Önerileriniz ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve hedon tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. hedon

hedon Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bankacı
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar herkese iyi akşamlar. Siteyi aslında bayağıdır takip ediyorum. Gerçekten çok güzel bilgiler mevcut forumda. Başlıkların altını üstüne getirdim diyebilirim araştırıp öğrenme hususunda :lol: Rahatsızlık vermez ise size bir kaç birşey danışmak isterim müsaadenizle, çünkü kararsız kaldığım ve tam olarak cevap bulamadığım sorularım var.

Öncelikle yakın zamanda yaşadığım kilo problemlerimi belirtmek isterim bilgilerimle beraber;

(Boy 1.77 cm, kilo 73 kg. Herhangi bir sakatlık yada kalıcı rahatsızlık yok, kalp, solunum vb.)

Liseyi 70 kg bitirip üniversiteye başladım, alkol, fast food derken 2-3 senede 90 kg ı gördüm. Yaklaşık 1,5 aylık spor ve çok muntazam bir diyetle 83 kg a düştüm. Üniversite bittikten sonra 6 aylık askerlik maceram oldu, çok fazla futbol oynadım o sırada ve beslenmemde de diyete gitmedim normal devam ettim. Askerden 73 kg olarak geldim, 77 kg a çıktım tekrar. Genel anlamda göbek ve bel kısmında yağlanma mevcut. Hatta sadece orada mevcut dersem abartmış olmam :D Gerçi dış görünüşte çok fazla dikkat çekmiyor ama yine de rahatsızım durumdan. Son olarak 3 ay önce tekrar spora başladım ve bu seferki hedefimi en az 1 yıl düzenli giderek hem ideal kiloya ulaşmak hem de fit-zayıf diyebileceğimiz, hatların belli olacağı bir vücuda sahip olmak olarak belirledim. Belirtmem gerekirki bu sporu uzun zaman ve profesyonel olarak yapamam. Bu 3 aylık periyotun ilk 2 ayında neredeyse hiç dikkat edemedim diyetime ve kendimi zorlamaya. Çalışmam ve evde pek yemek düzeninin olmayışının da etkisi oldu bunda. Son 1 ay iyice düzene girdim ve şu anda 73 kiloyum.

Bitirdiğim 3 aylık programımda 45 dk lık cardio (30 dk 7.0 tempoda yürüyüş + 15 dk. bisiklet ) + karın egzersizleri (3-4 çeşit) ve ağırlık çalışmaları mevcuttu. Fakat kilo verme haricinde diğer kısmın pek bir faydasını görmediğimi söyleyebilirim. Bununda sebebini kendimi zorlamamaya bağlıyorum. Gerçi salondakilerde 1 kişi dışında fazla ilgili değiller. Ama şu anda ilk halime göre daha bilinçliyim ve bütün ayrıntıları sorarak ilerliyorum. İlk 3 ayımı yok sayıp çok düzenli bir şekilde yeniden çalışmaya başlayacağım ve gelişimimi ölçülerimle beraber haftalık, aylık, ayrıntılı olarak takip edeceğim.

Lafı uzatmadan sorularıma geçmek istiyorum, olayın öncesini sonrasını bilmenizin daha doğru olacağını düşündüğüm için böyle bir giriş yaptım.

Öğünlerim ne çok dengeli ne çok dengesiz, gündüzleri 1 haşlanmış yumurta, 1-2 yemek kaşığı lor peyniri, 1 bardak yağsız süt ile kahvaltı, öğlen sebze yemeği + salata + bazen yoğurt (iş yerinde olduğum için yağsız olarak bunlar çıkıyor sadece, tavuk vb. et yemekleri genelde kızartma şeklinde olduğu için tercih etmiyorum), akşamları ise yoğurt + haşlanmış tavuk yada yine sebze yemeği, spordan 1-2 saat sonra ise Muz / Elma gibi bir adet meyve şeklinde götürmeyi planlıyorum.

1) Öncelikle yemek düzenimi en makul bu şekilde yapabiliyorum. Bu çerçeve içerisinde bana herhangi bir öneriniz olabilir mi?

2) Forumdan edindiğim bilgilere göre, l-carnitine yağ yakımında, protein tozu ise kas kütlesi oluşumunda etkili. Benim amacım kesinlikle aşırı büyümek değil, sadece hatların belli olabileceği şekilde kas dokusunu arttırmak, güçlenmek ve lanet olası göbekten kurtulmak hyper_ Protein tozunu ve l-carnitine i aynı zamanda kullanmam problem yaratır mı? Örneğin salona gelmeden 30 dk önce protein tozu, ağırlık çalışmasının sonuna doğru (cardio dan 15 – 20 dk önceye tekabul etmek üzere) likit carnitine, ağırlık çalışması biter bitmez tekrar protein desteği ve cardio antremanına başlangıç. Forumdan ve internetten araştırdığım kadarı ile bu ürünlerin kullanım zamanları bu şekilde aşağı yukarı. Ama bu şekilde birbirinin peşi sıra kullanmamda herhangi bir sakınca var mıdır? Maksat hem fazla yağlardan kurtularak zayıflamak, hem de belirgin kas kütlesi oluşturmak olduğu düşünülürse böyle bir strateji izlenebilir mi yada siz neler tavsiye edersiniz?

3) Marka olarak bir arkadaşım proteinde Hardline %80 Whey ürününü tavsiye etti. İncelediğim ve anlayabildiğim kadarı ile Hardline Bipro ya da Optimum Nutrition %100 Whey Protein daha uygun gibi geldi benim ihtiyaçlarım doğrultusunda. Bu konuda da yorumunuzu rica ediyorum. Sizin bu durum için tavsiyeniz nedir?

4) Program konusunda pek sıkıntım yok, genelde Flexor hocanın Yeni Başlayanlar Bölümünde verdiği programa yakın bir program ile başladım ve salondaki arkadaş program konusunda bilgili ve ilgli.

Supplementler.com un alışveriş yönünü de inceledim, herkes memnun gördüğüm kadarı ile, forumda uzun süredir bulunan ve aktif olan arkadaşlarında yorumlarını görünce ilgili sayfada o konuda ki soru işaretleri kafamdan kalktı. Sonuçta sağlık ile ilgili bir konu ve kaçak vs. gibi şeylerle karşılaşmak istemiyorum.

Kafanızı çok şişirdim, umarım genel anlamda kendimi iyi ifade edebilmişimdir sorularım ve merak ettiklerim hakkında. Araştırmadan direk başlık açan – soru soranlara da haklı olarak tepki koyuyorsunuz herkes kolaya kaçmasın diye. Ama gerçekten yaklaşık 15 gündür deli gibi inceliyorum her şeyi hem burada hem diğer sitelerde :) Ve aradığım cevapların daha spesifik olduğuna kanaat getirip direkt sizlere sorma gereği hissettim. İlk 3 ayımı gerçekten yazık ettim, neredeyse hiç efor sarfetmedim, ama buradaki bilgilerle anladım ki aslında 3 ay az bir zamanda olsa yine de bir şeyler katabilirmişim kendime. Beyaz ir sayfa açıp yeniden başlayacağım her şeye :) Uzun bir yazı oldu, verdiğim rahatsızlık için özür dilerim. İnşallah vakit ayırabilirsiniz mesajıma, şimdiden çok teşekkür ederim öneride bulunan, yardımcı olmaya çalışan herkese. Çevremde pek danışabileceğim insanlar yok bu konuda. Tekrar teşekkürler şimdiden, iyi geceler.

Not: Mesajı ilk olarak bir hocamıza yazmıştım özelden, ama bu şekilde yapmam sanırım daha doğru olacak.

Sayfayı Paylaş