız olsun :)

başarılar.

4. z-bar

z-bar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İlginiz için teşekkürler. Sizinde dediğiniz gibi süt,yoğurt,muz olduğu kadar artık :)

5. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    z-bar valla durumunu cok iyi anliyorum. Bir ara bende öyleydim. Aksam fazla antreman yapma cünkü uykunu kacirabilir. Antremanlarini kisalt. haftada 3 gün saatlik antreman yapiyosan bunu sen 5 güne böl ve 30-40 dakika felan yap. Eger cok gec yemek yiyip yatma zorunlulugu varsa hemen 30 dakika sonra ye ve yat. Protein tozlari felan varsa idmandan hemen sonra ic(sütle beraber az yagli olsun). Gec yatip da sorun oldugundan sabah ilk kalktiginda bol proteinli sabah gecir(yumurta peynir felan). 6-8 saat mide bos ondan kaslara zarar gelmesin.

6. ZERO

ZERO Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    eye see you antreman sonrası nasıl süt uygun oluyor ... :eek:

7. UÇURUM

UÇURUM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    KARTUŞ DOLUM
    Yer:
    İSTANBUL
    aynı sorun bendede var çalıştıgım için ant sonrası peynır sut vb o tamamda ant kısa tutmak nasıl hemen
    bitmiyo prog bide az çalışmakta istemiyom kısa kesince pisiko olarak tatmin olmuyo ne yapcam şaşırdım
    valla bi akıl verin toz olayını bende money sıkıntısı var cok pahalı meretler ofof of :x

8. z-bar

z-bar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    değerli forum üyeleri, size de bazen sıkıcı gelmiyor mu gece süt içme gh hormonunu etkiler, idmandan sonra meyve yeme çok faydalı değil, gece balık yeme uyku kaçırır, fazla kalsiyum böbrek taşı yapar vs.vs.vs.

ya bu işin bi kolayı yok mu ? sürekli böyle diken üstünde mi olacaz ? bence ne kadar irdelersek o kadar sarpa sarıyo durum. yiyiverin gaari mi desek :) ne yapsak ?

9. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Mümkünse saat 17-18 civarı, yani antremandan 2 saat önce, az miktarda protein ve karbohidrat ağırlıklı bir ara öğün yerseniz eve gelir gelmez antremanınızı yaparsınız. Daha sonra akşam yemeğinizi yersiniz. Ben buna benzer bir uygulama yapıyorum ve memnunum.

10. z-bar

z-bar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    uygulamanız iyi ama ben kendi adıma 17.00-18.00 civarı yolda oluyorum. 19.30 gibi eve varıyorum ancak. Hem de kurt gibi acıkmış olarak.Teşekkürler.

11. UÇURUM

UÇURUM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    KARTUŞ DOLUM
    Yer:
    İSTANBUL
    aynen öyle aksam 19 evdeyim ve acım yemek yiyor 21 civarı ant başlıyor :idea:

12. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    selam UÇURUM;

ben ağır çalışıp set sayılarını düşürüyorum. hem antreman kısalıyor, hemde istemediğin kadAR tatmin olabiliyorsun. sıkıysa tatmin olma deli gibi ağır çalıştıktan sonra ;:::)

13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Ben de 17-18 sularında yolda ve gayet aç oluyorum.. evden yanımda taşıdığım eti form tarzı yag oranı neredeyse sıfır ancak komplex karbo oranı oldukça yüksek kepekli lifli krakerler, veya kepek ekmeki arasına peynirli sandviclerle hem aclıgımı gideriyorum hem de antrenman oncesi saglam bir karbo yuklemesi yapmış oluyorum..
    ayrıca bu söyledigim seyleri yemek hem araba kullanırken hem de yolda, otobuste hiç de zor değil.. cok pratik yiyecekler.. salona gittigimde zaten yedigimin üzerinden 1 bucuk saat fln gecmis oluyo ki bu da ideal..
    antrenman sonrası ise (8 bucuk 9 gibi) aksam yemegi (saglam protein ve gerekli miktarda karbo içeren) yiyorum.. hatta bunun üstüne meyvemi de rahatlıkla yiyorum ki ben aksam neden meyve yenmemesi gerektigini hala anlayabilmis değilim.. meyve kadar masum ve yararlı bir şeyi niye bu kadar tartışıyoruz anlayabilmis değilim.. hele hele spor yapan insanlar olarak..
    herkese kolay gelsın

14. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Valla Z-bar arkadasim böyle laflara kulak asma. Onlar sporcu insanlara söylenmis laflar dgil. kalsiyum da alacaksin sütte iceceksin meyvede yiyeceksin. En basit örnek profesyonel ve yarismaci sporcular. Adamlar 3000mg kalsiyum aliyor yahu. Adamlar tas gibi. Ama afedersin hayvan gibi antreman yapiyorlar yani kalsiymu kullaniyorlar harciyorlar. Sen 2000mg kalsiyum alirsin ve evde yatarsin antreman yapmazsin iste buna diyecek lafim olur. Ama spor yapiyorsan ciddi sekilde vücut yüksek sekilde vitamine de ihtiyaci var kalsiyuma da. Yillardir cinko 30mg fazla dir almayin 50mg toksit etki yapar felan gibi laflar geziyordu. Iyide spor yapmayanlara olabilir. Ben öküz gibi antreman yapiyorsam bana 50mg bile yetmez. Dönem dönem 80-100mg a cikabilirim. Bütün sene degil tabi. Yani arkadasim bu meseleler aslinda onun bunun lafiyla olmuyor.
    Bilim adamlari sporcular üzerinde test etsinler arastirsinlar. Ona göre sonuc cikarsinlar.

15. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    neden olmasın?

16. z-bar

z-bar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    ilginize teşekkürler arkadaşlar. önerilerinizi dikkate alıcam. şu an antranmana gidiyorum :) herkese kolay gelsin tabii bana da :D

17. UÇURUM

UÇURUM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    KARTUŞ DOLUM
    Yer:
    İSTANBUL
    selam bukatto benim biraz agırlık almam lazım ozaman meretler pahalı kardeşim kilosu 2500
    alıcaz artık pes etmek yok set ve tekrar 3 8 seklındemi yapayım

18. z-bar

z-bar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bu ağır çalışma olayı güzel bence. hem gelişim, hem tatmin, hem de zamandan tasarruf sağlıyor. zaten maksat ölçü almaksa ağır çalışıcaz başka yolu yok :) Ağırlıklar pahalı doğru ama başka da çaremiz yok, maddiyat ölçüsünde ağırlıkları artırmak lazım. set sayılarına gelince 3 set 8-6-4 diye gitmesi gerekiyor.Yanlışsam düzeltin lütfen.

Sayfayı Paylaş